Jak Si Rychle Ulevit Od Bolesti Bederní Páteře!

Jak Si Rychle Ulevit Od Bolesti Bederní Páteře!

Také vás často trápí velice nepříjemné bolesti bederní páteře a nevíte už jak se této bolesti zbavit? Vyzkoušeli jste už skoro všechny léky na bolest, speciální masáže nebo další velice vyhledávané prostředky léčby, které jsou většinou pouze pasivní a jejich účinek je obvykle pouze dočasný.  V dnešním článku vám poradíme jak se bolesti vaší bederní páteře zbavit nadobro!

Proč cítíme bolest zad v bedrech?

Bolest je nepříjemný subjektivní pocit, který je zprostředkován mozkovou kůrou a aferentním systémem.  Často je bolest spojena s chronickým nebo akutním postižením tkáně. Bolest je také zřejmě nejčastějším důvodem, kdy pacient vyhledá lékařskou pomoc. Zjednodušeně tedy můžeme o bolesti říct, že je to normální reakce lidského organismu na nepříjemný nebo škodlivý podnět. Má často signální a informativní charakter a tělo nám naznačuje, že je čas začít se bránit nepříznivým vlivům. V horším případě je však příčinou utrpení pacienta a to zejména platí pro bolest nádorovou a chronickou.

Typy bolesti:

1. AKUTNÍ BOLEST

Bolest trvající několik sekund až týdnů, maximálně však mizí do tří měsíců. Nejčastěji vzniká akutní bolest po úrazu, operačním výkonu nebo při nějaké chorobě. Dochází při ní k vyplavení katecholaminů, stresových hormonů a tím dochází k poklesu imunity. Často je akutní bolest doprovázena také vegetativními příznaky, jako jsou tachypnoe, tachykardie, pocení, retence moči, zpomalení peristaltiky střev atd.

2. CHRONICKÁ BOLEST

Tento typ bolesti trvá déle než 3 měsíce a často přetrvává i po odstranění vyvolávajícího podnětu nebo zhojení poškozené tkáně. Celkově může zhoršovat kvalitu života a vede k fyzickému i psychickému strádání.

3. KOŘENOVÁ BOLEST

Bolest, která postihuje celou inervační oblast postiženého nervu – area radiculares. Vzniká drážděním zadních míšních kořenů a z nich vystupujících periferních nervů.

4. FANTOMOVÁ BOLEST

Popisují jí ji amputáři v místě amputované končetiny. Fantomová bolest je způsobena tím, že neurony mají změněný práh citlivosti a z toho důvodu reagují na větší množství podnětů. Tyto podněty jsou v centrální nervové soustavě chápány jako bolest.

5. KAUZALGIE

Jedná se o poškození tkáně nebo nervů, které jsou v těsném kontaktu s neurony zadních rohů míšních. Právě stimulace těchto neuronů přenáší bolest dále do vyšších mozkových center. Bolest je často doprovázena hyperestézií, hyperalgézií, vazomotorickým a trofickým poškozením dané oblasti.

6. NEURALGIE

Bolestivé nepříjemné pocity, které se šíří podél spinálních a kraniálních nervů. Tato ostrá bolest může být vyvolána infekčním procesem nebo traumatem.

7. POVRCHOVÁ BOLEST

Povrchová bolest je většinou ostrá a dobře lokalizovatelná. Umístění bolesti záleží na počtu aferentních vláken vedoucích bolest v dané oblasti.

8. HLUBOKÁ SOMATICKÁ A VISCERÁLNÍ BOLEST

Charakter bolesti je delšího trvání, je špatně ohraničitelný. Bolest je spíše difúzní. Často je přenesena do jiných částí těla, tzv. přenesená bolest. Často je spojena s vegetativní reakcí a hyperestézií.

Jak se zbavit bolesti zad v bedrech

1. Cviky proti bolesti bederní páteře

Proti bolesti zad v oblasti berení páteře je potřeba „bojovat“ také akvitním způsobem pomocí pravidelného cvičení! Nejen, že se budete díky cvičení cítit lépe a zbavíte se bolesti, ale právě cvičení je velice důležitou součástí prevence při bolesti zad v oblasti bederní páteře. Cvičení, narozdíl od pasivních způsobů léčby, totiž odstraňuje hlavní příčiny samotných bolestí zad, kterými jsou v první řadě nedostatek pohybu, dlouhodobé a nesprávné sezení a zatěžování páteře v pracovních i mimopracovních aktivitách. Jestliže budete cvičit poctivě a pravidelně, budete velice překvapení jak málo stačí, aby vás netrápila bolest zad v oblasti bederní páteře.

2. REHABILITAČNÍ POMŮCKY PŘI BOLESTI ZAD

Bolesti zad patří mezi nejčastější problémy naší populace, které je možné řešit pomocí rehabilitačních pomůcek. Je dokázáno, že nepříjemné bolesti zad jsou velice často způsobeny přetěžováním dolních končetin a odhaduje se, že problémy s páteří trpí více jak 80% lidí aspoň jednou za život. Bolest zad se vyskytuje dokonce ještě mnohem častěji než bolest hlavy. Díky rehabilitačním pomůckám se dá bolestem zad v klidu předejít. Nejčastěji se při bolestech zad využívají rehabilitační pomůcky jako jsou například gymanstické míče, Thera-Band, ergonomické židle nebo overbally, které slouží k podepření bederní nebo krční páteře, čímž nám dokážou efektivně předcházet bolesti zad. Nepodceňujte pomoc rehabilitačních pomůcek, které výborně fungují jako prevence proti problémům se zády.

masážní válec pro úlevu od bolesti zad a jiných partií

3. McKENZIE METODA

McKenzie metoda pomáhá svým pacientům při bolestech pohybového aparátu díky důkladnému mechanické vyšetření a následnému určení přesné diagnózy a umožňuje nezávislost pacienta, protože je založená na autoterapii. McKenzie metoda využívá vyšetření a následnou včasnou diagnozu k cílené terapii, která nejčastěji používá mechanická nebo další léčebné postupy. Metoda McKenzie je v současnostné době jedna z nejvíce vědecky podložených a uznávaných metod v oblasti fyzioterapie a rehabilitace obecně. Metoda McKenzie je schopna velice rychle určit zdroj bolesti a díky tomu rychle navrhnout co nejúčinnější léčbu. McKenzie diagnostika se nejčastěji používá pro celý pohybový systém, např. při problémech s bederní a krční páteří, tak i při nepříjemné bolesti kloubů a končetin.

4.Nošení bederního pás

Bederní pás je účinný a jednoduchý nástroj pro zmírnění potíží spojených s bolestmi bederní páteře. Podporuje zádové svaly a vazy při zvedání, přemisťování nebo přenášení těžkých předmětů. Pás pomáhá snižovat napětí a zátěž v oblasti dolní části zad, a tím snižuje pravděpodobnost vzniku chronické bolesti v této důležité oblasti těla. Pás navíc zabraňuje nadměrnému natažení páteře, které může vyústit v bolestivou příhodu.

Kromě toho jej lze použít jako oporu při fyzických aktivitách. Pro ty, kteří trpí stávajícími bolestmi bederní páteře, nabízí nošení bederního pásu mnoho výhod, včetně zvýšení jistoty při provádění běžných každodenních úkonů a snížení epizod prudkých bolestí spojených s tímto stavem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend