Kyčelní kloub je kulový kloub, v němž stehenní kost sedí v prohlubni kyčelní kosti. Kyčelní kloub je váhonosný kloub, což znamená, že na něj při chůzi, běhu a skocích připadá hlavní tíha našeho těla. Je také zodpovědný za rotaci nohy směrem ven a dovnitř.
Kyčelní kloub může být kvůli své váhonosné funkci náchylný k poranění. Nejčastějšími poraněními kyčelního kloubu jsou natažení a podvrtnutí. K těm může dojít při činnostech, jako je běh, skoky nebo nešikovné přistání.
Pokud pociťujete bolest kyčelního kloubu, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Bolest kyčelního kloubu může být známkou závažnějšího onemocnění, jako je artritida nebo zlomenina.
Příčiny bolesti kyčle
1. Artitida
Běžnou příčinou bolesti kyčlí je artritida. Existuje mnoho různých typů artritidy, ale nejčastější formou postihující kyčelní kloub je osteoartróza. Osteoartróza je degenerativní onemocnění, které způsobuje rozpad chrupavky v kloubu. To může vést k bolesti, ztuhlosti a zánětu.
2. Zlomenina kloubu
Další možnou příčinou bolesti kyčelního kloubu je zlomenina. Ke zlomenině může dojít v důsledku úrazu nebo opotřebení v průběhu času. Nejčastějším typem zlomeniny kyčelního kloubu je stresová zlomenina. Stresové zlomeniny jsou drobné praskliny v kosti, které vznikají v důsledku nadměrného používání nebo opakovaných pohybů.
3. Femoroacetabulární Impingement Syndrom
FAI je stav, který vzniká v důsledku dlouhodobého dráždění acetabula a jamky v nesprávném postavení. Může být způsoben anatomickými abnormalitami, nesprávným umístěním kloubních ploch nebo neadekvátním zatížením kyčelního kloubu. Jedinec při pohybu nerespektuje biomechanicky ideální polohu kloubu, což vede k opakovanému mechanickému tření mezi jamkou a acetabulem. Postupně dochází k poškození kloubní chrupavky, včetně chrupavčitého labra lemujícího okraj acetabula. Na rentgenovém snímku je patrná typická remodelace chrupavčitých struktur.
Jedná se buď o přestavbu tvaru krčku nebo hlavice stehenní kosti (typ CAM), nebo o změny na labru kloubní jamky (typ PINCER). V některých případech dochází také ke kombinaci výše uvedených typů. Typ CAM se častěji vyskytuje u mladších lidí, zejména sportovců, zatímco typ PINCER je častější u žen středního věku. Mnoho odborníků dnes považuje FAI za významný faktor přispívající k degeneraci kyčelního kloubu s následným rozvojem koxartrózy. Diagnózu FAI potvrdí rentgenové vyšetření indikované ortopedem. Řešení je buď konzervativní a spočívá v úpravě pohybových stereotypů, které mohly FAI způsobit, nebo chirurgické.
Operační přístupy se v posledních letech staly méně invazivními. Nejčastěji se volí artroskopie, při níž lékař ošetří kloubní plochu a vyhladí nerovnosti na kosti. Pokud není odstraněna příčina FAI (nesprávný pohybový vzorec), přetrvává podráždění acetabula a jamky a FAI se může znovu objevit. Fyzioterapie by měla být vždy součástí jakékoli léčby.
4. Útlak sedacího nervu
Sedací nerv je nejdelší a nejsilnější nerv v těle. Vychází ze segmentů bederní páteře a křížové kosti. Prochází hýžďovými svaly podél zadní strany stehna a dosahuje až k chodidlu. Zdravý sedací nerv se neustále natahuje, stahuje a posouvá vzhledem ke svému okolí. Za normálních okolností se napětí a pohyb sedacího nervu dynamicky přizpůsobuje pohybu dolních končetin, pánve a páteře. V některých případech je však jeho klouzavost omezena a nerv se „přilepí“ k okolní struktuře. To způsobuje podráždění a bolest v typickém místě. Někdy může v místě útlaku dojít také k zánětu, který má za následek intenzivnější bolest
Útlak sedacího nervu je poměrně častým klinickým nálezem. Může se vyskytovat v jakémkoli místě jeho průběhu. Jedním z nejčastějších míst útlaku je hruškovitý sval (m. piriformis), který se nachází pod svalovou vrstvou hýždí. Sedací nerv prochází v těsné blízkosti nebo přímo v průběhu tohoto svalu. Jeho zatuhnutí tak může být způsobeno rozšířením tohoto svalu, svalovou křečí, mechanickým drážděním při dlouhodobém sezení. Může se také stát, že se tento sval stáhne v důsledku poškození kyčelního kloubu (např. artrózy), čímž dojde k sekundárnímu útlaku sedacího nervu. Tento útlak způsobuje bolest vyzařující do zadní části dolní končetiny
Dalším místem častého útlaku nervu je oblast na zadní straně stehna. Zde se mohou vyskytovat podrážděné šlachy hamstringů, chronické a akutní svalové přetížení, avulzní zlomeniny nebo kalcifikace .
5. Přenesená bolest z ohybače kyčlí
Iliopsoas je velký a důležitý sval, který se nachází na vnitřní straně pánevní kosti. Spojuje bederní páteř, pánev a kyčelní kloub a je zodpovědný za ohýbání v kyčli. Bohužel je často napjatý a plný spoušťových bodů. Je to pravděpodobně způsobeno jeho těsným spojením s dalšími částmi těla, jako jsou bederní obratle, svaly trupu a dokonce i bránice. Než začnete tento sval slepě protahovat, je důležité pochopit jeho příčiny. Když se sval zkrátí, obvykle za tím stojí nějaká příčina – něco, co vzniklo na vzdálenějším místě v těle a způsobilo reakci iliopsoasu.
6. Bursitida
Bursitida je zánět sliznice v kyčelním kloubu. Bursitida může být způsobena nadměrným tlakem na kloub, opakovanými pohyby nebo zraněním. Příznaky bursitidy zahrnují bolest, otok a omezený rozsah pohybu v kyčelním kloubu. Léčba zahrnuje odpočinek, ledové obklady a protizánětlivé léky.
7. Poranění
Poranění kyčelního kloubu může být způsobeno pádem, nárazem nebo jiným typem úrazu. Poranění může zahrnovat zlomeniny, výrony nebo podvrtnutí. Příznaky poranění zahrnují bolest, otok a omezený rozsah pohybu v kyčelním kloubu. Léčba závisí na typu a závažnosti poranění.
8. Tendinitida
Tendinitida je zánět šlachy, která spojuje sval s kostí v kyčelním kloubu. Tendinitida může být způsobena nadměrným opakovaným pohybem, zraněním nebo přetížením. Příznaky tendinitidy zahrnují bolest, otok a omezený rozsah pohybu v kyčelním kloubu. Léčba zahrnuje odpočinek, ledové obklady a protizánětlivé léky.
9. Zánět
Zánět kyčelního kloubu může být akutní nebo chronický. Příznaky se mohou lišit v závislosti na typu zánětu.
Akutní zánět kyčelního kloubu může způsobit následující příznaky:
- Bolest v oblasti kyčle
- Omezená pohyblivost kyčelního kloubu
- Otoky v oblasti kyčle
- Zarudnutí kůže v oblasti kyčle
- Zvýšená teplota v oblasti kyčle
Chronický zánět kyčelního kloubu může způsobit následující příznaky:
- Bolest při pohybu
- Omezená pohyblivost kyčelního kloubu
- Únava
- Ztuhlost v oblasti kyčle
- Zhoršená hybnost kyčelního kloubu
10. Nadměrné Zatížení
Nadměrné zatížení kyčelního kloubu může být způsobeno opakovanými pohyby, nadměrnou váhou nebo nesprávnou technikou při cvičení. Příznaky nadměrného zatížení zahrnují bolest, otok a omezený rozsah pohybu v kyčelním kloubu. Léčba zahrnuje odpočinek, ledové obklady a protizánětlivé léky.
11. Nesprávná Postura
Nesprávná postura může způsobit bolest v kyčelním kloubu. Příkladem může být nesprávné držení těla při sezení nebo stání. Příznaky nesprávné postury zahrnují bolest, otok a omezený rozsah pohybu v kyčelním kloubu. Léčba zahrnuje změnu postury a cvičení.
Pokud trpíte bolestí kyčle, je důležité navštívit lékaře, který stanoví diagnózu. Váš lékař bude určit příčinu vaší bolesti a doporučit léčbu. Léčba bolesti kyčlí může zahrnovat odpočinek, led, teplo, cvičení a protahování. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k opravě poškozeného kyčelního kloubu.
Co dělat když mě bolí kyčle
Když vás bolí kyčle, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou zmírnit bolest:
1. Terapie teplem
Nejprve si zkuste dát horkou koupel, vířivku nebo si na kyčle přiložte nahřívací polštářek. Alternativně můžete jít do Infrasauny nebo navštivte lekci hot jógy.
2. Protahování
Za druhé můžete zkusit protahovat boky cvičením jógy nebo pilates. Existují také specifické strečinky pro boky, které můžete provádět doma nebo v posilovně.
3. Masáž kyčle
Zatřetí si můžete zajít na masáž, která vám pomůže uvolnit svaly a uvolněte napětí, které můžete mít v bocích.
4. Akupunktura
Za čtvrté, akupunktura je skvělý způsob, jak pomoci snížit bolest a zánět v těle. Pokud vám nevyhovují jehly, existují i jiné formy energetického léčení, které mohou být prospěšné, například reiki nebo krystalová terapie.
5. Chiropraxe
Pokud hledáte praktičtější přístup, může vám při vyrovnávání kyčlí a zmírňování bolesti velmi pomoci chiropraxe.
6. Tejpování bolavé kyčle
A konečně, tejpování je skvělý způsob, jak podpořit boky a dodat jim dodatečnou stabilitu. To může být obzvláště užitečné, pokud máte slabé nebo napjaté svaly v oblasti kyčlí.
7. Cvičení na posílení svalů v okolí kyčle
Cvičení je také důležité pro udržení zdravých kyčlí. Posilování svalů kolem kyčlí může pomoci předcházet bolestem a zranění.
8. Výživa
V neposlední řadě je pro udržení zdravých kyčlí zásadní výživa. Vyvážená strava s dostatkem ovoce, zeleniny a zdravých tuků pomůže snížit zánět a bolest v těle.
9. Obstřiky
Existuje také řada volně prodejných sprejů a krémů, které mohou pomoci zmírnit bolest kyčlí. Najdete je v místní lékárně nebo na internetu.
10. Bylinné prostředky
Existuje mnoho bylinných prostředků, které mohou být užitečné při bolestech kyčlí. Mezi nejoblíbenější bylinky patří zázvor, kurkumou a kajenským pepřem.
11. Léky proti bolesti
Pokud máte bolesti, můžete si vzít volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Pokud je vaše bolest silná, možná budete potřebovat léky na předpis od lékaře.
12. Odpočinek
Pro zotavení je důležitý odpočinek. Když vás bolí kyčle, je důležité, abyste uklidněte se a nechte své tělo uzdravit.
13. Led,či kryokomora
Pokud máte otok nebo zánět, můžete zkusit přikládat na postižené místo led. Led může pomoci snížit bolest a zánět.
Pokud vám nevadí si trochu připlatit, můžete pravidelně chodit na kryoterapii které mohou pomoci snížit bolest a zánět v těle.
14. Koupel s epsomskou solí
Koupele v epsomské soli jsou skvělým způsobem, jak zmírnit bolest a zánět v těle. Přidejte dva šálky epsomské soli do teplé koupele a nechte ji 20 minut působit.
15. Dornova metoda
Dornova metoda je šetrný, ale velmi účinný způsob léčby bolesti. Touto metodou lze léčit i mírně pohyblivé osoby. Terapeut by měl vždy respektovat práh bolesti pacienta a aplikovat pouze mírný diskomfort, který rychle zmizí. Po úspěšném zákroku pacientova bolest odezní.
Pokud jde o bolest kyčlí, existuje řada různých věcí, které můžete udělat pro zmírnění nepříjemných pocitů. Existuje mnoho možností, od tepelné terapie až po protahování a cvičení. Poraďte se se svým lékařem, co by pro vás mohlo být nejlepší.
Prevence bolesti kyčelního kloubu
Pokud jde o prevenci bolesti kyčlí, můžete udělat několik věcí:
1.Fyzioterapie
Když poprvé navštívíte fyzioterapeuta kvůli bolesti kyčlí, provede celkové vyšetření pohybového aparátu. To je důležité pro stanovení přesné diagnózy a správného léčebného plánu. Během této návštěvy se vás fyzioterapeut zeptá na průběh vašich obtíží, faktory, které bolest zhoršují, a na to, kdy bolest ustupuje. Zeptá se také na vaši anamnézu, která může ukázat souvislost s vašimi současnými obtížemi.
Po získání informací od vás fyzioterapeut provede některá vyšetření. Ta mohou zahrnovat hodnocení chůze, palpační vyšetření, měření rozsahu pohybu, testování svalové síly, testy pohybových vzorců a speciální testy. Na základě výsledků těchto testů bude schopen vypracovat léčebný plán speciálně přizpůsobený vašim potřebám. Ten může zahrnovat fyzikální terapii, ultrazvuk, laserovou terapii nebo elektrostimulaci. Nejlepším způsobem léčby bolesti kyčlí jsou však aktivní pohybová cvičení předepsaná fyzioterapeutem. Tato cvičení zvýší vaši sílu a pohyblivost, a tím rychle odstraní bolest.
2.Udržení zdravé váhy
Nadváha nebo obezita kyčelní kloub ještě více zatěžuje. To může vést k bolesti a zánětu. Pokud máte nadváhu, je důležité zdravě zhubnout. Vyvážená strava a pravidelné cvičení vám pomohou dosáhnout ideální tělesné hmotnosti.
Vypočtěte si jaká je ideální váha pro vaše tělo a věk.
3.Nošení podpůrné obuvi
Pokud často chodíte nebo běháte, je důležité nosit podpůrnou obuv. Pomůže to snížit nárazy na kyčelní kloub a zabránit bolesti. Při výběru obuvi dbejte na to, aby měla dobrou podporu klenby a odpružení.
4.Spaní ve správné poloze
Bolí vás kyčle při spaní? Pokud spíte na boku, je velice pravděpodobné, že vás bolí nebo velmi brzy začnou bolet kyčle.Spaní na boku může být bolestivé z mnoha důvodů. Pokud trpíte artritidou, může být chrupavka kyčelního kloubu ztenčená a při tlaku náchylná k bolesti. Pokud navíc nemáte při spaní na boku správnou oporu, může váha vašeho těla zatěžovat svaly a vazy v okolí kyčle, což vede k bolesti a ztuhlosti. A konečně, pokud trpíte onemocněním, jako je burzitida nebo tendinitida, mohou být měkké tkáně kolem kyčle podrážděné nebo zanícené, což způsobuje bolest při pokusu o spánek.
Jak spát aby vás nebolela kyčel?
Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění nepohodlí způsobeného spaním na boku:
- Za prvé, zkuste použít polštář mezi nohama, abyste si podepřeli kyčle a snížili tlak na kloub.
- Kromě toho si před spaním na několik minut položte na kyčelní kloub nahřívací polštářek, který pomůže uvolnit zatuhlé svaly a zmírnit bolest.
- A nakonec se ujistěte, že používáte matraci, která poskytuje kyčlím dostatečnou oporu a polstrování.
5.Pravidelné cvičení
Pravidelné cvičení je důležité pro udržení celkového zdraví a prevenci bolesti kyčlí. Cvičení posiluje svaly kolem kyčelního kloubu a pomáhá udržovat pružnost. Snažte se zařadit kombinaci různých typů cvičení, jako je kardio cvičení, posilování a protahování.
6.Protahování
Dalším důležitým způsobem prevence bolesti kyčlí je strečink. Pomáhá udržovat pružnost svalů a šlach v okolí kloubu. Fyzioterapeut vás může naučit specifické protahovací cviky pro kyčelní kloub. Jejich zařazení do každodenního režimu vám pomůže udržet oblast pružnou a snížit riziko bolesti.
Pokud trpíte bolestí kyčlí, můžete udělat několik věcí, které vám uleví. Mezi možnosti léčby patří fyzikální terapie, ultrazvuk, laserová terapie, elektrostimulace a chirurgický zákrok. Nejlepším způsobem léčby bolesti kyčlí jsou však aktivní pohybová cvičení předepsaná fyzioterapeutem. Tato cvičení zvýší vaši sílu a pohyblivost, čímž rychle odstraní bolest.
Často Kladené Otázky
Otázky ohledně bolesti
Kde bolí artróza kyčle?
Bolest při artritidě kyčelního kloubu se může projevovat jak v samotném kyčelním kloubu, tak i v tříslech, stehně nebo hýždi. Může být také pociťována jako přenesená bolest v koleni nebo v dolní části zad.
Jaké jsou první příznaky artritidy kyčelního kloubu?
Mezi časné příznaky artritidy kyčelního kloubu patří bolest a ztuhlost kyčelního kloubu, která se může zhoršovat při aktivitě nebo v noci. Mezi další příznaky může patřit snížený rozsah pohybu v kyčli, cvakání nebo skřípání při pohybu kyčlí a pocit, že se kyčel „chytá“ nebo „povoluje“
Jaký lék na bolest kyčle?
V závislosti na příčině bolesti kyčlí existuje mnoho možností nápravy. Pokud je příčinou bolesti artritida, mohou pomoci volně prodejné protizánětlivé léky nebo léky na předpis. Pokud je bolest způsobena přetížením svalů, může být účinné přikládání tepla nebo ledu a užívání volně prodejných léků proti bolesti. Při silnější bolesti může lékař doporučit injekce kortizonu nebo operaci.
Jak uvolnit kyčle?
Pokud máte zatuhlé boky, můžete je uvolnit několika způsoby. Nejprve vyzkoušejte několik jednoduchých protahovacích cviků. Svaly kolem boků můžete také masírovat tenisovým míčkem nebo pěnovým válečkem. Pokud tyto metody nezabírají, může vám lékař doporučit fyzikální terapii nebo dokonce operaci.
Kdy po operaci kyčle do lázní?
Většina lidí může 10 dní po operaci kyčelního kloubu navštívit lázně nebo se vykoupat. Je však důležité, abyste se nejprve poradili se svým lékařem a ujistili se, že je to pro vás bezpečné. Váš lékař pro vás může mít konkrétní pokyny v závislosti na typu operace, kterou jste podstoupili, a na vašem celkovém zdravotním stavu.
Jak se projevuje bolest kyčle?
Bolest kyčlí se může projevovat mnoha různými způsoby. Může to být tupá bolest, ostrá bolest nebo pulzování. Bolest může být stálá nebo může přicházet a odcházet. V oblasti kyčle se také může vyskytovat ztuhlost, otok nebo citlivost.
Jak rozhýbat ztuhlé kyčle?
Pokud máte ztuhlé kyčle, můžete je uvolnit několika způsoby. Nejprve vyzkoušejte několik jednoduchých protahovacích cviků. Svaly kolem kyčlí můžete také masírovat tenisovým míčkem nebo pěnovým válečkem. Pokud tyto metody nezabírají, může vám lékař doporučit fyzikální terapii nebo dokonce operaci.
Jak dlouho trvá zánět kyčle?
Zánět kyčelního kloubu, nazývaný také burzitida, může trvat několik týdnů. Nejlepším způsobem léčby je kloub nechat odpočívat a aplikovat led nebo teplo. Může být také nutné užívat volně prodejné protizánětlivé léky. Pokud se bolest nezlepší, může vám lékař doporučit kortizonové injekce nebo operaci.
Jak zlepšit mobilitu kyčlí?
Pokud máte zatuhlé boky, můžete je uvolnit několika způsoby. Nejprve vyzkoušejte několik jednoduchých protahovacích cviků. Svaly kolem boků můžete také masírovat tenisovým míčkem nebo pěnovým válečkem. Pokud tyto metody nezabírají, může vám lékař doporučit fyzikální terapii nebo dokonce operaci.
Jak posílit svaly kolem kyčle?
Svaly kolem kyčlí lze posilovat cviky, jako jsou dřepy, výpady a zvedání nohou. Tyto cviky můžete provádět také s posilovacími gumami nebo závažími, aby byly náročnější. Pokud máte při provádění těchto cviků bolesti, přestaňte a navštivte svého lékaře.
Je bolest kyčlí příznakem těhotenství?
Bolest kyčlí obvykle není příznakem těhotenství, ale může jím být. Pokud jste těhotná a máte bolesti kyčlí, je důležité poradit se s lékařem, aby vyloučil jiné příčiny. To platí zejména v případě, že je bolest silná, přichází náhle nebo je doprovázena dalšími příznaky, jako je horečka nebo zvracení.
Jak si zatejpovat kyčel?
Kyčelní kloub je kulový, takže se může pohybovat mnoha směry. Chcete-li kyčlí otáčet, začněte tím, že nohu vystrčíte do strany. Poté otáčejte kyčlí tak, aby se noha otočila dovnitř. Nakonec vraťte nohu do výchozí polohy. Toto cvičení opakujte 10krát na každou stranu.
Jak se projevuje zánět kyčelního kloubu?
Artritida je onemocnění, které způsobuje zánět jednoho nebo více kloubů. Artritida kyčlí je specifický typ artritidy, který postihuje kyčelní kloub. Může způsobovat bolest, ztuhlost a otok v oblasti kyčle.
Existuje několik různých způsobů, jak se může artritida kyčelního kloubu projevit. Jedním z běžných příznaků je tzv. femoroacetabulární impingement (FAI). FAI vzniká, když kosti v kyčelním kloubu k sobě správně nepřiléhají, což může vést k bolesti a ztuhlosti. Dalším častým příznakem je osteoartróza, což je degenerativní onemocnění kloubů, které způsobuje opotřebení chrupavky v kyčelním kloubu v průběhu času. To může vést k bolesti, ztuhlosti a omezenému rozsahu pohybu.
Pokud pociťujete některý z těchto příznaků, je důležité okamžitě navštívit lékaře. Existují léčebné postupy, které mohou pomoci zmírnit příznaky artritidy kyčelního kloubu.
Otázky Ohledně Vyšetření
Kdy se chodi na kontrolu kyčlí?
Pokud trpíte bolestí kyčlí, ztuhlostí nebo omezenou pohyblivostí, je důležité navštívit lékaře. Lékař bude schopen určit příčinu vašich příznaků a doporučit léčbu. V některých případech může být bolest kyčlí známkou závažného onemocnění, jako je artritida nebo rakovina, proto je důležité nechat se co nejdříve vyšetřit.
Jak probíha sono kyčlí?
Skenování kyčelního kloubu je vyšetření, při kterém se pomocí rentgenových paprsků nebo jiných zobrazovacích technik zkoumá kyčelní kloub. Skenování může pomoci diagnostikovat problémy s kyčelním kloubem, jako je artritida nebo zlomenina. Může být také použit ke sledování průběhu léčby stávajícího onemocnění.
Otázky Ohledně Operace
Jak dlouho trvá hojení náhrady kyčelního kloubu?
Hojení náhrady kyčelního kloubu trvá přibližně 6 týdnů. Během této doby se budete muset vyvarovat zatěžování nové kyčle. Budete také muset provádět některá cvičení, abyste si udrželi rozsah pohybu a předešli ztuhlosti. Po 6 týdnech byste měli být schopni vrátit se k běžným aktivitám.
Jak dlouho trvá operace výměna kyčle?
Operace náhrady kyčelního kloubu trvá přibližně 2 hodiny. Během této doby chirurg provede řez v kyčelním kloubu a nahradí poškozený kloub umělým. Operace se obvykle provádí v celkové anestezii, takže během zákroku budete spát.
Kdy po operaci kyčle mohu do práce?
Po operaci kyčle budete muset zůstat několik dní v nemocnici. Poté budete moci jít domů, ale budete muset omezit svou aktivitu. Lékař vám dá konkrétní pokyny, kolik aktivity můžete vykonávat a kdy se můžete vrátit do práce. Obecně platí, že většina lidí se může vrátit k sedavému zaměstnání během čtyř až šesti týdnů po operaci. Návrat k zaměstnáním, která vyžadují větší fyzickou aktivitu, může trvat déle. O tom, kdy je pro vás návrat do práce bezpečný, se poraďte se svým lékařem.
Jak dlouho vydrží umělý kyčelní kloub?
Umělá kyčel, nazývaná také totální náhrada kyčelního kloubu, může sloužit 15 až 20 let. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o odhad a někteří lidé mohou potřebovat operaci dříve, pokud se u nich vyskytnou komplikace. Kromě toho se může stát, že mladší nebo aktivnější lidé nebudou mít z umělé kyčelní náhrady tak dlouhou životnost jako lidé starší nebo méně aktivní.
Jak dlouho vydrží umělý kyčelní kloub?
Umělá kyčel, nazývaná také totální náhrada kyčelního kloubu, může sloužit 15 až 20 let. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o odhad a někteří lidé mohou potřebovat operaci dříve, pokud se u nich vyskytnou komplikace. Kromě toho se může stát, že mladší nebo aktivnější lidé nebudou mít z umělé kyčelní náhrady tak dlouhou životnost jako lidé starší nebo méně aktivní
Jak se připravit na operaci kyčle?
Před operací kyčle budete muset přestat užívat některé léky. Patří mezi ně léky na ředění krve, protizánětlivé léky a bylinné doplňky. Měli byste si také zajistit někoho, kdo vás po operaci odveze domů. Kromě toho je důležité mít připravený plán pro zotavení, včetně pomoci s činnostmi, jako je koupání a oblékání.
Jaká jsou rizika operace kyčelního kloubu?
Mezi rizika operace kyčelního kloubu patří infekce, krevní sraženiny, poškození nervů a vykloubení kloubu. Tato rizika jsou poměrně vzácná, ale mohou se vyskytnout při každé operaci. Je důležité, abyste rizika před jakoukoli operací prodiskutovali se svým lékařem.
Otázky ohledně Rekonvalescence
Jaké jsou cviky pro zotavení po operaci kyčle?
Existuje řada cviků, které vám mohou pomoci při zotavování po operaci kyčle. Patří mezi ně cviky na rozsah pohybu, zvedání nohou a mosty. Měli byste se vyvarovat všech cvičení, která zatěžují nový kyčelní kloub, jako je běhání nebo skákání. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a provádět pouze cviky, které jsou pro vás doporučené.
Kdy mohu po operaci náhrady kyčelního kloubu začít nosit zátěž?
Většina lidí může začít nosit zátěž po operaci kyčelního kloubu do 6 týdnů. Tato doba se však liší v závislosti na konkrétním případu. Váš lékař vám bude schopen dát konkrétnější pokyny.
Jakým činnostem se po operaci náhrady kyčelního kloubu vyhnout?
Po operaci náhrady kyčelního kloubu je důležité vyhnout se všem činnostem, které zatěžují nový kyčelní kloub. Patří sem běhání, skákání a sporty s vysokou zátěží. Měli byste se také vyvarovat sezení na nízké židli nebo křížení nohou. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a provádět pouze aktivity, které jsou pro vás doporučené.
Kdy odložit berle po operaci kyčle?
Berle byste měli odložit, až vám lékař řekne, že je to bezpečné. Obvykle se tak děje po 6 týdnech. Někteří lidé však mohou potřebovat používat berle déle. Je důležité řídit se pokyny lékaře a přestat používat berle, až když řekne, že je to v pořádku.
Kdy po operaci kyčle do práce?
To závisí na typu vaší práce. Pokud je vaše práce sedavá a nevyžaduje zvedání těžkých břemen, můžete se do práce vrátit během několika týdnů. Pokud je však vaše práce fyzicky náročná, může být nutné si před návratem do práce vzít několik měsíců volno. Váš lékař vám bude schopen dát konkrétnější pokyny.
Kdy řídit auto po operaci kyčle?
Po operaci kyčle byste neměli řídit nejméně 6 týdnů. Je to proto, že nový kyčelní kloub potřebuje čas na zahojení a zotavení. Řídit byste měli pouze tehdy, když vám lékař řekne, že je to bezpečné.
Jak dlouho budu muset po operaci kyčle užívat léky proti bolesti?
Většina lidí musí po operaci kyčle užívat léky proti bolesti alespoň několik týdnů. Tato doba se však liší v závislosti na konkrétním případu. Váš lékař vám bude schopen dát konkrétnější pokyny.