Kofein, masáže, zázvor a volně prodejné léky proti bolesti jsou čtyři běžná řešení léčby migrény, která jsou často opomíjena. Zjištění spouštěčů a užívání dalších léků jako prevence však může být často nejlepší obranou proti záchvatu migrény. Naštěstí existuje celá řada možností léčby, které jsou k dispozici těm, kteří žijí s migrénou. Od změny životního stylu až po zařazení doplňků stravy, jako jsou vitaminy nebo probiotika, mají tyto tipy potenciál snížit závažnost a četnost migrén i zmírnit jejich aktuální příznaky. Je důležité, abyste veškeré změny nebo léčbu, pro kterou se rozhodnete, probrali se svým lékařem, abyste věděli, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám.
Co je migréna?
Migréna je neurologický stav, který začíná nadměrným stažením cévního řečiště v oblasti zrakového centra. Charakteristická bolest hlavy se objevuje ve druhé fázi po rozšíření mimolebních tepen, zejména krkavice. Během migrénového záchvatu může pacient pociťovat intenzivní bolest na jedné straně hlavy. Mnoho lidí má migrénovou auru – vizuální a senzorické příznaky vstupující do migrénových záblesků. Migrény postihují častěji ženy než muže a jsou běžnou součástí těhotenských obtíží. U dospělých se s nimi setkal 15 % žen (proti 7 % mužů), u dětí je tento stav o něco vzácnější.
Hlavní příznaky
Příznaky mígrén zahrnují silnou bolest hlavy, nevolnost, zvracení a fotofobii. Příznaky se mohou lišit mezi různými lidmi a u každého pacienta se mohou lišit v závislosti na jejich konkrétní diagnóze. Vzhledem k tomu, že migrény mají tendenci utrpět chronický stav, je důležité naučit se správné léčebné strategie. Lidé, kteří trpí migrénami, často zaznamenávají různé příznaky po celou dobu mezi útoky, včetně mírné bolesti hlavy nebo úzkosti. Migrénový záchvat během období ticha se nazývá „trvalá“ a je nepochopitelným útokem, který trvá déle než 72 hodin.
Příčiny tohoto nepříjemého stavu
Migréna může být spouštěna širokou škálou faktorů, včetně hormonálních změn, stresu, nedostatku spánku nebo konzumace některých potravin a nápojů. Pokud se rozhodnete s migrénami bojovat sami, pomoci vám mohou deníky o stravě a regulaci cvičení.
Víme jak se rychle zbavit migrény, pojďme se seznámit s některými osvědčenými postupy léčby:
1. Studené obklady
Pokud jde o bolest při migréně, může vám ulevit jednoduchý studený obklad. Terapie chladem se k léčbě migrény používá již více než 100 let, ale existuje jen několik vědeckých studií, které vysvětlují, proč se některým lidem díky této metodě ulevilo. Některé naznačují, že teplota může stahovat cévy nebo zpomalovat nervové dráhy spojené s bolestí. Nejnovější studie to potvrzují a ukazují, že ledové pásky kolem krku nebo během několika minut po nástupu migrény mohou výrazně snížit její účinky. Přestože skutečné mechanismy tohoto jevu nejsou dosud známy a možná budete muset experimentovat s různými typy a časy aplikace, abyste zjistili, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám, existuje zde potenciál pro nalezení užitečné úlevy od migrény prostřednictvím překvapivě jednoduché techniky.
2. Dodržujte pitný režim
Hydratace je pro zdraví hlavy klíčová. Nová studie odhalila, že ti, kteří se hydratují doporučeným denním příjmem vody, mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít méně časté, méně silné a kratší bolesti hlavy. Dodržování dostatečné míry hydratace může působit jako preventivní opatření proti záchvatům migrény a jako účinná strategie pro snížení bolesti. Pokud tedy ještě nepijete každý den dostatek vody, měli byste se pokusit její příjem zvýšit – mohlo by to mít zásadní vliv na vaše boje s bolestmi hlavy.
3. Vyzkoušejte požít kofein pokud jste žádný tento den neměli
Nečekaným způsobem, jak bojovat s migrénou, je vyzkoušet kofein. Mnoho léků proti bolesti tuto látku obsahuje, protože může působit společně s léky a zvyšovat jejich účinky. I když vám šálek kávy může pomoci zastavit migrénu, dávejte pozor, abyste ho nevypili příliš mnoho najednou, protože by vás to mohlo předurčit k pozdější bolesti hlavy v důsledku vysazení kofeinu. Lidé s migrénou, kteří jsou závislí na více než třech šálcích týdně, se mohou stát závislými a pociťovat častější bolesti hlavy. Zvažte kofein jako možnost úlevy, ale nezapomeňte, že klíčová je umírněnost a v těhotenství se při bolestech hlavy kofeinu vyhněte.
4. Meditujte
Klíčové pro předcházení a zvládání migrény je najít způsoby, jak snížit stres. Pravidelná meditace může pomoci zklidnit mysl, zpomalit dýchání a reakce těla a umožnit větší kontrolu nad reakcemi na spouštěče. Během meditace se soustřeďte na přítomný okamžik a nepřehrabujte se stresujícími myšlenkami nebo obavami. Ačkoli žádný postup není vhodný pro každého, věnování času meditaci může být účinným nástrojem ke zmírnění intenzity záchvatu migrény. Meditace může být také součástí širší péče o sebe sama, což může vést k celkově lepšímu zdraví a menšímu výskytu migrény v budoucnu.
5. Použijte Úlevové léky
Těm, u nichž se záchvaty migrény vyskytují často nebo jsou závažné, může být kromě preventivní léčby doporučena úlevová medikace. Úlevové léky jsou určeny k zastavení záchvatu migrény, jakmile začne. Tyto léky mají obvykle podobu volně prodejných léků, jako je ibuprofen nebo paracetamol, a také léků na předpis, jako jsou triptany nebo deriváty ergotaminu. Někteří lidé nacházejí úlevu prostřednictvím alternativních medicínských přístupů, jako je biofeedback nebo akupunkturní terapie.
6. Zajděte si na masáž
Pokud hledáte způsob relaxace a péče o sebe, masáž by mohla být tou správnou volbou. Nejenže je skvělá pro relaxaci, ale má i fyziologické účinky! Studie prokázaly, že masáž může snížit intenzitu bolestí hlavy a migrény až u 80 % účastníků. Ještě lepší zpráva – výsledky se projevily téměř okamžitě! Svou roli může hrát i typ masáže; při zvládání bolesti hlavy se úspěšně používají tlakové body a reflexní terapie. Nezapomeňte tedy prozkoumat všechny druhy masáží v oblasti hlavy, rukou, chodidel, a dokonce i ušních lalůčků, protože mohou pomoci při úlevě od migrény.
7. Dejte si zázvor
Pro ty, kteří trpí migrénou, jsou výsledky nové studie vítanou zprávou. Ukázala, že konzumace zázvoru může výrazně snížit bolest, nevolnost a zvracení do dvou hodin po jeho požití. Ve studii byl sice použit převážně práškový zázvor, ale k dispozici je celá řada dalších produktů, jako jsou čaje a bonbony, které mohou rovněž přinést úlevu. Pravidelné užívání některého z těchto výrobků by mohlo pomoci snížit četnost i intenzitu vzplanutí migrény.
8. Pobyt v tmavé mísnosti a tichu
Pokud jste citliví na světlo a zvuk, může vám při řešení příznaků migrény velmi pomoci vyhledání tmavého a tichého místa. Je to klíčová pomoc při stresu, který může vaše tělo při tomto onemocnění zažívat. Jakmile toto klidné místo najdete, ujistěte se, že sedíte nebo ležíte v pohodlné poloze a pomalu a zhluboka dýcháte z bránice. Takové dýchání vám pomůže uvolnit svaly a mysl, a tím zmírnit některé bolesti, které migrénu provázejí. Mnoho lidí nachází úlevu, když si lehne do tmavé místnosti bez rušivých vlivů; to však není vždy možné, když jsou v práci nebo ve škole.
9. Hořčík
Mnoho lidí s migrénou nachází úlevu také ve společensky přijatelných bylinách, jako je hořčík. Hořčík se obecně uvádí jako výtažek z léčivých rostlin, který dokáže pomoci snižovat napětí a bolest hlavy, doprovázenou často migrénou. Pokud jste alergičtí na hořčík nebo máte kontraindikace, poraďte se se svým lékařem o vhodnosti jeho užívání. Pokud jste hořčíkem alergičtí a nadále trpíte záchvaty migrény, vyzkoušejte jiné formy alternativní terapie.
10. Méně žvýkejte
Lidé potřebují žvýkat, aby mohli jíst, avšak nadměrné žvýkání nebo skřípání zubů může být spojeno se zvýšeným výskytem tenzních bolestí hlavy i migrény. Studie zkoumající účinky častého žvýkání žvýkaček ukázala, že tyto stavy se častěji vyskytují u pravidelných žvýkačů. Ačkoli je jídlo nezbytnou součástí života, možná by stálo za to se zamyslet nad tím, jak omezit své návyky při žvýkání žvýkaček nebo skřípání zubů, pokud pravidelně trpíte migrénou. Pokud máte problémy se skřípáním a zatínáním zubů během noci, mohlo by to přispět k podobnému efektu.
11. Zjistěte co jsou vaše spouštěče migrén
Důležitým krokem ke zvládnutí migrény je identifikace spouštěčů. Vedení deníku o tom, jaká jídla jíte, jakých činností se účastníte a jak často spíte, vám může pomoci určit vzorce, které mohou naznačit, kdy byste měli očekávat migrénu. Spouštěče se mohou u jednotlivých osob přímo lišit, proto je důležité experimentovat s možnými příčinami a zjistit, které z nich působí konkrétně na vás. Navíc běžné proměnné, jako je hypoglykémie nebo nedostatečný spánek, mohou způsobit migrénu bez ohledu na jednotlivce, takže ujistit se, že i tyto faktory jsou řešeny, je pro prevenci zásadní. Pokud je to možné, snažte se vyhýbat známým spouštěčům a podívejte se na online nástroje, které mohou pomoci při jejich sledování a rozpoznávání.
12. Neigrorujte varovné příznaky
Důležitou součástí zvládání migrény je včasné přijetí proaktivních opatření. Znalost příznaků blížícího se záchvatu migrény vám může pomoci odhalit ji dříve, než dosáhne plné intenzity, takže léčba příznaků v nejranější fázi může být klíčem k tomu, abyste se vyhnuli závažné epizodě. Podle Americké nadace pro migrénu patří mezi běžné prodromální příznaky změny nálady (například úzkost nebo euforie) a citlivost na světlo nebo zvuk. Když se tyto varovné příznaky objeví, je možná načase sáhnout po lécích a začít příznaky migrény řešit, aby se nestaly nesnesitelnými. Včasná iniciativa při léčbě v konečném důsledku sníží četnost a závažnost vašich migrén.
13. Kvalitní spánek
Pravidelné, kvalitní spánek je nesmírně důležité pro udržení zdraví a pohody. Nedostatek spánku je jednou z nejčastějších příčin migrén a hlavových bolestí. Vytvořte si rutinu, abyste se mohli každou noc vyspat alespoň 7-8 hodin. K tomu, aby byl váš spánek co možná nejkvalitnější, byste se měli držet stejného denního a nočního režimu. Dále byste se měli vyhnout kofeinu nebo energii pozdě odpoledne a večer, protože to může zpomalit váš proces usínání.
14. Prevence je nejlepším způsobem léčby
Ačkoli to není vždy nutné, někdy se předepisují preventivní léky, které snižují četnost a intenzitu migrenózních záchvatů. Tyto léky obvykle působí tak, že blokují chemické látky, které způsobují zánět nebo zúžení cév v mozku. Mezi běžné preventivní léky patří beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů, tricyklická antidepresiva, antikonvulziva a antihistaminika. Lékař vám také může navrhnout úpravu životního stylu, například techniky snižování stresu nebo změny stravování, které pomohou snížit výskyt migrény.
15. Vytvořte si léčebný plán
Pro zvládnutí migrény je zásadní individuální léčebný plán – a klíčem k vytvoření účinného plánu je navázání dobrého vztahu s lékařem. Během schůzky s lékařem podrobně proberte všechny spouštěče nebo příznaky, aby mohl lékař vytvořit nejlepší možnou strategii prevence a řešení migrény. Ta může zahrnovat určení typu migrény, která se u vás vyskytuje, vyhýbání se známým spouštěčům, zajištění dostatku spánku a pohybu, udržování hydratace a vyzkoušení konkrétních léků nebo jiných preventivních opatření, která by měla zabránit vzniku migrény. Důležité je také stanovit si postup pro případ, že migréna udeří. Kromě toho byste se měli cítit dobře, když si se svým lékařem promluvíte o tom, kdy je nutné vyhledat další pomoc. Jednoduše řečeno, vybudování pevného vztahu mezi vámi a vaším lékařem je pro vytvoření úspěšného léčebného plánu zásadní.
Často Kladené Otázky
Kdy kvůli migréně navštívit lékaře?
Intenzivní a vysilující bolest spojenou s migrénou je vždy třeba brát vážně a lékař vám může pomoci poskytnout návod, kdy vyhledat lékařskou pohotovost. Pokud není schůzka možná, vyhledejte urgentní nebo pohotovostní službu, pokud vám intenzivní bolest brání ve vykonávání každodenních činností. Okamžité ošetření je nezbytné vyhledat v případě jakéhokoli nekontrolovatelného zvracení, záchvatů nebo křečí, rozmazaného vidění nebo změn vidění, ztráty rovnováhy nebo koordinace, závratí nebo něčeho, co připomíná bušení na hrudi nebo zvýšení krevního tlaku. Poskytnutím těchto informací lékaři můžete předejít dlouhodobým následkům neléčené migrény a zajistit, že vaše zdravotní potřeby budou uspokojeny.
Co jíst při migréně?
Nemusíte se však nutně držet nutričních tabulek nebo často složitých diet. Očividné je, že prevence může být klíčem k prevenci hrozné bolesti hlavy. Pravidelná a dobře vyvážená strava s nízkou hladinou stresu mohou pomoci udržet pod kontrolou nemoci migrény. Zkuste jíst zdravé potraviny bohaté na sacharidy a omezit tuky a soli ve své stravě. Obiloviny, jako jsou celozrnný chléb a rýže se také doporučují, protože mohou pomoci udržet špičkové glykemické úrovně. Také doporučujeme ovoce a zeleninu bohatou na vitamín B2 (riboflavin), jako je listová zelenina, paprika a luštěniny. Tyto potraviny jsou uznávanými obranci krevního cukru – tak buďme solidární s našimi migrénami!
Závěr
Migréna může být vysilující, ale pokud víte, jaké léčebné postupy jsou k dispozici, můžete ji lépe zvládnout. Spolupráce s lékařem při identifikaci spouštěčů a vypracování akčního plánu je klíčem k dlouhodobé úlevě od migrény. Kromě toho zavedení určitých změn životního stylu, jako je vyhýbání se spouštěčům, konzumace potravin bohatých na živiny, snížení úrovně stresu a užívání vhodných léků v případě potřeby, může mít zásadní vliv na každodenní život s migrénou. S vytrvalostí a trpělivostí můžete najít účinné způsoby, jak migrény zvládat, aby neměly takovou kontrolu nad vaším životem!