Nejlepší Léky Na Bolest V Krku & Seznam Přírodních Alternativ!

Bolest v krku je jedním z nejčastějších onemocnění. Může být způsobena řadou příčin, například alergií, nachlazením nebo dokonce přílišným křikem při sportovním utkání. Ať už je příčina jakákoli, bolest v krku může být velmi bolestivá a ztěžovat i ty nejjednodušší úkony, jako je polykání.

Pokud hledáte úlevu, máte štěstí! Na bolest v krku existuje řada účinných léků. V tomto příspěvku na blogu se podíváme na některé z nejlepších možností, abyste se mohli co nejdříve opět cítit co nejlépe.

Pokud nemáte teplotu a bolí vás krk, tento článek pro vás bude lepší!

1. Kloktejte teplou slanou vodou

Tento klasický lék má svůj důvod! Kloktání teplou slanou vodou několikrát denně může pomoci snížit otok a bolest v krku. Je to také skvělá prevence infekcí, protože slaná voda pomáhá ničit bakterie 

2. pijte hodně tekutin

Při boji s jakoukoli nemocí, a to platí i pro bolest v krku, je klíčové zůstat hydratovaní. Nezapomeňte během dne pít hodně vody, bylinkového čaje a dalších čistých tekutin. Vyhněte se kávě, alkoholu a limonádám, protože mohou přispívat k dehydrataci 

3. popíjejte med

Med se jako přírodní prostředek používá již po staletí, a to z dobrého důvodu! Med má antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti bakteriím způsobujícím infekci. Je také neuvěřitelně uklidňující na bolest v krku. Stačí přidat lžičku medu do čaje nebo ho sníst rovnou ze lžičky! 

Jak ho používat:

Smíchejte 2 polévkové lžíce medu s 1 šálkem teplé vody. Směs kloktejte 30 sekund a poté ji vyplivněte. Opakujte 2-3krát denně, dokud bolest v krku neustoupí.

4. Použijte pastilky nebo kapky proti kašli

Tyto přípravky jsou skvělé pro dočasné zmírnění bolesti v krku a mohou také pomoci zmírnit kašel. Jen si určitě nevybírejte pastilky nebo kapky proti kašli, které obsahují mentol nebo jiné dráždivé látky, protože by mohly bolest v krku ještě zhoršit.

Neo-angin bez cukru

® Pastilky na krk jsou skvělou volbou pro ty, které bolí v krku. Pastilky obsahují anestetikum, které tlumí bolest, a antiseptikum, které pomáhá bojovat proti infekci.

Drill bez cukru

® je další skvělou možností, která obsahuje pouze přírodní složky, včetně eukalyptového oleje, který má analgetické i antibakteriální účinky.

Tantum Verde

® pastilky jsou další možností, která obsahuje anestetikum pro znecitlivění bolesti a antiseptikum proti infekci.

5. Užijte volně prodejné léky

Pokud se i přes vyzkoušení všech výše uvedených domácích prostředků stále potýkáte s potížemi, možná je čas sáhnout po nějakém volně prodejném léku. Léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou pomoci zmírnit zánět a bolest spojenou s bolestí v krku. Pokud se spolu s bolestí v krku potýkáte i s překrvením, mohou vám pomoci také dekongestiva. Jen si nezapomeňte pečlivě přečíst etikety a dodržovat pokyny, abyste nakonec neužívali více léků, než je bezpečné.

Coldrex

® je lék proti nachlazení a chřipce, který může pomoci zmírnit příznaky, jako je bolest v krku, horečka, ucpaný nos a bolest hlavy.

Voltaren Actigo Extra

® je lék proti bolesti, který obsahuje také protizánětlivé látky, které pomáhají snižovat otok v krku.

Omnican

® je dekongestant, který může pomoci zmírnit ucpaný nos a tlak v dutinách.

6.Probiotika 

Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které jsou dobré pro zdraví vašich střev. Mohou také pomoci v boji proti infekcím – včetně těch, které způsobují bolesti v krku. Jak je používat: Probiotika najdete ve formě doplňků stravy nebo ve fermentovaných potravinách, jako je jogurt, kimči, kysané zelí a kefír. Během boje s bolestí v krku si dejte 1-2 porce denně 

7.Bylinné čaje 

Bylinné čaje mohou být díky svým protizánětlivým vlastnostem při bolestech v krku velmi uklidňující, zejména pokud vás bolí krk v těhotenství.

A.Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj, čaj z kořene lékořice a zázvorový čaj jsou obzvláště účinné při snižování otoku a podráždění v krku.

Jak je používat:

Poté vyjměte čajový sáček a vypijte ho! Pijte 2-3 šálky denně, dokud se příznaky nezlepší. 

B.Mátový čaj

Máta peprná obsahuje mentol, který může pomoci odstranit překrvení a zklidnit bolest v krku

Jak ho používat:

Z 1-2 čajových lžiček sušených listů máty peprné na šálek vroucí vody připravte mátový čaj. Nechte 5 minut louhovat, poté lístky vyjměte a vypijte. Pijte 2-3 šálky denně.

C.Čaj z kořene bahenní slávky

Kořen bahenní slávky je další bylinou s protizánětlivými účinky, která může pomoci zklidnit bolest v krku

Jak ho připravit:

Přidejte 1-2 čajové lžičky sušeného kořene marshmallow do šálku vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat, poté sceďte a vypijte. V případě potřeby můžete přidat med na oslazení

8.Zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch může zhoršit bolest v krku. Přidání vlhkosti do vzduchu pomocí zvlhčovače vzduchu může pomoci uvolnit hlen a snížit překrvení a zánět v krku způsobené suchým vzduchemů. Jen nezapomeňte zvlhčovač pravidelně čistit, abyste zabránili růstu bakterií

Jak ho používat

Někteří lidé také nacházejí úlevu, když si dají horkou sprchu nebo vdechují páru z hrnce s vařící vodou

Toto je jen několik z mnoha účinných prostředků proti bolesti v krku. Pokud bolest v krku přetrvává déle než několik dní nebo pokud se u vás objeví další příznaky, například horečka nebo potíže s dýcháním, nezapomeňte se poradit s lékařem. Při správné léčbě

9.Akupunktura

Akupunktura je forma tradiční čínské medicíny, která spočívá v zavádění tenkých jehel do kůže v určitých bodech na těle. Někdy se používá jako léčba bolestí v krku

Jak funguje:

Podle jedné z teorií akupunktura pomáhá stimulovat uvolňování endorfinů, které jsou přirozenými léky proti bolesti. Předpokládá se také, že pomáhá zlepšovat krevní oběh a posilovat imunitní systém

10.Zázvor

Zázvor se již dlouho používá jako přírodní prostředek proti nevolnosti, zažívacím potížím a dalším problémům s trávením. Věděli jste ale, že může také pomoci při bolestech v krku? To proto, že zázvor obsahuje protizánětlivé látky, které mohou pomoci snížit otok v krku

Jak ho používat:

Tam existuje mnoho způsobů, jak použít zázvor na bolest v krku. Můžete si připravit zázvorový čaj přidáním několika plátků čerstvého zázvoru do vroucí vody. Nebo můžete žvýkat kousek syrového zázvoru nebo přidat zázvor do jídla.

11. Dopřejte si odpočinek

Když bojujete s jakoukoli nemocí, je důležité si dopřát dostatek odpočinku. Vaše tělo tak získá čas, který potřebuje k uzdravení. Pokud se tedy cítíte vyčerpaní z bolesti v krku, nezapomeňte se pořádně vyspat!

12.Priessnitzův obklad

Priessnitzův obklad je tradičním prostředkem proti bolesti v krku. Připravuje se ze syrové cibule a nastrouhaného křenu a přikládá se na oblast krku a hrdla. Někteří lidé věří, že obklad působí tak, že z těla odvádí toxiny, zatímco jiní se domnívají, že působí tak, že snižuje zánět. Ani pro jedno z těchto tvrzení neexistují vědecké důkazy. Mnoho lidí však na účinnost Priessnitzova obkladu přísahá a stojí za to jej vyzkoušet, pokud hledáte přírodní prostředek proti bolesti v krku. Zde se dozvíte, jak Priessnitzův obklad připravit 

Složení:

 • 1 cibule 
 • 1 polévková lžíce nastrouhaného křenu 
 • 1 lžíce medu 
 • 1 lžíce olivového oleje 
 • Sýrové plátno nebo čistá bavlněná tkanina

Jak aplikovat:

 1. Cibuli rozkrojte napůl a jednu polovinu nastrouhejte
 2. V míse smíchejte nastrouhaný křen, med a olivový olej
 3. Směs položte na sýrové plátno nebo čistou bavlněnou látku
 4. Přeložte látku přes směs a vytvořte obklad
 5. Obklad přiložte na oblast krku a šíje
 6. Nechte obklad působit 30 minut až 1 hodinu a poté jej odstraňte
 7. Pro úlevu od příznaků bolesti v krku postup podle potřeby opakujte.

To jsou jen některé z mnoha účinných prostředků proti bolesti v krku. Pokud bolest v krku přetrvává déle než několik dní nebo pokud se u vás objeví další příznaky, jako je horečka nebo potíže s dýcháním, vyhledejte lékaře. Při správné léčbě většina bolestí v krku do týdne odezní.

Kdy navštívit lékaře

Ve většině případů lze bolest v krku léčit doma pomocí samoléčebných opatření.

V některých případech byste však měli navštívit lékaře, například pokud:

 • máte horečku nad 38,3 °C (101 °F)
 • bolest v krku trvá déle než týden
 • se u vás objeví další příznaky, jako jsou potíže s dýcháním nebo polykáním nebo vyrážka
 • máte oslabený imunitní systém v důsledku nemoci nebo užívání léků

Pokud máte obavy z bolesti v krku, je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Ten bude schopen diagnostikovat příčinu vaší bolesti v krku a doporučit nejlepší způsob léčby.

Často Kladené Otázky

Jak se co nejrychleji zbavit bolesti v krku?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože nejlepší způsob, jak se zbavit bolesti v krku, se liší v závislosti na příčině. Mezi domácí prostředky, které mohou pomoci, však patří kloktání teplé slané vody, pití velkého množství tekutin a medu a používání pastilky nebo kapek proti kašli. Pokud se bolest v krku do týdne nezlepší nebo máte jiné příznaky, například horečku, poraďte se s lékařem.

Jak se zbavit bolesti v krku přes noc?

Neexistuje žádný zaručený způsob, jak se zbavit bolesti v krku přes noc. Mezi domácí prostředky, které mohou přinést úlevu, však patří kloktání teplé slané vody, pití velkého množství tekutin a medu a používání pastilek nebo kapek proti kašli. Pokud se bolest v krku do týdne nezlepší nebo máte jiné příznaky, například horečku, poraďte se s lékařem.

Jak se rychle zbavit bolesti v krku?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, protože nejlepší způsob, jak se zbavit bolesti v krku, se liší v závislosti na příčině. Mezi domácí prostředky, které mohou pomoci, však patří kloktání teplé slané vody, pití velkého množství tekutin a medu a používání pastilky nebo kapek proti kašli.

Co na bolest v krku při polykání?

Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Některé domácí prostředky, které mohou pomoci, však zahrnují kloktání teplé slané vody, pití velkého množství tekutin a medu a používání pastilky nebo kapek proti kašli. Pokud se bolest v krku do týdne nezlepší nebo máte jiné příznaky, například horečku, poraďte se s lékařem.

Jak se zbavit bolesti v krku do 24 hodin?

Neexistuje žádný zaručený způsob, jak se zbavit bolesti v krku do 24 hodin. Mezi domácí prostředky, které mohou přinést úlevu, však patří kloktání teplé slané vody, pití velkého množství tekutin a medu a používání pastilek nebo kapek proti kašli. Pokud se bolest v krku do týdne nezlepší nebo máte jiné příznaky, jako je horečka, obraťte se na svého lékaře.

Závěr 

Bolest v krku není pro nikoho příjemná! Naštěstí existuje několik jednoduchých věcí, které můžete udělat doma, abyste našli úlevu od bolesti a nepříjemných pocitů spojených s tímto běžným onemocněním. Od kloktání medu a teplé slané vody až po volně prodejné léky – určitě se najde něco, co vám bude vyhovovat. A pokud se zdá, že domácí prostředky nezabírají, neváhejte se objednat ke svému lékaři – ten bude schopen určit, zda se nejedná o něco vážnějšího, a podle toho předepsat léky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend