10 Nejčastějších Příčin Bolesti Ramene: Léčba & Příznaky!

10 Nejčastějších Příčin Bolesti Ramene: Léčba & Příznaky!

Rameno je komplikovaný kloub, který vzniká spojením čtyř kloubů. Každý z těchto kloubů má při pohybu ramene specifický úkol a porucha kteréhokoli z nich může vést k omezení funkce ramene. Ramenní kloub je také velmi pohyblivý, což může vést k nestabilitě a zvýšené zranitelnosti. Pouzdro ramenního kloubu je mělké a pokrývá pouze ⅓ hlavice kosti pažní. O to důležitější je zpevnění (stabilizace) kloubu při pohybu pomocí svalů, vazů, fascií a dalších měkkých tkání.

Zde vás seznámíme s konkrétními bolestivými stavy, které nejčastěji přivádějí pacienty do našich ordinací. Vysvětlíme vám, jak u jednotlivých stavů probíhá léčba.

1. Natržení nebo zánět rotátorové manžety

Rotátorová manžeta je skupina čtyř svalů a šlach, které připojují lopatku k ramenní kosti. Natržení rotátorové manžety je jednou z nejčastějších příčin bolesti ramene. Může k nim dojít v důsledku náhlého zranění nebo z přetížení. Zánět rotátorové manžety se nazývá syndrom rotátorové manžety a je častou příčinou bolesti ramene.

Jak bolí zánět ramene?

Svaly a šlachy rotátorové manžety pomáhají zvedat paži. Jejich podráždění nebo zánět může způsobit bolest ramene. Bolest může být horší v noci nebo když se snažíte spát na postižené straně. Můžete mít také potíže s pohybem paže nebo s natahováním se nad hlavu.

Jak se projevuje zánět v rameni?

Bolest při zánětu ramene může přicházet postupně nebo náhle. Může to být tupá nebo ostrá bolest. Můžete ji pociťovat při určitých pohybech paží, například při natahování nad hlavu nebo za záda. Bolest vám také může bránit ve spánku na postižené straně.

Jak se projevuje natržení rotátorové manžety

Nejčastějším projevem natržení rotátorové manžety je bolest ramene v klidu, tak i při zátěži. Snížený rozsah pohybu, který často vede ke ztrátě další mobility a úbytku svalové hmoty.

Léčba

Léčba natržení a zánětu rotátorové manžety se liší v závislosti na závažnosti zranění. U lehčích forem syndromu rotátorové manžety může stačit pouze odpočívat a užívat volně prodejné léky proti bolesti. Závažnější případy mohou vyžadovat fyzikální terapii nebo operaci.

2. Bursitida

Bursitida je zánět malého vaku s tekutinou zvaného bursa, který se nachází mezi tkáněmi, jako jsou kosti, svaly a šlachy. Bursitida se často vyskytuje v rameni, lokti, kyčli nebo koleni. Může být způsobena přetížením, zraněním nebo infekcí. Mezi příznaky burzitidy patří bolest, otok a ztuhlost. Bolest může být horší při pohybu nebo tlaku

Přížnaky bursitidy ramene

Bursitida ramene často způsobuje tupou, bolestivou bolest. Bolest může být silnější, když ramenem hýbete nebo na něj tlačíte. Můžete mít také ztuhlost a otok. Postižená oblast může být při dotyku citlivá.

Léčba

Bursitida obvykle odezní sama pomocí odpočinku, ledu a volně prodejných léků proti bolesti. Pomoci může také fyzikální terapie. Pokud se bolest nezlepší, může být nutná injekce kortikosteroidu nebo operace.

3. Syndrom Zmrzlého ramene

Zmrzlé rameno je stav, při kterém dochází ke ztuhnutí a bolesti ramenního kloubu. Obvykle k němu dochází po zranění nebo operaci ramene. Tento stav se také nazývá adhezivní kapsulitida. Ramenní kloub je obklopen pouzdrem z pojivové tkáně. Při zmrzlém rameni je toto pouzdro ztluštělé a zanícené. To omezuje pohyb ramenního kloubu a způsobuje bolest.

Příčiny

Zmrzlé rameno se často vyskytuje bez zjevné příčiny. Častěji se vyskytuje u žen a osob starších 40 let. Zvýšené riziko mají také lidé s cukrovkou nebo onemocněním štítné žlázy. Stav se může objevit po úrazu nebo operaci ramene.

Příznaky a symptomy

Prvním příznakem zmrzlého ramene je obvykle bolest v ramenním kloubu. Bolest může přicházet postupně nebo náhle. Můžete mít potíže s pohybem paže nebo s natahováním se nad hlavu. Bolest může být silnější v noci nebo když se snažíte spát na na postižené straně. Ramenní kloub může ztuhnout a ztratit rozsah pohybu.

Léčba

Zmrzlé rameno obvykle odezní samo, ale může to trvat až tři roky. Pomoci může fyzioterapie, cvičení a léky proti bolesti. V některých případech je nutná injekce kortikosteroidů nebo operace.

Jak si můžete pomoci sami:

4. Kalcifikující tendinitida ramene

Kalcifická tendinitida ramene je stav, kdy se ve šlachách rotátorové manžety tvoří vápenaté usazeniny. To může způsobovat bolest, ztuhlost a ztrátu rozsahu pohybu. Tento stav je častější u žen a osob starších 40 let. Často se vyskytuje bez zjevné příčiny.

Příznaky

Prvním příznakem kalcifikované tendinitidy je obvykle bolest v ramenním kloubu. Bolest může přicházet postupně nebo náhle. Můžete mít potíže s pohybem paže nebo s natahováním se nad hlavu. Bolest může být horší v noci nebo když se snažíte spát na postižené straně. Ramenní kloub může ztuhnout a ztratit rozsah pohybu.

Léčba

Kalcifická tendinitida často odezní sama. Může to však trvat až dva roky. Pomoci může fyzioterapie, cvičení a léky proti bolesti. V některých případech jsou nutné kortikosteroidní injekce nebo operace.

5. Syndrom impingementu ramene

Ramenní impingement syndrom je stav, při kterém dochází k zachycení a podráždění šlach rotátorové manžety. To může způsobit bolest, ztuhlost a ztrátu rozsahu pohybu. Impingement syndrom ramene se častěji vyskytuje u žen a osob starších 40 let. Často se vyskytuje bez zjevné příčiny.

Příznaky

Prvním příznakem syndromu impingementu ramene je obvykle bolest v ramenním kloubu. Bolest může přicházet postupně nebo náhle. Můžete mít potíže s pohybem ruku nebo ruku nad hlavou. Bolest může být silnější v noci nebo když se snažíte spát na postižené straně. Ramenní kloub může ztuhnout a ztratit rozsah pohybu.

Léčba

Ramenní impingement syndrom často odezní sám. Může to však trvat až dva roky. Pomoci může fyzioterapie, cvičení a léky proti bolesti. V některých případech jsou nutné kortikosteroidní injekce nebo operace.

6. Vykloubení ramene

K vykloubení ramene dochází, když ramenní kost (humerus) vyskočí ze své jamky v lopatce. To může způsobit silnou bolest, otok a pohmoždění. Vykloubení ramene je závažné zranění, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Příčiny

Vykloubení ramene je obvykle způsobeno pádem nebo úderem do ramene. Riziko vykloubení se zvyšuje s věkem. Zvýšenému riziku jsou vystaveni lidé, kteří provozují kontaktní sporty nebo měli v minulosti zranění ramene.

Příznaky a symptomy

Prvním příznakem vykloubení ramene je obvykle silná bolest v ramenním kloubu. Rameno může viset v podivném úhlu nebo může být zcela znehybněno. V okolí kloubu se mohou vyskytovat také modřiny a otoky.

Léčba

Vykloubení ramene vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Paže bude uložena do závěsu a bude aplikován led ke snížení otoku. Může být nutné podání léků proti bolesti. Fyzikální terapie může pomoci protáhnout svaly a šlachy kolem ramene. K opravě přetržených vazů nebo šlach může být nutný chirurgický zákrok. V rekonvalescenci po léčbě vykloubení ramene, můžete zvážit tejping, pro úlevu od bolesti a zrychlení rekonvalescence.

7. Syndrom bolestivého ramene

Syndrom bolestivého ramene je stav, při kterém dochází k podráždění a zánětu šlach rotátorové manžety. To může způsobit bolest, ztuhlost a ztrátu rozsahu pohybu. Syndrom bolestivého ramene se častěji vyskytuje u žen a osob starších 40 let. Často se vyskytuje bez zjevné příčiny.

