12 Osvědčených Babských Rad Na Zklidnění Žaludku & Ulevení Od Bolesti!

12 Osvědčených Babských Rad Na Zklidnění Žaludku & Ulevení Od Bolesti!

Žaludek někdy trápí každého. Shromáždili jsme šikovné tipy, tzv. babské rady na žaludek. Někdy pomůže čaj, jindy semínka nebo obyčejné cvičení. Pojďme se na ně podívat.

Než se s vámi podělíme o ty nejúčinnější babské rady proti bolesti žaludku, musíme zdůraznit jednu důležitou věc: pokud jsou tyto potíže časté, intenzivní nebo je doprovází horečka, určitě navštivte lékaře.

1. Zvyšte příjem tekutin

Jedním z možných řešení je zvýšit příjem tekutin, aby se zmírnila bolest žaludku. Toho lze dosáhnout pitím velkého množství tekutin, například vody, džusu nebo čaje. Kromě toho může ke zmírnění bolesti žaludku přispět i častější konzumace menších jídel během dne. Nejlepším zdrojem tekutin pro zklidnění žaludku jsou bylinné čaje.

Jaký čaj na zklidnění žaludku?

Mátový

Nejlepší je mátový, pomáhá totiž s nevolností a zažívacími potížemi.Mátový čaj je často nazýván nápojem králů, a to z dobrého důvodu. Nejenže skvěle chutná, ale máta peprná má i řadu příznivých účinků na trávení. Dokáže zmírnit nadýmání a křeče, zastavit zvracení, pomáhá při kolikách a podporuje vylučování žaludečních šťáv a produkci žluči. Podobné účinky má i heřmánek, fenykl a anýz. Mátový čaj by se však neměl pít, pokud vás pálí žáha.

Heřmánkový

Heřmánek je velmi starý bylinný lék na žaludeční nevolnost. Ve skutečnosti se používá již po staletí k léčbě všeho možného od zažívacích potíží až po křeče a průjem. Heřmánkový čaj se vyrábí ze sušených květů heřmánku a má sladkou, mírně nahořklou chuť. Pokud je heřmánkový čaj správně uvařen, je považován za velmi účinný při zklidnění žaludeční nevolnosti.

Fenykl

Fenykl je další starý bylinný lék, který se k léčbě žaludečních potíží používá již po staletí. Fenyklový čaj se připravuje ze semen rostliny fenyklu a má sladkou, lékořicovou chuť. Stejně jako heřmánek, i fenykl čaj je považován za velmi účinný při zklidnění žaludeční nevolnosti.

Anýz

Anýz je další bylinou s dlouhou historií používání při žaludečních potížích. Anýzový čaj se vyrábí ze semen anýzu a má sladkou chuť připomínající lékořici. Podobně jako heřmánek a fenykl je anýzový čaj považován za velmi účinný při zklidnění žaludeční nevolnosti.

Pu-erh

Pokud hledáte čaj, který vám pomůže při různých žaludečních potížích, je čínský čaj pu-erh skvělou volbou. Pomáhá při nevolnosti, bolestech žaludku a trávení obecně. Navíc se používá již po staletí, takže víte, že musí dělat něco správně!

Pelyněk pravý

Hořká chuť pelyňku je trochu drsná, ale na druhou stranu jsou i horší věci. Ve skutečnosti jeho specifická hořkost dává vyniknout a činí z něj jednu z kmenových léčivých rostlin na žaludeční a zažívací potíže. Čaj z pelyňku je ideální jako pomocník při žaludeční nevolnosti, při otravě jídlem, nevolnosti a poruchách překyselení žaludku. Protože účinky pelyňku jsou silné, dávkujte ho vždy ve správném množství. V malých dávkách bylina uklidňuje, v silnějších dávkách vyvolává pocity nervozity. Těhotné a kojící ženy by se jí měly vyhnout!

2. Odpočiňte si

Když máte podrážděný žaludek, jediné, co chcete, je lehnout si a odpočívat. A to je vlastně dobrý nápad! Když ležíte, žaludeční kyseliny nemohou vystříknout do jícnu a způsobit pálení žáhy. Takže si klidně zdřímněte nebo jen odpočívejte na chvíli. Za chvíli se budete cítit lépe.

3. Jezte častěji menší jídla

Pokud vás trápí žaludeční potíže, je lepší jíst malá jídla v průběhu dne místo tří velkých. Tímto způsobem svůj žaludek nepřetížíte a nezhoršíte si situaci.

4. Vyhýbejte se kořeněným a tučným jídlům

Když už máte žaludeční potíže, poslední, co chcete, je jíst něco, co je ještě zhorší. Vyhněte se proto kořeněným a tučným jídlům, protože mohou váš žaludek podráždit a příznaky zhoršit.

5. Držte se nevýrazných jídel

Co mám jíst když mě bolí žaludek? Při žaludečních potížích jsou vaším nejlepším přítelem nevýrazná jídla. Jsou nenáročné pro váš trávicí systém a nezhorší vaše příznaky. Některé dobré k dispozici je rýže, banány, jablečná omáčka, toasty a ovesné vločky.

Jablíčka vždy pomohou

Pokud hledáte rychlý a snadný způsob, jak se cítit lépe po vánočním přejídání, pomohou vám plátky jablek s pektinem! Pektin je rozpustná vláknina, která prospívá správnému pohybu střev a stabilizuje mikroflóru. A pokud máte to štěstí a máte doma zázvor, radujte se! Bylo prokázáno, že zázvor je pro trávení naprostým zázrakem a skvěle pomáhá znovu uvést věci do pohybu. Zázvor je však velmi aromatický a některým lidem může dráždit žaludek, takže je důležité vědět, do které skupiny patříte.

Rýže

Rýže je skvělým lékem na bolavý žaludek. Pokud to vydržíte, vypijte trochu vody, ve které jste rýži uvařili. Ta se podává také pacientům po zánětu střev a žaludku.

6. Vyhněte se mléčným výrobkům

Mléčné výrobky mohou zhoršit žaludeční potíže, proto je lepší se jim vyhnout, pokud se již cítíte pod psa.

7. Užívejte probiotika

Jak zklidnit bolest žaludku? Probiotika jsou živé bakterie, které jsou dobré pro zdraví vašich střev. Mohou pomoci od průjmů až po zažívací potíže a mohou dokonce pomoci předcházet žaludečním infekcím. Probiotika najdete ve formě doplňků stravy nebo ve fermentovaných potravinách, jako je jogurt, kimči a kysané zelí.

8. Vyzkoušejte zázvor

Zázvor je oblíbeným prostředkem proti nevolnosti a zvracení. Může také pomoci při poruchách trávení a nadýmání. Zázvor můžete užívat ve formě doplňku stravynebo si ho můžete přidat do jídla. Nejúčinnější formou je čerstvý kořen zázvoru, ale můžete použít i mletý zázvor nebo zázvorový extrakt.

9. Mátový olej

Mátový olej se již dlouho používá jako přírodní prostředek proti zažívacím potížím. Může pomoci při poruchách trávení, plynatosti a nadýmání. Mátový olej můžete užívat jako doplněk stravy nebo ho přidávat do jídla. Jen nezapomeňte začít s malým množstvím, protože mátový olej může být velmi silný.

10. Pohyb

Možná to není nejpříjemnější, když je vám špatně, ale vstávání a pohyb mohou skutečně pomoci při zažívacích potížích. Chůze pomáhá stimulovat svaly v trávicím systému a může ho znovu rozhýbat. Proto se projděte, lehce se protáhněte nebo se prostě jen trochu rozhýbejte. Za chvíli se budete cítit lépe.

11. Panák alkoholu

Pokud jste plnoletí a hledáte rychlý způsob, jak se zbavit bolesti žaludku, může vám pomoci panák alkoholu. Jen to nepřehánějte, protože příliš mnoho alkoholu může žaludeční potíže ještě zhoršit. Zůstaňte u jednoho panáka a poté vypijte velké množství vody. A pokud se opravdu necítíte dobře, je pravděpodobně nejlepší se alkoholu úplně vyhnout.

Existuje mnoho skvělých bylinných likérů, které mohou pomoci zlepšit trávení. Patří mezi ně likéry vyrobené z fenyklu, šalvěje, anýzu a dalších bylin, které mají příznivé účinky na trávení. Malý panák vám může pomoci cítit se lépe, ale pití většího množství vám jen zhorší náladu.

12. Kdy navštívit lékaře

Pokud je bolest žaludku silná, přetrvávající nebo doprovázená dalšími příznaky, jako je horečka, zvracení nebo krev ve stolici, je čas navštívit lékaře. Mohlo by se jednat o příznaky vážnějšího problému a měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Existuje mnoho různých způsobů, jak zmírnit bolest žaludku. Některé fungují lépe než jiné, ale záleží na konkrétním člověku. Vyzkoušejte několik z těchto prostředků a zjistěte, které z nich vám nejlépe vyhovují. A pokud je vaše bolest žaludku silná, neváhejte navštívit lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend