Bolí vás palec na noze? Hallux valgus neboli vbočený palec je poměrně bolestivá záležitost a u běžců patří k velice častým potížím. V tomto díle našeho seriálu si ukážeme, jak nám u tohoto typu bolestí může pomoci tejping a kineziotejping.
Bolesti metatarzofalangeálního kloubu palce jsou velice časté, a to hlavně při odrazové fázi kroku. Příčin tohoto stavu může být několik, mezi ty nejčastější patří nevhodná obuv, přetížení a svalové dysbalance ve spojení s poklesem příčné klenby.
Často je doprovázena nadměrným třením burzy v podkoží o obuv, což vede ke vzniku nepříjemných puchýřů v oblasti palcového kloubu.
Jak pomohou tejpy?
Pokud již ke vbočení palce došlo (prst směřuje výrazně dovnitř chodidla, v krajních případech dochází i k překřížení s ukazováčkem, palcový kloub je výrazně vystouplý) provádíme korekční tejpování pevným tejpem. Cílem je korekce osy palce, stabilizace kloubu a snížení bolesti. Tejp aplikujeme přímo před konkrétním pohybový výkonem, (trénink, závod), protože na rozdíl od kineziotejpu na noze vydrží maximálně 1–2 dny. Lepíme na čistou, suchou, případně oholenou nohu.
Postup lepení tejpy pro zmírnění bolesti palce na noze
K vytvoření tejpu potřebujeme dvě tejpovací pásky, první o šířce 2,5cm, druhou o šířce 4cm.
1. Krok
Použijeme tejpovací pásku o šířce 2,5 cm, s jejíž pomocí nejprve uděláme kotvící obtočku kolem článku palce. Druhou kotvící obtočku provedeme s pomocí 4cm široké pásky přes nárt. Chodidlo pouze olepujeme, pásky neutahujeme!
2. Krok
Nyní si podélně natrhneme 4cm pásku a přiložíme ji z vnitřní strany chodidla. Spodní konec vedeme pod palcem přes kloub pod mírným tahem a poté již bez tahu na kotvící obtočku na nártu. Horní konec lepíme pod mírným tahem směrem přes kloub na kotvení. Oba konce se kříží z boku kloubu.
3. Krok
Další tejp o šířce 4cm lepíme pro větší zpevnění na nárt. Svým průběhem zároveň podporuje odtahovač palce (abductor hallucis), což je sval, který se podílí na odtahování palce směrem od ostatních prstů.
4. Krok
Nakonec zajistíme tejpy dalšími kotvícími obtočkami na palci a nártu.
Výhody Kineziotejpingu vbočeného palce
- Kineziotejp neslouží jen ke zmírnění bolestí, ale zároveň optimalizuje funkci svalů a okolních tkání.
- Přispívá k obnově a rozvíjení tělesného schématu, a působí tak i preventivně, protože podporuje získávání zpětné vazby o průběhu pohybu a tím snižuje riziko vzniku úrazu.
Postup lepení kineziotejpy pro zmírnění bolesti palce na noze
Chodidlo patří mezi části těla s největší potivostí a v obuvi je vystaveno stálé vlhkosti. Přilnavost kineziotejpu je díky tomu zhoršena a zkracuje se tak jeho trvanlivost. Je proto vhodné aplikovat lepidlo, tejp potom déle vydrží a nehrozí jeho odlepení v obuvi.
1. způsob lepení
Při prvním z obou postupů použijeme kineziotejpy široké 5 cm, a ustřihneme je zhruba v délce 25cm (dle velikosti nohy). Tejp poté rozstřihneme podélně napůl a bez napětí nalepíme oba konce jako kotvu na distální článek palce. Střední část tejpu nalepíme tahem 75 % a konec tejpu přilepíme bez napětí na patní kost. Modrý tejp lepíme z malíkové strany v napětí 50–75 % přes příčnou klenbu. Konce opět lepíme bez napětí. Důkladně zažehlíme rukama. Doba nošení 4–5 dnů.
2. způsob lepení
Na druhý způsob lepení potřebujeme modrý kineziotejp o délce cca 30–40 cm. V polovině tejp roztrhneme a prostředek pásky upevníme z vnitřní
strany palce. Oba konce nejprve vedeme křížem přes kloub palce a poté paralelně po vnitřní straně chodidla na patní kost. Střední část tejpu lepíme při napětí 75 %, konce bez napětí. Následuje upevnění růžového tejpu o šířce 5cm na příčnou klenbu – lepíme jej stejně jako u předchozí aplikace. Na závěr tejp důkladně zažehlíme rukama. Doba nošení je 4–5 dnů.