100% Přesná Kalkulačka Pro Výpočet Týdne Těhotenství

Výpočet aktuálního týdne těhotenství je důležitým krokem k tomu, abyste věděli, kdy se vaše miminko narodí. Může vám také pomoci naplánovat si mateřskou dovolenou a předvídat, v jakém trimestru se nacházíte. Dobrou zprávou je, že aktuální týden těhotenství si snadno spočítáte pomocí několika jednoduchých informací.

Mohlo by vás zajímat: Kalkulačka přesného termínu porodu

1.Datum vaší poslední menstruace

Nejlepším způsobem, jak vypočítat aktuální týden těhotenství, je zadat datum poslední menstruace do těhotenské kalkulačky. Tím získáte odhadované datum porodu, podle kterého pak můžete určit, v jakém stádiu těhotenství se nacházíte. Například pokud jste měla poslední menstruaci 1. června a dnes je 8. července, pak byste byla přibližně v 6. týdnu těhotenství.

2.Kalkulačka trimestru

Dalším skvělým nástrojem pro výpočet aktuálního týdne těhotenství je kalkulačka trimestru. Ta vám přesně řekne, v jakém trimestru se právě nacházíte, a také kolik dní zbývá do porodu. Může také poskytnout užitečné informace o prenatální péči, například kdy začít užívat určité vitamíny nebo si nechat udělat určitá vyšetření.

3.Kalkulačka mateřské dovolené

V neposlední řadě je zde kalkulačka mateřské dovolené, která vám pomůže naplánovat, kdy nastoupit a kdy ukončit mateřskou dovolenou. Tato kalkulačka bere v úvahu faktory, jako je termín porodu a veškeré platné zákony nebo zásady v zaměstnání, které mohou ovlivnit váš nárok na dávky mateřské dovolené. Budete-li vědět, kdy nastoupit na mateřskou dovolenou, budete mít dostatek času na to, abyste se před příchodem velkého dne o vše postarali!

Pochopení tří trimestrů těhotenství

Trimestr je důležitý pojem, který je třeba v souvislosti s těhotenstvím pochopit, protože rozděluje tři fáze těhotenství na zvládnutelné části.

Přečtěte si další informace o tom, proč jsou trimestry důležité a jak každý z nich ovlivňuje vaše tělo.

Tři trimestry těhotenství jsou rozděleny podle počtu týdnů, ve kterých se nacházíte:

První trimes

První trimestr začíná v 0+0 (nula týdnů + nula dní) a končí v 12+6 (dvanáct týdnů + šest dní). Toto období je často považováno za nejistější období pro nastávající rodiče, protože se mohou vyskytovat časté ranní nevolnosti, únava a někdy i zácpa. Mnoho lidí zjišťuje, že vědomí, že tuto fázi zvládli, je velkou úlevou!

Druhý trimestr

Druhý trimestr začíná v týdnu 13+0 (třináct týdnů + nula dní) a končí v týdnu 26+6 (dvacet šest týdnů + šest dní). Toto období je často považováno za nejklidnější fázi těhotenství, protože mnoho nastávajících rodičů pociťuje, že se jejich nevolnosti zmírňují, bříško se zvětšuje a pohyby miminka jsou stále zřetelnější. V tomto období miminka také dosahují životaschopnosti – to znamená, že v případě předčasného porodu mají při lékařské péči velkou šanci na přežití.

Třetí trimestr

Třetí trimestr začíná v 27+0 (dvacet sedm týdnů + nula dní) a pokračuje až do 40+0 (čtyřicet týdnů + nula dní), kdy se vaše miminko narodí! Tato fáze těhotenství může být pro některé ženy nejnáročnější – cítí se neohrabané kvůli zvětšujícím se rozměrům, mají problémy s pohodlným spánkem kvůli rostoucímu bříšku a cítí se zahlcené očekáváním setkání s novým miminkem.

Ať už čekáte dítě nyní nebo v budoucnu, porozumění třem trimestrům těhotenství vám pomůže lépe se psychicky i fyzicky připravit na vše, co vás v jednotlivých fázích čeká.

Vědecké poznatky o počítání týdnů v těhotenství

Přemýšleli jste někdy o tom, proč se těhotenství počítá od data poslední menstruace, a ne od data oplodnění? Může být matoucí pochopit, proč i když je vaše dítě v děloze pouze 38 týdnů, máte v těhotenské knížce uvedeno 40 týdnů. Podívejme se blíže na vědecké poznatky o počítání těhotenství.

Datum oplodnění je sporné

Proč nepočítáme od data oplodnění pohlavním stykem? Je to proto, že toto datum je sporné; není vždy snadné přesně určit, kdy došlo k oplodnění. V průměru dochází k ovulaci 14 dní po začátku poslední menstruace; toto číslo se však může u jednotlivých žen a cyklů značně lišit. V důsledku toho by bylo pro lékaře a těhotné ženy nemožné přesně zjistit, kdy došlo k početí, pokud bychom z něj vycházeli.

Zohlednění doby implantace

Když se při početí spojí spermie a vajíčko, vznikne embryo, které se zhruba o šest až sedm dní později implantuje do děložní sliznice. To znamená, že v době, kdy dojde k implantaci, máte za sebou již celé dva týdny těhotenství. Aby se tento časový rámec zohlednil, lékaři a porodní asistentky připočítávají dva týdny k výpočtu data porodu – i když tyto dva týdny nejsou součástí skutečného těhotenství v děloze.

Výhody přidání dvou týdnů

Ačkoli se na první pohled může zdát zvláštní přidávat dva týdny k výpočtu termínu porodu ještě před otěhotněním, ve skutečnosti je s tímto přístupem spojeno mnoho výhod. V první řadě pomáhá vytvořit konzistentnost napříč těhotenstvími; většina žen bude mít podobný termín porodu bez ohledu na to, kde rodí nebo kdo je jejich lékař či porodní asistentka. Navíc dva týdny navíc umožňují lékařům větší volnost při určování, zda je třeba porod vyvolat, či nikoli; obvykle dávají přednost vyvolání porodu až po 39 ukončených týdnech (papírově 41 ukončených týdnů).

Na první pohled se může zdát, že přidání dvou týdnů navíc k výpočtu termínu porodu je zvláštní, nicméně s použitím této metody je spojeno mnoho výhod pro určení, jak daleko jste na své cestě těhotenstvím.

Závěr

Ať už právě začínáte svou cestu rodičovstvím, nebo již děti máte a chcete vědět, jak na tom jsou ve svém vývoji, znalost aktuálního týdne těhotenství vám může vše usnadnit. Pomocí kombinace těhotenské kalkulačky, kalkulačky trimestru a kalkulačky mateřské dovolené můžete snadno a rychle získat přesné výsledky, abyste byli informováni o každém kroku v tomto vzrušujícím procesu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend