Zánět Sedacího Nervu: 11 Cviků Pro Odblokování a Zbavení Se Bolestí

Zánět Sedacího Nervu: 11 Cviků Pro Odblokování a Zbavení Se Bolestí

Bolest zad v bederní oblasti doprovázená bolestí vystřelující do dolní končetiny je pravděpodobně známkou problému se sedacím nervem. Tento stav označujeme jako ischias neboli zánět sedacího nervu. Ve většině případů se ischias projevuje bolestí v bederní oblasti, která vyzařuje do hýžďových svalů, hýždí a dolů do nohy. Může také způsobovat omezenou pohyblivost v této části páteře, zhoršení – stupňování bolesti v důsledku pohybu, oslabení svalů a zhoršenou citlivost kůže. Podívejme se blíže na to, co ischias způsobuje a jak se projevuje.

Co způsobuje ischias neboli zánět sedavého nervu?

Jednou z možných příčin ischiasu je poškození meziobratlové ploténky. K tomu může dojít, když se ploténky mezi obratli vyhřeznou nebo vyklenou směrem ven, což způsobí tlak na okolní nervy, například sedací nerv. Naléhání svalů může rovněž způsobit zánět sedacího nervu. Některé svaly se mohou zanítit v důsledku zranění nebo nadměrného používání, což může způsobit tlak na okolní nervy včetně sedacího nervu. Degenerativní změny kostí, jako je osteoartróza, mohou být také faktorem způsobujícím zánět sedacího nervu. A konečně existují různé další příčiny, které mohou vést k tomuto stavu, včetně komplikací v těhotenství nebo nádorů stlačujících okolní nervy.

Jak se ischias projevuje?

Hlavním příznakem spojeným s tímto onemocněním je bolest zad lokalizovaná v bederní oblasti, která vystřeluje do dolní končetiny. Obvykle je doprovázena omezenou pohyblivostí v této části páteře a zvýšenou bolestí při pohybu v důsledku dalšího útlaku nervů v blízkosti páteře. Mezi další časté příznaky patří oslabení svalů a zhoršená citlivost kůže v blízkosti postižených oblastí, jako jsou hýždě a nohy.

Jak odblokovat sedací nerv bez návštěvy lékaře

Zánět Sedacího Nervu: 11 Cviků Pro Odblokování a Zbavení Se Bolestí

Naštěstí jsou k dispozici některé účinné léčebné postupy, které ulevují od bolesti sedacího nervu.

Samoléčba

Prvním krokem při léčbě bolesti sedacího nervu je vyzkoušet některé strategie domácí samoléčby. Patří sem protahovací cviky zaměřené na svaly jádra a dolní části zad, jako jsou prkna, mosty, pánevní záklony a mrtvé brouky. Pravidelné provádění těchto cviků může pomoci posílit svaly jádra a přinést úlevu od příznaků ischiasu. Kromě toho lze na postiženou oblast používat horké nebo studené obklady, které zmírňují zánět a ulevují od bolesti. Důležité je také udržovat správné držení těla, když během dne dlouho sedíte nebo stojíte, protože to může pomoci snížit zátěž svalů dolní části zad i sedacího nervu, pokud máte problémy s držením těla, může vám pomoci bederní pás.

Fyzikální terapie

Pokud strategie samoléčby nestačí k úlevě od příznaků ischiasu, je možná na čase poradit se s fyzioterapeutem. Fyzikální terapie se skládá z cílených cviků speciálně navržených pro léčbu bolesti ischiasu, jako jsou protahovací cviky zaměřené na zatuhlé ohýbače kyčlí a techniky uvolňování piriformisových svalů. Fyzioterapeut s vámi bude také pracovat na nápravě biomechanických problémů, které mohou přispívat k vašim příznakům, jako je špatné držení těla nebo nerovnováha mezi protichůdnými skupinami svalů v kyčlích nebo svaly jádra, což může vést k nadměrnému zatížení bederní páteře a sedacího nervu.

Chiropraktická péče

Další možností léčby ischiasu je chiropraktická péče. Chiropraktici se specializují na manipulaci s klouby v těle pomocí specifických technik, jako je manipulace páteře nebo manuální terapie, které pomáhají obnovit zarovnání páteře a zmírnit tlak na nervy, jako je sedací nerv, což vede k úlevě od příznaků bolesti ischias. Mohou také doporučit úpravu životního stylu, například správnou ergonomii při práci za stolem nebo při jiných činnostech, které vyžadují dlouhodobé sezení nebo stání, což může přispět k nesprávnému nastavení páteře, které časem vede k útlaku ischiatického nervu, pokud není správně korigováno vhodnými úpravami držení těla během každého dne. 

Změna jídelníčku

Některé potraviny jsou spojovány se zlepšením krevního oběhu, protizánětlivými tendencemi a úlevou od bolesti. Na tomto seznamu jsou pálivé papriky obsahující kapsaicin, česnek, cibule, pórek, pažitka, medvědí česnek a šalotka. Kromě těchto složek se nachází větší množství potenciálních pomocníků ve stravě; fazole, olivy, klíčky a výrobky na bázi sóji byly zaznamenány pro svou schopnost snižovat syntézu prostaglandinů – což je jeden z hlavních klíčů k celkovému snížení zánětu. Zlepšení příznaků se může zpočátku projevit až po určité době, než se dietní přístupy k bolestem sedacího nervu projeví, ale často stojí za úsilí, které se do nich investuje.

Nejlepší cviky na skřípnutý sedací nerv

Když máte skřípnutý sedací nerv, je cvičení klíčem ke zmírnění bolesti. Cvičení pomáhá posilovat svaly kolem nervu a zároveň je protahuje. Tím se sníží tlak na nerv, což zase sníží bolest nebo nepohodlí, které můžete pociťovat. Cvičení navíc může pomoci zlepšit krevní oběh v dané oblasti, což může zabránit dalšímu útlaku postižených nervů.

Existuje několik různých cviků, které mohou pomoci zmírnit bolest ischiasu. Zde jsou uvedeny některé z nejúčinnějších:

1.Protažení hýždí v leže

Uvolnění hýždí lze dosáhnout v několika jednoduchých krocích. Začněte tím, že si lehnete na záda a přitáhnete koleno ke stejnému rameni – ne doprostřed hrudníku. V této poloze setrvejte několik vteřin a poté upravte úchop tak, abyste koleno pomalu ohýbali směrem ke stropu. Věnování času při provádění těchto postupů může vést ke zlepšení svalového tonusu a vyššímu množství pohodlí. Když je to možné, natáhněte obě nohy a zopakujte výše popsané pohyby. Uvolnění lze pocítit při důsledném cvičení.

2.Roztahování hýždí

Lehněte si na záda a překřižte jednu nohu přes druhou tak, aby kotník spočíval na opačném stehně. Jemně přitahujte koleno k hrudníku, dokud neucítíte protažení hýždí nebo dolní části zad, a vydržte asi 30 sekund, než vyměníte strany.

3.Protažení hamstringů v sedě

Protažení hamstringů vsedě je skvělý způsob, jak zvýšit flexibilitu, snížit stres a napětí v dolní části těla a zlepšit držení těla. Vsedě s rovnými zády a nohama nataženýma před sebou pomalu naklánějte hrudník směrem k nohám, dokud neucítíte příjemné protažení hamstringů. Při provádění tohoto cviku je důležité zachovat správnou formu, protože vám umožní plně využít výhod protažení bez rizika zranění. Pro každou nohu by měla stačit přiměřená doba výdrže 30-45 sekund, než nakonec obě nohy přeložíte přes sebe pro větší uvolnění. Toto cvičení nejenže zlepšuje svalovou koordinaci v oblasti hamstringů, ale potenciálně by mohlo dokonce pomoci snížit budoucí problémy s fyzickým nepohodlím.

Lehčí varianta: Posaďte se na podlahu s oběma nohama nataženýma před sebou a kolem jedné nohy obtočte ručník. Mírně přitahujte ručník, dokud neucítíte protažení podél hamstringů, a vydržte 30 sekund, než vyměníte strany.

4.Rotace v kyčlích

Lehněte si na záda s oběma koleny pokrčenými v úhlu 90 stupňů a chodidly položenými na podlaze. Pomalu otáčejte jedním kolenem směrem ven tak daleko, jak to jen pohodlně dokážete, a vydržte 30 sekund, než vyměníte strany. Dbejte na to, abyste po celou dobu cvičení měli oba boky pevně opřené o zem.

5.Protažení středu hamstringů

Leh na zádech je účinný způsob, jak uvolnit hýžďové svaly. Přitáhněte jedno koleno k protilehlému rameni a rukou ho na pět sekund přitlačte na místo. Jakmile v této poloze vydržíte pět sekund, vydechněte a přitáhněte koleno zpět k hrudníku. Pokračujte v tomto cvičení, dokud nepocítíte úlevu, což pomůže uvolnit případné napětí ve svalu a umožní mu relaxovat.

6.Uvolnění pánve

Uvolňování pánve a boků na čtyřech je skvělý způsob, jak protáhnout ohybače kyčlí a posílit jádro těla. Začněte tím, že se postavíte do pozice kočky na čtyřech a ujistíte se, že máte nohy otočené směrem ven – to znamená, že kolena směřují mírně ven a špičky nohou směřují k sobě.

Jakmile se v této poloze cítíte pohodlně, můžete se začít pohupovat dopředu a dozadu na patách tak, jak je vám to příjemné. Během cvičení nezapomeňte zhluboka dýchat a dávejte pozor na případné nepohodlí nebo napětí. Toto cvičení je nejen účinné pro uvolnění napětí v bedrech, ale také pomáhá budovat celkovou sílu v oblasti dolní části těla.

7.Piriformis strečink

Lehněte si na jeden bok a pokrčte obě kolena tak, aby spolu svíraly pravý úhel (jako tvar písmene „L“).

Překřižte jeden kotník nad druhým stehnem a jemně tlačte dolů, dokud neucítíte protažení buď v oblasti hýždí, nebo v dolní části zad, poté vydržte 30 sekund a pak vyměňte strany.

8.Core aktivace

Při aktivizaci středu těla vleže na zádech je vhodné použít gymnastický míč, gauč nebo židli a položit na ně nohy. Položením dlaní na stehna jemně přitáhněte špičky nohou ke stropu a přitom tlačte dlaněmi do stehen. Tento postup můžete ještě zesílit tím, že zvednete jednu patu a udržíte ji zvednutou po dobu několika sekund. Tím aktivujete břišní i zádové svaly a zároveň stimulujete další partie, jako je bránice a pánevní dno.

9.Pozice dítěte

Dětská pozice je pohodlné cvičení, které lze použít k uvolnění svalů kyčlí a uvolnění napětí v této oblasti. Začněte tak, že si kleknete na všechny čtyři, nohy jsou u sebe a špičky se dotýkají. Pomalu vydechujte, zatímco hýždě posouváte zpět k patám chodidel. Položte si dlaně na podlahu, abyste se o ně opřeli, a držte se pětkrát se zhluboka nadechněte. Po skončení se pomalu vraťte do výchozí polohy a cvik podle potřeby opakujte.

10.Pozice holuba

Tato jóga pozice otevírající boky je skvělým způsobem, jak se zaměřit na hýždě, ohýbače kyčlí a svaly jádra najednou.

Začněte tím, že si stoupnete na všechny čtyři a jedno koleno pokrčíte dopředu dokud nebude směřovat k opačnému rameni. V této poloze vydržte několik hlubokých nádechů a výdechů a poté vyměňte strany.

Dbejte na to, abyste po celou dobu cvičení udržovali prodlouženou páteř, a při přechodu do různých úseků pomalu zhluboka dýchejte. To pomůže uvolnit případné napětí v dané oblasti a podpoří uvolnění.

11.Pěnové válení

K uvolnění svalového napětí v oblastech kolem sedacího nervu lze použít pěnové válení. Pěnový válec je kus pěny ve tvaru válce, který používáte k masáži napjatých svalů s cílem uvolnit napětí a zlepšit flexibilitu. Válení na pěnovém válci pomáhá uvolnit svalové napětí spojené s ischiasem tím, že stimuluje krevní oběh v postižených oblastech.

Tyto cviky provádějte pomalu a opatrně, zaměřte se spíše na správnou formu než na rychlost nebo intenzitu – pomalé pohyby pomohou zajistit, aby se všechny svalové skupiny řádně protáhly, aniž byste je přetížili nebo si způsobili další zranění/bolest! Je také důležité mít na paměti, že tělo každého z nás je jiné – pokud se vám zdá, že vám jeden konkrétní cvik nevyhovuje, zkuste jiný! A konečně, ujistěte se, že na sebe příliš netlačíte – pokud vám něco začne být nepříjemné, okamžitě přestaňte!

Často Kladené Otázky

Jak dlouho bolí sedací nerv?

Sedací nerv je největším nervem v těle a jeho zánět nebo podráždění může být velmi bolestivé. U mnoha lidí může dojít ke vzplanutí ischiasu, které může trvat několik dní až několik týdnů. Intenzita příznaků se liší v závislosti na faktorech, jako je věk, životní styl, prostředí a anamnéza. Přesné stanovení diagnózy všech základních problémů je důležité pro rozhodnutí o nejlepším způsobu léčby a určení doby, po kterou mohou příznaky ischiasu trvat. Vyžádání si rady od poskytovatele zdravotní péče ohledně zákroků, které mohou přinést úlevu, může pacientům pomoci vyrovnat se s bolestí a dalšími souvisejícími příznaky ischiasu.

Kde bolí sedací nerv?

Sedací nerv je nejdelší nerv v těle, vede od dolní části zad dolů přes boky, hýždě a nohy. Pokud je tento nerv stlačen nebo podrážděn v důsledku zranění nebo jiných příčin, může způsobovat vyzařující bolest v dolní části zad, kyčlích a nohou. Bolest se může projevovat také pálením, mravenčením nebo necitlivostí a pocitem svalové slabosti spolu s dalšími příznaky v závislosti na příčině a závažnosti poškození sedacího nervu. Při správné diagnóze a léčebném plánu je zvládnutí ischiasu zcela možné.

Závěr

Ischias je nepříjemný stav způsobený zánětem sedacího nervu, který vede podél bederní páteře dolů do nohou a chodidel. Existuje několik možných příčin tohoto stavu, včetně poškození meziobratlových plotének mezi obratli, svalové naléhání v důsledku zranění nebo přetížení, degenerativní změny kostí v důsledku osteoartrózy nebo jiné stavy způsobující útlak okolních nervů, jako jsou komplikace v těhotenství nebo nádory. Příznaky mohou sahat od bolesti zad vyzařující do dolní končetiny s omezenou pohyblivostí v této části páteře až po oslabené svaly a zhoršené kožní vjemy v blízkosti postižených oblastí, jako jsou hýždě a nohy. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, je důležité, abyste ihned vyhledali lékařskou pomoc a mohli podstoupit léčbu odpovídající vaší situaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend