Jóga pro zdravá záda: 7 Nejúčinnějších cviků, které vás postaví na nohy a můžete se rozloučit s bolavými zády

Jóga pro zdravá záda: 7 Nejúčinnějších cviků, které vás postaví na nohy a můžete se rozloučit s bolavými zády

Trápí vás bolavá záda? 7 nejúčinnějších jógových cviků, které vám uleví. Bolest zad postihuje velkou část populace napříč věkovými kategoriemi. Podle průzkumů pociťuje občasné i chronické bolesti zad až 80% dospělých. Nejčastěji bývají postižena bedra a dolní část zad. Kromě omezení v běžných činnostech přináší bolestivá záda celkový diskomfort a podrážděnost.

Naštěstíexistuje řada možností, jak si ulevit nebo bolestem účinně předcházet. Jednou z nejšetrnějších a zároveň velmi účinných metod je pravidelné cvičení jógy.

Proč zkusit jógu na bolestivá záda?

Jóga je velmi vhodnou a šetrnou aktivitou pro prevenci i léčbu bolestí zad. Nabízí komplexní přístup, který nejen posiluje problematické partie, ale také uvolňuje svalové napětí, zvyšuje flexibilitu páteře a přináší celkovou relaxaci těla i mysli.

Hlavní benefity jógy při potížích se zády:

Posiluje hluboký stabilizační systém bederní páteře

Speciální cviky v józe cíleně aktivují a posilují hluboké svaly kolem páteře a pánve. To vede ke zlepšení stability bederních obratlů a odlehčení meziobratlových plotének.

Protahuje zkrácené svaly

Jógové pozice pomáhají protáhnout často zkrácené svaly stehen, hýždí i zad. Tím se upravuje svalová nerovnováha, která je častou příčinou bolesti.

Zvyšuje celkovou flexibilitu páteře

Pravidelné protahování a „procvičování“ páteře zlepšuje její celkovou flexibilitu a rozsah pohybu. To má výrazně pozitivní vliv na prevenci vertebrogenních obtíží.

Snižuje psychické napětí a stres

Dechová a meditační cvičení harmonizují tělesné funkce, zklidňují mysl a snižují produkci stresových hormonů. Přispívají tak k uvolnění svalových spasmů a celkové relaxaci.

Zlepšuje držení těla

Jógové pozice kultivují uvědomění vlastního těla a učí správným pohybovým stereotypům. Díky tomu dochází k výraznému zlepšení držení těla a odlehčení přetěžovaných partií.

Pravidelným cvičením jógy tak lze účinně předcházet mnoha potížím se zády a v případě akutní bolesti výrazně urychlit uzdravení. Jóga poskytuje komplexní přístup, jak posílit oslabené svaly, protáhnout zkrácené partie a celkově harmonizovat tělo i mysl.

7 nejúčinnějších jógových cviků na posílení zad

Pravidelným prováděním následujících 7 cviků posílíte hluboký stabilizační systém zad, protáhnete zkrácené svaly a účinně tak odlehčíte páteři a mužete dát sbohem ibalginu na bolest zad.

1.Kočka / Kráva

Tento cvik posiluje hluboké svaly podél páteře a protáhne svaly hlavy, krku, ramen i hýždí.

Postup: Začněte v pozici na čtyřech. Při nádechu prohněte páteř směrem vzhůru a podívejte se vzhůru, při výdechu vykulte záda směrem k zemi. Opakujte 5-10x.

2.Psoas protahovací cvik

Jde o účinné protažení zkráceného svalu psoas, který bývá častou příčinou bolesti beder.

Postup: Vleže na zádech ohneme jedno koleno k bradě a druhou nohu natáhneme. Pažemi pomůžeme pokrčenou nohu přitáhnout blíže k trupu a pocítíme protažení v přední části stehna. Držíme 15-30 vteřin a opakujeme na obě strany.

3.Boční protažení páteře

Skvěle protahuje celou páteř a posiluje hluboké břišní svaly. Pomáhá také při skolióze.

Postup: Vleže na boku ohneme spodní nohu v koleni a horní natáhneme nad sebou. Ruce spojíme nad hlavou a jemně se protahujeme směrem od paty horní nohy. Držíme 15-30 vteřin na každou stranu.

4. Posilování hlubokých zádových svalů

Aktivuje svaly kolem pánve a bederní páteře pro lepší stabilizaci. Pomáhá při bolestech beder.

Postup: Vleže na břiše zapřeme o plochu pod sebe a aktivujeme svaly hýždí a stehen. Paže máme podél těla, hlavu v prodloužení páteře. Pomalu zvedáme hrudník od země, max. do výše loktů. Držíme a dýcháme do zad, 5-10x.

5. Poloha dítěte

Účinně protahuje bedra, stehna i lýtka a uvolňuje pánev. Pomáhá také harmonizovat mysl.

Postup: Vkleče na podložce se posadíme na paty a horní část těla položíme na stehna. Paže máme natažené dopředu dlaněmi vzhůru. V této poloze zůstáváme 1-2 minuty a uvolňujeme se.

6. Pozdrav slunci

Jde o základní dynamickou sestavu, která protahuje a posiluje celé tělo. Skvělá prevence bolesti zad.

Postup: Skládá se z 12 pozic prováděných plynule za sebou. Začíná se z polohy hory a přechází do ohnutí vpřed, úklonu vzad, předklonu a zpět do hory s pažemi nad hlavou.

7. Šavásana (zmírnění stresu)

Klasická relaxační poloha na závěr lekce, která snižuje stres a napětí ve svalech.

Postup: Lehněte si na záda, nohy mírně od sebe, paže podél těl dlaněmi vzhůru. Uvolněte svaly celého těla, zavřete oči a soustřeďte se na pravidelné dýchání. Setrvejte v této poloze 5-15 minut.

Jaká je hlavní příčina vaší bolesti zad?

Bolesti zad postihují velkou část populace a mohou výrazně snížit kvalitu života. Existuje celá řada možných příčin, ale ty hlavní jsou obvykle spojené s nedostatkem pohybu, špatnými pohybovými návyky, stresem nebo přetížením páteře.

Mezi nejčastější příčiny patří:

Sedavý způsob života

Téměř polovina Čechů tráví většinu pracovní doby v sedu za stolem či za volantem. Dlouhodobé sezení vede k oslabení hlubokého stabilizačního systému zad, zkrácení svalů a nadměrnému zatížení meziobratlových plotének. To se může projevit bolestmi bederní páteře.

Nedostatek pohybu

Pohyb je základem našeho zdraví, přesto se pohybových aktivitám věnujeme stále méně. Svaly zad a břicha bez dostatečné zátěže slábnou, zkracují se a ztrácejí elasticitu. Tím ztrácí i schopnost správně stabilizovat páteř při různých pohybech a zátěžích.

Špatné zvedání břemen

Nesprávná technika při zvedání těžkých břemen je častou příčinou bolestivého „přetržení“ zad. Při špatném pohybovém stereotypu dochází k velkému tlaku na meziobratlové ploténky, což může způsobit jejich protržení nebo vyhřeznutí.

Stres a psychické faktory

Dlouhodobý stres vede ke zvýšenému napětí ve svalech krční a bederní páteře, což přispívá k bolestem hlavy i zad současně. Stres také negativně působí na imunitu a hojení.

Akutní i chronické bolesti zad tak mají svůj původ často v kombinaci výše zmíněných faktorů. Dobrou zprávou ale je, že aktivním přístupem se dá mnohé zlepšit. Jednou z nejúčinnějších metod je pravidelné cvičení jógy.

Často Kladené Otázky

Jak často mám s bolestivými zády cvičit?

Na začátku stačí 2-3x týdně. Později lze zvýšit frekvenci na 4-5 lekcí týdně či denní krátké cvičení. Důležité je nezačínat radikálně, ale postupně.

Mohu cvičit jógu při akutní bolesti zad?

Při velkých bolestech se vyhněte náročnějším pozicím a zaměřte se hlavně na relaxační a uvolňující techniky. V akutním stavu konzultujte vhodnost cvičení s fyzioterapeutem.

Potřebuji nějaké speciální vybavení?

K józe úplně stačí podložka, pohodlný oděv a chuť pracovat s vlastním tělem. Později je možné použít podložky či bloky pro usnadnění některých pozic.

Jak rychle lze očekávat zlepšení stavu?

Již po několika lekcích by mělo dojít k částečné úlevě. Komplexní zlepšení přichází obvykle po pravidelném cvičení 3-6 měsíců. Důležitá je trpělivost a vytrvalost.

Může jóga plně nahradit fyzioterapii?

Jóga nenahrazuje péči fyzioterapeuta zejména při akutních či komplikovaných obtížích. Jako doplňková terapie k fyzioterapii či po ukončení léčby je ale velmi přínosná.

Shrnutí

Pravidelné provádění výše uvedených jógových cviků a pozic přináší komplexní přístup k prevenci a léčbě bez léků na bolest zad. Posilují se oslabené svaly kolem páteře a zároveň protahují zkrácené partie stehen, hýždí i beder.

Cvičení vede ke zvýšení stability páteře, mobility meziobratlových plotének i celkové flexibility zad. Současně se uvolňuje psychické napětí a stres, který se na bolestech často významně podílí.

Pravidelnou jógou tak lze účinně předcházet řadě potíží a v případě existujících obtíží významně urychlit uzdravení bez vedlejších účinků. Doporučujeme vyzkoušet a zařadit do svého programu alespoň některé z popsaných cviků.

Ideální pro začátek jsou speciální lekce jógy zaměřené na zdravá záda či problémy pohybového aparátu. Ty vedou zkušení instruktoři, kteří vám poradí s prováděním cviků i úpravami dle vašich možností a omezení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a Ženšenu. Udělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a ŽenšenuUdělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
Send this to a friend