Bolest Stydké Kosti V Těhotenství: 4 Zaručené Tipy Pro Úlevu Od Bolestí

Bolest Stydké Kosti V Těhotenství: 4 Zaručené Tipy Pro Úlevu Od Bolestí

Jako by těhotenství nebylo už tak dost náročné, mnoho žen se během druhého a třetího trimestru potýká s bolestmi stydké kosti. Tento stav, známý jako dysfunkce stydké kosti (Symphysis Pubis Dysfunction, SPD), způsobuje ostrou, bodavou bolest v oblasti pánve, která může ztěžovat pohyb nebo dokonce stání. Naštěstí existuje léčba bolesti stydké kosti v těhotenství, takže nemusíte zbytečně trpět. Podívejme se blíže na tento stav a na to, jak ho můžete zvládnout.

Co je to dysfunkce symfýzy stydké kosti?

Dysfunkce stydké kosti (Symphysis Pubis Dysfunction, SPD) je stav charakterizovaný zánětem pánevního kloubu a vazů, který způsobuje bolest stydké kosti během těhotenství. Tyto potíže se obvykle objevují ve druhém nebo třetím trimestru, kdy vaše tělo prochází velkými hormonálními a fyzickými změnami. Ačkoli SPD není závažná a po porodu pravděpodobně odezní, může být poměrně bolestivá a ztěžovat běžné činnosti, jako je chůze.

Co je příčinou SPD?

Přesná příčina SPD není známa, ale odborníci se domnívají, že může souviset s hormony uvolňovanými během těhotenství, které způsobují přílišné uvolnění vazů – zejména těch v blízkosti stydké kosti. Kromě hormonů mohou riziko vzniku SPD zvyšovat i další faktory, jako je nadváha nebo nošení více dětí. Je také možné, že předchozí těhotenství nebo úrazy vás mohou vystavit vyššímu riziku vzniku tohoto onemocnění.

Jak mohu své příznaky zvládnout?

Většinu případů SPD lze zvládnout jednoduchými změnami životního stylu, jako jsou přestávky během dne a vyhýbání se činnostem, které vyžadují zvýšenou námahu, jako je zvedání těžkých předmětů nebo chůze do schodů. V případě potřeby vám lékař může také doporučit nošení pánevního pásu nebo speciální obuvi s podporou klenby, která pomůže snížit nepohodlí při chůzi nebo stání. Může vám být také doporučena fyzikální terapie, abyste posílili svaly jádra, což může pomoci snížit tlak na pánev a zmírnit příznaky SPD. V případě potřeby lze pro krátkodobou úlevu od bolesti způsobené SPD použít léky, jako je ibuprofen.

Přírodní úleva pro bolesti stydké kosti v těhotenství

Naštěstí existuje několik přírodních prostředků, které mohou pomoci zmírnit bolest stydké kosti bez použití léků. Podívejme se na některé z těchto možností:

1.Cvičení a protahování

Jedním ze způsobů, jak snížit bolest stydké kosti, je udržovat tělo aktivní pomocí cvičení a protahování. Přínosné mohou být aktivity s nízkou zátěží, jako je plavání nebo jóga, které pomáhají posílit svaly jádra těla a zlepšit držení těla, což podporuje lepší zarovnání páteře a kyčlí. Doporučujeme vám poradit se s kvalifikovaným fyzioterapeutem, který vám individuálně poradí ohledně bezpečných cvičení pro těhotné ženy.

2.Techniky snižování stresu

Pokud jde o potíže související s těhotenstvím, jsou často klíčem k úlevě techniky snižování stresu. Stres způsobuje fyzické napětí v těle a může zhoršit příznaky bolesti stydké kosti. Relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, řízené představy a progresivní svalová relaxace, vám mohou pomoci uvolnit se psychicky i fyzicky, což následně pomáhá zmírnit bolest. Kromě toho je pro zvládání hladiny stresu během těhotenství důležitý pravidelný spánek, takže se ujistěte, že máte každou noc dostatek klidného spánku.

3.Masážní terapie

Jemná masáž bude nejen příjemná, ale také poskytne potřebnou úlevu od bolesti stydké kosti v těhotenství. Masážní terapie pomáhá uvolnit napjaté svaly, snížit zánět, zvýšit krevní oběh a zmírnit nervové napětí spojené s tímto typem potíží. Profesionální prenatální maséři jsou vyškoleni k používání specifických technik určených ke specifickému zaměření na oblasti postižené bolestí stydké kosti během těhotenství, takže je nejlepší vyhledat zkušeného odborníka, pokud je to možné.

4.Masážní pistole

Masážní pistole představují moderní způsob masáže a mohou být velmi užitečné pro zmírnění bolesti v pánevní oblasti. Vibrace pistole pomáhají uvolnit napjaté svaly, zlepšit krevní oběh a zmírnit zánět. Stejně jako při jakékoli jiné formě sebepéče během těhotenství je důležité, abyste při používání masážní pistole dbali na pozornost a používali ji pouze na oblasti, které nejsou bolestivé nebo citlivé.

Bolest stydké kosti může být během těhotenství poměrně nepříjemná, naštěstí však existuje mnoho účinných způsobů, jak příznaky zvládnout přirozenou cestou. Kombinací změn životního stylu, jako je cvičení, techniky snižování stresu, například hluboké dýchání, masážní terapie, a dokonce i masážní pistole – můžete výrazně snížit nepříjemné pocity spojené s dysfunkcí stydké kosti (SPD).

Závěr

Dobrou zprávou je, že většina případů dysfunkce symfýzy stydké kosti (SPD) se po porodu vyřeší sama bez jakýchkoli dlouhodobých komplikací; krátkodobé následky se však mohou pohybovat od mírných potíží až po silné bolesti v závislosti na závažnosti stavu. Nejlepším způsobem, jak tyto příznaky zvládnout, je změnit životní styl, například dělat si během dne přestávky a vyhýbat se činnostem, které vyžadují zvýšenou námahu, jako je zvedání těžkých předmětů nebo chůze do schodů; v případě potřeby však lze pro krátkodobou úlevu od bolesti způsobené SPD použít léky, jako je ibuprofen, nebo doporučit fyzikální terapii s cílem posílit svaly jádra, což může pomoci snížit tlak na pánev a zmírnit příznaky SPD. Pokud vás v těhotenství trápí bolest stydké kosti, poraďte se se svým lékařem, jaké možnosti léčby jsou pro vás vhodné, abyste se mohla vrátit do normálu co nejdříve!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend