7 Hlavních Příčin Bolesti Zad Mezi Lopatkami & Jak Si Pomoci Od Bolesti!

7 Hlavních Příčin Bolesti Zad Mezi Lopatkami & Jak Si Pomoci Od Bolesti!

Většina lidí někdy v životě pocítí bolest zad a u mnoha z nich se bolest soustředí mezi lopatky. I když existuje mnoho možných příčin, naštěstí existuje také mnoho způsobů, jak bolesti zad léčit. V tomto příspěvku na blogu se podíváme na nejčastější příčiny bolesti zad mezi lopatkami a také na některé z nejlepších způsobů její léčby.

Pokud vás bolí záda v kříži, doporučujeme tento článek a pro bolest na zadkem, kliknětě zde pro 10 cviků, které vás zaručeně zbaví bolestí.

1. Svalové napětí a křeče

Jednou z nejčastějších příčin bolesti zad mezi lopatkami je svalové napětí nebo křeč. To může být způsobeno řadou faktorů, například špatným držením těla, stresem nebo nadměrným používáním svalů. Svalové napětí lze často zmírnit jemnou masáží nebo protahovacími cviky.

Jak poznat bolest svalů od ostatních bolestí mezi lopatkami?

Pokud pociťujete bolest mezi lopatkami, je důležité zjistit, zda je příčinou bolesti přetížení svalů nebo jiná příčina. Bolest svalů mezi lopatkami se často vyznačuje tupou bolestí nebo pulzujícím pocitem. Může být také doprovázena svalovými křečemi.

Pokud si nejste jisti příčinou své bolesti, je nejlepší poradit se s lékařem nebo jiným odborníkem. Ti budou schopni provést testy a pomoci určit příčinu vaší bolesti. Mohou vám aplikovat kineziotape pro úlevu od bolesti svalů mezi lopatkami.

4 Nejlepší protahovací cviky na uvolnění mezilopatkových svalů:

A) Kaktusový strečink.

Prvním protahovacím cvikem je kaktusový strečink. Tento strečink provedete tak, že se postavíte s nohama na šířku boků a dlaně přitisknete k sobě před hrudníkem. Pokrčte lokty a předkloňte se dopředu, čímž přitáhnete hrudník k dlaním. Vydržte několik sekund, pak uvolněte a opakujte.

B) Pozice kočky a krávy

Druhým protažením je pozice kočky a krávy. Tuto pozici provedete tak, že začnete na všech čtyřech s rukama přímo pod rameny a koleny přímo pod boky. S nádechem se prohněte v zádech, nakloněte pánev nahoru a bradu přitáhněte k nebi. S výdechem zakulatíme záda a bradu přitáhneme k hrudníku. Tyto pohyby opakujte po několik nádechů.

C) Nástěnný anděl

Třetím protažením je nástěnný anděl. Při tomto protažení se postavte čelem ke zdi, přičemž mezi vámi a zdí musí být asi 12 centimetrů volného prostoru. Položte dlaně naplocho ke zdi a pevně do ní tlačte, zatímco je pomalu posouváte po zdi nahoru, až dosáhnete výšky ramen. Vydržte několik vteřin a pak je posuňte zpět dolů do výchozí polohy.

D) Dětská pozice

Čtvrtým protažením je dětská pozice. Tuto pozici provedete tak, že začnete na všech čtyřech s rukama přímo pod rameny a koleny přímo pod boky. Posaďte se na paty a natáhněte paže dopředu tak, aby byly rovnoběžně s podlahou. Vydržte několik sekund a poté se vraťte do výchozí polohy.

2. Stenóza páteře

Další častou příčinou bolesti zad je stenóza páteře. Jedná se o stav, který je důsledkem zúžení páteřního kanálu, což může způsobit tlak na míchu nebo nervy. Mezi příznaky spinální stenózy patří bolesti zad a nohou, necitlivost nebo brnění nohou a problémy s rovnováhou a koordinací. Léčba spinální stenózy obvykle zahrnuje kombinaci léků, fyzikální terapie a operace.

3. Spondylitida

Další možnou příčinou bolesti zad mezi lopatkami je ankylozující spondylitida, typ artritidy, která postihuje páteř. Mezi příznaky patří ztuhlost a bolest páteře, kyčlí a žeber, stejně jako únava a horečka. Léčba ankylozující spondylitidy může zahrnovat léky, jako jsou protizánětlivé léky nebo steroidy, fyzikální terapii nebo operaci.

4. Přenesená bolest z vnitřních orgánů

Přenesená bolest z vnitřních orgánů do zad mezi lopatkami je často způsobena problémy v malé části zad. Nejčastější příčinou je hernie ploténky, ale může být způsobena i degenerativními změnami páteře nebo jiným onemocněním, které dráždí nervy.

5. Skřípnuté nervy

Skřípnutý nerv může způsobit bolest zad mezi lopatkami, protože stlačuje nerv a způsobuje zánět. To může vést k bolesti, necitlivosti a brnění v postižené oblasti. V závažných případech může skřípnutý nerv způsobit slabost svalů nebo ochrnutí. Léčba skřípnutého nervu závisí na závažnosti stavu a může zahrnovat odpočinek, ledování a fyzikální terapii. Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka.

6. Herniace disku

K hernii disku může dojít, když měkký vnitřní materiál páteřní ploténky uniká a tlačí na okolní nervy. To může způsobit bolest, která vyzařuje z dolní části zad do oblasti lopatek.

7. Degenerativní změny páteře

V průběhu času může opotřebení páteře vést k degenerativním změnám, jako je například osteoartróza. Tyto změny mohou zúžit prostory mezi obratli a stlačit nervy. To může vést k bolesti, která vyzařuje z dolní části zad do oblasti lopatek.

Existuje řada možných příčin bolesti zad mezi lopatkami. Mezi nejčastější patří svalové napětí nebo křeč, spinální stenóza, ankylozující spondylitida a přenesená bolest z vnitřních orgánů. Bolest zad mezi lopatkami mohou způsobovat také skřípnuté nervy, špatné držení těla, slabé nebo napjaté svaly a vyhřezlé ploténky.

Léčba bolesti zad mezi lopatkami se liší v závislosti na příčině bolesti. Protahovací cviky a masáže jsou však často účinnou léčbou bolesti svalů. V závažnějších případech, jako je například stenóza páteře nebo ankylozující spondylitida, mohou být nezbytné léky, fyzikální terapie a operace. Dalšími možnými příčinami bolesti zad mezi lopatkami, které vyžadují lékařské ošetření, jsou úraz nebo poranění, osteoporóza, rakovina a infekce.

Pokud pociťujete bolest zad mezi lopatkami, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby bylo možné určit příčinu a podstoupit vhodnou léčbu. Při správné léčbě lze většinu případů bolesti zad úspěšně zvládnout a výrazně zlepšit.

Prevence bolesti zad mezi lopatkami

Mezi tipy, jak předcházet bolestem zad, patří:

  • udržujte správné držení těla
  • používat správné techniky zvedání
  • pravidelně cvičit
  • protahovat a posilovat svaly v oblasti zad, břicha a nohou
  • přestat kouřit
  • udržet si zdravou váhu

1) Správné držení těla

Nezapomínejte na správné držení těla! Ať už chodíte, stojíte nebo sedíte, je důležité dbát na správné držení těla, abyste se vyhnuli bolesti a nepohodlí. Pokud musíte v práci dlouho sedět nebo stát, dbejte na to, abyste se nepředkláněli a nehrbili. Bolesti zad mezi lopatkami mohou být problémem také v noci, proto se ujistěte, že se dobře vyspíte, a to pomocí kvalitní matrace a anatomického polštáře.

2) Pravidelně se protahujte

Protahování je důležitou součástí prevence bolesti zad. Pravidelné protahování pomáhá prodloužit a posílit svaly zad, což může pomoci předcházet bolesti. Existuje řada protahovacích cviků, které jsou účinné při bolestech zad mezi lopatkami. Jedním z jednoduchých protahovacích cviků je stoupnout si s rukama na boky a prohnout se v zádech dozadu, několik vteřin vydržet a pak povolit. Dalším účinným protažením je poloha dítěte, která se provádí tak, že začnete na všech čtyřech s rukama přímo pod rameny a koleny přímo pod boky. Posaďte se na paty a natáhněte paže dopředu tak, aby byly rovnoběžně s podlahou. Vydržte několik sekund a poté se vraťte do výchozí polohy.

3) Cvičte pravidelně

Pravidelně cvičení pomáhá posilovat svaly a předcházet bolestem zad. Existuje řada cvičení, která jsou účinná při bolestech zad mezi lopatkami, například plavání, jemná jóga a pilates. Pokud s cvičením začínáte, je důležité začít pomalu a postupně zvyšovat intenzitu cvičení.

Dodržujte správnou techniku při zvedání těžkých vah abyste se vyhnuli bolestem zad.

4) Přestaňte kouřit

Kouření je hlavním rizikovým faktorem bolesti zad. Kouření snižuje průtok krve páteří, což může vést k degenerativním změnám páteře a k bolestem. Pokud kouříte, je zanechání kouření jednou z nejlepších věcí, které můžete pro zdraví svých zad udělat.

5) Udržujte si zdravou hmotnost

Nadváha nebo obezita představují pro vaše záda dodatečnou zátěž a mohou přispívat ke vzniku bolesti. Snížení hmotnosti i o několik kilogramů. Nevíte kolik je otpimální váha pro váš věk ,výšku a pohlaví? nezoufejte a vyzkoušejte tuto online kalkukačku.

Pokud trpíte bolestí zad mezi lopatkami, poraďte se se svým lékařem o nejlepších možnostech léčby.

6) Cardio

Chůze je nejlepší a nejpřirozenější způsob pohybu. Snažte se co nejvíce chodit pěšky – když můžete, vystupte z autobusu o zastávku dříve a zbytek cesty jděte pěšky, místo výtahu choďte po schodech a venčete svého psa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend