Máte Bolest V Pravém Podbříšku? 11 Nejčastějších Důvodů!

Máte Bolest V Pravém Podbříšku? 11 Nejčastějších Důvodů!

Bolest v pravém podbřišku je častým příznakem, který může signalizovat vážné onemocnění. Může se jednat například o zánět slepého střeva, který je nebezpečný zejména v tom, že se může rozvinout do akutního zápalu slepého střeva. Dalšími možnými příčinami bolesti v pravém podbřišku jsou onemocnění jater či ledvin. Pokud se u Vás objeví bolest v podbřišku, neváhejte navštívit lékaře.

1. Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva se projevuje bolestí v pravém podbřišku, která je často tak intenzivní, že Vás donutí lehnout si. Bolest může být doprovázena i dalšími příznaky, jako je horečka, nevolnost, zvracení či průjem. Zánět slepého střeva je velmi nebezpečné onemocnění, protože se může rozvinout do akutního zápalu slepého střeva. Ten ještě vyžaduje hospitalizaci a léčbu antibiotiky.

Jak poznat zda mám zánět slepého střeva?

Zánětem slepého střeva se nejčastěji trpí lidé ve věku od 20 do 40 let. U žen se onemocnění vyskytuje častěji než u mužů. Zánět slepého střeva bývá často způsoben stresem, nedostatkem vitamínů a minerálů nebo špatnou stravou.

Pokud máte podezření na zánět slepého střeva, je důležité navštívit lékaře co nejdříve. Zánět slepého střeva se dá ale diagnostikovat i pomocí některých laboratorních testů a CT vyšetření.

2. Žlučníkové kameny

Žlučové kameny mohou způsobovat silné bolesti v pravé dolní části zad a břicha. Tato bolest může trvat i několik hodin a může vést až ke zvracení. Žlučové kameny jsou způsobeny nerovnováhou ve složení látek tvořících žluč. To může vést k řadě život ohrožujících komplikací.

Závažnost problému závisí na projevech. Většina lidí má pouze menší obtíže, ale přibližně 60 % postižených má celoživotní problémy. Nejčastějšími příznaky jsou žlučníkový záchvat nebo zánět žlučníku. Existuje také riziko, že kameny budou putovat žlučovými cestami, což může vést k zánětu slinivky břišní.

Ke vzniku žlučových kamenů jsou náchylnější lidé s cukrovkou, obezitou, po operaci zažívacího traktu a těhotné ženy. Obvykle se léčí změnou životního stylu a analgetiky. V extrémních případech může být nutné žlučník odstranit.

3. Akutní zánět ledvin

Akutní zánět ledvin může být velmi bolestivý. Pokud trpíte infekcí močových cest a ta se rozšíří do ledvin, budete pravděpodobně pociťovat pulzující bolest v pravém podbřišku,ale i v levém podbříšku a také bolest v zádech. Můžete také pociťovat nevolnost nebo horečku. Klíčem ke zmírnění této bolesti je správná léčba infekce, která obvykle zahrnuje antibiotika. S nepříjemnými pocity mohou pomoci léky proti bolesti.

Pokud trpíte chronickým onemocněním ledvin, nemusíte pociťovat žádnou bolest. Je však důležité chodit na pravidelné kontroly a ujistit se, že děláte vše pro to, aby byly vaše ledviny zdravé. Včasné odhalení je klíčové pro prevenci dalšího poškození ledvin.

4. Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní je vážné onemocnění, které postihuje orgán odpovědný za trávení potravy. Jeho hlavní příznaky jsou bolest na levé straně břicha, teplota, nevolnost a špatná strava. Pokud máte podezření na zánět slinivky břišní, je důležité co nejrychleji navštívit lékaře. Zánět slinivky břišní se dá diagnostikovat pomocí krevních testů aultrasonografie. V závažných případech může být nutná operace.

5. Cysta pravého vaječníku

Většina žen někdy v životě trpí cystami na vaječnících. Ty jsou způsobeny hormonální nerovnováhou a mohou způsobovat velké bolesti, zejména pokud se nacházejí na pravém vaječníku. Pokud pociťujete některý z následujících příznaků, je důležité navštívit lékaře: tlak a bolest v pravém podbřišku, bolest při pohlavním styku nebo krvácení mimo cyklus. Většina cyst na vaječnících je naštěstí nezhoubná a sama zmizí, ale někdy je třeba je odstranit chirurgicky. Každopádně je důležité, abyste se nechali vyšetřit lékařem a ujistili se, že je vše v pořádku.

6. Pravostranná renální kolika

Pravostranná renální kolika je bolestivé onemocnění, které postihuje pravou ledvinu. Jeho hlavními příznaky jsou silná bolest v pravém podbřišku a zadu, nevolnost, zvracení a horečka. Pokud máte podezření na toto onemocnění, je důležité navštívit lékaře co nejdříve. Renální kolika se dá diagnostikovat pomocí ultrazvuku nebo CT vyšetření. V závažných případech může být nutná operace.

7. Akutní gastroenteritida

Akutní gastroenteritida je onemocnění, které postihuje trávicí trakt. Jeho hlavními příznaky jsou nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha. Tyto příznaky jsou obvykle způsobeny infekcí nebo špatným stravováním. Většina lidí se ale s touto nemocí vyléčí do jednoho týdne bez léčby. Pokud však pociťujete horečku nebo těžké bolesti břicha, je důležité navštívit lékaře, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.

Jak si můžete pomoci sami doma od střevní chřipky?

1.Pijte dostatek tekutin

Pokud trpíte střevní chřipkou, je důležité pít dostatek tekutin, abyste se vyhnuli dehydrataci. Pijte alespoň 8 až 10 sklenic čisté vody nebo nápojů s elektrolyty denně. Pokud nemáte chuť k jídlu, můžete si také vzít nějaké ovocné šťávy nebo vodu s citronem.

2.Jezte lehká jídla

Když se budete cítit lépe, postupně začněte jíst lehká jídla, jako jsou obiloviny, ovoce a zelenina. Tyto potraviny jsou snadno stravitelné a pomohou vám znovu začít trávit normálně. Pokud máte střevní chřipku déle než týden, je však důležité navštívit lékaře, abyste se ujistili, že nemáte žádné jiné onemocnění.

3.Vyhněte se alkoholu a kofeinu

Pokud trpíte střevní chřipkou, je důležité vyhnout se alkoholu a kofeinu. Alkohol může zvýšit bolesti břicha a kofein může zvýšit průjem.

4.Pijte černý čaj

Černý čaj obsahuje látku zvanou theanin, která pomáhá snižovat stres a uklidňuje nervy. To vám může pomoci si lépe odpočinout a zlepšit se.

8. Akutní cholecystitida

Akutní cholecystitida je zánět žlučníku, který může způsobovat silnou bolest v pravém boku v okolí žeber. Jeho dalšími příznaky jsou nevolnost, zvracení, horečka a žloutnutí kůže. Pokud máte podezření na akutní cholecystitidu, je důležité navštívit lékaře co nejdříve. Cholecystitida se dá diagnostikovat pomocí krevních testů a ultrazvuku žlučníku. V závažných případech může být nutná operace.

9. Onemocnění konečníku a konečníkových vředů

Onemocnění konečníku a konečníkových vředů jsou časté a mohou způsobovat silnou bolest. Jejich hlavními příznaky jsou bolest, pálení, svědění a krvácení z konečníku. Pokud máte některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Onemocnění konečníku a konečníkových vředů se dají diagnostikovat pomocí krevních testů, stolice a rentgenových vyšetření. V závažných případech může být nutná operace.

10. Nemocná prostata, či torze varlete

Nemocná prostata je onemocnění, které postihuje muže po 50. roce věku. Jeho hlavními příznaky jsou bolesti břicha, pálení močových cest, časté močení a bolesti při erekci. Pokud máte některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Nemocná prostata se dá diagnostikovat pomocí krevních testů, moči a ultrazvuku. V závažných případech může být nutná operace.

11. Záněty vejcovodů, dělohy či vaječníků (adnexitida)

Záněty vejcovodů, dělohy nebo vaječníků jsou onemocnění, které postihuje ženy. Jeho hlavními příznaky jsou bolest břicha, pálení močových cest, časté močení a bolesti při erekci. Pokud máte některý z těchto příznaků, je důležité navštívit lékaře, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Záněty vejcovodů, dělohy nebo vaječníků se dají diagnostikovat pomocí krevních testů, moči a ultrazvuku. V závažných případech může být nutná operace.

Bolest na pravé straně břicha nikdy nepodceňujte!

Bolest na pravé straně břicha je častým problémem, který postihuje mnoho lidí. I když většina z nich nemá vážné zdravotní problémy, mohou tyto bolesti signalizovat onemocnění nebo zranění. Pokud trpíte bolestmi na pravé straně břicha, je důležité navštívit lékaře, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Lékař může provést řadu testů, aby zjistil příčinu vašich bolestí a zahájit léčbu. Bolesti na pravé straně břicha byste nikdy neměli podceňovat!

Pokud trpíte častými bolestmi na pravé straně břicha, neváhejte a navštivte svého lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend