Jak Se Zbavit Bolesti Hlavy Bez Léků: 23 Účinných Rad!

Jak Se Zbavit Bolesti Hlavy Bez Léků: 23 Účinných Rad!

Bolesti hlavy mohou být opravdu frustrující a vysilující. Než však vyrazíte k lékaři, vězte, že existují přírodní prostředky, které by vám mohly pomoci.

Bolest hlavy má celou řadu vážných i banálních příčin.Jak se jí jednou provždy zbavit?

Pokud jde o bolesti hlavy, je třeba mít na paměti několik klíčových věcí:

  1. Zjistěte příčinu. Ať už je bolest hlavy způsobena stresem, alergií nebo vážnějším zdravotním stavem, je důležité vědět, co ji způsobuje.
  2. Snažte se příčinu odstranit. Pokud je bolest hlavy způsobena například stresem, mohou pomoci techniky jako jóga nebo meditace. Pokud je příčinou alergie, může pomoci vyhýbání se alergenům. A pokud je to způsobeno zdravotním stavem, může pomoci jeho léčba.
  3. V případě potřeby užívejte léky. Pokud je příčinou bolesti hlavy něco, co nelze řešit, například zdravotní stav, může být nutné užívání léků. Poraďte se se svým lékařem, jaké léky by vám mohly pomoci.

Dodržováním těchto rad se snad bolestí hlavy nadobro zbavíte!

Co pomáhá na bolest hlavy?

Zde je nejlepších 20 rad, které můžete vyzkoušet aby vás hlava přestala bolet:

1. Dodržujte pitný režim

Při bolestech hlavy je důležité pít dostatek vody, protože dehydratace může bolest ještě zhoršit. Zkuste vypít dvě sklenice vody nebo minerální vody ihned, jakmile bolest začne. Nejlepší je však pít i jiné druhy tekutin, například bylinné nebo ovocné čaje, ředěné džusy a ovocné šťávy. nápojům s obsahem kofeinu, jako je káva, byste se měli vyhnout, protože vás jen dále dehydratují.

Pokud jste správně hydratováni, je méně pravděpodobné, že vás bude bolet hlava. Dbejte proto na to, abyste pili dostatek tekutin po celý den, nejen když už vás něco bolí. Vaše tělo vám za to poděkuje!

Kolik tekutin denně potřebujete?

Odpověď závisí na tom, kolik vážíte. V průměru potřebujete asi 0,5 litru tekutin na každých 15 kilogramů váhy. Pokud tedy vážíte 70 kg, potřebujete denně asi 2,3 litru tekutin. Jedná se však pouze o průměr – v mnoha případech budete potřebovat vypít více.

2. Dostatek spánku a relaxace

Když nemáte dostatek spánku, vaše tělo je ve stresu, což může vést k bolesti hlavy. Dbejte na to, abyste každou noc spali alespoň osm hodin. Pokud nemůžete spát osm hodin, zkuste si během dne zdřímnout.

Důležité je také co nejvíce relaxovat a zbavovat se stresu. Když jste neustále ve stresu, vaše tělo je ve stavu boje nebo útěku, což může vést k tenzním bolestem hlavy. Relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, mohou pomoci snížit stres a předcházet bolestem hlavy.

TIP: Spaní s polštářem mezi nohama pomáhá udržovat páteř v rovině a snižuje tlak na krk a záda. To může pomoci předcházet bolestem hlavy způsobeným svalovým napětím.

3. Jezte zdravě a pravidelně

Pokud vynecháváte jídlo nebo jste příliš dlouho bez jídla, může vám klesnout hladina cukru v krvi a to může způsobit bolest hlavy. Abyste tomu předešli, dbejte na to, abyste jíst pravidelně a zdravě.

Zdravé stravování není dobré jen pro vaše celkové zdraví – může také pomoci předcházet bolestem hlavy. Strava s vysokým obsahem čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, libových bílkovin a zdravých tuků může pomoci snížit četnost a závažnost bolestí hlavy.

A) Jezte více zázvoru

Zázvor se již dlouho používá jako přírodní prostředek proti bolestem hlavy a migrénám. Obsahuje sloučeniny, které mohou pomoci zmírnit bolest a zánět.

Chcete-li použít zázvor proti bolestem hlavy, nastrouhejte kousek čerstvého kořene zázvoru a přidejte ho do vody.

B) Jezte více banánů

Banány jsou bohaté na draslík a hořčík, dva minerály, které jsou nezbytné pro funkci nervů a svalů. Obsahují také tryptofan, sloučeninu, která se přeměňuje na serotonin, neurotransmiter, který může pomoci zlepšit náladu a zmírnit bolest.

Chcete-li použít tento lék, snězte denně jeden banán nebo vypijte sklenici banánového mléka. Můžete si také připravit smoothie smícháním banánu s mlékem a medem. Smoothie pijte jednou nebo dvakrát denně, dokud bolest hlavy neustoupí.

C) Jezte více ořechů

Ořechy a semínka patří k nejlepším potravinám, které můžete jíst, abyste předešli bolestem hlavy. Nedostatek hořčíku je častou příčinou bolestí hlavy, takže konzumace potravin bohatých na hořčík, jako jsou mandle, může pomoci. Nejenže jsou skvělým zdrojem hořčíku, ale ořechy a semínka jsou také plné dalších důležitých minerálů a živin, které mohou udržet vaše tělo zdravé a bez bolesti hlavy.

4. Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení je nejen prospěšné pro vaše celkové zdraví, ale může také pomoci zmírnit stres a napětí, které mohou vést k bolestem hlavy.

Pokud pravidelně necvičíte, začněte s jednoduchými cviky, jako je chůze nebo protahování. Jakmile si vybudujete výdrž, můžete vyzkoušet náročnější aktivity, jako je běh nebo aerobik. Jen dbejte na to, abyste poslouchali své tělo a nepřeháněli to – přílišná cvičení může skutečně vést k bolestem hlavy.

5. Zkraťte čas strávený u obrazovky

Pokud trávíte hodně času sledováním obrazovky – ať už počítače, telefonu nebo televize – může to vést k únavě očí a bolestem hlavy z napětí. Abyste snížili riziko vzniku těchto bolestí hlavy, snažte se dělat přestávky od obrazovek každých přibližně 20 minut

Kdykoli je to možné, snažte se alespoň 20 sekund dívat na něco v dálce. Tím si oči odpočinou a předejdete únavě očí. A pokud používáte obrazovku, dbejte na to, aby osvětlení nebylo příliš jasné a text byl dostatečně velký, aby se dal snadno přečíst.

6. Vyzkoušejte akupunkturu

Akupunktura je tradiční technika čínské medicíny, která spočívá v zavádění tenkých jehel do kůže na určitých místech těla.

Předpokládá se, že akupunktura stimuluje uvolňování endorfinů, které jsou přírodními léky proti bolesti. Může také pomoci zmírnit stres a napětí, které mohou vést k bolestem hlavy.

7. Používání esenciálních olejů

Ke zmírnění bolestí hlavy lze použít éterické oleje, jako je levandulový, mátový a eukalyptový olej. Levandulový olej je obzvláště účinný při zmírňování bolestí hlavy způsobených napětím.

Chcete-li použít éterické oleje proti bolestem hlavy, přidejte několik kapek oleje do difuzéru nebo vdechujte vůni přímo z lahvičky. Olej můžete také nanést na spánky nebo čelo a jemně jej vmasírovat.

8. Bylinné čaje

Bylinné čaje lze použít k léčbě bolestí hlavy mnoha způsoby. Některé byliny, jako je bazalka, tymián a majoránka, obsahují sloučeniny, které mohou pomoci uvolnit svaly a zmírnit napětí. Jiné, například měsíček, meduňka a heřmánek, mají uklidňující a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit otoky a bolest.

Chcete-li použít bylinné čaje proti bolestem hlavy, spařte čajovou lžičku sušené byliny šálkem vroucí vody po dobu 10 minut. Čaj pijte třikrát denně, dokud bolest hlavy neustoupí.

TIP: Levandule je skvělá bylina, která pomáhá při bolestech hlavy, zejména pokud jsou spojeny se stresem. Bylo zjištěno, že inhalace levandulového esenciálního oleje výrazně snižuje krevní tlak a hladinu kortizolu v těle, což vám může pomoci se uklidnit a uvolnit. Pokud hledáte vůni, která vám pomůže zklidnit mysl a srdeční tep, vyzkoušejte neroli, kadidlo nebo citrusové oleje.

Mezi bylinky, které pomáhají při migréně, patří kopřiva, pupalka dvouletá, rozmarýn, levandule, máta, kozlík lékařský a ginkgo biloba. Pokud tedy hledáte způsob, jak migrénu léčit přirozeně, zkuste popíjet bylinné čaje.

9. Obklady

Obklad je teplý nebo studený obklad, který lze přiložit na hlavu a ulevit tak od bolesti.

Pro studený obklad navlhčete hadřík studenou vodou a přiložte jej na čelo na 10 minut. Pro horký obklad navlhčete hadřík horkou vodou a přiložte jej na čelo na 10 minut. Opakujte podle potřeby.

10. Hořčík

Hořčík je nezbytný pro mnoho biochemických procesů a může pomoci zmírnit křeče, bolesti hlavy a migrény. Důležité je přijímat dostatek hořčíku stravou, a to konzumací listové zeleniny, fíků, banánů, meruněk, švestek, ryb, luštěnin a ořechů.

11. Pravidelně se protahujte

Protahování může pomoci zmírnit bolesti hlavy uvolněním svalů hlavy a krku. Zkuste si během dne udělat několik jednoduchých kotoulů šíje a pokrčení ramen.

12. Rozkrájejte syrové brambory na plátky a dejte si je na čelo a spánky

Syrové brambory obsahují enzymy, které mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. Chcete-li použít tento lék, omyjte bramboru a nakrájejte ji na tenká kolečka. Přiložte je na 10 minut na čelo a spánky. Podle potřeby postup opakujte.

13. Kontrastní terapie

Vyzkoušejte také prudké střídání teplot ve sprše. Ve sprše si pouštějte na šíji chvíli teplou a chvíli studenou vodu. Dokončete studenou. To může pomoci, protože to nutí krev k pohybu a změně směru, což je někdy vše, co potřebujete.

14. Wim Hof Dýchání

Tato jedinečná dechová metoda, kterou vytvořil Wim Hof, údajně pomáhá zlepšovat krevní oběh a okysličovat krev. Je to skvělý způsob, jak se zbavit bolestí hlavy způsobených napětím nebo stresem.

Dýchání Wima Hofa provedete tak, že se zhluboka nadechnete a vydechnete 30krát. Při nádechu naplňte plíce až po okraj. Při výdechu se nadechněte úplně, dokud se vám nevsákne žaludek. Provádějte to co nejrychleji, aniž byste se namáhali.

15. Omezte přísun kofeinu

Kofein může být dvojsečnou zbraní, pokud jde o bolesti hlavy. Může sice dočasně pomoci zmírnit bolest, ale pokud ho konzumujete příliš mnoho nebo ho náhle přestanete užívat, může vést k abstinenčním bolestem hlavy. Pokud pravidelně pijete kofeinové nápoje, zkuste je postupně omezovat, abyste se vyhnuli abstinenčním bolestem hlavy.

16. Potírejte si oba spánky kolečky citronu

Citron je bohatý na vitamin C a má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci zmírnit bolest. Chcete-li použít tento lék, nakrájejte citron na tenké plátky a potírejte si jimi spánky po dobu 10 minut. Postup opakujte podle potřeby.

17. Přiložte si na oči vlhký sáček černého čaje

Černý čaj obsahuje třísloviny, které mohou pomoci zmírnit zánět a bolest. Tento lék použijete tak, že sáček černého čaje navlhčíte teplou vodou a přiložíte si ho na 10 minut na oči. Postup opakujte podle potřeby.

18. Aromaterapie

Aromaterapie je používání esenciálních olejů na podporu hojení a relaxace. Mezi esenciální oleje, které lze použít k úlevě od bolesti hlavy, patří levandule, máta peprná, eukalyptus, mátový olej a další.

Aromaterapii při bolestech hlavy využijete tak, že přidáte několik kapek esenciálního oleje do difuzéru nebo jej inhalujete přímo z lahvičky. Olej můžete také aplikovat na spánky a čelo.

19. Horká koupel s epsomskou solí

Epsomská sůl je bohatá na hořčík, který může pomoci zmírnit bolest a zánět. Chcete-li použít tento lék, přidejte do horké koupele 1 šálek epsomské soli a nechte ji 20 minut působit. Postup opakujte podle potřeby.

20. Zlepšete držení těla

Špatné držení těla může vést k tenzním bolestem hlavy. Chcete-li zlepšit držení těla, postavte se rovně a ramena stáhněte dozadu. Sedněte si na židli s rovnými zády a nohama naplocho na podlaze. Pokud používáte počítač nebo telefon, držte jej ve výšce očí, abyste nemuseli namáhat krk.

21. Masáž šije

Masáž šíje může pomoci zmírnit napětí a bolest. Masáž šíje provedete tak, že se posadíte do pohodlné polohy a ruce si položíte na ramena. Palci masírujte krk krouživými pohyby po dobu 5 minut. Postup opakujte podle potřeby.

22. Vyvarujte se alkoholu a návykových látek

Alkohol a jiné látky mohou bolesti hlavy vyvolat nebo je ještě zhoršit. Pokud pravidelně pijete alkohol, snažte se ho postupně omezovat, abyste se vyhnuli abstinenčním bolestem hlavy. Pokud užíváte léky proti bolesti, dbejte na to, abyste je užívali podle pokynů a nepřekračovali doporučené dávkování.

23. Pravidelná pauzy při dlouhé a pravidelné práci na počítači

Pokud na počítači pracujete dlouho, je důležité dělat přestávky, abyste předešli únavě krku a očí. Každých zhruba 20 minut vstaňte a projděte se. Každé 2 hodiny si udělejte 15minutovou přestávku a věnujte se něčemu jinému.

Kdy zajít k doktorovi?

Pokud trpíte častými a intenzivními bolestmi hlavy, je důležité navštívit lékaře. Bolesti hlavy mohou být příznakem něčeho vážnějšího, například otřesu mozku. Pokud jste utrpěli úraz hlavy, okamžitě navštivte lékaře. Dlouhodobé bolesti neberte na lehkou váhu – pokud se bolest objevuje častěji než dvakrát měsíčně a je silná, měli byste být odesláni ke specialistovi. Pokud bolest nereaguje na léky a trvá déle než jeden den, je také čas navštívit lékaře.

Neignorujte varovné příznaky!

Bolesti hlavy mohou být způsobeny různými příčinami, od stresu a dehydratace až po nachlazení. V některých případech však mohou být příznakem něčeho závažnějšího, například meningitidy, poranění mozku nebo nádoru. Je důležité, abyste neignorovali varovné signály, které vám vaše tělo může vysílat. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, navštivte lékaře, který určí příčinu a zajistí vhodnou léčbu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend