Mapa Bolesti Hlavy: 6 Hlavních Typů Bolesti Hlavy & Jak Je Léčit!

Bolesti hlavy mohou mít různé příčiny a mohou být různě silné, trvat různě dlouho a mohou se vyskytovat různě často a zpravidla se každý typ bolesti léčí jiným způsobem. Jak všichni víme, bolest hlavy může být velmi nepříjemná, a tak není divu, že téměř polovina dospělých ji zažije alespoň jednou ročně. Co však bolesti hlavy způsobuje? Obvykle jsou důsledkem zánětu citlivých částí hlavy a krku, od nervů přes svaly až po cévy.

Nevíte, kterou bolestí hlavy trpíte a co je její příčinou? Zkuste identifikovat svou bolest pomocí mapy bolesti hlavy z toho článku. Bez ohledu na typ bolesti hlavy nebo bolesti, kterou pociťujete, se vždy doporučuje navštívit lékaře nebo specialistu, aby byla zajištěna správná diagnóza a léčba.

Mapa Bolesti Hlavy

mapa bolesti hlavy s 6 hlavními typy bolestí hlavy

Běžná bolest hlavy je často způsobena napětím nebo přetížením svalů krku a hlavy. Migrenózní bolesti hlavy jsou však obvykle silnější a pulzující povahy a mohou zahrnovat doprovodné příznaky, jako je citlivost na světlo, nevolnost a/nebo zvracení. Clusterové bolesti hlavy jsou intenzivní bolesti hlavy, které se objevují pravidelně ve skupinách a mohou trvat od 15 minut do tří hodin. Jiný typ bolesti hlavy se nazývá „hromobití“ kvůli svému náhlému nástupu; to vyžaduje rychlé opatření pro zvládnutí příznaků, aby se předešlo možnosti, že způsobí mrtvici. Bolesti hlavy spojené s vysokým krevním tlakem mají tendenci být stálé po celý den, nikoliv odeznívat a přecházet jako jiné typy.

1. Tenzní bolesti hlavy

Tenzní bolesti hlavy

Tenzní bolesti hlavy jsou důsledkem svalového napětí, které se hromadí v oblasti hlavy, ramen, krku, pokožky hlavy nebo čelistí. Tento typ primární bolesti hlavy je celosvětově nejčastějším typem bolesti hlavy, který se někdy v průběhu života vyskytne téměř u tří čtvrtin lidí.

Příznaky

Mnoho lidí trpí tenzními bolestmi hlavy, které způsobují tlakovou nebo tupou bolest v celé hlavě. Často se jim říká „kloboukové bolesti hlavy“, protože se obvykle projevují tlakem v oblasti zadní části hlavy, spánků a čela – podobně jako těsný klobouk, který tlačí na hlavu. I když tento typ bolesti hlavy obvykle není silný, může být přesto velmi nepříjemný a může trvat od několika hodin až po několik dní. Bolesti hlavy tenzního typu se navíc mohou časově shodovat s migrénami. Je možné, že jeden z těchto typů bolestí hlavy vyvolá druhý.

Tento druh bolesti hlavy se často objevuje bez varování a může trvat od několika hodin až po několik dní. Pokud se u vás tenzní bolesti hlavy vyskytují často, je důležité poradit se s lékařem o strategiích léčby a úlevy.

Příčiny

Zdá se, že existuje celá řada možných příčin tenzních bolestí hlavy. Stres je jedním z nejčastějších spouštěčů, ale bolesti hlavy mohou vyvolat i další faktory, jako je nedostatek spánku, deprese a úzkost, vynechávání jídla a užívání alkoholu. Výzkum ukázal, že při vzniku tenzních bolestí hlavy hraje roli kombinace genetických a environmentálních faktorů. Znalost toho, co může být vaším konkrétním spouštěčem nebo spouštěči, vám pomůže uvědomit si je a přijmout preventivní opatření ke snížení jejich výskytu.

Jak si můžete pomoci sami doma od bolestí

Léčba doma může zahrnovat:

  • masáž
  • použití tepla nebo studeného obkladu
  • správnou životosprávu a řízení stresu
  • relaxační techniky jako dýchání nebo meditace
  • stejně jako užívání léků proti bolesti.

2. Migréna

Migréna

Migréna je víc než jen bolest hlavy – může způsobovat celou řadu příznaků, které brání v každodenních činnostech, přičemž ženy jí trpí dvakrát častěji než muži. Celosvětově trpí tímto onemocněním přibližně 1 miliarda lidí, což z něj činí jedno z nejčastějších neurologických onemocnění na světě, které vyžaduje další výzkum zaměřený na účinnější léčbu. V roce 2018 o této problematice informovalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a poskytovatelé zdravotní péče by si měli být této statistiky vědomi při posuzování svých pacientek, které mohou trpět migrénami.

Příznaky

Během migrény člověk pociťuje pulzující nebo pulzující bolest na jedné straně hlavy. Tento druh bolesti hlavy je obzvláště silný a může trvat od 4 do 72 hodin. U některých lidí mohou tyto epizody doprovázet další zrakové nebo sluchové příznaky. Ty mohou zahrnovat vidění světel, která blikají nebo se rozjasňují a ztmavují, geometrické obrazce, slyšení hlasů nebo zvuků a také pocity necitlivosti nebo brnění. Dalšími běžnými příznaky migrény mohou být bolest a ztuhlost šíje, citlivost na světlo, zvuk a pachy, nevolnost a zvracení, únava, potíže se spánkem a změny nálad. Pro zvládnutí bolesti spojené s migrénou je nezbytné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Příčiny

Migréna je vyčerpávající onemocnění, které postihuje miliony lidí na celém světě. Nedávný výzkum naznačil, že migréna může souviset s genetikou, protože se často vyskytuje v rodinách. Ta však není jedinou příčinou migrény; existuje mnoho vnějších faktorů včetně stresu a úzkosti, hormonálních změn u žen, jasných nebo blikajících světel a některých potravin, které mohou záchvat také vyvolat. Na jejím vzniku se může podílet konzumace kofeinu a alkoholu, příliš mnoho nebo málo spánku, vystavení silným pachům, čokoládě, zrajícím sýrům, zpracovanému masu a dalším potravinám. Je důležité všímat si všech možných příčin, aby bylo možné podniknout kroky k prevenci migrény, pokud je to možné.

Co můžete udělat sami doma pro zvládnutí příznaků

I když je léčba migrény často obtížná, existuje řada domácích strategií, které mohou pomoci zmírnit příznaky:

  • mýdlo a teplá voda mohou pomoci uvolnit svaly
  • užívání léků proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol
  • omezení kofeinu a alkoholu
  • spánek ve tmě, tichu a klidném prostředí
  • relaxační techniky jako dýchání
  • jóga nebo meditace udržování diáře s informacemi o pravidelnost

3. Bolest Hlavy Za Očima

Bolest hlavy za očima

Bolesti hlavy za očima jsou bolestivé a vysilující onemocnění, které může způsobovat intenzivní, lokalizovanou bolest na jedné straně hlavy. Pacienti s clusterovými bolestmi hlavy často pociťují „shluky“ příznaků, které mohou trvat několik dní nebo týdnů. Tyto bolesti hlavy se mnohem častěji vyskytují u mužů než u žen a podle odhadů WHO obvykle začínají po pětadvacátém roce života. Ačkoli je clusterová bolest hlavy mnohem méně častá než jiné primární bolesti hlavy, jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které vyžaduje pečlivou léčbu, aby se snížila četnost záchvatů a intenzita bolesti.

Příznaky

Obvykle se vyskytují v blízkosti jednoho oka a jsou spojeny s řadou krátkodobých příznaků, jako je zmenšení zornice jednoho oka, pokles nebo otok víčka, pocení obličeje, zarudnutí nebo slzení očí a dokonce i rýma nebo ucpaný nos. Tyto typy bolestí hlavy mohou být epizodické a objevovat se pravidelně v průběhu 2 týdnů až 3 měsíců, zatímco chronické clusterové bolesti hlavy mohou přetrvávat déle než rok bez jakéhokoli oddechu. V některých případech trpí až 33 % osob postižených clusterovými bolestmi hlavy kromě běžných příznaků také neklidem. Kromě toho je známo, že tyto silné bolesti hlavy trvají při každém záchvatu od 20 minut do 2 hodin. Osoby trpící clusterovými bolestmi hlavy by měly vyhledat odbornou lékařskou pomoc, pokud tak ještě neučinily, aby mohly svůj stav účinně zvládat.

Příčiny

Jejich příčina je v současné době neznámá, ale vědci předpokládají, že se na ní může podílet hypotalamus, část mozku, která má mnoho funkcí. Studie také naznačily, že u kuřáků je zvýšené riziko vzniku clusterových bolestí hlavy, i když tato souvislost ještě není zcela objasněna. S jistotou víme, že pokud se u vás vyskytnou klastrové bolesti hlavy, je důležité poradit se s lékařem a probrat možnosti léčby.

Co dělat pokud trpíte těmito bolestmi

I když je léčba clusterových bolestí hlavy někdy obtížná, existuje několik domácích strategií, které mohou pacientovi pomoci zmírnit příznaky:

  • vysoký krevní tlak by měl být udržován pod kontrolou, protože jeho vzestup může způsobit bolesti hlavy
  • užívání léků proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol
  • omezení často spojovaných faktorů, jako jsou stres a úzkost
  • omezení kofeinu a alkoholu

4. Posttraumatická bolest hlavy

posttraumatické bolesti hlavy

Posttraumatická bolest hlavy je sekundární bolest hlavy, která vzniká po úrazu hlavy. Odhaduje se, že 18-58 % osob, které utrpěly traumatické poranění mozku, pocítí posttraumatickou bolest hlavy během prvního roku, obvykle 7 dní po úrazu. Obecně se bolest spojená s posttraumatickými bolestmi hlavy pohybuje od středně silné po mírnou a může být pociťována v několika oblastech hlavy včetně spánků, čela, krku a zřídka kolem očí a v zadní části hlavy.

Příznaky

Nevolnost a zvracení, stejně jako extrémní citlivost na světlo a zvuk, podobně jako jevy záchvatu migrény. Kognitivní poruchy znamenají, že si kvůli intenzitě bolesti lze obtížně zapamatovat věci nebo se soustředit na úkoly. Úzkost nebo deprese může být vyvolána aurou blížícího se záchvatu, čímž se duševní utrpení ještě prohlubuje. V neposlední řadě může dojít k inkontinenci moči v důsledku bolesti a narušení motorických schopností způsobených intenzivní migrénou. Kombinace těchto příznaků může při migréně znemožnit i jednoduché každodenní činnosti.

Mnoho lidí ji zaměňuje chybně za migrénu, protože si okamžitě vybaví klasické příznaky bolesti hlavy a citlivosti na světlo.

Příčiny

Příčina posttraumatické bolesti hlavy je zpravidla spojena se vznikajícím poškozením mozku. Toto poškození může být způsobeno například udarem, otřesem mozku nebo jinými typy traumatem.

Léčba

Bolest hlavy lze úspěšně léčit kombinací léků a terapií, jako je fyzioterapie, psychoterapie nebo akupunktura. Léčba může být kombinována s léky proti bolesti a antidepresivy, aby se zmírnily pocity úzkosti či deprese související s posttraumatickou bolestí hlavy. Neotálejte a vyhlejteodbornou lékařskou pomoc pro osoby trpící posttraumatickou bolestí hlavy!

5. Bolest hlavy z léků

bolesti hlavy z leku

Pátým nejčastějším typem sekundárních bolestí hlavy jsou bolesti hlavy způsobené nadužíváním léků, které se objevují, pokud někdo užívá velké dávky léků proti bolesti po dobu delší než 3 měsíce.

Příznaky

U postižených je bolest obvykle tupá a stálá, někdy doprovázená nevolností, zvracením, bolestí žaludku, průjmem, poruchami spánku a neklidem. Lokalizace bolesti se může u jednotlivých osob lišit. Pokud pociťujete pravidelné bolesti hlavy, které mohou být důsledkem nadužívání léků, je nezbytné, abyste navštívili svého lékaře a prodiskutovali s ním diagnózu a možnosti léčby.

Co můžete udělat pro úlevu od bolesti?

  • Navštivte lékaře, abyste mohli prodiskutovat možnosti léčby;

Pokud jsou přípravky potřebné, zkuste je nahradit jinými bezpečnějšími metodami, jako je akupunktura nebo terapie světlem.

6. Bolest hlavy v oblasti nosních dutin

Bolesti hlavy v oblasti nosních dutin

Bolesti hlavy okolo nosu a dutin mohou být důsledkem infekce dutin. Infekce vedlejších nosních dutin jsou obvykle bakteriálního původu, ale mohou být způsobeny také viry nebo plísněmi. Bolest spojená s bolestí hlavy v dutinách je obvykle lokalizována v oblasti čela, lícních kostí a nosní dutiny.

Mezi další příznaky infekce vedlejších nosních dutin patří rýma, zelený výtok z nosu, citlivost v dané oblasti, bolest zubů, zápach z úst, kašel, horečka a únava. Pokud máte podezření, že by vás mohla bolest hlavy v dutinách způsobit infekce, je nejlepší co nejdříve navštívit lékaře, který vaše příznaky vyšetří a poskytne vám léčbu, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Jak si můžete ulevit od bolestí doma?

K ulevění od bolesti z infekce dutin můžete doporučit teplý obklad na čelo a lícní kosti, aby se často podrážděné tkáně uvolnily. Jedna z nejefektivnějších technik je inhalace páry, která by měla být prováděna s internistou-alergologem, ale není vyloučena ani doma. Můžete také použít lokální anestetika, abyste svou bolest ulevili. Pijte dostatek tekutin a snažte se jíst lehce stravitelné potraviny. Lapování vody nebo pití čaje může také pomoci snížit horečku a zmírnit bolesti způsobené infekcí dutin. Nezapomeňte však, že bez lékařského ošetření se infekce nezmírní.

Často Kladené Otázky

Kdy navštívit lékaře kvůli bolavé hlavě?

Bolesti hlavy mohou být různě silné, ale pokud je bolest hlavy obzvláště obtěžující nebo ji provázejí další doprovodné příznaky, je vhodné se poradit s lékařem. Mezi možné doprovodné příznaky patří rozmazané vidění, horečka, pocení, nevolnost a zvracení a slabost na jedné straně těla. Zvláště důležité je navštívit lékaře, pokud se bolesti hlavy objeví po 50. roce věku nebo se jejich průběh drasticky změní, pokud se neustále zhoršují nebo pokud jsou silné a náhlé. Dále navštivte lékaře, pokud se v souvislosti s bolestmi hlavy objeví změny duševních funkcí nebo osobnosti nebo pokud se objeví po úderu do hlavy. V neposlední řadě mohou bolesti hlavy ztěžovat zvládání každodenního života – pokud to platí i pro vás, neváhejte a vyhledejte pomoc, abyste se mohli začít brzy cítit lépe!

Co pomáhá na všechny bolesti hlavy?

Léčba a prevence jsou klíčem ke zvládání bolesti hlavy. Užívání volně prodejných léků a řádný odpočinek mohou často přinést úlevu, ale k prevenci opakovaných bolestí hlavy mohou být nutná další opatření. Činnosti, jako je snížení nebo zvládání stresu, pravidelný spánek a vyhýbání se známým spouštěčům, mohou pomoci minimalizovat výskyt některých typů bolestí hlavy. Těm, kteří trpí silnými bolestmi, může lékař předepsat silnější léky proti bolesti, které mohou jejich stav časem lépe zvládnout. Klíčem k vytvoření účinného léčebného plánu pro zvládání bolestí hlavy je nakonec znalost toho, co je pro vaše tělo nejlepší.

Závěrem

Pokud se setkáte s varovnými příznaky, které mohou signalizovat závažné onemocnění, doporučuje se neodkládat návštěvu lékaře. Nejčastěji bývají tyto příznaky bolesti hlavy, které mohou být dáním velmi různých faktorů – od stresu a únavy po dehydrataci či nachlazení. Nicméně ve vážnějších případech bývá za bolestmi skryt např. poúrazový stav, záněty mozku či dokonce nádor. Navíc stejné příznaky se mohou projevit i u vašich potomků, proto je důležité bedlivě sledovat jak jejich tělesné reakce na dané situace, tak i jednotlivé příznaky.

Bolest hlavy na levé straně může mít různé příčiny, od migrény a vaskulitidy až po clusterové bolesti hlavy. V závislosti na závažnosti bolesti hlavy a dalších faktorech může být možné léčit bolest hlavy doma pomocí volně prodejných léků a odpočinku. Pokud se však bolesti hlavy stanou relativně silnými nebo přetrvávajícími, nebo jinak vzbuzují obavy, je důležité kontaktovat zdravotnického pracovníka, který provede vyšetření. Zvláště důležité je to v případech, kdy se u lidí objeví náhlá, silná bolest hlavy spojená se slabostí na jedné straně těla nebo zmateností; v takových případech je třeba vyloučit vážnější zdravotní problémy a vyhledat pohotovostní péči.

1 názor na “Mapa Bolesti Hlavy: 6 Hlavních Typů Bolesti Hlavy & Jak Je Léčit!”

  1. Už několikrát jsem zažil ty clusterové bolesti hlavy a opravdu to bolí jako ďas. Je dobré, že jsem se dozvěděl o možných léčbách. Snad mi to pomůže zvládnout ty záchvaty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a Ženšenu. Udělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a ŽenšenuUdělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
Send this to a friend