Trápí Vás Bolest Nártu? Víme Jak Se Jí Rychle Zbavit!

Trápí Vás Bolest Nártu? Víme Jak Se Jí Rychle Zbavit!

Bolest nártu je častým problémem, který může mít různé příčiny. Bez ohledu na příčinu však může být bolest nohou vysilující a ztěžovat pohyb. Dobrou zprávou je, že existuje řada věcí, které můžete udělat, abyste se bolesti nártu rychle zbavili. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat některými nejčastějšími příčinami bolesti nohou a tím, co můžete udělat, abyste si ulevili 

Příčiny bolesti nártu

Bolest nártů může způsobovat mnoho různých věcí. Jednou z nejčastějších příčin je nošení nesprávně padnoucí obuvi. Příliš těsné nebo příliš volné boty mohou způsobit mnoho problémů, včetně puchýřů, mozolů a vbočených palců. Další častou příčinou bolesti nohou je nadměrné používání. Pokud jste celý den na nohou nebo se věnujete činnostem, které vaše nohy hodně zatěžují, můžete začít pociťovat bolest. Kromě toho mohou k bolestem nohou vést také onemocnění, jako je artritida a cukrovka 

Může to být i ganglion

Je velká pravděpodobnost, že bulka na noze je ganglion. Jedná se o malou rosolovitou bulku, která se často tvoří mezi vazy a klouby. Může být způsobena přetěžováním postižené oblasti a často má podobu malého, tuhého výčnělku. I když obvykle není bolestivá, v některých případech může způsobovat nepříjemné pocity, když na ni zatížíte. Pokud vás vzhled bulky obtěžuje, možná budete chtít zvážit chirurgické odstranění. Zákrok je rychlý a relativně bezbolestný a za chvíli budete zase jako obvykle.

Jak zjistit přesnou příčinu bolesti nártu

Bolest nohou může být frustrující a matoucí. Možná nevíte přesně, co je špatně, ale existuje několik věcí, které vám pomohou to zjistit. Mezi věci, které je třeba sledovat, patří:

 • teplota v místě bolesti
 • citlivost
 • zarudnutí
 • Bolest, která se zhoršuje při chůzi nebo stání a zlepšuje se při odpočinku
 • Obtíže při chůzi a stání

Symptomy

Pokud pociťujete bolest chodidla, je důležité si uvědomit další možné příznaky, které by mohly ukazovat na jinou diagnózu. Mezi ně mohou patřit:

Teplota v místě bolesti: Pokud je místo teplejší než obvykle, může to být známkou infekce.

Citlivost: Pokud dotek nebo stisknutí místa bolí, může to být známkou zánětu nebo infekce.

Zarudnutí: Pokud je kůže v okolí místa zarudlá, může to být známkou zánětu.

Ostrov: Pokud je bolest lokalizována na jedno konkrétní místo na chodidle, může se jednat o příznak ostrovní léze.

Bolest, která se zhoršuje při chůzi nebo stání a zlepšuje se při odpočinku: To je často příznakem plantární fasciitidy.

Obtíže při chůzi a stání: To může být příznakem různých onemocnění, například artritidy, dny nebo neurologických problémů.

Úleva od bolesti nohou

Hlavním cílem léčby bolesti nohou a nártů je snížit zánět a bolest. Léčba může zahrnovat:

Odpočinek

Odpočiňte si od činností, které zatěžují vaše nohy

Ledování

Přikládání ledového obkladu na postižené místo na 15-20 minut několikrát denně může pomoci zmírnit zánět a bolest

Komprese

Obvázání poraněného místa elastickým obvazem (ne příliš těsným) pomáhá snížit otok tím, že zlepšuje krevní oběh

Správná obuv

Zaprvé se ujistěte, že nosíte boty, které vám správně padnou a poskytují dostatečnou oporu. Možná budete chtít také investovat do zakázkových ortopedických vložek, které vám pomohou podpořit vaše nohy.

Zvedání

Zvednutí nohou nad úroveň srdce také pomáhá snížit otok a nepohodlí

Léky

Protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, mohou pomoci zmírnit zánět a bolest. V některých případech mohou být nutné také steroidní injekce

Fyzikální terapie

Fyzioterapeut může poskytnout cílená cvičení pro zlepšení pohyblivosti a snížení bolesti spojené s problémy s chodidlem nebo kotníkem

Navštivte lékaře

Bolest nohou může být opravdu nepříjemná a je důležité ji nezanedbávat. Pokud je bolest častá, dlouhotrvající nebo velmi nepříjemná, určitě navštivte svého lékaře nebo podiatra. Mohou vám pomoci určit příčinu bolesti a najít řešení, které zabrání budoucím problémům. Lékař možná bude muset provést rentgenové vyšetření, ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci, aby určil nejlepší způsob léčby. Proto je důležité, abyste se v případě bolesti nohou poradili s lékařem. Mohou vám pomoci najít úlevu a předejít dalším problémům v budoucnu.

Operace

V závažných případech může být k odstranění základního problému způsobujícího bolest nohou nutná operace. Tento zákrok by měl být vždy považován za poslední možnost a měl by být nejprve projednán s lékařem.

Pokud věnujete čas stanovení přesné diagnózy a budete postupovat podle těchto kroků, brzy naleznete úlevu od bolesti chodidla nebo kotníku. Pokud však bolest přetrvává, je důležité ihned vyhledat lékařskou pomoc!

Kdy vyhledat odbornou pomoc při bolestech nohou? 

Mnoho lidí se někdy v životě setká s bolestí nohou. Ve většině případů je bolest důsledkem přetížení nebo zátěže a časem odezní. V některých případech však může být bolest nohou příznakem závažnějšího onemocnění, které vyžaduje odbornou lékařskou pomoc. Mezi červené signály, které naznačují, že byste měli vyhledat odbornou pomoc při bolesti nohou, patří např:

 • Bolest je silná a/nebo trvá déle než několik dní 
 • Bolest je doprovázena otokem, zarudnutím nebo modřinami 
 • Bolest vám brání v zatížení postižené nohy 
 • Cítíte brnění, necitlivost nebo slabost v noze 
 • Máte horečku nebo zimnici 
 • Postižená oblast vypadá deformovaně 
 • Máte bolesti v obou nohách 
 • Nedávno jste utrpěli pád nebo jiné zranění nohy 
 • Vaše anamnéza Vás vystavuje riziku vzniku krevních sraženin (např. jste těhotná, máte nadváhu, srdeční onemocnění nebo rakovinu) 

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, je důležité, abyste co nejdříve navštívili lékaře nebo jiného zdravotnického pracovníka. Ti budou schopni vyloučit jakékoli závažné onemocnění a poskytnout vám léčbu, která zmírní vaši bolest. V závislosti na příčině bolesti nohou může léčba zahrnovat odpočinek, ledování a zvedání, fyzikální terapii, léky a/nebo operaci .

Závěr 

Nezapomínejte na prevenci, i když vás zrovna nic nebolí. V rámci prevence doporučujeme kombinovat výše uvedené rady a tipy. Můžete je také doplnit návštěvou fyzioterapeuta, který vám může předepsat různá preventivní cvičení a protahování.

V ideálním případě byste měli usilovat o to, abyste případným problémům vůbec předešli. Pokud však již bolesti pociťujete, můžete podniknout kroky, které vám je pomohou zmírnit. Pro začátek se řiďte výše uvedenými radami a tipy. Zkombinujte je s pravidelnými návštěvami fyzioterapeuta, který vám může předepsat konkrétní cviky a protahování. To vám pomůže udržet se na správné cestě a snížit riziko vzniku dlouhodobé bolesti.

Pokud trpíte bolestí nohou, ve většině případů se nejedná o nic, co by vás mělo znepokojovat a časem samo odezní. V některých případech však může bolest svědčit o vážnějším problému. Pokud se u vás spolu s bolestí nohou objeví některý z následujících příznaků, je důležité vyhledat odbornou lékařskou pomoc: silná nebo dlouhodobá bolest; otok, zarudnutí, modřiny; neschopnost nést váhu; brnění, necitlivost, slabost; horečka nebo zimnice; deformace; bolesti obou nohou; nedávný pád nebo úraz; krevní sraženiny v anamnéze. Pokud co nejdříve navštívíte zdravotnického pracovníka, bude vám schopen poskytnout léčbu, která zmírní bolest nohou a vyloučí jakékoli závažné stavy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend