20 Nejčastějších Příčin Bolesti Nohou & Jak Je Můžete Vyléčit!

20 Nejčastějších Příčin Bolesti Nohou & Jak Je Můžete Vyléčit!

Bolest nohou může být známkou toho, že se s vaším oběhovým systémem děje něco vážnějšího. Neignorujte tuto bolest, zejména pokud je doprovázena dalšími příznaky, jako je otok, zarudnutí nebo teplo. Mohlo by se jednat o příznaky sraženiny nebo jiného oběhového problému. Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, navštivte lékaře a nechte se vyšetřit. Nedovolte, aby vám bolest nohou zničila život nebo byla zdrojem úzkosti. Nechte se vyšetřit a s jistotou zjistěte, co se děje.

Co může znamenat bolest nohou? Nejčastější příčiny bolesti nohou:

1. Ploché nohy

Ploché nohy mohou v mnoha případech vést k řadě různých zdravotních problémů. Je to proto, že při poklesu nožní klenby ztrácí chodidlo svou elastickou funkci a rychle se unaví. Ploché nohy často přetěžují vnitřní kotník, kolena, kyčle a mohou být častou příčinou bolestí zad. Plochým nohám nejlépe předejdete nošením správné obuvi a používáním anatomických vložek (které jsou navrženy tak, aby se tvarovaly podle vašich nohou).

2. Podpatkové ostruhy

Patní ostruhy jsou vápenaté usazeniny, které se tvoří na patní kosti. Často vznikají v důsledku nošení špatně padnoucí obuvi nebo obuvi s vysokými podpatky. Patní ostruhy mohou být také způsobeny artritidou, obezitou nebo napjatými lýtkovými svaly. Pokud vás bolí pata, je nejlepší navštívit podiatra, který s jistotou zjistí, zda máte patní ostruhu.

3. Bércové vředy

Bércové vředy jsou běžným onemocněním, které způsobuje bolest holeně a dolní části nohy. Bércové vředy se často vyskytují u běžců nebo jiných sportovců, kteří opakovaně zatěžují dolní končetiny. Bércové vředy jsou obvykle způsobeny nadměrnou pronací (kdy se chodidlo stáčí příliš dovnitř), těsné boty nebo špatná běžecká forma. Léčba bércových vředů zahrnuje odpočinek, ledování a elevaci. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění odumřelé tkáně z vředu.

4. Bakerovy cysty

Bakerovy cysty jsou vaky naplněné tekutinou, které se tvoří za kolenem. Často vznikají v důsledku artritidy nebo jiných zánětlivých onemocnění, jako je dna nebo zánět šlach. Bakerovy cysty mohou způsobovat bolest a otok zadní části kolene. Léčba Bakerových cyst zahrnuje ledování oblasti, užívání protizánětlivých léků a nošení kolenní ortézy. V některých případech může být nutná aspirace (vypuštění) cysty.

5. Compartment syndrom

Kompartmentový syndrom je stav, ke kterému dochází při stlačení svalů a nervů v jednom z kompartmentů nohy. K tomu může dojít v důsledku přetížení, zranění nebo operace. Kompartmentový syndrom může způsobovat bolest, necitlivost, brnění a slabost postižené končetiny. Léčba kompartment syndromu zahrnuje odpočinek, ledování a elevaci končetiny. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok k uvolnění tlaku na svaly a nervy.

6. DVT (hluboká žilní trombóza)

Hluboká žilní trombóza je stav, který nastává, když se v hluboké žíle v těle, obvykle v noze, vytvoří krevní sraženina. DVT může způsobit bolest, otok a zarudnutí postižené končetiny. Pokud se neléčí, může být DVT život ohrožující. Léčba DVT zahrnuje antikoagulační léky, kompresní punčochy a elevaci končetiny. V některých případech může být k odstranění krevní sraženiny nutný chirurgický zákrok.

7. Onemocnění periferních tepen (PAD)

Onemocnění periferních tepen je stav, ke kterému dochází při zúžení nebo ucpání tepen v nohou. To může způsobovat bolest, křeče a slabost v postižené končetině. PAD je často způsobena aterosklerózou (hromaděním plaku v tepnách). Léčba PAD zahrnuje změnu životního stylu (například zanechání kouření a pravidelné cvičení), léky a v některých případech i chirurgický zákrok.

8. Žilní nedostatečnost

Žilní insuficience je stav, který nastává, když žíly v nohách nejsou schopny přečerpávat krev zpět do srdce. Může způsobovat bolest, otoky, křeče a křečové žíly. Léčba žilní nedostatečnosti zahrnuje změnu životního stylu (například pravidelné cvičení), kompresní punčochy a v některých případech i chirurgický zákrok.

9. Plantární fasciitida

Plantární fasciitida je zánět plantární fascie, pruhu tkáně, který se táhne podél spodní části chodidla. Plantární fasciitida může způsobovat bolest paty nebo klenby chodidla. Léčba plantární fasciitidy zahrnuje ledování, protahovací cvičení a v některých případech nošení noční dlahy nebo ortézy. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok k uvolnění napětí v plantární fascii.

10. Zánět Achillovy šlachy

Zánět Achillovy šlachy je zánět Achillovy šlachy, velké šlachy, která spojuje lýtkový sval s patní kostí. Zánět Achillovy šlachy může způsobovat bolest a ztuhlost zadní části nohy. Léčba zánětu Achillovy šlachy zahrnuje ledování, protahovací cvičení a v některých případech nošení zvedáku paty nebo ortopedické pomůcky. V závažných případech může být nutný chirurgický zákrok k opravě Achillovy šlachy.

11. Nedostatek pohybu

Jednou z nejčastějších příčin bolesti nohou je nedostatek pohybu. Pokud svaly na nohou pravidelně nepoužíváte, mohou zeslábnout a ztuhnout. To může vést k bolesti, křečím a ztuhlosti nohou. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje pravidelné cvičení a protahování.

12. Obezita

Další častou příčinou bolesti nohou je obezita. Nadměrná hmotnost může zatěžovat chodidla, kotníky a nohy. To může vést k bolesti, křečím a ztuhlosti chodidel a nohou. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje snížení hmotnosti a pravidelné cvičení.

Nevíte zda váha může být zdrojem vašich problémů? Vyzkoušejte naší kalkulačku pro výpčoet ideální váhy ve vztahu k vaší výšce, věku a pohlaví.

13. Těhotenství

Bolesti nohou může způsobovat také těhotenství. Zvýšená hmotnost, kterou během těhotenství nesete, může zatěžovat vaše chodidla a nohy. To může vést k bolesti, křečím a ztuhlosti chodidel a nohou. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje pravidelné cvičení, protahování a nošení pohodlné obuvi.

14. Pohybový zlozvyk

Pociťujete bolest v těle i po tak jednoduché činnosti, jako je chůze? Pokud ano, nejste sami. Mnoho lidí trpí biomechanickou bolestí, která je důsledkem nesprávného pohybu. Pokud například chodíte a bolí vás pata, můžete se snažit bolest zmírnit nesprávným pohybem paty. To může způsobit řetězovou reakci poruch, kdy se špatně nastaví také koleno a kyčel a bolest může pokračovat do dolní části zad a výše.

Nejlepším způsobem, jak předcházet biomechanickým bolestem, je udržovat správnou formu a zarovnání při chůzi, běhu nebo cvičení. Pokud si nejste jisti, jak na to, poraďte se s kvalifikovaným trenérem nebo osobním koučem.

15. Špatná obuv

Další častou příčinou bolesti nohou je špatná obuv. Špatně padnoucí obuv může způsobit otlaky, mozoly, otlaky a další problémy. K bolestem nohou může vést také nošení vysokých podpatků.

Pokud jste jako 97 % lidí, pravděpodobně si kupujete boty spíše podle vzhledu než podle toho, jak jsou dobré pro vaše nohy. To může být velká chyba, zejména pokud patříte k lidem, kteří mají problémy s chodidly.

Specializované obchody se vám mohou snažit prodat drahou sportovní obuv, ale pravdou je, že pokud jde o boty, neexistuje univerzální řešení. Vaše nohy jsou jedinečné a to, co vyhovuje někomu jinému, nemusí vyhovovat vám. Jak si tedy koupit kvalitní obuv, která vám dokonale padne na nohu?

Klíčem je používat zdravý rozum. Věnujte pozornost tomu, jak se v botě cítíte, když si ji zkoušíte – je pohodlná? Ohýbá se tam, kde se ohýbat má? Pokud se v ní necítíte pohodlně nebo se v ní špatně pohybujete, pravděpodobně to není ta správná bota pro vás.

16. Artritida

Další častou příčinou bolesti nohou je artritida. Artritida je onemocnění, které způsobuje zánět kloubů. To může vést k bolesti, ztuhlost a otok kloubů. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje léky proti bolesti, cvičení a snížení hmotnosti.

17. Diabetes

Diabetes je další častou příčinou bolesti nohou. Cukrovka může způsobit poškození nervů, což může vést k bolesti nohou. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje léky proti bolesti, cvičení a snížení hmotnosti.

18. Zranění

Další častou příčinou bolesti nohou je zranění. Zranění nohy může způsobit pohmoždění, otok a bolest. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje odpočinek, ledování a elevaci. V závažných případech může být k odstranění zranění nutná operace.

19. Stojíte dlouho v práci

Pokud máte zaměstnání, které vyžaduje dlouhé stání, může to vést k bolestem nohou. Dlouhodobé stání může způsobit otoky a bolesti nohou. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje odpočinek, ledování a elevaci. V závažných případech může být k odstranění zranění nutná operace.

20. Špatný krevní oběh

Špatný krevní oběh je další častou příčinou bolesti nohou. Špatný krevní oběh může způsobovat necitlivost, brnění a bolest nohou. Léčba tohoto typu bolesti nohou zahrnuje cvičení, masáže a snížení hmotnosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend