Bolest při sexu je častým problémem žen i mužů všech věkových kategorií, odborně se tato bolest nazývá dyspareunie. Dyspareunie být způsobena různými příčinami, od infekce až po menopauzu. Pokud pociťujete nepříjemné pocity při pohlavním styku, je důležité porozumět možným příčinám, abyste mohli vyhledat vhodnou léčbu a znovu si užívat zdravého intimního vztahu.
Co způsobuje bolest při sexu u žen (dyspareunii)
1.Vaginismus
Vaginismus je jednou z nejčastějších příčin bolesti při sexu u žen v podbříšku. Tento stav je charakterizován staženými svaly v pochvě nebo v jejím okolí, které některým ženám bolestivě znemožňují nebo znemožňují pohlavní styk. Dobrou zprávou je, že tento stav lze léčit pomocí fyzikální terapie a relaxačních technik.
2.Infekce
Dyspareunii mohou způsobovat také infekce, jako jsou afty nebo pohlavně přenosné choroby, například chlamydie, kapavka a genitální herpes, které často doprovází i nepříjemné pálení. V těchto případech je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a léčbu, aby se infekce odstranila a zmírnila se bolest nebo nepříjemné pocity. Navíc alergie na spermicidy, latexové kondomy a další produkty používané při pohlavním styku mohou způsobit podráždění a vést k bolestivému sexu.
3.Další příčiny bolestivého sexu
Mezi další příčiny bolesti při sexu patří endometrióza, myomy rostoucí v blízkosti pochvy nebo děložního čípku, syndrom dráždivého tračníku (IBS), zácpa a hormonální změny související s menopauzou, které mohou vést k suchosti pochvy. Endometrióza je bolestivé onemocnění, při kterém tkáň podobná děložní sliznici roste mimo dělohu na jiných orgánech v pánevní oblasti; aby příznaky, jako je bolest v podbříšku při sexu, ustoupily, je třeba tuto tkáň chirurgicky odstranit.
Fibroidy jsou nenádorové výrůstky, které se vyvíjejí v děloze nebo v jejím okolí; pokud se neléčí, mohou způsobovat tlak na pánevní orgány, což vede k nepříjemnému sexu. IBS způsobuje zánět ve vašem trávicím systému, což vede ke křečím v břiše, které mohou také způsobit dyspareunii (bolestivý pohlavní styk).
Zácpa může někdy způsobit bolestivou penetraci kvůli tvrdé stolici, která při pokusu o pohlavní styk tlačí na vnitřní orgány; s tímto příznakem by mělo pomoci zvýšení příjmu vlákniny. A konečně, hormonální změny související s menopauzou vedou k vaginální suchosti, která ztěžuje a velmi znepříjemňuje průnik některým ženám, u nichž se vyskytuje postmenopauzální dyspareunie (bolestivý pohlavní styk po menopauze).
Je jedno, co je příčinou vašich bolestivých sexuálních zážitků, důležité je nejen pochopit, proč k nim dochází, ale také jak je nejlépe léčit, abyste si mohli opět užívat intimní vztahy! Se správnou diagnózou od odborného lékaře si brzy budete moci užívat zdravých sexuálních vztahů bez jakýchkoli potíží a strachu!
Pochopení příčin bolestivého sexu u mužů
Dyspareunie je problém, se kterým se potýká i mnoho mužů. Může být způsoben různými faktory, od infekcí až po základní zdravotní potíže. Naštěstí pochopení toho, proč sex bolí, a léčba příčiny může pomoci, aby byl sex opět příjemný. Podíváme na některé z běžných příčin bolestivého sexu u mužů:
4. Infekce a pohlavně přenosné choroby, způsobují bolest i pálení při sexu
Některé infekce a pohlavně přenosné choroby (STI) mohou způsobovat bolest při sexu. Drozd je běžná infekce, která je způsobena přemnožením kvasinek v pochvě nebo penisu. Může způsobovat bolestivost, svědění a pocity pálení při sexu. Pohlavně přenosná infekce herpes může také způsobit bolestivé puchýře nebo vředy na genitáliích, což znepříjemňuje nebo dokonce znemožňuje pohlavní styk. Plísně i opary jsou léčitelné léky, které vám předepíše lékař.
5.Těsná předkožka
Přiléhavá předkožka může některým mužům také způsobit bolestivý průnik. Během sexuálního vzrušení se předkožka přetahuje přes hlavičku penisu; pokud je příliš těsná, může tento pohyb způsobit nepohodlí nebo bolest, když se předkožka po ejakulaci vrátí zpět na své místo. Pokud máte předkožku napjatou, může být nutné používat při pohlavním styku lubrikant, abyste se cítili pohodlněji a vyhnuli se protržení drobných trhlinek v kůži, které mohou vést k dalším nepříjemným pocitům.
6.Prostatitida
Zánět prostaty (prostatitida) může u mužů rovněž způsobovat bolest při sexu. Prostatitida vzniká, když se do prostaty dostanou bakterie a způsobí zánět; tento zánět může být při pohlavním styku pociťován jako bolest v důsledku tlaku na samotnou prostatu nebo nervová zakončení v jejím okolí, která jsou ovlivněna bakteriemi způsobujícími infekci. Léčba prostatitidy závisí na tom, co ji způsobuje; váš lékař vám bude schopen poradit, jak ji nejlépe zvládnout na základě vašeho individuálního případu.
Nikdo by neměl zbytečně trpět bolestivým sexem – pochopení příčiny bolesti a odstranění všech příčin může pomoci k tomu, aby byl sex opět příjemný! Jak jsme si ukázali výše, existuje několik možných příčin bolesti při pohlavním styku u mužů – od infekcí, jako je afty, a pohlavně přenosných chorob, jako je herpes, až po těsnou předkožku a zánět prostaty – takže pokud vás při sexu něco bolí, poraďte se se svým lékařem a nechte se vyšetřit na všechny základní problémy, které by mohly způsobovat vaše potíže. Díky vhodné léčbě byste si měli být brzy schopni užívat sex bez bolesti!
Co dělat, když máte dyspareunii nebo pálení během sexu nebo po něm?
Bolest během nebo po sexuální aktivitě je velmi častým zážitkem jak pro muže, tak pro ženy. I když může být trapné o ní mluvit, je důležité jednat a vyhledat pomoc svého praktického lékaře nebo zdravotníka na klinice.
Navštivte svého praktického lékaře nebo kliniku GUM
Pokud pociťujete bolest během sexu nebo po něm, prvním krokem je vyhledat radu svého praktického lékaře nebo zdravotnického pracovníka na GUM klinice. Společně s vámi zjistí příčinu problému a určí, jaký typ léčby může být nutný.
V závislosti na vašich příznacích mohou možnosti zahrnovat léčbu afty, test na pohlavně přenosné choroby, používání lubrikantu, vyhýbání se produktům, které by mohly způsobovat alergii nebo podráždění, nebo poradenství.
Diagnostika Dyspareunie
Lékař začne tím, že se vás zeptá na vaši anamnézu a na všechny relevantní příznaky, které se u vás vyskytly. Může se vás například zeptat, zda máte neobvyklý výtok, svědění nebo bolestivost v okolí genitálií. Je důležité poskytnout co nejvíce podrobností, aby mohl stanovit přesnou diagnózu a doporučit vhodnou léčbu. Mohou také provést fyzikální vyšetření, jako jsou krevní testy a stěry, aby zkontrolovali, zda se nejedná o infekce, jako jsou pohlavně přenosné choroby, a jiné příčiny bolesti při sexu.
Léčba problému
Po zjištění příčiny problému lze zahájit odpovídající léčbu. V některých případech může jít o užívání léků, jako jsou antibiotika nebo antimykotické krémy; v jiných případech může jít o změnu určitých životních návyků, jako je zanechání kouření nebo pravidelnější cvičení; v dalších případech může jít o psychologické poradenství s cílem řešit jakékoli emocionální problémy, které by mohly ovlivňovat váš sexuální život. Konkrétní léčebný plán bude nakonec záviset na individuální situaci, ale vždy by měl být přizpůsoben tak, aby se snížila bolest při sexu a zároveň se zachovalo celkové sexuální zdraví a spokojenost.
Závěr
Je zcela normální, že během sexu nebo po něm pociťujeme bolest – ale neměli bychom ji ignorovat! Pokud v těchto oblastech pociťujete jakékoli nepříjemné pocity, neváhejte vyhledat kvalifikovaného zdravotníka, který vám pomůže problém diagnostikovat a léčit, abyste si mohli opět užívat pohodlné sexuální aktivity. Při správné péči a pozornosti lékaře není důvod, proč by někdo musel při intimních aktivitách trpět zbytečným nepohodlím!