10 Hlavních Příčin Bolesti Nohou Od Kolen Dolů & Jejich Léčba!

10 Hlavních Příčin Bolesti Nohou Od Kolen Dolů & Jejich Léčba!

Pokud pociťujete bolest nohou, která začíná u kolen a šíří se dolů, může být způsobena různými příčinami. Může to být něco tak jednoduchého, jako jsou velmi napjaté svaly nebo šlachy, nebo to může být příznak vážnějšího onemocnění, jako je artritida. Čtěte dále a dozvíte se o některých nejčastějších příčinách tohoto typu bolesti nohou.

1. Syndrom neklidných nohou

Máte bolesti nohou, které se zhoršují, když dlouho ležíte nebo sedíte? Pokud ano, můžete trpět syndromem neklidných nohou (RLS), který postihuje asi 10 % Američanů. RLS je neurologická porucha, která způsobuje nutkání pohybovat nohama, často doprovázené nepříjemným pocitem, jako je lezení, brnění nebo pálení. To může ztěžovat usínání a udržení spánku, což může vést k únavě během dne.

Rizikové faktory

Přestože přesná příčina RLS není známa, existuje několik věcí, které ji mohou zhoršovat, např:

Nedostatek železa

Nízká hladina železa v krvi může přispívat ke vzniku RLS. Pokud si myslíte, že byste ho mohli mít nedostatek, poraďte se s lékařem a nechte si udělat krevní testy. Užívání doplňků železa může u některých lidí pomoci zlepšit příznaky 

Těhotenství

Přibližně u 1 z 5 žen se RLS objevuje během těhotenství, obvykle ve třetím trimestru. Dobrou zprávou je, že obvykle odezní během několika týdnů po porodu 

léky

Některé léky, včetně léků proti nevolnosti, antipsychotik a některých antidepresiv, jsou spojovány s RLS. Pokud si myslíte, že by vaše léky mohly způsobovat vaše příznaky, poraďte se se svým lékařem o změně léků nebo dávkování 

základní zdravotní stavy

K RLS mohou vést onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, cukrovka a selhání ledvin. Pokud trpíte některým z těchto onemocnění a pociťujete bolest nohou a únavu, nezapomeňte se o tom zmínit svému lékaři 

Pokud se potýkáte s bolestmi nohou, které se zhoršují, když sedíte nebo ležíte, může to být způsobeno syndromem neklidných nohou (RLS). Tento stav postihuje asi 10 % Američanů a může ztěžovat kvalitní spánek. I když na RLS neexistuje žádný lék, existují věci, které mohou pomoci zmírnit příznaky. Pokud si myslíte, že byste mohli mít RLS, poraďte se se svým lékařem, aby vám pomohl najít léčbu, která je pro vás vhodná.

2. Svalové křeče

Bolesti nohou vám v noci nedají spát? Pokud ano, nejste sami. Mnoho lidí pociťuje bolest nohou, která se zhoršuje, když si lehnou. Existuje řada možných příčin tohoto typu bolesti, včetně všeho možného od svalových křečí až po problémy s krevním oběhem.

Příčiny

Jednou z nejčastějších příčin bolesti nohou, která se zhoršuje v noci, jsou svalové křeče. Ty mohou být způsobeny řadou příčin, včetně dehydratace, útlaku nervů a nedostatku minerálů.

Léčba

Chcete-li zmírnit svalové křeče, zkuste postižený sval protáhnout a masírovat golfovým míčkem nebo pevným předmětem. Můžete také vyzkoušet volně prodejné léky, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Pokud se u vás svalové křeče vyskytují pravidelně, poraďte se s lékařem o možných příčinách a možnostech léčby.

Jak si můžete pomoci sami:

 • hydratace
 • konzumace potravin bohatých na minerály, jako je vápník, hořčík a draslík
 • vyhýbání se náhlým změnám úrovně aktivity
 • nošení podpůrné obuvi a ponožek

3. Artritida

Artritida je častou příčinou bolesti nohou, zejména u starších osob. Existuje mnoho různých typů artritidy, ale nejčastějšími formami, které postihují nohy, jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. Osteoartritida je degenerativní onemocnění, které způsobuje rozpad chrupavky v kloubech, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět v kloubech. Oba typy artritidy mohou vést k bolestem, ztuhlost a otoky nohou.

Léčba

Na artritidu neexistuje lék, ale existují léčebné postupy, které mohou pomoci zmírnit příznaky. Patří mezi ně léky, fyzikální terapie a operace. Pokud trpíte artritidou a pociťujete bolest nohou, poraďte se se svým lékařem o nejlepších možnostech léčby.

Existuje mnoho léčebných postupů, které mohou pomoci zmírnit příznaky. Patří mezi ně:

 • léky na snížení bolesti a zánětu
 • fyzikální terapie
 • cvičení
 • snížení hmotnosti
 • operace kloubů

4. Dna

Dna je forma artritidy, která způsobuje náhlé, silné záchvaty bolesti, otoky a záněty kloubů. Nejčastěji postihuje palec na noze, ale může postihnout i další klouby na chodidle a nohou. Dna je způsobena hromaděním kyseliny močové v krvi, což může vést k tvorbě krystalů v kloubech.

Léčba

Dnu lze léčit pomocí léků, které zmírňují bolest a zánět, stejně jako léky, které zabraňují záchvatům. Pokud máte dnu, poraďte se se svým lékařem o nejlepších možnostech léčby.

5. Natažené svaly nebo šlachy

Pokud jste dlouho stáli nebo chodili, je možné, že vaše svaly a šlachy jsou velmi napjaté. To může způsobit bolest nohou, která začíná u kolen a šíří se dolů. Chcete-li zmírnit tento typ bolesti, můžete zkusit provést několik protahovacích cviků nebo masáž postižené oblasti.

Jak si můžete pomoci od bolesti sami doma:

Existuje několik věcí, které můžete udělat doma, abyste si ulevili od bolesti nohou.

Patří mezi ně:

 • přikládání ledu nebo tepla na postižené místo
 • užívání volně prodejných léků proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen
 • jemné protahování a cvičení
 • nošení podpůrné obuvi a ponožek

Pokud je bolest nohy silná nebo neustupuje, poraďte se s lékařem. Ten vám může doporučit další léčbu, například fyzikální terapii nebo operaci.

6. Křečové žíly

Křečové žíly jsou zduřelé a zkroucené žíly, které jsou obvykle viditelné na povrchu kůže. Obvykle se vyskytují na nohou a mohou způsobovat bolest, tíhu, křeče a únavu. Pokud máte křečové žíly, může vám lékař doporučit nošení kompresivních punčoch nebo zákrok k jejich odstranění 

Prevence

Křečovým žilám můžete předejít několika způsoby, například:

 • pravidelně cvičit
 • nošení podpůrných punčoch
 • vyhýbání se dlouhému stání nebo sezení
 • zvedání nohou, když odpočíváte

Pokud již křečové žíly máte, poraďte se se svým lékařem o nejlepších možnostech léčby.

Samoléčba pro křečové žíly:

Existuje několik věcí, které můžete udělat doma, abyste si ulevili od bolesti nohou

Patří mezi ně:

 • přikládání ledu nebo tepla na postižené místo
 • užívání volně prodejných léků proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen
 • jemné protahování a cvičení
 • nošení podpůrné obuvi a ponožek

Pokud je bolest nohy silná nebo neustupuje, vyhledejte lékaře. Ten vám může doporučit další léčbu, například fyzikální terapii nebo operaci.

7. Špatný krevní oběh

Špatný krevní oběh může způsobovat bolesti nohou, protože vede k hromadění kyseliny mléčné ve svalech. K tomu může dojít, pokud příliš dlouho sedíte nebo stojíte v jedné poloze nebo pokud nosíte stahující oblečení, jako jsou těsné ponožky nebo boty. Špatný krevní oběh může být také způsoben zdravotními potížemi, jako je cukrovka a onemocnění periferních tepen.

Léčba

Existují několik věcí, které můžete udělat pro zlepšení krevního oběhu a zmírnění bolesti nohou. Patří mezi ně:

 • pravidelné cvičení
 • masírování postižené oblasti
 • přestávky na pohyb a protažení
 • nošení volného a pohodlného oblečení

Pokud máte špatný krevní oběh, poraďte se se svým lékařem o nejlepších možnostech léčby.

8. Mozoly a otlaky

Mozoly a otlaky jsou ztluštělé oblasti kůže, které vznikají jako reakce na tření nebo tlak. Obvykle se vyskytují na chodidlech, ale mohou se vytvořit i na rukou. Otlaky a mozoly mohou způsobovat bolest, když se třou o boty nebo jiné povrchy. Léčba spočívá v odstranění ztluštělé kůže pemzou nebo jiným nástrojem.

Prevence

Otlakům a mozolům můžete předcházet podle:

 • nosit dobře padnoucí obuv
 • vyhýbání se chůzi naboso
 • používáním vycpávek nebo pásky na místech, kde dochází ke tření

Pokud máte puchýře nebo mozoly, poraďte se se svým lékařem o nejlepších možnostech léčby.

9. Zánět Achillovy šlachy

Zánět Achillovy šlachy je onemocnění, které způsobuje bolest a zánět Achillovy šlachy, což je velká šlacha, která spojuje lýtkový sval s patní kostí. Zánět Achillovy šlachy se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří se účastní aktivit, při nichž je šlacha namáhána, jako je běh nebo tenis. Může být také způsobena přetížením nebo zraněním šlachy.

Léčba

Zánět Achillovy šlachy lze léčit odpočinkem, ledováním a volně prodejnými protizánětlivými léky. Může být také doporučena fyzikální terapie k protažení a posílení šlachy. Pokud je bolest silná, může vám lékař doporučit dlahu nebo botu, která šlachu znehybní. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k opravě šlachy.

10. Stlačení nervů

Další možnou příčinou bolesti nohou, která se zhoršuje v noci, je útlak nervů. K tomu dochází, když jsou nervy v nohou stlačeny v důsledku například hernie plotének, kostních ostruh nebo zesílených vazů. Komprese nervů může způsobit příznaky, jako je necitlivost, brnění a slabost v postižené oblasti. Pokud máte útlak nervu, léčba závisí na příčině. Mezi možné způsoby léčby patří léky, fyzikální terapie a operace.

Pokud pociťujete bolest nohy, která se zhoršuje v noci, existuje řada možných příčin. Patří mezi ně svalové křeče, artritida, dna a zánět Achillovy šlachy. Léčba bolesti nohou závisí na příčině, ale může zahrnovat odpočinek, ledování, volně prodejné léky a fyzikální terapii. Pokud je bolest silná, může vám lékař doporučit dlahu nebo botu, která postiženou oblast znehybní. V některých případech může být nutná operace.

Závěr 

Existuje mnoho možných příčin bolesti nohou, která začíná u kolen a šíří se dolů. Ve většině případů je příčinou něco nezhoubného, například napjaté svaly nebo šlachy. Existují však i závažnější onemocnění, jako je artritida a krevní sraženiny, které mohou tento typ bolesti také způsobovat. Pokud vás bolí nohy, je nejlepší navštívit lékaře, aby mohl určit příčinu a poskytnout vhodnou léčbu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend