Bolest v pravém podžebří může být způsobena řadou různých příčin, včetně problémů s játry a žlučovými cestami, ledvinové koliky, onemocnění slinivky břišní nebo vředu dvanáctníku. Žádnou z příčin bolesti v pravém podžebří však není radno podceňovat.
Bolest v pravém podžebří může být velmi nepříjemná a často je způsobena problémy s orgány umístěnými v pravém podžebří. Mezi tyto orgány patří játra, žlučník a žlučové cesty, dvanáctník, část slinivky břišní a pravá ledvina. Pokud je některý z těchto orgánů postižen, může to způsobit bolest v pravém podžebří.
Jakýkoli problém, který způsobuje bolest v této oblasti, by měl být neprodleně ošetřen lékařem, protože může být známkou vážného stavu. Pokud pociťujete bolest pravé dolní končetiny, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.
1.Žlučník
Bolesti žlučníku jsou nejčastěji způsobeny poruchami žlučníku a žlučových cest – například záněty a žlučovými kameny. Tyto stavy na sebe často navazují, takže může být obtížné určit, který z nich byl první. Nejčastější typ zánětu žlučníku je způsoben žlučovým kamenem, který brání odtoku žluči ze žlučníku. Tato překážka vyvolává zánět, který způsobuje bolest v dané oblasti. Většina žlučových kamenů je tvořena cholesterolem, který může vzniknout v důsledku stravy s vysokým obsahem tuků nebo dlouhodobě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Pokud bolest sama od sebe nezmizí, je nutné vyhledat pomoc lékaře. Nejúčinnějším řešením je obvykle odstranění kamene a žlučníku – prostřednictvím zákroku zvaného cholecystektomie.
2.Játra
Játra jsou velmi důležitý orgán na pravé straně těla. Vzhledem ke své funkci jsou játra náchylná k různým problémům.
Kromě bolesti, která je často tupá, mohou závažné problémy s játry způsobit žloutenku, svědění kůže, únavu, ztrátu chuti k jídlu, tmavou moč a změnu barvy stolice.
Zánět jater
Pokud vás bolí pravá dolní část zad, může to být známkou zánětu jater. Tento zánět může být způsoben řadou příčin, například infekcí virem hepatitidy nebo bakteriální infekcí v játrech.
Překrvení jater
Při cvičení můžete pocítit náhlou intenzivní bolest jater. Tato bolest je známá pod pojmem překrvení jater a může být způsobena řadou příčin, včetně značné fyzické námahy nebo pravostranného srdečního selhání.
Metastázy jater
Metastazující rakovina jater může být velmi bolestivá a může vést ke zhoršení funkce jater a snížení schopnosti zpracovávat bilirubin, což může způsobit žloutenku.
3.Nadýmání
Stává se vám, že vás bolí pod žebry na pravé straně? Může to být z plynů ve střevech. Tlusté střevo je nejbolestivějším místem pro plynatost, kde se vyskytují dvě hlavní místa bolesti. První je pod hrudním košem na pravé straně, kde se střevo ohýbá. Pak také na levé straně, kde lékaři hovoří o syndromu ohybu sleziny. Pravostranná plynatost může být často zaměněna za žlučové kameny.
4.Vřed na dvanácterníku
Pravá dolní končetina může být zdrojem bolesti, zejména pokud máte vřed. Vředy dvanáctníku jsou jedním z nejčastějších onemocnění trávicího traktu a jsou způsobeny poškozením sliznice kyselými žaludečními šťávami.
5.Slinivka břišní
Pokud pociťujete bolest v pravém podžebří, může to být příznakem problémů se slinivkou břišní. Nejčastějšími onemocněními slinivky jsou záněty, jako je pankreatitida, nebo nádory v hlavě slinivky. Spolu s bolestí mohou tato onemocnění způsobovat také zvracení, které nepřestává, a napětí v břišní stěně. V některých případech mohou tyto stavy vést k šoku a dokonce i ke smrti.
6.Ledvinová kolika
Bolest v pravém podžebří může být opravdu silná a můžete mít pocit, jako by vás někdo bodal do ledviny. Může se jednat o ledvinový kámen, který způsobuje tuto bolest. Léčí se nejčastěji pomocí rázové vlny, který kámen rozbije, aby mohl projít močovými cestami. Pokud je bolest opravdu silná, může být nutná hospitalizace a podání léků proti bolesti.
7.Zánět slepého střeva
Slepé střevo, i když se nejčastěji nachází v pravém podbřišku, může být také uloženo pod játry. Při zánětu může v těchto místech vznikat bolest. Tento stav představuje lékařskou pohotovost a vyžaduje operaci, při které se slepé střevo odstraní.
8.Crohnova choroba
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které může postihnout kteroukoli část trávicího traktu od úst až po konečník. Nejčastějšími příznaky jsou bolesti břicha, průjem a úbytek hmotnosti. Crohnova choroba však může způsobovat také horečku, únavu, bolesti kloubů a kožní problémy. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, měli byste navštívit lékaře.
9.Divertikulitida
Divertikulitida je onemocnění, které postihuje tlusté střevo a může způsobovat bolest v pravém podbřišku. Je důsledkem infekce nebo zánětu v kapsách, které se tvoří ve sliznici střeva. Divertikulitida může také způsobovat nevolnost, zvracení, horečku, zácpu a nadýmání. Pokud máte některý z těchto příznaků, měli byste navštívit lékaře.
10.Pánevní zánětlivé onemocnění
Pánevní zánětlivé onemocnění (PID) je infekce reprodukčních orgánů, která může způsobovat bolest v podbřišku na obou stranách. PID je obvykle způsobena bakteriemi, které se přenášejí při pohlavním styku. Nejčastěji, jde o bakterie kapavky nebo chlamydií. PID může také způsobovat horečku, zimnici, nevolnost, zvracení a bolest při pohlavním styku. Pokud máte některý z těchto příznaků, měli byste navštívit lékaře.
11.Přenesená bolest
Věděli jste, že bolest v pravé části zad může vycházet z pravé strany hrudníku? Není to tak časté, ale může se to objevit například při zánětu plicní tkáně. Pokud tedy pociťujete bolest v pravé dolní části zad, nezapomeňte lékaře informovat, zda máte také nějaké příznaky na pravé straně hrudníku.
12.Modřiny, zlomeniny a namožení
Pokud vás bolí pod žebry, může se jednat o příznak muskuloskeletálního problému. Příčinou může být například špatné držení těla, příliš dlouhé sezení u stolu nebo úraz. Je však také možné, že jste si žebro pohmoždili nebo zlomili při nehodě. V těchto případech se často objevuje bolest při dýchání nebo kašli a oblast je často citlivá nebo oteklá. Někdy však může být příčinou bolesti natažený mezižeberní sval. K tomu často dochází při větším zkroucení těla, např. při hraní golfu bez zahřátí a řádného protažení těla.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud vám bolest brání v práci nebo vám jen znepříjemňuje den, je možná načase navštívit lékaře. Ve většině případů vám doporučí jednoduché řešení, například výměnu matrace, protažení před cvičením nebo změnu jídelníčku
Vždy je však lepší mít jistotu, že se nejedná o vážnější problém. Navíc, pokud by se již o vážný problém jednalo, včasné odhalení by umožnilo mnohem účinnější léčbu.