Trápí Vás Bolest Lýtka Zezadu? Známe Příčinu i Léčbu!

Bolest lýtek může být způsobena různými příčinami, ale často je známkou závažnějšího onemocnění. Pokud trpíte bolestí lýtek, je důležité navštívit lékaře, abyste získali přesnou diagnózu. Zatím se podívejme na některé z možných příčin bolesti lýtek.

Hlavní příčiny bolesti lýtek zezadu

1. Achillova šlacha

Tento stav je charakterizován bolestí a zánětem Achillovy šlachy, což je velká šlacha, která se táhne po zadní straně nohy. Zánět Achillovy šlachy je často způsoben nadměrným nebo opakovaným namáháním šlachy. Léčba tohoto onemocnění obvykle zahrnuje odpočinek, ledování a fyzikální terapii.

Způsobuje achillova šlacha bolest i v klidovém stavu?

Bolest spojená se zánětem Achillovy šlachy je obvykle horší při aktivitě a může být přítomna i v klidu. Bolest je obvykle tupá nebo pulzující. Pokud se u vás objeví silná bolest lýtka nebo pokud tato bolest nezmizí při domácí léčbě, je důležité navštívit lékaře.

2. Hluboká žilní trombóza

K tomuto onemocnění dochází, když se v některé z hlubokých žil v těle, obvykle v nohou, vytvoří krevní sraženina. Hluboká žilní trombóza může být velmi nebezpečná, protože pokud se sraženina uvolní, může se dostat do plic a způsobit plicní embolii. Mezi příznaky hluboké žilní trombózy patří bolest, otok a zarudnutí postižené nohy. Pokud se domníváte, že byste mohli mít toto onemocnění, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, abyste mohli být léčeni léky na ředění krve, které sraženinu rozpustí dříve, než bude mít možnost způsobit vážné poškození 

3. Přetížení svalů

Svalové přetížení vzniká, když se nadměrně namáháte nebo přetěžujete některý ze svalů, což způsobí jeho natržení. Natažení svalů je běžné u sportovců, kteří se věnují sportům s vysokou zátěží, jako je basketbal nebo fotbal. Léčba svalového přetížení obvykle zahrnuje odpočinek a fyzikální terapii, která pomáhá zlepšit rozsah pohybu a zabránit opakování zranění 

4. Kompartmentový syndrom

Kompartmentový syndrom vzniká, když se v jednom z oddílů, kde se nacházejí svaly a nervy, nahromadí příliš velký tlak. Mezi příznaky kompartment syndromu patří bolest, necitlivost a brnění v postižené oblasti. Pokud není kompartment syndrom včas léčen, může vést k trvalému poškození nervů. Léčba tohoto stavu obvykle zahrnuje chirurgické uvolnění tlaku na nervy proříznutím okolní fascie (druh pojivové tkáně) 

5. Onemocnění periferních tepen

K onemocnění periferních tepen (PAD) dochází, když se nahromaděný plak zúží nebo zablokuje tepny, které přivádějí krev do vašich končetin (periferní tepny). PAD nejčastěji postihuje tepny v nohách a může způsobovat bolest nohou při chůzi nebo při jiných činnostech, které postiženou končetinu zatěžují. Léčba PAD obvykle zahrnuje změnu životního stylu, například zanechání kouření a zdravější stravu, a také léky, které zlepšují průtok krve a zabraňují dalšímu zužování tepen.

6. Svalové křeče

Svalové křeče jsou častou příčinou bolesti lýtek. Mohou být způsobeny dehydratací, nerovnováhou elektrolytů nebo nadměrným zatížením svalů. Léčba svalových křečí obvykle zahrnuje protahování, masáž postiženého svalu a pití velkého množství tekutin.

Pokud máte bolestivé svalové křeče i v klidu, měl by jste co nejdříve navštívit lékaře.

7. Bércové křeče

Bércové vředy jsou onemocnění, které způsobuje bolest v dolní části nohy. Často jsou způsobeny přetížením svalů a šlach v okolí holeně. Léčba bércových vředů obvykle zahrnuje odpočinek, ledování a fyzikální terapii.

8. Krevní sraženiny

Krevní sraženiny se mohou vyskytovat v žilách nohy a mohou způsobovat bolest, otok a zarudnutí. Pokud se krevní sraženiny neléčí, mohou být nebezpečné protože se mohou uvolnit a dostat se do plic a způsobit plicní embolii. Léčba krevních sraženin obvykle zahrnuje užívání léků na ředění krve, které sraženinu rozpustí a zabrání jejímu dalšímu poškození.

9. Natažení lýtkového svalu

K namožení lýtkového svalu dochází, když jsou svaly v zadní části nohy natažené nad rámec svých možností. K tomu může dojít v důsledku náhlého násilí, například při pádu, nebo v důsledku přetížení, například při běhu nebo sportu. Léčba tohoto stavu obvykle zahrnuje odpočinek, ledování a fyzikální terapii.

10. Rabdomyolýza

Rabdomyolýza je stav, který vzniká rozpadem svalové tkáně. Může být způsobena úrazem, přetížením nebo léky. Mezi příznaky rabdomyolýzy patří bolest svalů, slabost a tmavá moč. Léčba tohoto stavu obvykle zahrnuje hydrataci a odpočinek.

Pokud vás bolí lýtka, je důležité navštívit lékaře, abyste zjistili přesnou diagnózu. Toto jsou jen některé z možných příčin bolesti lýtek. S pomocí lékaře můžete vypracovat plán léčby, který je pro vás nejlepší.

Jak si můžete sami doma ulevit od bolesti lýtek

Léčba bolesti lýtek zezadu se liší v závislosti na příčině. Existují však některé obecné postupy, které mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí spojené s tímto stavem.

Patří mezi ně:

1. Odpočinek

Pokud je bolest lýtek způsobena nadměrným používáním nebo přetížením, je důležité přerušit činnost, která bolest způsobuje. Dáte tak svalům čas na zotavení.

Jak odpočívat pro úlevu lýtek?

  • Pokud je to možné, zvedněte nohu, abyste odlehčili lýtkovým svalům.
  • Když ležíte, podložte si nohu polštářem nebo srolovaným ručníkem.
  • Vyvarujte se dlouhého stání.
  • Při chůzi nebo jiných činnostech, které zatěžují lýtka, dělejte často přestávky.

2. Led

Přikládání ledu na postižené místo může pomoci zmírnit zánět a bolest. Provádějte to několikrát denně po dobu 20-30 minut.

3. Komprese

Nošení kompresních punčoch nebo ovinutí postižené oblasti elastickým obvazem může pomoci snížit otok.

4. Elevace

Zvednutí postižené nohy nad úroveň srdce může také pomoci snížit otok.

Jak často toto můžete provádět?

3-4krát denně po dobu 20-30 minut.

5. Léky proti bolesti

Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou pomoci zmírnit bolest a zánět spojený s bolestí lýtka. Pokud tyto nezabírají, může vám lékař předepsat silnější léky.

Ty mohou zahrnovat např:

  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen nebo naproxen
  • Kortikosteroidy, jako je prednison nebo methylprednisolon
  • Tricyklidová antidepresiva, jako je amitriptylin

6. Fyzikální terapie

Fyzikální terapie může pomoci protáhnout a posílit svaly v postižené oblasti. To může pomoci zabránit dalšímu zranění a bolesti.

7. Masáž

Jemné masírování postižené oblasti může také pomoci zmírnit bolest a ztuhlost svalů.

8. Operace

V některých případech může být k opravě poškozených svalů nebo šlach nutná operace. K tomu se obvykle přistupuje pouze tehdy, pokud ostatní léčebné postupy nepomohly ke zmírnění bolesti.

Bolest lýtek je běžný stav, který může být způsoben různými faktory. Většina lidí může najít úlevu od bolesti pomocí odpočinku, ledu a dalších domácích postupů. Pokud však bolest přetrvává nebo se zhoršuje, je důležité navštívit lékaře, který provede další vyšetření.

Kdy navštívit lékaře

Pokud pociťujete silnou bolest lýtek zezadu, která neustupuje při domácí léčbě nebo je doprovázena dalšími příznaky, jako je otok, zarudnutí nebo necitlivost, je důležité navštívit lékaře. Mohlo by se jednat o příznaky závažnějšího stavu, který vyžaduje lékařské ošetření. Lékař vám také může pomoci určit příčinu bolesti lýtek a vypracovat plán léčby, který zmírní vaše příznaky a zabrání zhoršení stavu

Závěr 

Bolest lýtka může být způsobena mnoha různými příčinami – některými nezhoubnými a některými zcela vážnými – proto je důležité, abyste v případě výskytu tohoto příznaku navštívili lékaře, který vám stanoví přesnou diagnózu a v případě potřeby zahájí vhodnou léčbu. Když porozumíte některým možným příčinám bolesti lýtek, budete lépe připraveni probrat své příznaky s lékařem a nastoupit cestu k uzdravení raději dříve než později!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend