12 Důvodů Proč Vás Bolí Prsa! A Jak Si Pomoci Od Bolestí!

12 Důvodů Proč Vás Bolí Prsa! A Jak Si Pomoci Od Bolestí!

Prsa vás mohou bolet z mnoha důvodů, z nichž některé jste možná ani nebrali v úvahu.

Zde je dvanáct nejpřekvapivějších důvodů, proč vás mohou bolet prsa:

1. Nemoci

Masticida (zánět prsu)

Mastitida je onemocnění, které může postihnout jak kojící, tak nekojící ženy. Hlavními příznaky jsou zánět prsu, intenzivní napětí v prsou, řezavá bolest, zarudnutí, teplota a někdy i třesavka. Pokud vás mastitida postihne, je důležité vyhledat léčbu antibiotiky a odpočinek. Klíčová je prevence, proto nezapomeňte dodržovat správné techniky kojení.

Pokud se u vás jedná o ucpaný mlékovod, můžete mít otok v jedné oblasti prsu doprovázený bolestí a ohniskovým zarudnutím kůže. Příčinou ucpání mlékovodu je obvykle nesprávná technika sání, omezení kojení nebo nesprávný způsob odsávání mléka odsávačkou. Mezi kojením používejte chladivé obklady, obklad z tvarohu nebo obklad z čerstvých zelných listů. při horečce a vhodné léky snižující horečku. Před kojením můžete postižené zatvrdlé místo zahřát teplou vodou, jemně masírujte směrem k bradavce, abyste pomohla uvolnit mlékovod.

Rakovina prsu

je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u žen. Může se objevit v každém věku, ale častěji se vyskytuje u žen starších 50 let. Nejčastějším příznakem rakoviny prsu je bulka nebo útvar v prsu. Bolest v prsu je však také příznakem, i když je pravděpodobnější, že souvisí s jinými příčinami. Pokud pociťujete jakoukoli bolest prsu, která je trvalá, nová nebo se zhoršuje, měla byste navštívit svého lékaře, který vás dále vyšetří.

Cysta

Existuje velká pravděpodobnost, že pocítíte tlak v prsou, který se nejčastěji označuje jako tupá bolest. Ta je často způsobena cystou.

Cysta je dutina vyplněná tekutinou a vzniká při určité nerovnováze ve složitých hormonálních procesech uvnitř mléčné žlázy. Příčinou může být buď čirá, nebo zbarvená tekutina, v závislosti na přítomných hormonech

Cysty obvykle doprovází bolest a náhlý výskyt hmatné bulky. Bulka bude pružná a kůže nad ní se bude volně pohybovat; pokud se však zanítí, bude velmi bolestivá a bude se jevit jako tvrdá hmatná hmota. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, nepropadejte panice! Mnohdy je cysta nezhoubná, ale jistotu můžete mít pouze po řádném vyšetření lékařem.

2. Hormonální změny

Těhotenství a kojení mohou způsobit hormonální změny, které mají za následek pocit plnějších, těžších a někdy i bolestivých prsou. Tyto změny jsou obvykle dočasné a odezní, jakmile se hladina hormonů vrátí do normálu. Pokud pociťujete silnou bolest nebo nepříjemné pocity, poraďte se se svým lékařem o možných řešeních

3. Nevhodně padnoucí podprsenka

Víte, že nošení špatné podprsenky může způsobit bolest prsou a nepříjemné pocity na hrudi? Pokud si vyberete příliš malou podprsenku nebo podprsenku s menšími košíčky, než potřebujete, nebo s těsnou kosticí, může to vést k problémům. Problémem však může být i podprsenka, která neposkytuje dostatečnou oporu. To platí zejména pro ženy s větším poprsím.

Podprsenka musí dobře sedět a nesmí tlačit ani tlačit: Příliš těsná ramínka, která se zařezávají do ramen, mohou způsobovat otlaky, nesprávné držení těla a bolesti krku a hlavy. Příliš úzký obvod nebo příliš těsná ramínka mohou také omezovat průchod lymfatických kanálků. Příliš volný obvod může způsobit, že se prsa vzadu posunou nahoru k lopatkám, což snižuje oporu, kterou podprsenka poskytuje, a zvyšuje tlak na ramínka.

Malá velikost košíčků je nejčastější chybou při výběru podprsenky. Pokud prsa přetékají z košíčků přes dekolt nebo pod pažemi, měla byste zvolit hlubší košíček nebo uzavřenější střih podprsenky. Také kostice musí ležet těsně pod prsy a přiléhat k hrudníku spolu se středovou částí podprsenky. Košíčky musí pojmout celá prsa a kostice musí obejmout celou délku prsou a končit v podpaží. Ženy často řeší nedostatečnou velikost košíčků úpravou podprsenky v horní části výstřihu, ale tím drátek přestane objímat hrudník a zasahuje několik centimetrů od těla. Váha prsou se opět přenáší z těsného obvodu na ramínka.

4. Hormony

Hormony jsou chemičtí poslové, kteří putují po celém těle a říkají různým orgánům, co mají dělat. Například estrogen a progesteron jsou hormony, které řídí menstruační cyklus

Některé ženy mohou v období před menstruací pociťovat bolest a napětí v prsou. To je způsobeno zvyšující se hladinou progesteronu. Jakmile hladina hormonů klesne, bolest ustoupí. Pokud se tato bolest opakuje v pravidelných intervalech každý měsíc, rozhodně se jí nemusíte obávat. Obvykle tato bolest postihuje oba prsy a může vystřelovat až do podpaží. U některých žen bolest odezní po porodu, ale u jiných žen bohužel neodezní až do menopauzy

V případě těchto problémů by se žena měla poradit se svým gynekologem, který jí buď předepíše hormonální antikoncepci (která v některých případech problém zmírní a v jiných zhorší), nebo doporučí jiné léky.

5. Špatná antikoncepce

K dispozici je celá řada antikoncepčních prostředků a ne každé ženě vyhovuje stejný typ. Pokud vám tedy určitá antikoncepce nevyhovuje, poraďte se s lékařem o její změně. Některé antikoncepční přípravky mohou skutečně pomoci zmírnit bolest prsou. Poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás hormonální antikoncepce vhodná.

6. Začala jste s novým cvičením a vaše prsa se stále přizpůsobují zvýšené zátěži.

Svaly nacházející se přímo pod prsní tkání mohou být při nadměrném cvičení napjaté a bolestivé. To se stává zejména při klikách nebo jiných cvicích zaměřených na oblast prsou. Pokud pocítíte bolest, může vám pomoci použití nahřívacího polštářku nebo užívání léků proti bolesti.

7. Příznak těhotenství

Pokud se u vás objeví citlivost prsou, může to být jeden z prvních příznaků, že jste těhotná. Za tyto nepříjemné pocity, které začínají již na počátku těhotenství, mohou hormonální změny. Bolest se bohužel může u jednotlivých žen lišit a může přicházet a odcházet i v průběhu těhotenství. Existují však některé věci, které vám mohou pomoci zmírnit napětí a bolest v prsou. Velký rozdíl může přinést dobře padnoucí podprsenka, stejně jako jemná masáž teplou vodou. Pokud se tedy cítíte nepříjemně, neváhejte tyto metody vyzkoušet. Citlivost prsou není žádná legrace, ale naštěstí existují způsoby, jak si ulevit.

8. Chlad

Jsou vaše bradavky neustále bolavé a svědí, když je venku zima? Pokud ano, můžete mít syndrom bělavých bradavek. Tento stav je způsoben zúženými krevními cévami, které způsobují, že bradavky mají bílou až namodralou barvu, jsou bolestivé, svědí a pálí. Dobrou zprávou je, že existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste si od bolesti ulevili. Jednou z nich je lépe se oblékat a zahřívat. Další je použití teplé masti, obkladu nebo horké sprchy. Můžete také zkusit zvýšit příjem vápníku a hořčíku. Pokud jste kojící maminka, můžete najít úlevu změnou techniky kojení.

9. Kvasinky

Máte problémy s podrážděním kůže pod prsy? Pokud ano, nejste v tom sama. Mnoho žen trpí kožními problémy v této oblasti, zejména ty, které mají velká prsa.

Existuje několik věcí, které vám pomohou předcházet podráždění kůže pod prsy a léčit je. Zaprvé dbejte na hygienu a udržujte pokožku v čistotě. Za druhé, vybírejte si oblečení z prodyšných látek, které umožní vaší pokožce dýchat. Zatřetí, v noci spěte nahoře bez, aby vaše pokožka měla možnost vyvětrat. A začtvrté, pokud kojíte, uvědomte si, že v této oblasti může dojít ke kvasinkovým infekcím.

Dodržováním těchto rad můžete pomoci udržet svou pokožku pod prsy zdravou a bez podráždění.

10. Stres

Jsou vaše prsa napjatá? Může to být způsobeno stresem nebo přílišným množstvím kofeinu. Ačkoli kofein přímo nezpůsobuje bolest, některé studie naznačují, že vynechání kávy nebo čaje může přinést úlevu.

11. Ucpané mlékovody

Pokud kojíte, mohou být častou příčinou bolesti prsou ucpané mlékovody. K ucpání mlékovodů dochází, když se mléko v prsou hromadí. K tomu může dojít v důsledku zahlenění, ucpaných pórů bradavek nebo těsně přiléhající podprsenky. K léčbě ucpaných mlékovodů zkuste používat odsávačka mléka k odstranění mléka, masírování oblasti a přikládání teplého obkladu.

12. Fibrocystická prsa

Fibrocystické prsy jsou běžným onemocněním, které postihuje mnoho žen. Hlavním příznakem je bolest prsou, která může být od mírné až po silnou. Na fibrocystické prsy neexistuje žádný lék, ale existují věci, které můžete udělat pro zmírnění bolesti. Patří mezi ně nošení podpůrné podprsenky, užívání volně prodejných léků proti bolesti a vyhýbání se kofeinu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend