10 Nejčastějších Nemocí Způsobující Bolesti Kloubů: Příznaky a Léčba!

10 Nejčastějších Nemocí Způsobující Bolesti Kloubů: Příznaky a Léčba!

Bolest kloubů může být varovným příznakem mnoha různých onemocnění. Mezi nejčastější patří artritida, dna a burzitida. Existují však i další, například lupus, borelióza a psoriatická artritida. Každé z těchto onemocnění má svůj vlastní léčebný plán. Většina lidí si myslí, že bolest kloubů je problémem, který se týká pouze starších lidí, ale stále častěji se stává problémem i pro mladší generace.

Zde jsou jen některé z nemocí, které mohou způsobovat bolesti kloubů:

1. Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby a způsobuje chronický zánět, nejčastěji kolena a klouby prstů. Může vést k trvalé invaliditě a častěji se vyskytuje u žen. Nejvíce jsou postiženy kolenní klouby a klouby prstů a rukou.

Příznaky

Hlavními příznaky revmatoidní artritidy jsou bolest kloubů, bolest v klidu po ránu, ztuhlost kloubů, otoky kloubů, změna tvaru kloubů, únava a vyčerpání.

U některých pacientů bolest sama odezní, ale ve většině případů se postupně zhoršuje a šíří se do dalších částí těla. Příčina onemocnění je bohužel stále neznámá a na revmatoidní artritidu neexistuje žádný lék. Lékaři se proto soustředí na zmírnění nepříjemných příznaků.

Léčba

Na artritidu existuje mnoho různých léků, které může předepsat lékař. Mohou mezi ně patřit léky proti bolesti, protizánětlivé léky a kortikosteroidy. V závažnějších případech může být nutná operace, která nahradí nebo opraví poškozený kloub. Kromě léků, které zpomalují postup nemoci a potlačují zánětlivou reakci, se používá také fyzioterapie.

2. Dna

Dna je forma artritidy, která je způsobena hromaděním kyseliny močové v kloubech. Nejčastěji postihuje palec u nohy, ale může postihnout i kotníky, kolena, lokty, zápěstí a prsty. Dna se častěji vyskytuje u mužů než u žen a obvykle se objevuje mezi 40. a 50. rokem života.

Příznaky

Hlavním příznakem dny je silná bolest kloubů, která přichází náhle a trvá několik dní. K dalším příznakům patří otok, zarudnutí a teplo v postiženém kloubu a také horečka a únava. Záchvaty obvykle přicházejí ve vlnách, přičemž příznaky se objevují a mizí v průběhu času.

Léčba

Dnu lze léčit pomocí léků nebo změnou životního stylu. Mezi léky mohou patřit léky proti bolesti, protizánětlivé léky a kolchicin. Pokud tyto léky nezabírají nebo pokud jsou vedlejší účinky nesnesitelné, může být nutný chirurgický zákrok k odstranění krystalů kyseliny močové z kloubů. Mezi změny životního stylu, které mohou pomoci, patří vyhýbání se alkoholu, snížení hmotnosti a zdravá strava.

3. Burzitida

Burzitida je zánětlivé onemocnění, které postihuje malé, tekutinou naplněné váčky (burzy), které fungují jako polštářky mezi kostmi a šlachami. Nejčastěji postiženými klouby jsou rameno, loket a kyčel. Burzitida se častěji vyskytuje u žen než u mužů a obvykle se objevuje mezi 40. a 60. rokem života.

Příznaky

Hlavním příznakem burzitidy je bolest kloubů, která se zhoršuje při pohybu. Další o příznacích burzitidy.

Léčba

Bursitidu lze léčit léky nebo chirurgicky. Léky mohou zahrnovat léky proti bolesti, protizánětlivé léky a kortikosteroidy. Pokud tyto léky nezabírají, může být nutný chirurgický zákrok k odstranění zanícené bursy.

4. Lupus

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které může postihnout kteroukoli část těla, nejčastěji však postihuje kůži, klouby a ledviny. Lupus se častěji vyskytuje u žen než u mužů a obvykle se objevuje mezi 20. a 50. rokem života.

Příznaky

Hlavním příznakem lupusu je vyrážka ve tvaru motýla na obličeji, která se objevuje při vystavení slunečnímu záření. Mezi další příznaky patří bolest kloubů, únava, horečka a bolest na hrudi. Lupus může také způsobit poškození ledvin, anémii a záchvaty.

Léčba

Lupus se léčí léky nebo chirurgicky. Léky mohou zahrnovat imunosupresiva, kortikosteroidy, antimalarika a chemoterapeutika. Pokud tyto léky nezabírají, může být nutný chirurgický zákrok k odstranění poškozených orgánů nebo kloubů.

5. Borelióza

Borelióza je bakteriální infekce, kterou přenášejí klíšťata. Může postihnout kteroukoli část těla, nejčastěji však postihuje kůži, klouby a nervový systém. Borelióza se častěji vyskytuje u žen než u mužů a obvykle se objevuje mezi 20. a 40. rokem života.

