Bolesti hlavy v těhotenství jsou jedním z mnoha běžných nepříjemných pocitů, které s sebou nese nošení dítěte. Ne každý je zažívá, ale pro ty, kteří je zažívají, mohou být docela vysilující.
Nejčastějšími příčinami tenzních bolestí hlavy v těhotenství jsou:
Hormonální změny, zvýšený objem krve, extrémní únava, nadměrný stres, nedostatek spánku a nedostatek tekutin. K tenzním bolestem hlavy mohou přispívat také některé potraviny a špatné držení těla a pohyby. Pokud se u vás v těhotenství objevují časté bolesti hlavy, určitě se poraďte se svým lékařem, aby vyloučil vážnější zdravotní komplikace.
Co pomáhá v těhotenství na bolest hlavy? 8 nejlepších rad pro úlevu:
1. Pořádně se hydratujte
Dehydratace je jednou z nejčastějších příčin bolestí hlavy, proto je důležité dbát na dostatečný příjem vody. Doporučený denní příjem pro těhotné ženy je 10 šálků (2,4 litru), ale pokud trpíte bolestmi hlavy, můžete potřebovat více. Důležité je taký mít správný denní příjem soli, draslíků a dalších elektrolytů aby vaše tělo dokázalo držet vodu správně.
2. Omezte kofein
Kofein může pomoci dočasně zmírnit bolesti hlavy, ale může je také způsobit. Odvykání kofeinu může vést k bolestem hlavy, takže pokud se ho snažíte omezit, dělejte to postupně, abyste se vyhnuli abstinenčním příznakům. Nejlepší je také vyhnout se alkoholu, protože vás může dehydratovat a zhoršit bolesti hlavy.
Upozornění:
Léky proti bolesti obsahující kofein nebo jiné drogy lze během těhotenství užívat, je však důležité si uvědomit rizika spojená s užíváním těchto léků. Doporučuje se vyhnout se lékům proti bolesti, které obsahují více látek, protože negativní účinky jednotlivých složek se mohou zesílit. Paracetamol a ibuprofen jsou bezpečnější variantou a lze je použít k léčbě bolesti jiného původu, například bolesti zad nebo kloubů. Při lokálním podání se tyto léky dostávají do celkového oběhu ve velmi omezeném množství a nepředstavují žádné riziko pro těhotnou ženu ani plod.
3. Jezte pravidelně
Pokud vynecháváte jídlo nebo jste příliš dlouho bez jídla, může vám klesnout hladina cukru v krvi
Pokud vás pravidelně bolí hlava v těhotenství, je důležité poradit se se svým lékařem. Ten vám může doporučit další léčebné postupy nebo léky, které mohou pomoci zmírnit bolest. závažné. To může způsobit bolesti hlavy a další příznaky, jako jsou závratě a únava. Častá konzumace malých porcí jídla během dne vám pomůže udržet hladinu cukru v krvi stabilní a zabránit bolestem hlavy.
4. Cvičte relaxační techniky
Stres může vyvolat nebo zhoršit bolesti hlavy, proto je důležité najít způsoby, jak se uvolnit. Pokud se potýkáte se stresem, vyzkoušejte některé relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, jóga nebo meditace.
5. Vyzkoušejte studený obklad
Přiložení studeného obkladu na čelo nebo krk na 10-15 minut může pomoci zmírnit bolest a napětí. Můžete použít chladivou látku, ledový obklad nebo sáček se zmrzlou zeleninou zabalený do ručníku.
6. Použijte teplo
Pokud na vás chlad nezabírá, zkuste aplikovat místo toho teplo. Na 10-15 minut si na krk nebo hlavu přiložte nahřívací polštářek. Můžete si také dát horkou koupel nebo sprchu.
7. Masírujte si krk a ramena
Tenzní bolesti hlavy jsou často způsobeny svalovým napětím v oblasti krku a ramen. Masáž těchto oblastí může pomoci zmírnit bolest. Můžete také zkusit provést několik jednoduchých protahovacích cviků.
8. Užívejte volně prodejné léky proti bolesti
Jaké léky proti bolesti hlavy můžete užívat v těhotenství? Jakým byste se měla vyhnout?
Většina lékařů vám řekne, že během prvního a druhého trimestru je bezpečné užívat léky, které obsahují paracetamol nebo kyselinu acetylsalicylovou. Patří sem značky jako Paralen. Během třetího trimestru byste se však měli vyhnout všem lékům obsahujícím ibuprofen, naproxen nebo diklofenak.
Brufen, Ibalgin, Ibuprofen AL 400, Nurofen lze považovat za relativně bezpečné léky, pokud jsou užívány během prvního a druhého trimestru těhotenství. Ve třetím trimestru a před porodem je však třeba vzít v úvahu, že mohou způsobit některé závažné problémy. Při podávání těchto léků v tomto období může u plodu dojít k předčasnému uzavření ductus arteriosus (srdeční vada). Kromě toho může ibuprofen způsobit nefyziologické prodloužení těhotenství a zvýšené riziko krvácení během porodu pro matku i novorozence. Obecně je bezpečné užívat 400 mg ibuprofenu až třikrát denně. Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin) má podobný účinek jako ibuprofen, ale s některými dalšími omezeními platnými během třetího trimestru. Při užívání aspirinu dochází častěji k zažívacím potížím než u ibuprofenu.
Co tedy můžete dělat, když vás v těhotenství bolí hlava? Nejlepší volbou je obvykle paracetamol, ale před užitím jakéhokoli léku se pro jistotu vždy poraďte se svým lékařem.
Jak předcházet bolestem hlavy v průběhu těhotenství
Předcházet bolestem hlavy v těhotenství je snadné – stačí dostatečně spát a odpočívat, pít hodně tekutin a snažit se být aktivní. Pokud začnete cítit, že vás začíná bolet hlava, zkuste si dát horký nebo studený obklad nebo požádejte partnera o masáž. Předcházet bolestem hlavy může pomoci také pravidelné stravování.
A nakonec se vyhněte všemu, o čem víte, že vyvolává bolesti hlavy. Může jít o některé potraviny, jako jsou uzeniny nebo čokoláda, tabákový kouř nebo vydýchaný vzduch v místnosti. Pokud s těmto spouštěčům vyhnete, bude méně pravděpodobné, že vás hlava vůbec začne bolet!
Kdy navštívit lékaře kvůli bolesti hlavy v těhotenství?
Pokud vás hlava bolí delší dobu nebo pokud se zdá, že bolest hlavy neustupuje, je důležité poradit se s lékařem. Lékaře můžete chtít navštívit také v případě, že vás v těhotenství bolí hlava poprvé, zejména pokud k tomu dojde v pozdějších fázích těhotenství. Pokud navíc spolu s bolestí hlavy trpíte i dalšími příznaky, jako je vysoký krevní tlak, poruchy vidění, horečka nebo otoky, je nejlepší ihned vyhledat lékařskou pomoc.