Kostrč – u člověka vzniká srůstem 3-5 posledních obratlů a je spojena s křížovou kostí. Je pozůstatkem zakrnělého ocasu. U člověka umožňuje dlouhodobé sezení a slouží jako kotva pro úpon svalů pánevního dna a pánevních vazů. Nejčastější příčinou bolesti kostrče jsou úrazy.
Příznaky
Příznaky bolesti kostrče jsou v oblasti kříže a beder si lidé velice často nepřipouštějí a většina pacientů, jichž se tento problém týká, si pořádně tyto bolesti ani neuvědomují. Bolesti kostrče jsou nejčastěji tzv. pásovitého charakteru a zesilují především při chůzi. U žen jsou příznaky typické před menstruací. V tomto případě mohou bolesti vystřelovat do třísel po vnitřní straně stehen a objevují se také bolesti hlavy v zátylku. Dalším velice častým příznakem je nepříjemná bolest spojená především s dlouhým sezením, která je spojena hlavně s bolestí cervikothorakálního přechodu (oblast mezi krční a hrudní páteří) a bolestí hrudní páteře. Při těchto bolestech dochází nejčastěji k pocitům tlaku mezi lopatkami a pocit tzv. „nedostatku dechu“.

Úrazy kostrče
Mezi časté úrazy kostrče patří naražení a zlomenina. Dalším zdrojem bolesti v oblasti kostrče může být tzv. kostrčový syndrom, který mohou vyvolat svalové dysbalance spojené s vadným držením těla, skolioza, porod, gynekologické operace nebo již výše uvedený úraz. Jako následek kostrčového syndromu může vzniknout funkční sterilita, inkontinence nebo retence moči, bolesti zad, bolesti břicha, bolestivá menstruace, migrény, blokády žeber a hlavových kloubů.
Léčba
Léčba naražené kostrče nebo již vyvolaného kostrčového syndromu spočívá v kineziologickém rozboru, který provede zkušený fyzioterapeut. Dle zjištěných anamnestických údajů a po provedení důkladného vyšetření terapeut zvolí vhodnou terapii. Ta spočívá v uvolnění kostrče, mobilizaci SI – sacroiliakálního skloubení, mobilizaci bederní, krční a hrudní páteře, mobilizaci žeber a uvolnění hypertonických svalů. Další průběh terapie spočívá již na pacientovi samém. Doma si cvičí doporučené cviky, které pomáhají udržovat optimální napětí svalů a zároveň působí jako prevence kloubních blokád.
Mobilizace kostrče
Mobilizace kostrče se provádí per rectum – přes konečník. Může se provádět bezprostředně po úrazu, nebo při kostrčovém syndromu až po instruktáži cvičení. Cviky si klient doma cvičí měsíc a po kontrolním kineziologickém rozboru se provede mobilizace kostrče. Někdy se po cvičení svalová nerovnováha a kloubní blokády samovolně upraví a není nutné kostrč mobilizovat.