14 Babských Rad Na Bolest V Krku, Které Vám Nejrychleji Uleví!

14 Babských Rad Na Bolest V Krku, Které Vám Nejrychleji Uleví!

Bolest v krku je častým jevem, zejména v zimních měsících. S klesajícími teplotami a rostoucím výskytem nachlazení a chřipek se zvyšuje i počet lidí, kteří trpí bolestmi v krku. I když může být bolest v krku velmi nepříjemná, existuje několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste bolest zmírnili a cítili se opět co nejlépe.

Dnes se s vámi tedy podělím o babské rady, jak se zbavit škrábání v krku:

1. Kloktejte teplou slanou vodou

Tento starý lék je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zmírnit bolest a nepříjemné pocity spojené s bolestí v krku. Jednoduše smíchejte ¼ čajové lžičky soli s 8 uncemi teplé vody a kloktejte 30 sekund. Tento postup opakujte několikrát během dne podle potřeby.

2. Pijte hodně tekutin

Pijte hodně tekutin, když bojujete s jakoukoli nemocí, ale obzvlášť důležité je to při bolestech v krku. Tekutiny pomohou udržet krk vlhký a zabrání dalšímu podráždění. Držte se teplých tekutin, jako je čaj nebo polévka, a vyhněte se alkoholu a kofeinu, které vás mohou dehydratovat a zhoršit vaše příznaky.

Nejlepší nápoje proti bolesti krku:

Čaj s medem a citronem

Dalším oblíbeným lékem mé babičky na škrábání v krku je čaj z medu a citronu. Med má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zklidnit bolest v krku, zatímco citron může pomoci rozrušit hlen. Tento čaj připravíte tak, že do 1 šálku vroucí vody přidáte 1 polévkovou lžíci medu a šťávu z poloviny citronu a mícháte, dokud se med nerozpustí. Tento čaj pijte pomalu, abyste si nespálili hrdlo 

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je bylinný lék, který může pomoci zmírnit zánět a ulevit od bolesti v krku. Tento čaj připravíte tak, že 1 čajovou lžičku sušených heřmánkových květů louhujete 10 minut v 1 šálku vroucí vody a poté tekutinu scedíte do hrnku. Pro oslazení můžete přidat med nebo citron.

Tento čaj pijte až třikrát denně, abyste zklidnili zánět a zmírnili bolest nebo nepříjemné pocity způsobené bolestí v krku. Další výhodou jsou sedativní účinky heřmánku, které vám pomohou uvolnit se a dobře se vyspat. Heřmánkový čaj je bezpečný i pro děti, takže je vynikajícím prostředkem proti bolestem v krku pro celou rodinu

Další čaje, které vám mohou pomoci:

Pepřová máta – má protizánětlivé účinky a může pomoci zklidnit krk

Echinacea – pomáhá posilovat imunitní systém a bojovat proti infekcím

kořen zázvoru – pomáhá zmírňovat zánět a ulevuje od bolesti.

Další nápoje, které vám mohou pomoci:

Zlaté mléko

Jeden z osvědčených léků na škrábání v krku je známý jako „zlaté mléko“ Zlaté mléko se připravuje smícháním kurkumy, zázvoru, černého pepře a mléka. Kurkuma a zázvor společně působí na zklidnění krku, zatímco černý pepř pomáhá odstraňovat překrvení. Zlaté mléko připravíte jednoduše tak, že do 1 šálku mléka (mléčného nebo nemléčného) přidáte 1 čajovou lžičku kurkumy, 1/2 čajové lžičky zázvoru a špetku černého pepře a zahřejete, dokud není teplé. Jakmile je mléko zahřáté, pijte ho pomalu, abyste si nespálili hrdlo.

Nápoj z jablečného octa a medu 

Dalším domácím lékem na bolest v krku je nápoj z jablečného octa a medu. Jablečný ocet pomáhá snižovat zánět v krku, zatímco med zklidňuje podráždění. Tento nápoj připravíte tak, že smícháte 2 lžíce jablečného octa s 1 lžící medu a 1 šálkem teplé vody. Míchejte, dokud se med nerozpustí, a pak jej pomalu popíjejte, abyste zklidnili krk.

Tyto dva jednoduché prostředky by vám měly pomoci rychle a snadno přinést úlevu od bolesti v krku. Pokud se však po vyzkoušení těchto prostředků stále necítíte dobře nebo se vaše příznaky zhoršují, neprodleně kontaktujte svého lékaře, protože se může jednat o skrytou infekci, kterou je třeba léčit.

3. Priessnitzův obklad

Priessnitzův obklad je osvědčená metoda, která pomáhá zlepšit prokrvení postižené oblasti. Proces napařování pomáhá tělu k rychlejšímu hojení tím, že do místa přivádí více krve. Pod studeným obkladem se v prvních minutách sníží teplota a stáhnou se cévy. Poté následuje izotermická fáze, kdy se teplota stabilizuje a cévy se rozšiřují po dobu 30 až 40 minut. Poslední fází je lokální přehřátí v místě působení, ke kterému dochází během následujících 60 až 80 minut. Po 2 až 3 hodinách by měl být obklad odstraněn a opětovná aplikace se doporučuje po tří až čtyřhodinové přestávce.

4. Inhalace páry

Parní inhalace je skvělý způsob, jak zmírnit podráždění krku způsobené nachlazením a chřipkou. Vlhké teplo z páry pomáhá snižovat zánět v krku, což může rychle ulevit od škrábání a bolesti v krku při polknutí. Chcete-li provést parní inhalaci, jednoduše naplňte misku vroucí vodou, přidejte několik kapek eukalyptového esenciálního oleje nebo hrst čerstvých bylinek, jako je rozmarýn nebo tymián, přikryjte si hlavu ručníkem a zhluboka inhalujte po dobu 10 minut. Dávejte pozor, abyste se k horké páře nepřiblížili příliš blízko, protože by vás mohla popálit

5. Obklad z bramboru

Obklad z brambor je skvělý způsob, jak pomoci při bolavém krku. Brambory mohou akumulovat teplo a postupně ho odevzdávat. To pomůže snížit vaše bolesti.

6. Česnek

Česnek je přirozený způsob, jak posílit imunitní systém a bojovat proti bakteriím. Stačí cucat oloupaný stroužek česneku – nekousat ho – a získáte výhody antiseptických látek, které obsahuje. Česnekový prášek v přípravku Allicor byl upraven způsobem, který zajišťuje maximální uvolňování účinných látek během trávení, takže vás nebude obtěžovat jeho zápach. Česnekový prášek Allicor Super je také doplněn o vitaminy, které přispívají ke zdravému imunitnímu systému.

7. Tvaroh

Trpíte bolestmi krku? Pokud ano, může vám ulevit tvaroh. Tvaroh má chladivý účinek a může pomoci léčit otoky a zmírnit bolest a zánět. Půl kilogramu tvarohu naneste ve vrstvě silné asi půl centimetru na tenký bavlněný šátek. Obklad zahřejte a omotejte si ho kolem krku. Obklad noste, dokud tvaroh nezaschne.

8. Cibule s cukrem

Cibule má antiseptické a protizánětlivé účinky, které mohou pomoci zmírnit zánět v krku. Cibulový lék na bolest v krku a uzlin připravíte tak, že smícháte jednu nakrájenou cibuli se dvěma lžícemi cukru a jednou lžící bílého octa. Směs vařte asi 10 minut a poté ji zchlaďte na pokojovou teplotu. Tekutinu sceďte a pomalu ji pijte v průběhu dne, abyste si uklidnili krk

9. Černý rybíz

Černý rybíz je lék proti bolesti v krku, který se historicky používal v lidovém léčitelství. Tradičně se používají listy, pupeny a plody rostliny. Bylo prokázáno, že černý rybíz má antivirové, antibakteriální a protizánětlivé účinky, což z něj činí ideální prostředek proti bolesti v krku.

Jak černý rybíz působí? 

Antokyany obsažené v černém rybízu mohou potlačovat růst bakterií a virů. Tyto molekuly jsou také zodpovědné za antioxidační a protizánětlivé účinky černého rybízu. Bolesti v krku jsou často způsobeny bakteriemi nebo viry, takže antokyany v černém rybízu mohou pomoci zmírnit příznaky tím, že bojují proti infekci. Kromě toho mohou protizánětlivé vlastnosti černého rybízu pomoci zklidnit bolest a otok v krku.

Pupeny černého rybízu 

Pupeny rostliny černého rybízu obsahují vysoké množství katechinů, což jsou antioxidanty, které mohou pomoci zmírnit zánět. Katechiny mohou také pomoci zmírnit příznaky bolesti v krku tím, že potlačují růst bakterií a virů.

Bobule 

Plody rostliny černého rybízu jsou bohaté na vitaminy C a E, což jsou antioxidanty.Tyto živiny mohou pomoci posílit imunitní systém a bojovat proti infekcím. Kromě toho je vitamin C nezbytný pro tvorbu kolagenu, což je bílkovina, která pomáhá udržovat zdravé tkáně, jako je kůže a sliznice. Silná kolagenová síť pomáhá chránit sliznice před bakteriemi a viry, takže je méně pravděpodobné, že se zanítí a rozbolí.

10. Kloktání Šalvěje

Šalvějové kloktadlo je tradičním prostředkem proti bolestem v krku, který se používá již po staletí. Šalvěj obsahuje kyselinu tříselnou, která působí jako adstringens a může pomoci snížit zánět v krku. Šalvějové kloktadlo připravíte tak, že 2 čajové lžičky sušených šalvějových listů povaříte 5 minut v 1 šálku vroucí vody. Listy sceďte a nechte tekutinu vychladnout na pokojovou teplotu, poté s ní 3-4krát denně kloktejte. Důležité je, abyste tekutinu pokaždé několik sekund podrželi v ústech, než ji vyplivnete. Tím zajistíte, že se do krku dostane dostatek účinných látek ze šalvěje, které pomohou zklidnit a zmírnit případnou bolest nebo nepříjemné pocity.

11. Cucání hřebíčku

Cucání hřebíčku je snadný a účinný lék na bolest v krku. Éterické oleje obsažené v hřebíčku obsahují eugenol, který má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit otok a bolest. Chcete-li dosáhnout maximální úlevy od bolesti v krku, stačí několikrát denně několik minut cucat několik hřebíčků. Nebo pokud chcete, můžete si udělat nálev ze lžíce rozdrceného hřebíčku v šálku vroucí vody a dvakrát denně jím kloktat. Ať už si vyberete jakoukoli metodu, účinky eugenolu zklidní váš krk a uleví vám od podráždění.

12. Kořen bahenního slézu

Kořen bahenního slézu se již dlouho používá jako přírodní prostředek proti bolestem v krku. Sliznice kořen obsahuje sliz, který pokrývá hrdlo a zmírňuje záněty. Lék na bolest v krku z kořene slézu bahenního připravíte tak, že jednu polévkovou lžíci mletého kořene slézu povaříte 10 minut ve dvou šálcích vroucí vody. Tekutinu sceďte a pomalu ji pijte po celý den, abyste zklidnili krk

Z kořene slézu bahenního můžete také připravit obklad smícháním stejných dílů mletého slézového kořene s teplou vodou, dokud nezískáte kaši. Tuto pastu naneste přímo na krk a nechte ji působit alespoň 30 minut, než ji opláchnete studenou vodou. Obklad noste, dokud tvaroh nezaschne. Sliz obsažený v kořeni pomáhá tlumit záněty a bolesti díky svým chladivým vlastnostem.

13. Med a citron

Med je přírodní antiseptikum, zatímco citron má antibakteriální a antivirové vlastnosti, což z něj činí silnou kombinaci pro boj s bolestmi v krku. Tento lék připravíte tak, že smícháte 2 polévkové lžíce medu s 1 polévkovou lžící citronové šťávy ve sklenici teplé vody. Míchejte, dokud se med nerozpustí, a poté dvakrát denně kloktejte, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Sladká chuť medu pomůže zklidnit krk a kyselost citronové šťávy může pomoci zničit bakterie nebo viry, které mohou být příčinou bolesti v krku. Pro větší úlevu můžete tuto směs pít i během dne tak často, jak je potřeba.

To je jen několik přírodních prostředků pro zmírnění bolesti v krku. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, nezapomeňte vyhledat lékaře. Kromě toho pijte hodně tekutin a vyhněte se kouření a dalším činnostem, které mohou podráždit krk. Díky těmto jednoduchým prostředkům se můžete během chvilky opět cítit lépe!

14. Kurkumové kloktadlo

Kurkuma je známá svými protizánětlivými a antivirovými účinky, což z ní činí ideální prostředek proti bolestem v krku. Kurkumové kloktadlo připravíte tak, že smícháte 1 čajovou lžičku mleté kurkumy se 2 šálky teplé vody, až vznikne hustá pasta. Tuto směs přeceďte a používejte ji jako ústní vodu nebo kloktadlo 3-4krát denně, abyste pomáhají snižovat otoky a podráždění. Antioxidanty obsažené v kurkumě mohou také pomoci posílit imunitu a zabránit tak budoucím infekcím krku. Po každém kloktání si nezapomeňte důkladně vypláchnout ústa, protože kurkuma může časem zabarvit zuby

To jsou jen některé z mnoha přírodních prostředků, které lze použít k úlevě od bolesti v krku. Vždy mějte na paměti, že prevence je vždy lepší než léčba, a proto dodržujte správné hygienické návyky, jako je časté mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s kýmkoli, kdo má nachlazení nebo příznaky podobné chřipce. Dodržováním těchto preventivních opatření můžete snížit pravděpodobnost, že vás bude bolet v krku, a zůstat zdraví!

Kdy navštívit lékaře?

Bolest v krku může být opravdu nepříjemná, ale existují způsoby, jak ji zmírnit. Pokud bolest v krku nezmizí ani po několika dnech používání lokálních léků, je možná na čase navštívit lékaře. Pro těhotné nebo kojící ženy je obzvláště důležité navštívit lékaře, pokud je bolest v krku doprovázena horečkou nebo celkovou slabostí.

Existují také věci, které můžete udělat, abyste bolestem v krku předešli. Jednou z nejlepších metod je teple se oblékat – to bychom měli v zimních měsících dělat všichni! Dalším užitečným tipem je vyhnout se přílišnému pouštění klimatizace, protože ta může krk vysušit.

Závěr 

Bolesti v krku u dětí ani u dospělných nejsou žádná legrace, ale naštěstí existuje několik jednoduchých věcí, které můžete udělat, abyste si ulevili. Až budete příště cítit, že vás bolí v krku, zkuste si kloktat teplou slanou vodu nebo popíjet bylinkový čaj. A nezapomeňte během dne pít hodně tekutin, abyste si udrželi hydrataci krku. Díky těmto jednoduchým tipům se budete cítit lépe během chvilky!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend