Nejnovější výzkumy ukazují, že alergií ve společnosti neustále přibývá. Proč tomu tak je a může to znamenat, že alergie souvisí také s naším způsobem života a naším psychickým zdravím? A pokud ano, co s tím můžeme dělat?
Co vlastně je alergie?
Jako alergii označujeme reakci našeho imunitního systému, při níž systém považuje některé látky (alergeny) za nebezpečné pro naše tělo a vyvolá reakci, abychom se těmto látkám dokázali ubránit. Ačkoliv se alergie zkoumají již desetiletí, je toho pořád hodně, co o nich nevíme. Někdy se alergie vyvíjí roky, jindy se projeví ihned po kontaktu s alergenem. Co přesně alergii v našem těle vyvolává také není jasné. Jsou lidé, kteří se s alergickou reakcí za celý svůj život nesetkají, zatímco jiní mají alergii hned na několik látek najednou. Alergii bychom každopádně nikdy neměli podceňovat, některé její projevy mohou totiž dokonce ohrožovat nejen naše zdraví, ale i život.
Nejběžnější projevy alergií
Většina lidí si alergie spojuje s příznaky jako jsou rýma, kýchání či svědění očí. Alergii ale mohou doprovázet také kožní projevy ve formě různých pupínků a vyrážek, z alergie nás může bolet hlava, a to opravdu hodně, můžeme se také cítit velmi unavení až vyčerpaní. Při vážnějších typech alergie může dokonce dojít k anafylaktickému šoku, kdy je nutný okamžitý zásah, aby se zabránilo nejhoršímu. Projevy alergií se liší také podle toho, na jakou látku je člověk alergický. Existují i potravinové alergie, které se samozřejmě projevují na našem trávení, mohou mít tedy příznaky jako je bolest břicha, nevolnost, průjem či zvracení. Je zajímavé, že i potravinové alergie mohou doprovázet příznaky zmíněné v prvním odstavci jako jsou kýchání či bolest hlavy, nespavost, neschopnost se soustředit a další.
Nejčastější alergeny aneb na co jsme nejvíce alergičtí?
Alergie rozdělujeme zejména podle toho, jak se alergeny dostávají do našeho těla. Rozlišujeme tedy tzv. inhalační alergii, při které alergeny vdechujeme, a patří sem alergie na pyly, roztoče, plísně či alergie na zvířata. Další je potravinová alergie, kdy se alergeny dostanou do trávicího traktu. Potravinových alergií je mnoho a dá se říct, že právě jejich výskyt nejvíce vzrůstá. Nejčastější je alergie na mléko (laktóza) a alergie na některé mouky a výrobky z ní (lepek). Setkat se ale můžeme samozřejmě i s alergiemi na citrusy, ořechy, vejce, mořské plody a spoustu dalšího. Zvláštní je, že každá potravina z jedné skupiny, např. citrusy, na nás může působit odlišně a alergická reakce může být u jednoho citrusu silnější než u jiného. Častou alergií je také alergie na hmyzí bodnutí, běžně se jedná o včely a vosy, alergie se ale může projevit i po bodnutím jiným druhem hmyzu. Zapomínat bychom pak neměli ani na alergie na léky.
Kdy souvisí alergie s naší psychikou?
Stále častěji se i v odborných kruzích mluví o psychosomatických potížích, tedy situaci, kdy je nějaký fyzický problém způsobený naší psychikou. To, že naše psychické zdraví má výrazný vliv na naše zdraví fyzické není zkrátka nic nového, a ani alergie nejsou výjimkou. Alergii můžeme zařadit mezi problémy s imunitou, na kterou má vliv řada psychických faktorů. Ačkoliv zatím není jisté, proč přesně se alergie u někoho projeví, je zřejmé, že i psychické zdraví zde hraje svou roli. Podle různých výzkumů bylo zjištěno, že alergie souvisí se správnou funkcí některých našich orgánů, zejména jater. Nesprávné fungování našeho trávicího systému může také způsobit, že se u nás postupně začne projevovat některá z alergií. A na stav našeho trávicího systému má vliv i naše psychika – zejména tím, jaký životní styl zastáváme výrazně ovlivňujeme stav našeho těla.
Jak se alergie léčí?
Alergie jako taková se bohužel stále vyléčit nedá, existují ovšem přípravky, které pomohou alespoň zmírnit projevy alergie. Nejběžnějším typem léků podávaným při alergických potížích jsou antihistaminika. Ta se doporučují užívat zejména při vážnějších typech alergií, kdy je vyšší riziko anafylaktického šoku či jiného zdraví a život ohrožujícího příznaku. Užívat můžete přípravky nejen ve chvíli, kdy se alergie začne projevovat, ale ještě před začátkem „sezóny“, tedy jako prevenci. Jako takové jsou pak nejlepší přírodní přípravky, jejichž užívání nedoprovází žádné vedlejší účinky. Například Herb Alerg podporuje správnou funkci imunitního systému a pomáhá zmírnit projevy hned několika typů alergií.