Příznaky

Prvním příznakem syndromu bolestivého ramene je obvykle bolest v ramenním kloubu. Bolest může přicházet postupně nebo náhle. Můžete mít potíže s pohybem paže nebo s natažením ruky nad hlavu. Bolest může být horší v noci nebo když se snažíte spát na postižené straně. Ramenní kloub může ztuhnout a ztratit rozsah pohybu.

Léčba

Syndrom bolestivého ramene často odezní na vlastní. Může to však trvat až dva roky. Pomoci může fyzioterapie, cvičení a léky proti bolesti. V některých případech jsou nutné kortikosteroidní injekce nebo operace.

8. Trhlina labra

Labrum je prstenec chrupavky, který obklopuje ramenní jamku. K roztržení labra dochází při poškození této chrupavky. To může způsobit bolest, ztuhlost a ztrátu rozsahu pohybu. Trhliny labra jsou častější u žen a osob starších 40 let. Často k nim dochází bez zjevné příčiny.

Příznaky

Prvním příznakem trhliny labrální kosti je obvykle bolest v ramenním kloubu. Bolest může přicházet postupně nebo náhle. Můžete mít potíže s pohybem paže nebo s natažením ruky nad hlavu, ale bolesti se dostaví i v klidu. Bolest může být horší v noci nebo když se snažíte spát na postižené straně. Ramenní kloub může ztuhnout a ztratit rozsah pohybu.

Léčba

Roztržení labra často zmizí samy. Může to však trvat až dva roky. Pomoci může fyzioterapie, cvičení a léky proti bolesti. V některých případech jsou nutné kortikosteroidní injekce nebo operace.

9. Glenohumerální artritida

Glenohumerální artritida je typ artritidy, který postihuje ramenní kloub. Může způsobovat bolest, ztuhlost a ztrátu rozsahu pohybu. Glenohumerální artritida se častěji vyskytuje u žen a osob starších 40 let. Často se vyskytuje bez zjevné příčiny, podobně jako u bolesti kolenou.

Příznaky

Prvním příznakem glenohumerální artritidy je obvykle bolest ramenního kloubu. Bolest může přicházet postupně nebo náhle. Můžete mít potíže s pohybem paže nebo natáhněte ruku nad hlavu. Bolest může být silnější v noci nebo když se snažíte spát na postižené straně. Ramenní kloub může ztuhnout a ztratit rozsah pohybu.

Léčba

Glenohumerální artritida často odezní sama. Může však trvat až dva roky. Pomoci může fyzioterapie, cvičení a léky proti bolesti. V některých případech jsou nutné kortikosteroidní injekce nebo operace.

10. Syndrom šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Syndrom šlachy dlouhé hlavy bicepsu je stav, při kterém dochází k podráždění a zánětu šlach dlouhé hlavy bicepsu. To může způsobit bolest, ztuhlost a ztrátu rozsahu pohybu. Syndrom šlachy dlouhé hlavy bicepsu se častěji vyskytuje u žen a osob starších 40 let. Často se vyskytuje bez zjevné příčiny.

Příznaky

Prvním příznakem syndromu dlouhé hlavy bicepsové šlachy je obvykle bolest v ramenním kloubu. Bolest může přicházet postupně nebo náhle. Můžete mít potíže s pohybem paže nebo s natažením paže nad hlavu. Bolest může být horší v noci nebo když se snažíte spát na postižené straně. Ramenní kloub může ztuhnout a ztratit rozsah pohybu.

Léčba

Syndrom dlouhé hlavy bicepsové šlachy často odezní sám. Může to však trvat až dva roky. Pomoci může fyzioterapie, cvičení a léky proti bolesti. V některých případech jsou nutné kortikosteroidní injekce nebo operace.

Prevence bolestí ramene spočívá především ve vyvarování se rizikových faktorů, jako je opakované namáhání ramenního kloubu. Důležité je odstranit křivé držení těla, vyvarovat se špatně prováděných cviků, omezit zátěž a nošení těžkých břemen. Zásadní je také včasné zachycení problémů, a proto by se bodavá bolest v rameni neměla nikdy podceňovat. Odborníci také doporučují preventivní rehabilitační cvičení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a Ženšenu. Udělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a ŽenšenuUdělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
Send this to a friend