Příznaky

Hlavním příznakem boreliózy je červená vyrážka která vypadá jako terč. Mezi další příznaky patří bolesti kloubů, únava, horečka a bolesti hlavy. Borelióza může také způsobit ochrnutí, meningitidu a záchvaty.

Léčba

Borelióza se léčí antibiotiky. Pokud není onemocnění zachyceno včas, může být nutné dlouhodobé podávání antibiotik. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění poškozené tkáně nebo kloubů.

6. Osteoartritida

Osteoartritida je degenerativní onemocnění, které postihuje klouby. Nejčastěji postihuje kolena, kyčle a ruce. Osteoartróza se častěji vyskytuje u žen než u mužů a obvykle se objevuje po 50. roce věku.

Příznaky

Hlavním příznakem osteoartrózy je bolest kloubů která se při pohybu zhoršuje. Mezi další příznaky patří ztuhlost, otok a deformace postižených kloubů.

Léčba

Osteoartrózu lze léčit pomocí léků nebo chirurgicky. Léky mohou zahrnovat léky proti bolesti, protizánětlivé léky a kortikosteroidy. Pokud tyto léky nezabírají, může být nutná operace, která nahradí poškozený kloub.

7. Fibromyalgie

Fibromyalgie je chronické bolestivé onemocnění, které postihuje svaly a klouby. Vyskytuje se častěji u žen než u mužů a obvykle se objevuje mezi 20. a 50. rokem života.

Příznaky

Hlavním příznakem fibromyalgie je rozsáhlá svalová bolest, která se zhoršuje při pohybu. Mezi další příznaky patří únava, problémy se spánkem, úzkost a deprese. Fibromyalgie může také způsobovat necitlivost a brnění rukou a nohou.

Léčba

Fibromyalgie se léčí léky nebo změnou životního stylu. Léky mohou zahrnovat léky proti bolesti, antidepresiva a antikonvulziva. Pokud tyto léky nezabírají, může být nutné změnit životní styl, například cvičením, relaxačními technikami a poradenstvím.

8. Sjögrenův syndrom

Sjögrenův syndrom je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje exokrinní žlázy. Nejčastěji postihuje slzné a slinné žlázy, ale může postihnout i potní, slizniční a trávicí žlázy. Sjögrenův syndrom se častěji vyskytuje u žen než u mužů a obvykle se objevuje mezi 40. a 60. rokem života.

Příznaky

Hlavním příznakem Sjögrenova syndromu je suchost očí a úst. Mezi další příznaky patří únava, bolesti kloubů, kožní vyrážky a vaginální suchost. Sjögrenův syndrom může také způsobovat problémy s trávením, močením a dýcháním.

Léčba

Sjögrenův syndrom se léčí léky nebo chirurgicky. Léky mohou zahrnovat protizánětlivé léky, imunosupresiva a umělé slzy. Pokud tyto léky nezabírají, může být nutný chirurgický zákrok, při kterém se postižené žlázy odstraní.

9. Bechtěrevova nemoc

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje páteř. Nejčastěji postihuje dolní část zad, ale může postihnout i krk a horní část zad. Ankylozující spondylitida se častěji vyskytuje u mužů než u žen a obvykle se objevuje ve věku mezi 20 a 40 lety.

Příznaky

Hlavním příznakem ankylozující spondylitidy je bolest a ztuhlost v dolní části zad. Mezi další příznaky patří únava, úbytek hmotnosti a deprese. Ankylozující spondylitida může také způsobovat problémy s trávením, močením a dýcháním.

Léčba

Bechtěrevova choroba se léčí léky nebo chirurgicky. Léky mohou zahrnovat léky proti bolesti, protizánětlivé léky a imunitu. Pokud tyto léky nezabírají, může být nutná operace, při které se postižené obratle spojí.

10. Artróza

Artróza je degenerativní onemocnění, které postihuje klouby. Nejčastěji postihuje kolena, kyčle a ruce. Artróza je častější u žen než u mužů a obvykle se objevuje po 50. roce života.

Příznaky

Hlavním příznakem artrózy je bolest kloubů, která se zhoršuje při pohybu. Mezi další příznaky patří ztuhlost, otok a deformace postižených kloubů.

Léčba

Artrózu lze léčit pomocí léků nebo chirurgicky. Léky mohou zahrnovat léky proti bolesti, protizánětlivé léky a kortikosteroidy. Pokud tyto léky nezabírají, může být nutná operace, která nahradí poškozený kloub.


Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro zmírnění bolesti kloubů. Můžete užívat léky, cvičit a používat horké nebo studené obklady. Můžete také vyzkoušet masáže, akupunkturu a fyzikální terapii. Pokud nic jiného nezabere, možná budete muset podstoupit operaci. Pro nejlepší možnou léčbu navštivte lékaře, který diagnostikuje přesnou příčinu bolesti vašich kloubů a správnou léčbu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend