Když jste těhotná, malá bolest v podbřišku není nic, čeho byste se měla obávat. Vždy je však lepší mít jistotu, proto vám přinášíme nejčastější příčiny bolesti v této oblasti:
Bolesti břicha během těhotenství: Co to znamená?
Jak vaše břicho během těhotenství roste, můžete pociťovat bolesti nebo nepříjemné pocity v oblasti břicha. Je to běžná a normální součást těhotenství, ale může být znepokojující, pokud si nejste jistá, co ji způsobuje. Podívejme se na některé z nejčastějších příčin bolesti břicha v těhotenství a také na to, kdy byste měla navštívit lékaře.
Bolesti břicha jsou v těhotenství častým problémem, který může být matoucí a dokonce i děsivý. Existuje mnoho různých typů a příčin bolestí břicha, od normálních a neškodných až po závažnější stavy, které vyžadují lékařskou pomoc. Při tolika možnostech může být obtížné zjistit, co je příčinou vašich bolestí a kdy byste měla navštívit lékaře.
Obecně lze říci, že bolesti břicha během těhotenství jsou normální a lze je očekávat, protože vaše tělo se mění a roste, aby se přizpůsobilo vyvíjejícímu se dítěti. V některých případech však může být bolest břicha příznakem něčeho závažnějšího. Je důležité věnovat pozornost typu bolesti, kterou pociťujete, a také dalším příznakům, které můžete mít, abyste mohla určit, zda musíte navštívit lékaře.
Příčiny bolesti břicha v těhotenství
Existuje mnoho různých příčin, proč se u vás v těhotenství mohou objevit bolesti břicha. Některé příčiny jsou častější než jiné a některé jsou závažnější než jiné.
Zde jsou uvedeny některé z nejčastějších příčin bolestí břicha v těhotenství:
1. Bolest kulatých vazů
Je to způsobeno tím, že vazy, které podpírají vaši dělohu, se s růstem miminka roztahují. Obvykle trvá několik týdnů po začátku těhotenství a odezní, jakmile se vaše dítě narodí.
2. Zácpa
V těhotenství vaše tělo produkuje více progesteronu, který může zpomalovat trávení. To může vést k zácpě, která může způsobovat bolesti v podbřišku.
3. Infekce močových cest (UTI)
Infekce močových cest jsou v těhotenství běžné a mohou způsobovat bolest a pálení při močení.
4. Předčasný porod
Bolest v podbřišku může být někdy příznakem předčasného porodu. Pokud máte jakékoli obavy, určitě se poraďte se svým lékařem.
5. Svalová zátěž způsobená přenášením větší váhy nebo změnou držení těla
Jedná se o falešné porodní bolesti, které se mohou objevit v týdnech nebo dnech předcházejících porodu. Obvykle jsou bezbolestné nebo mírné a přicházejí a odcházejí s přestávkami.
6. Průjem
Průjem může způsobovat bolesti břicha, křeče a nadýmání. Pokud máte průjem, je důležité zůstat hydratovaný.
7. Braxtonovy kontrakce
Jedná se o mírné, nepravidelné kontrakce, které se objevují v týdnech předcházejících porodu. Obvykle jsou nebolestivé nebo mírné a přicházejí a odcházejí s přestávkami.
8. Nadýmání
Nadýmání je v těhotenství častým problémem, který způsobují hormony zpomalující trávení. Může způsobovat bolest a nepříjemné pocity v břiše.
Bolesti pánevního kruhu v těhotenství: Co byste měli vědět
Není žádným tajemstvím, že těhotenství může být pro ženské tělo náročné. Během těchto devíti měsíců se může objevit nepřeberné množství problémů, od únavy a ranních nevolností až po přibývání na váze a bolesti zad. Jednou z obzvláště častých – a nepříjemných – obtíží je bolest pánevního kruhu (PGP), která postihuje až 50 % těhotných žen. Co přesně je PGP a co s ní můžete dělat? Podívejme se na to blíže.
Co je to bolest pánevního kruhu?
PGP je obecný termín používaný pro popis bolesti v oblasti podbřišku a pánve. Bolest může být ostrá nebo tupá, přerušovaná nebo stálá a může se pohybovat od mírné po silnou. U některých žen je bolest patrná pouze při vstávání nebo pohybu, u jiných je přítomna, i když odpočívají. PGP může způsobovat, že činnosti, jako je chůze, chůze do schodů a ze schodů, a dokonce i převalování v posteli jsou bolestivé a obtížné
Příčiny bolesti pánevního pletence
Přesná příčina PGP není známa, ale existuje řada teorií, proč k ní dochází. Jednou z možností je, že vazy, které podpírají pánev, se během těhotenství uvolňují v důsledku zvýšení hladiny relaxinu – hormonu, který umožňuje kloubům v pánvi uvolnit se a změknout v rámci přípravy na porod. Toto uvolnění může mít za následek nestabilitu pánve, která vede k bolesti. Podle další teorie je PGP způsobena změnami v držení těla a jeho nastavení, protože dítě roste a těžiště matky se posouvá
Možnosti léčby bolesti pánevního kruhu
Pokud se potýkáte s PGP, můžete udělat několik věcí, které vám uleví. Za prvé, zkuste nosit podpůrný těhotenský pás kolem boků, který vám pomůže stabilizovat pánev. Měla byste se také vyhýbat vysokým podpatkům a místo nich volit pohodlné boty s nízkým podpatkem a dobrou podporou klenby. Ke zmírnění příznaků může přispět také aktivní cvičení, jako je chůze, plavání nebo prenatální jóga, které posiluje svaly kolem pánve. Pokud je však cvičení příliš bolestivé, určitě poslouchejte své tělo a dejte si pauzu, dokud se nebudete cítit lépe. Samozřejmě, pokud si nejste jistá, zda byste měla s PGP cvičit, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem
Boj s PGP může být velmi frustrující a ztěžovat každodenní činnosti – ale nejste v tom sami. Nyní, když víte o něco více o tom, co je PGP a co ji způsobuje, doufejme, že se cítíte vyzbrojeni informacemi, které vám mohou pomoci najít úlevu od vašich příznaků. Nezapomeňte naslouchat svému tělu, dělat si přestávky, když je potřebujete, a pokud máte nějaké obavy, poraďte se se svým lékařem. Časem – a možná i metodou pokus-omyl – zjistíte, co vám nejlépe vyhovuje, abyste těhotenství prožila s co nejlepším pocitem.
Kdy navštívit lékaře
Pokud během těhotenství pociťujete jakýkoli typ bolesti břicha, je vždy lepší být opatrná a zavolat svému lékaři. Pravděpodobně bude chtít vědět, jaký typ bolesti pociťujete, jak dlouho trvá a zda máte nějaké další příznaky.
Pokud se lékař na základě těchto informací nebude obávat, může vám navrhnout nějaké domácí prostředky nebo volně prodejné léky, které vám mohou pomoci zmírnit potíže. Pokud se však obává, že by vaše bolest mohla svědčit o vážnějším stavu, může nařídit další vyšetření, například ultrazvuk nebo krevní obraz. Důvěřujte svému instinktu – pokud se vám něco nezdá, neváhejte zavolat svému lékaři, aby vás uklidnil.
Pokud se u vás spolu s bolestmi břicha objeví některý z následujících příznaků, určitě navštivte svého lékaře:
- Horečka
- Krvácení
- Silná nebo ostrá bolest
- Přetrvávající zvracení
- Potíže s močením
- Otoky břicha
- Závratě
Bolest, která trvá déle než několik dní
- Bolest, která se časem zhoršuje
- Změna pohybů vašeho dítěte
Často Kladené Otázky
Jak bolí břicho na začátku těhotenství?
Existuje řada důvodů, proč se u vás mohou objevit bolesti břicha během raného těhotenství. Mohou to být implantační křeče (když se embryo zahrabává do děložní sliznice), plynatost nebo nadýmání, zácpa nebo bolest kulatých vazů (ostrá bolest, která vzniká, když se vazy, které podpírají dělohu, při jejím růstu roztahují). Pokud si nejste jistá, co je příčinou vaší bolesti, vždy zavolejte svému lékaři, který vám poradí.
Co mohu dělat v případě silné nevolnosti a zvracení?
Pokud se potýkáte se silnou nevolností a zvracením (tzv. hyperemesis gravidarum), můžete udělat několik věcí, kterými se pokusíte dosáhnout úlevy. Zaprvé, zkuste jíst malá, častá jídla v průběhu dne namísto tři velké. Pomůže také vyhýbat se kořeněným, mastným nebo tučným jídlům. Pokud máte stále potíže, poraďte se s lékařem o užívání volně prodejných léků, jako je Dramamin nebo zázvorové kapsle, které mohou pomoci při nevolnosti. Ve velmi vzácných případech může hyperemesis gravidarum vyžadovat hospitalizaci za účelem nitrožilního podání tekutin a živin.
Co znamená tlak v podbřišku?
Pokud pociťujete tlak v podbřišku, může to být způsobeno zácpou, plynatostí nebo nadýmáním, bolestí kulatých vazů nebo dokonce Braxton Hicksovými kontrakcemi (falešný porod). Pokud si nejste jistá, co je příčinou vašich bolestí, vždy zavolejte svému lékaři, který vám poradí.
Kdy zacne bolet břicho v těhotenství?
Některé ženy pociťují bolest břicha již v době implantace, zatímco jiné ji mohou pocítit až v dalším průběhu těhotenství. Pokud si nejste jistá, co je příčinou vašich bolestí, vždy zavolejte svému lékaři, který vám poradí.
Co dělat když vás bolí v podbřišku?
Pokud vás bolí podbřišek, můžete udělat několik věcí, které vám uleví. Nejprve si zkuste lehnout na bok a položit si na břicho nahřívací polštářek. Můžete také vyzkoušet volně prodejné léky, jako je Tylenol nebo ibuprofen. Pokud je bolest silná nebo trvá déle než několik dní, určitě zavolejte svého lékaře.
Závěr
Bolesti břicha jsou v těhotenství častým problémem. Zatímco ve většině případů je normální a není třeba se jí obávat, v některých případech může svědčit o vážnějším stavu. Pokud si někdy nejste jistá, co je příčinou vašich bolestí břicha nebo zda byste měla navštívit lékaře, důvěřujte svému instinktu a zavolejte mu – raději v bezpečí, než abyste litovala!