Proč Vás Bolí Žlučník & Jak Si Můžete Sami Pomoci Od Bolestí!

Proč Vás Bolí Žlučník & Jak Si Můžete Sami Pomoci Od Bolestí!

Bolest žlučníku může být opravdu nepříjemná. Často je způsobena nezdravými stravovacími návyky. Přílišné přejídání, konzumace potravin, které žlučník dráždí, nebo dlouhodobý stres mohou vést k bolestivému zánětu. Pokud máte jakékoli další příznaky, je důležité okamžitě navštívit lékaře. Problémy se žlučníkem mohou způsobit těžké koliky, ucpané žlučovody, a dokonce i rakovinu. Nečekejte – pokud pociťujete jakékoli potíže, vyhledejte pomoc.

Jak se projevuje bolest žlučníku?

Bolest žlučníku se může projevit velice různě. Může být naprosto neviditelná, ale také se může projevit jako nepříjemná a intenzivní bolest v pravém hypochondriu. Často je spojena s nevolností, zvracením a bolestmi hlavy.

Pokud pociťujete silnou bolest v pravém podžebří, může to svědčit o onemocnění žlučníku. Bolest může vystřelovat do zad až k pravé lopatce nebo do oblasti žaludku. Obvykle se objevuje asi hodinu po požití dráždivého jídla. Kromě bolesti mohou být dalšími příznaky onemocnění žlučníku píchání, napětí a pocity plného břicha, nadýmání a říhání, nevolnost a zvracení a poruchy stolice. Ve většině případů si pacienti uvědomí problémy se žlučníkem až ve chvíli, kdy se kameny zvětší natolik, že ucpou žlučovody.

Mnoho lidí však pociťuje mírnější příznaky, jako je nadýmání nebo říhání, aniž by si uvědomovali, že mohou svědčit o větším problému. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, je důležité poradit se s lékařem.

Na které straně bolí žlučník?

Bolest žlučníku obvykle není fixní, ale může se objevit na různých místech v závislosti na tom, jak je žlučník postižen. Nejčastěji se bolest projevuje v pravém hypochondriu, ale také se může objevit v levém hypochondriu nebo dokonce v celém břiše.

Jak dlouho může trvat?

Bolest žlučníku může trvat několik minut až několik hodin. Často se objevuje ve formě krátkých, ale intenzivních záchvatů. Jaké jsou příznaky?

Příznaky bolesti žlučníku se mohou lišit v závislosti na tom, jak je choroba rozvinuta. Ve většině případů se jedná o bolest v pravém hypochondriu, která je často doprovázena nevolností a zvracením. Bolest může být také spojena s bolestmi hlavy a žaludkem.

Příčiny bolavého žlučníku

1. Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny jsou častým problémem a mohou být velmi nepříjemné, často bolí pod levím žebrem. Většina lidí ani neví, že je má, dokud se kameny nezvětší. Žlučové kameny jsou tvořeny cholesterolem a dalšími látkami, které se nacházejí ve žluči. Mohou se tvořit ve žlučníku nebo ve žlučových cestách.

Žlučníkové kameny se častěji vyskytují u žen než u mužů. U žen starších 40 let je postiženo až 40 % pacientek.

Riziko vzniku žlučových kamenů zvyšují také následující faktory:

 • genetická predispozice,
 • obezita,
 • zvýšená hladina cholesterolu v krvi (hypercholesterolemie),
 • cukrovka (diabetes mellitus),
 • dodržování diet založených na přísném omezení tuků,
 • hladovění.

2. Zánět žlučníku

Zánět žlučníku se obvykle vyvíjí na pozadí žlučových kamenů. Kromě toho může být způsoben bakteriemi, parazity a dokonce i viry. Bakterie nejčastěji pronikají do žlučníku prostřednictvím žlučovodu, který je propojen s dvanácterníkem. Zánět žlučníku je často doprovázen bolestí, nevolností a zvracením.

3. Porucha funkce žlučníku

Žlučník je orgán, který se nachází v pravém hypochondriu pod játry. Jeho hlavní funkcí je uskladňovat žluč, která je potřebná pro trávení tuků. Poruchy funkce žlučníku mohou být způsobeny různými faktory, včetně žlučových kamenů, zánětu žlučníku nebo nádorového onemocnění. Tyto poruchy mohou způsobit bolest a další nepříjemné příznaky.

4. Nádor na žlučníku

Rakovina žlučníku je vzácné onemocnění, které postihuje asi 1 % populace. Nejčastěji se vyskytuje u mužů ve věku 55-65 let. Nádor může být benigní nebo maligní. Benigní nádor žlučníku je obvykle menší a nemá sklon se šířit do jiných částí těla. Maligní nádory jsou nebezpečné, protože se mohou šířit do dalších orgánů. Rakovina žlučníku je často doprovázena bolestí, nevolností a zvracením.

Co dělat když mě bolí žlučník?

1. Navštivte lékaře

Pokud zažíváte bolest žlučníku, je důležité navštívit lékaře. V některých případech může být bolest žlučníku příznakem vážnějšího onemocnění, jako je například apendicitida nebo pankreatitida. Lékař vám poskytne potřebnou léčbu a poradí vám, jak se chorobou co nejefektivněji vyléčit.

2. Začněte se žlučníkovou dietou

Pokud trpíte bolestmi žlučníku, je důležité začít se žlučníkovou dietou. Tato dieta se skládá ze stravy bohaté na vlákninu a omezeného množství tuků. Jedná se o změnu stravy, která vám pomůže snížit riziko bolesti žlučníku a dalších nepříjemných příznaků.

Co jíst?

 • neostrá, nepálivá zelenina bez obilovin, jako je mrkev nebo hlávkový salát
 • téměř veškeré ovoce, kromě toho, které obsahuje obiloviny (např. bobuloviny)
 • nízkotučné mléčné výrobky
 • libové maso bez tuku (zejména krůtí, kuřecí, králičí), ryby
 • masové a zeleninové vývary
 • dušené vepřové maso, krůtí nebo kuřecí šunka
 • bílý chléb, toustový chléb, suchary, dětské sušenky

Existuje mnoho skvělých jídel, která nejsou štiplavá ani příliš kořeněná. Můžete si pochutnat na chutné zelenině bez obilovin, jako je mrkev nebo hlávkový salát. Téměř jakékoli ovoce je v pořádku s výjimkou těch, které obsahují obiloviny, jako jsou bobule. Skvělou volbou jsou nízkotučné mléčné výrobky a pochutnat si můžete také na libovém mase bez tuku, jako je krůtí, kuřecí a králičí maso, a také na rybách. Dobrou volbou jsou také masové a zeleninové vývary a můžete si dát i dušené vepřové maso nebo krůtí či kuřecí šunku. A konečně bílý chléb, toustový chléb a suchary, stejně jako dětské sušenky jsou dobrou volbou, kterou si můžete dopřát.

3. Pijte hodně tekutin

Dalším důležitým krokem je pravidelné pití tekutin, zejména vody. Tekutiny vám pomohou zvýšit množství žluči, která se produkuje, a tím snížit riziko bolesti žlučníku. Je důležité si uvědomit, že alkohol a káva by se měly vyhnout, protože mohou zhoršovat bolest.

Pijte mátové čaje

Mátové čaje jsou známé svými protizánětlivými a detoxikačními vlastnostmi. Pomáhají snižovat bolest žlučníku a urychlují hojení. Můžete si také vyrobit mátový olej, který se dá použít k masáži břicha.

4. Vyhněte se stresu

Dalším důležitým krokem je vyhnout se stresu. Stres může zvýšit hladinu hormonů, které mohou způsobovat bolest žlučníku. Proto se snažte udržovat svůj život co nejklidnější a vyhněte se všem stresujícím situacím.

5. Pijte bylinkové čaje

Bylinkové čaje jsou skvělým způsobem, jak snížit bolest žlučníku. Pomáhají také urychlit proces hojení a zabránit vzniku dalších zdravotních problémů. Skvělou volbou je například čaj z heřmánku, který má protizánětlivé a uklidňující účinky. Dále se doporučuje používat čaje s mátou, které pomáhají snižovat bolest a urychlují hojení.

Tyto bylinky mají protizánětlivé a uklidňující účinky, které vám pomohou se bolestí žlučníku lépe vyrovnat. Pokud vás zajímavé babské rady na zklidnění žaludku, přečtěte si tento článek!

6. Dopřejte si dostatek spánku

Dalším důležitým krokem je zajistit si dostatek spánku. Spánek pomáhá tělu regenerovat a urychluje proces hojení. Pokud máte problémy se spánkem, je důležité se poradit s lékařem, který vám může doporučit účinnou léčbu.

7. Cvičte

Pravidelným cvičením můžete snížit bolest žlučníku a urychlit hojení. Cvičení vám pomůže zvýšit hladinu endorfinů, což je hormon štěstí, a tak se budete cítit lépe. Dále cvičení pomáhá snižovat stres a napětí, které mohou zhoršovat bolest. Je důležité si vybrat cviky, které jsou pro vás vhodné, a nezapomínat na správnou techniku.

V jakých případech se žlučník operuje

Operace žlučníku se doporučuje zejména v případě chronického onemocnění žlučníku. Obvykle se provádí laparoskopicky v celkové anestezii a trvá 40-60 minut. Pacient je po 2-3 dnech propuštěn domů, ale celková rekonvalescence po operaci žlučníku vyžaduje dobu 2-4 týdnů. Během nich musí pacient dodržovat klidový režim a přísnou žlučníkovou dietu.

Dieta se doporučuje nejen pacientům po operaci žlučníku, ale také jako první pomoc a prevence v případě žlučníkových potíží. Z jídelníčku by měla být vyřazena nebo alespoň omezena tučná a smažená jídla, kořeněná jídla, nadýmavá zelenina a luštěniny, bobulovité ovoce s drobnými semínky (borůvky, maliny, jahody, ostružiny), kakao, ořechy podle jejich závažnosti.

Jak funguje život bez žlučníku

Zajímá vás, jaký je život bez žlučníku? Nebojte se, stále můžete žít plnohodnotný a normální život! Žlučník žluč pouze skladuje, neprodukuje ji. Takže po jeho odstranění bude žluč prostě proudit nepřetržitě. To může zpočátku způsobit určité zažívací potíže, ale ty obvykle časem odezní. Jediným skutečným omezením je, že možná nebudete moci jíst některé potraviny, které váš trávicí systém špatně snáší – ale není to pravidlem. Tak se do toho pusťte a žijte naplno!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend