5 Nejčastějších Příčin Bolesti Kotníku & Jak Je Vyléčit!

5 Nejčastějších Příčin Bolesti Kotníku & Jak Je Vyléčit!

Existuje mnoho důvodů, proč mohou mít lidé bolesti nohou a kotníků. Mezi nejčastější příčiny patří přetížení, artritida a zranění. Naštěstí existuje mnoho způsobů léčby pro ty, kteří trpí tímto typem bolesti. Mezi nejčastější patří odpočinek, ledové obklady, volně prodejné léky a fyzikální terapie.

1. Podvrknutí kotníku

Jednou z nejčastějších příčin bolesti kotníku je podvrtnutí kotníku. K podvrtnutí kotníku dochází při natažení nebo natržení vazů, které kotník podpírají. Mezi příznaky podvrtnutí kotníku patří bolest, otok a pohmoždění.

Léčba

Léčba podvrtnutí kotníku zahrnuje odpočinek, ledování, kompresi a elevaci (RICE). Může být také doporučena fyzikální terapie, která pomůže posílit svaly a vazy kolem kotníku.

Jak si můžete pomoci sami

 • ledování kotníku
 • tejpování kotníku
 • ortéza
 • krémy pro snížení otoku a snížení bolesti

2. Zánět Achillovy šlachy

Achillova šlacha je zánět Achillovy šlachy, velké šlachy, která spojuje lýtkový sval s patní kostí. Mezi příznaky zánětu Achillovy šlachy patří bolest a ztuhlost zadní části nohy nebo kotníku.

Léčba

Léčba zánětu Achillovy šlachy zahrnuje odpočinek, ledování, kompresi a elevaci (RICE). Může být také doporučena fyzikální terapie, která pomáhá protahovat a posilovat Achillovu šlachu. Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka.

Jak si můžete pomoci sami

 • protahovací cvičení
 • Zvedání paty
 • klidový režim

3. Artritida

Artritida je častou příčinou bolesti kotníků v klidu, zejména u starších osob. Existuje mnoho různých typů artritidy, ale nejčastějším typem postihujícím kotník je osteoartróza. Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů, které způsobuje rozpad chrupavky v kloubech, nejčastěji kolen. Mezi příznaky artritidy patří bolest, ztuhlost a otok.

Léčba

Léčba artritidy zahrnuje protizánětlivé léky, fyzikální terapii a v některých případech i operaci.

Jak si můžete pomoci sami

 • snížení hmotnosti
 • cvičení
 • fyzikální terapie

Dna

Dna je typ artritidy, ke kterému dochází, když krystalky kyseliny močové se hromadí v kloubech. Může způsobit náhlé, silné příhody bolesti, otoky a záněty. Léčba dny často zahrnuje léky na snížení hladiny kyseliny močové a prevenci budoucích záchvatů.

4. Zlomenina kosti

Další možnou příčinou bolesti kotníku je zlomenina kosti. Ke zlomenině kosti může dojít v důsledku úrazu nebo přetěžování. Mezi příznaky zlomeniny kosti patří bolest, otok a modřina a i bolest v klidu.

Léčba

Léčba zlomeniny kosti obvykle zahrnuje znehybnění kotníku v sádře nebo dlaze. V některých případech může být nutná také operace.

Jak můžete pomozte si sami

 • imobilizace
 • operace

5. Zánět šlach

Další možnou příčinou bolesti kotníku je zánět šlach. Tendonitida je zánět šlach, tkání, které spojují sval s kostí. Nejčastějším typem zánětu šlach postihujícím kotník je zánět Achillovy šlachy. Mezi příznaky zánětu šlach patří bolest v klidu a ztuhlost. Léčba zánětu šlach zahrnuje odpočinek, ledování, kompresi a elevaci (RICE). Může být také doporučena fyzikální terapie, která pomůže postiženou šlachu protáhnout a posílit. Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka.

Jak si můžete pomoci sami

 • protahovací cviky
 • ledování
 • fyzikální terapie
 • klidový režim
 • voltaren krém

Pokud pociťujete bolest kotníku, je důležité navštívit lékaře, který určí příčinu a zajistí léčbu. Výše uvedené způsoby léčby jsou jen několika příklady, proto se nezapomeňte poradit s lékařem o nejvhodnějším léčebném plánu pro vás.

Bolest kotníku z ničeho nic: Proč se mi to děje?

Bolest kotníku z ničeho je velmi zvláštní a záhadná věc. Může přijít bez jakéhokoli varování a zanechat ve vás pocit frustrace a bezmoci. Co ji mohlo způsobit? Proč se to stalo? To jsou některé z otázek, které si možná kladete, pokud máte tu smůlu, že vás tento typ bolesti kotníku postihl.

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se pokusili bolest zmírnit a zjistit, co ji mohlo způsobit. Za prvé, ujistěte se, že kotník co nejvíce odpočívá. V případě potřeby jej ledujte a užívejte protizánětlivé léky, pokud vám je doporučí lékař. Možná budete chtít také navštívit fyzioterapeuta, který vám pomůže kotník posílit a předejít budoucím zraněním.

Pokud se vám podaří zjistit, co bolest kotníku způsobilo, podnikněte kroky k tomu, abyste se této činnosti v budoucnu vyhnuli. Pokud však nejste schopni určit příčinu, budete se možná muset smířit s občasnými příhodami bolesti kotníku. V každém případě si o svém stavu nezapomeňte promluvit s lékařem, aby vám mohl co nejlépe poradit, jak se s ním vypořádat.

Jak posílit vaše kotníky

Pokud chcete udržet kotníky pružné a pohyblivé, zkuste několikrát denně provádět tyto cviky. Nejprve si sedněte s nohou nad zemí a prsty na nohou pište ve vzduchu písmena abecedy. Poté proveďte totéž, ale s druhou nohou. Dbejte na to, aby pohyby byly malé a abyste používali pouze chodidlo a kotník. Tato cvičení by měla pomoci zlepšit rozsah pohybu a udržet kotníky zdravé.

Často Kladené Otázky

Co pomáhá na bolest vazů v kotníku?

Existuje několik věcí, které mohou pomoci při bolestech kotníkových vazů. Jednou z nich je pravidelné ledování kotníku. To pomůže snížit zánět a otok. Další možností je použití kompresního zábalu nebo punčochy. Ta pomůže kotník podepřít a udržet otok na nízké úrovni. V neposlední řadě je důležité, abyste se na kotník co nejvíce nehýbali. To umožní jeho správné hojení.

Pokud se budete řídit těmito radami, měli byste zaznamenat snížení bolesti vazů v kotníku. Pokud však bolest přetrvává nebo se zhoršuje, je důležité navštívit lékaře. Ten může vyloučit další možné příčiny bolesti a pomůže vám najít nejlepší léčebný plán pro vaše potřeby.

Co pomáhá na bolesti kotníku po běhu?

Existuje několik věcí, které mohou pomoci při bolestech kotníku po běhu. Jednou z nich je ujistit se, že se před a po běhu řádně protahujete. Další možností je ledovat oblast po běhu, zejména pokud to byl obzvláště namáhavý běh. V neposlední řadě můžete zkusit použít kompresní obvaz nebo zábal kolem kotníku, který ho podpoří. Pokud bolest přetrvává, je vždy nejlepší poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, aby se vyloučilo vážné zranění.

Který doktor léčí bolest kotníku?

Máte časté bolesti kotníků? Pokud ano, možná vás zajímá, který lékař vám může pomoci s léčbou tohoto problému. V závislosti na příčině bolesti kotníku mohou být vhodnější různí lékaři. Například pokud je vaše bolest kotníku způsobena sportovním zraněním, možná budete muset navštívit lékaře sportovní medicíny.

Pokud si nejste jisti, jaký typ lékaře máte s bolestí kotníku navštívit, nejlépe uděláte, když požádáte svého lékaře primární péče o doporučení. Ten vám bude moci doporučit specialistu, který vám pomůže od bolesti kotníku ulevit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via