9 Nejčastějších Příčin Bolesti Pod Pravým Žebrem A Jak Léčit!

9 Nejčastějších Příčin Bolesti Pod Pravým Žebrem A Jak Léčit!

Existuje mnoho možných příčin bolesti pod pravým žebrem, od jednoduchých příčin, jako je nadýmání nebo zažívací potíže, až po závažnější problémy, jako je srdeční infarkt. Pro správnou léčbu je důležité znát příčinu bolesti.

Mezi nejčastější příčiny bolesti pod pravým žebrem patří:

1. Žlučník

Pokud vás bolí pod pravými žebry, je možné, že máte problémy se žlučníkem. Žlučník se nachází na pravé straně těla, hned pod játry. Nejčastější problémy se žlučníkem se projevují bolestí pod pravými žebry. Tato bolest se často nazývá žlučníková kolika a je to náhlá, zhoršující se bolest, která může trvat několik minut nebo hodin. Často ji doprovází nevolnost a citlivost břicha.

Existují však i další možné problémy, které mohou způsobovat bolest pod žebry na pravé straně. Akutní žlučníkový záchvat a akutní cholecystitida jsou dvě takové možnosti. K těm dochází, když žlučový kámen zablokuje jeden ze žlučovodů ve žlučníku. Kromě silné a neustálé bolesti se u vás v případě jednoho z těchto stavů může objevit nevolnost, zvracení, zimnice a horečka.

Příležitostně mohou žlučové kameny způsobit také akutní pankreatitidu (zánět slinivky břišní). V tomto případě je však bolest intenzivnější a přesouvá se do oblasti kolem pupku.

Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, je důležité co nejdříve navštívit lékaře.

2. Plynatost a zažívací potíže

Ty mohou být často způsobeny nadměrným jídlem nebo konzumací potravin, které vám nevyhovují. Nejlepším způsobem léčby plynatosti a zažívacích potíží je pokusit se zjistit příčinu a v budoucnu se těmto potravinám vyhnout. Můžete také vyzkoušet volně prodejné léky, jako je Gas-X nebo Tums.

3. Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva je stav, při kterém dochází k zánětu a otoku slepého střeva. Může způsobovat bolest v břiše, která vyzařuje do pravé strany. Pokud se domníváte, že byste mohli mít zánět slepého střeva, ihned vyhledejte lékaře.

4. Ledvinové kameny

Ledvinové kameny jsou malé tvrdé usazeniny, které se tvoří v ledvinách. Mohou způsobovat bolest břicha, zad a boků. Bolest je často silná a přichází ve vlnách. Pokud se domníváte, že byste mohli mít ledvinové kameny, okamžitě navštivte lékaře.

5. Nemocná játra

Existuje řada problémů s játry, které mohou způsobovat bolest pod pravými žebry, například hepatitida a cirhóza. Tyto stavy mohou způsobovat bolest, únavu a další příznaky. Pokud se domníváte, že byste mohli mít problémy s játry, ihned navštivte lékaře.

6. Zánět pohrudnice

Zánět pohrudnice je zánět sliznice plic. Může způsobit ostrou bolest na hrudi, která vyzařuje na pravou stranu. Mezi další příznaky patří dušnost, kašel a horečka. Pokud se domníváte, že byste mohli mít zánět pohrudnice, okamžitě vyhledejte lékaře.

7.Svalová zátěž

Někdy může být bolest pod žebry způsobena pouze namožením svalů. To se často vyskytuje u sportovců, kteří se přetrénují, nebo u lidí, kteří nesprávně zvedají těžké předměty. Bolest je obvykle ostrá a přichází náhle. Může vyzařovat do zad nebo jiných částí těla. Léčba namoženého svalu obvykle zahrnuje odpočinek, led a volně prodejné léky proti bolesti.

8.Nadýmání

Nadýmání může často způsobovat bolest pod žebry. Je to proto, že žaludek se při naplnění plynem nebo jídlem rozpíná. Rozpínání vytváří tlak na okolní orgány, což může způsobovat bolest. Léčba nadýmání obvykle zahrnuje volně prodejné léky, jako jsou antacida nebo simetikon.

9.Zlomené, nebo naražené pravé žebro

Existuje řada zranění, která mohou způsobit bolest pod pravými žebry. Patří mezi ně zlomená žebra, pohmožděniny a pohmožděniny. Léčba těchto zranění závisí na závažnosti poranění. Například zlomená žebra obvykle vyžadují lékařské ošetření, zatímco pohmožděniny a podlitiny lze léčit doma ledem a volně prodejnými léky proti bolesti.

Kdy navštívit lékaře, kvůli pravému žebru?

Pokud máte bolest pod pravým žebrem, která je silná, trvá déle než několik hodin nebo je doprovázena další příznaky, je důležité navštívit lékaře. To platí zejména v případě, že se domníváte, že byste mohli mít zánět slepého střeva, ledvinové kameny nebo jiné závažné onemocnění. Včasná diagnóza a léčba mohou často pomoci zlepšit prognózu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend