10 Nejčastějších Příčin Bolesti Klíční Kosti & Jejich Léčba!

11 Nejčastějších Příčin Bolesti Klíční Kosti & Jejich Léčba!

Zažili jste někdy bolest klíční kosti? Pokud ano, nejste sami. Na bolest klíční kosti neboli bolest v blízkosti klíční kosti si stěžuje mnoho lidí. I když existuje mnoho příčin bolesti klíční kosti, některé jsou častější než jiné. Pojďme se podívat na to, proč můžete mít tento typ potíží a co lze udělat pro úlevu.

1.Zranění

2.Nadměrné používání, přetížení klíční kosti

Další častou příčinou bolesti klíční kosti je nadměrné používání. K tomuto typu potíží obvykle dochází, když člověk vykonává činnost, při které opakovaně a dlouhodobě používá stejné svaly, aniž by jim dopřál dostatečný odpočinek, nebo je protahuje nad rámec jejich běžného rozsahu pohybu. To může vést k zánětu a bolestivosti v postižených oblastech. Abyste předešli vzniku tohoto typu zranění, je důležité dbát na to, abyste se před jakoukoli namáhavou činností zahřáli a po ní se řádně protáhli. Důležité je také dělat mezi jednotlivými aktivitami přestávky a dopřát tělu čas na zotavení po cvičení nebo jiné fyzické aktivitě.

3.Špatné držení těla

Za bolest klíční kosti může být zodpovědné také špatné držení těla. Kdykoli nesprávně sedíme nebo se delší dobu hrbíme dopředu, může to zbytečně zatěžovat krk a ramena, což může časem vést k nepříjemným pocitům v oblasti klíční kosti. Aby vaše držení těla nepřispívalo k bolestem klíční kosti, je důležité dbát na to, abyste pokud možno seděli rovně s oporou zad a abyste si během dne často dělali přestávky v dlouhém sezení tím, že se postavíte a protáhnete.

4.Natažení a podvrtnutí

Natažení a podvrtnutí jsou zranění, ke kterým dochází při přílišném natažení nebo přetržení svalu nebo šlachy. Často k nim dochází, když se nadměrně namáháme při cvičení nebo náročné fyzické aktivitě, ale mohou být způsobena také špatným držením těla nebo nesprávnou technikou zvedání. Mezi příznaky patří otok, citlivost, modřiny a bolest při pohybu ramenního kloubu. Je důležité rameno nechat odpočívat, dokud se nebude cítit lépe, a dbát na dodržování správné formy při fyzické aktivitě.

5.Syndrom zmrzlého ramene

Jednou z nejčastějších příčin bolesti klíční kosti je poranění ramene nebo horní části hrudníku. Zranění, jako je vykloubení ramene, natržení rotátorové manžety, zlomeniny a podvrtnutí, mohou způsobit nepříjemné pocity v oblasti klíční kosti. Pokud jste se v této oblasti nedávno zranili, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc pro správnou diagnózu a léčbu.

Další častou příčinou bolesti ramene je syndrom zmrzlého ramene (FSS). K tomuto stavu dochází, když se ramenní kloub omezí v důsledku zánětu a nahromadění jizevnaté tkáně kolem kloubního pouzdra. FSS obvykle postihuje jednu stranu více než druhou a často zahrnuje náhlý nástup ostré bolesti spolu se ztrátou rozsahu pohybu v postiženém rameni. Léčba FSS zahrnuje fyzikální terapii, kortikosteroidní injekce, protizánětlivé léky a v případě potřeby i operaci.

6.Artritida

Artritida je další hlavní příčinou chronické bolesti ramene, která často postihuje osoby starší 50 let. Osteoartróza je charakterizována opotřebením chrupavky mezi klouby, což může způsobit ztuhlost a silnou bolest při pohybu ramenem nebo rotaci ramenního kloubu. Revmatoidní artritida (RA) je autoimunitní onemocnění, při kterém protilátky vlastního těla napadají zdravé tkáně, což může vést k otokům a zánětům ramen i dalších kloubů v celém těle. Oba typy artritidy lze léčit pomocí léků, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), steroidní injekce, nebo v případě potřeby dokonce chirurgicky.

7.Subakromiální burzitida

Fyzioterapeutická léčba subakromiální burzitidy obvykle zahrnuje různé přístupy ke zmírnění zánětu a zlepšení bolesti ramene, včetně odpočinku, změny aktivity, jemných protahovacích cvičení ramene, terapeutické masáže kolem pouzdra ramenního kloubu, aplikace ledu a posilování svalů rotátorové manžety. Ke snížení bolesti a zlepšení rozsahu pohybu u bolestivých ramen může být navíc užitečná manuální terapie, jako je technika aktivního uvolňování (ART) a chiropraktické úpravy.

V případě potřeby lze použít také elektroterapii. Je důležité, aby pacienti pečlivě dodržovali jakýkoli cvičební režim doporučený terapeutem, aby bylo zajištěno včasné zlepšení příznaků. Součástí léčby subakromiální burzitidy je také poučení pacienta o správném držení těla a tělesné mechanice. Při správné diagnóze, rozpoznání přispívajících faktorů, jako je nesprávné držení těla, a korekční zásah pomocí aktivních léčebných metod v průběhu času pomůže tento stav účinně zvládnout.

8.Svalové přetížení

Jednou z nejčastějších příčin bolesti pod klíční kostí je přetížení nebo zranění svalů. Tento typ bolesti se často objevuje po těžké fyzické aktivitě, jako je vzpírání, běh nebo jiné sportovní aktivity. Příznaky se mohou pohybovat od mírných bolestí až po ostré bodavé pocity v blízkosti oblasti lopatky. Ke zmírnění potíží často pomáhá odpočinek a ledování, zatímco volně prodejné léky, jako je ibuprofen, mohou být také prospěšné.

9.Kostochondritida

Kostochondritida je zánět kostosternálního kloubu – spojení žeber s hrudní kostí. Toto onemocnění může způsobovat prudké bolesti na hrudi pod klíční kostí, které se zhoršují při hlubokém dýchání nebo kašli. K léčbě tohoto typu bolesti může být nutné, aby lékař předepsal protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, a také fyzikální cvičení, jehož cílem je protahovat a posilovat svaly v oblasti hrudníku.

11.Angina pectoris

Angina pectoris je bolest na hrudi způsobená sníženým průtokem krve do srdečního svalu v důsledku zúžení tepen – často způsobená ischemickou chorobou srdeční (ICHS). Angina pectoris se může projevovat jako tlak nebo napětí v oblasti prsou, ale může se projevovat také jako bolest v horní části zad mezi lopatkami nebo dokonce v jiných oblastech, například v jedné nebo obou pažích. Pokud pocítíte jakoukoli formu nepříjemných pocitů na hrudi, které trvají déle než 10 minut nebo se liší od běžné bolesti svalů, okamžitě se poraďte s lékařem, protože by to mohlo znamenat vážnější zdravotní problém, jako je CAD, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

10.Kalcifikovaná tendinitida

Léčba kalcifikované tendinitidy ve světě fyzioterapie obvykle začíná fyzikálním vyšetřením, které posoudí rozsah poškození způsobeného kalcifikací. Poté se zaměříme na snížení mechanické komprese a obnovení cévního zásobení m. supraspinatus. To zahrnuje přijetí preventivních opatření k minimalizaci přetěžování, protahovací cvičení ke zvýšení flexibility ramene a specifická posilovací cvičení na podporu pohybu ramene. Cílem je postupně snížit úroveň bolesti, zlepšit rozsah pohybu a obnovit svalovou sílu pomocí správných strategií zatěžování v rámci individuálních prahů tolerance. Naši fyzioterapeuti také prozkoumají neinvazivní metody, jako je laserová terapie a ultrazvuk, aby pacientům pomohli získat zpět funkční pohyblivost ramene prostřednictvím individuálních léčebných plánů.

Bolest ramene může být způsobena mnoha různými faktory, včetně přetížení/vyvrtnutí, syndromu zmrzlého ramene, artritidy a dalších. Před vyhledáním léčby jakéhokoli typu zranění nebo chronického onemocnění je důležité navštívit lékaře za účelem stanovení diagnózy, aby se vám dostalo správné péče pro vaši konkrétní situaci.

Jak si můžete rychle ulevit od bolavé klíční kosti doma?

Doma můžete vyzkoušet několik jednoduchých technik, které vám rychle uleví od bolesti klíční kosti.

Patří mezi ně:

Ledování bolestivé klíční kosti

Několikrát denně přikládat na postižené místo studený obklad nebo ledový obklad po dobu 15-20 minut.

Léky proti bolesti

Užívání volně prodejného nesteroidního protizánětlivého léku (NSAID), jako je ibuprofen nebo naproxen, který zmírňuje zánět a bolest.

Protahovací cviky

Pravidelné provádění jemných protahovacích cviků v průběhu dne pro zlepšení pohyblivosti a pružnosti postižené oblasti.

Rehabiltiační cviky

Pravidelné provádění korekčních posturálních cvičení k zajištění správného držení těla a posílení svalů, které podpírají oblast klíční kosti.

Fixace v úlevové poloze

Použijte závěs nebo ortézu, abyste rameno udrželi ve fixní poloze a uvolnili nadměrné napětí.

Tepelná terapie

Aplikace tepla na postiženou oblast může pomoci uvolnit napjaté svaly, zlepšit průtok krve a snížit bolest.

Kineziotaping

Použití technik kineziotapingu k zajištění podpory a stability ramenního kloubu a klíční kosti.

Masážní terapie

Pravidelná masážní terapie může pomoci uvolnit napětí a zvýšit průtok krve, což může pomoci snížit bolest.

Doplňkové procedury

Akupunktura nebo chiropraktická péče může být pro některé lidi s bolestí také prospěšná

Použití jakékoli kombinace těchto technik by vám mělo přinést úlevu od bolavé klíční kosti. Pokud však vaše bolest přetrvává déle než dva týdny, je důležité poradit se s lékařem a probrat další možnosti léčby. Lékař vám může doporučit fyzikální terapii nebo jinou léčbu v závislosti na příčině vaší bolesti.

Závěr

Vědět, co je příčinou bolesti klíční kosti, nám pomůže lépe pochopit, jak jí můžeme předcházet nebo jak ji můžeme léčit, pokud k ní dojde. Přestože zranění jsou jednou z nejčastějších příčin tohoto typu potíží, za bolest klíční kosti může být zodpovědné i nesprávné používání nebo špatné držení těla. Bez ohledu na to, jakým způsobem jste k příznakům přišli, můžete udělat mnoho věcí, abyste je zvládli, například v případě potřeby dělat přestávky mezi jednotlivými činnostmi, dodržovat správné návyky držení těla během dne a ujistit se, že případná zranění jsou řádně ošetřena, a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc. Provedení těchto kroků vám pomůže zajistit, abyste zůstali v pohodlí a aktivní s minimálním narušením bolestí klíční kosti!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend