10 Účinných Cviků Pro Úlevu Bolesti Za Krkem! [100% Pomáhájí]

10 Účinných Cviků Pro Úlevu Bolesti Za Krkem! [100% Pomáhájí]

Bolesti šíje jsou častým problémem, který každoročně postihuje miliony lidí. Přestože existuje mnoho různých příčin bolesti krku, jednou z nejčastějších je napětí a ztuhlost svalů a kloubů na krku. To může být způsobeno řadou příčin, včetně špatného držení těla, stresu a opakovaných pohybů.

Ačkoli neexistuje jediný lék na bolest krku, existuje řada cviků, které mohou pomoci zmírnit napětí a ztuhlost krčních svalů a kloubů. Tato cvičení lze provádět doma, a to buď samostatně, nebo jako součást většího protahovacího programu.

Mezi nejúčinnější cviky pro zmírnění bolesti šíje patří např:

1.Protahování šíje

Tato protahovací cvičení mohou pomoci uvolnit zatuhlé svaly a zlepšit pružnost. Existuje řada různých protahovacích cviků, které lze provádět v závislosti na tom, co vám nejlépe vyhovuje. Mezi základní protažení patří naklánění hlavy na stranu, jemné přitahování hlavy dozadu a kývání hlavou nahoru a dolů.

2. Podbradníky

Toto cvičení pomáhá posilovat svaly na zadní straně krku, což může pomoci zlepšit držení těla a snížit napětí a ztuhlost. Chcete-li provádět podbradní cviky, jednoduše zastrčte bradu do hrudníku a vydržte 5-10 sekund, než ji uvolníte. Opakujte 10-15krát.

3. Extenze krku

Extenze krku pomáhá protáhnout svaly v přední části krku, které mohou být často zatuhlé z dlouhodobého sezení nebo používání počítače. Chcete-li provádět extenze šíje, sedněte si nebo se postavte s rovnou páteří a pomalu zakloňte hlavu tak, aby brada směřovala ke stropu. Vydržte 5-10 sekund a pak uvolněte. Opakujte 10-15krát.

4.Krčení ramen

Tento cvik pomáhá uvolnit napjaté ramenní svaly, které mohou často vést k napětí v krku. Ramena zvedněte směrem k uším co nejvýše a před uvolněním vydržte 5-10 sekund. Opakujte 10-15krát.

5.Protažení skalenů

Protažení skalenů pomáhá uvolnit skalenové svaly, které se upínají na krční páteř a hrají roli v pohybu a stabilitě krku. Pro provedení skalenového strečinku se posaďte s rovnou páteří a jednu ruku si položte na temeno hlavy, zatímco druhou rukou tlačte na bradu, dokud neucítíte protažení v přední části krku. Vydržte 30 sekund a poté uvolněte. Opakujte 3-5krát na každou stranu.

6.Kočka a pes

Tyto úseky se často používají při fyzioterapii, aby pomohly zmírnit bolest krku. Protahování kočky začněte na rukou a kolenou s páteří v neutrální poloze. Jemně zakulatěte záda a přitáhněte bradu k hrudníku, vydržte 5-10 sekund a poté uvolněte. Pro protažení psa začněte ve stejné poloze, ale prohněte záda a podívejte se vzhůru ke stropu, vydržte 5-10 sekund a poté uvolněte. Opakujte 5-10krát.

7.Uvolnění čelistí

Toto cvičení pomáhá uvolnit svaly čelisti, které mohou být často napjaté v důsledku zatínání nebo skřípání zubů. Uvolnění čelisti provedete tak, že si na jednu stranu čelisti položíte palec a na druhou ukazováček. Jemně stiskněte a podržte 5-10 sekund. Uvolněte a opakujte na druhé straně.

8. Od ucha k rameni

Tento cvik pomáhá protáhnout svaly a vazy po stranách krku. Chcete-li provést protažení od ucha k rameni, jednoduše nakloňte hlavu na stranu tak, aby se ucho nacházelo blízko ramene, a vydržte 5-10 sekund. Opakujte na druhou stranu.

9. Otáčení hlavy

Cviky na rotaci hlavy pomáhají protáhnout všechny svaly na krku, včetně skalenů a trapézů. Rotace hlavy provádíte tak, že sedíte nebo stojíte s rovnou páteří a pomalu otáčíte hlavou tak, abyste se dívali přes jedno a pak přes druhé rameno. Opakujte 10-15krát v každém směr.

10. Protahování předloktí

Pokud trávíte hodně času psaním na počítači nebo používáním jiných ručních zařízení, svaly na předloktí mohou být napjaté a přispívat k bolestem krku. Svaly předloktí protáhnete tak, že jednu ruku natáhnete před sebe dlaní dolů. Druhou rukou jemně zatáhněte za prsty, dokud neucítíte protažení předloktí. Vydržte 30 sekund a poté uvolněte. Opakujte 3-5krát na každou stranu.

Toto protažení je zejména účinné pro lidi pracující u počítače.

Toto je jen několik z mnoha různých cviků, které mohou pomoci zmírnit bolest krku. Přestože cvičení proti bolesti šíje mohou být velmi užitečná při zmírňování příznaků, je důležité se před zahájením jakéhokoli nového cvičebního programu poradit s lékařem nebo fyzioterapeutem. Ti mohou pomoci posoudit vaše individuální potřeby a navrhnout vhodný program, který splní vaše cíle.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend