Máte Bolest Pod Levou Lopatkou? 8 Zaručených Technik Pro Úlevu Od Bolestí a Nepříjemného Píchání!

Máte Bolest Pod Levou Lopatkou? 8 Zaručených Technik Pro Úlevu Od Bolestí a Nepříjemného Píchání!

Pokud máte bolesti pod levou lopatkou, vězte, že nejste sami. Tento typ nepříjemných pocitů je běžným příznakem, který se může projevovat různými způsoby a může být způsoben mnoha různými onemocněními. Je důležité pochopit, co může být příčinou vašich potíží, abyste mohli vyhledat správnou léčbu. Zde je přehled toho, co vás může bolet pod levou lopatkou a jak se o tom dozvědět více 

Co může být příčinou mé bolesti? 

Bolest pod levou lopatkou může být způsobena různými stavy nebo zraněními, od drobných bolestí svalů až po vážnější problémy, jako je infarkt nebo problémy se žlučníkem. Mezi nejčastější příčiny patří přetížení svalů, skřípnutí nervů a žlučové kameny 

Natažení svalů 

K přetížení svalů dochází, když jsou svaly přetížené nebo natažené za hranici svých možností. K tomu může dojít při fyzické aktivitě nebo i při příliš dlouhém sezení v nepohodlné poloze. Svalové napětí se obvykle projevuje jako tupá bolest a může způsobit citlivost v oblasti lopatek. Odpočinek, ledování postižené oblasti a užívání protizánětlivých léků může pomoci zmírnit příznaky svalového přetížení.

Skřípnuté nervy 

Skřípnutí nervu je přesně to, jak zní – nerv, který byl stlačen v důsledku zranění nebo nesprávného nastavení kostí nebo měkkých tkání v těle (např. chrupavky). Skřípnuté nervy mohou způsobovat vystřelující bolesti, pocity necitlivosti a brnění nebo dokonce pocity slabosti v určitých částech těla (například v pažích). Účinnou léčbou skřípnutých nervů jsou fyzioterapeutická cvičení, protahování a masáže.

Žlučové kameny 

Další možnou příčinou bolesti pod levou lopatkou jsou žlučové kameny, které však obvykle vyzařují i na pravou stranu. Žlučové kameny vznikají, když se žluč shromažďuje uvnitř žlučníku a tvrdne v malé kameny, které pak blokují průchody uvnitř orgánu. Pacienti mohou pociťovat prudké bolesti, které trvají několik minut až několik hodin, než odezní. Léčba se liší v závislosti na závažnosti, ale obvykle vyžaduje chirurgické odstranění buď částí kamenů, nebo celých kamenů, pokud jsou dostatečně velké.  

Blokáda hrudní páteře

Blokáda hrudní páteře je dalším stavem, který může způsobit bolest pod levou lopatkou. Tento stav se vyskytuje, když jsou meziobratlové ploténky poškozeny nebo postiženy nějakým zraněním a stlačují nervy v této oblasti. To může způsobit bolest, necitlivost, pálení a slabost. Fyzioterapie je obvykle úspěšnou formou léčby blokády hrudní páteře.

Blokáda křční páteře

Blokáda křční páteře je podobný stav, jako blokáda hrudní páteře. Tato porucha se objevuje, když jsou meziobratlové ploténky poškozeny nebo postiženy nějakým zraněním a stlačují nervy v oblasti od levé lopatky až po malíkovou oblast. Bolest může být akutní nebo tupá a často se projevuje jako necitlivost, pálení a znecitlivění. Fyzioterapie je obvykle úspěšnou formou léčby blokády křční páteře.

Infarkt

Infarkt je nejnebezpečnější a nejvážnější stav, který může způsobit bolest pod levou lopatkou. Infarkt se vyskytuje, když dochází ke srdečnímu infarktu v důsledku ucpané tepny nebo nekrózy (smrti) části srdce. Bolest pocítitelná po levé lopatce může být příznakem infarktu. Kromě bolesti pod levou lopatkou mohou pacienti také cítit úzkost, dýchavičnost a nevolnost. Léčba infarktu obvykle vyžaduje hospitalizaci a léky na ředění krve, aby se zabránilo dalšímu poškození srdce.

Tipy a techniky pro zklidnění bolavého svalu pod lopatkou 

Zažili jste někdy bolest nebo nepříjemné píchání v oblasti pod lopatkou? Naštěstí existují jednoduché techniky, které můžete použít ke zmírnění nepříjemných pocitů a k uvolnění svalu:

1. Použití tepelné nebo studené terapie

Aplikace tepla nebo chladu na bolavý sval může být účinná při snižování zánětu a zmírňování bolesti. Zkuste si dát horkou koupel nebo sprchu, použít nahřívací polštářek nebo přiložit na postižené místo ledový obklad. Experimentujte s různými teplotami, abyste zjistili, která z nich vám nejlépe vyhovuje 

2. Protahování

Jemné protahování může být užitečné při uvolňování napětí ve svalech kolem lopatek. Zkuste pomalu otáčet hlavou ze strany na stranu a jemně zvedat ruce nad hlavu, přičemž je udržujte rovně (nenuťte se k tomu více, než je vám příjemné). Můžete také vyzkoušet jógovou pozici psa směrem dolů – jednoduše si stoupněte na všechny čtyři a tlačte boky ke stropu, přičemž ruce držte rovně pod sebou.

3 nejlepší cviky pro rychlou úlevu od píchání pod lopatkou:

a) Vyvýšení ramene

Když stojíte nebo sedíte, nastavte jedno rameno dozadu a s dlaněmi nahoru. Udržujte toto napětí po dobu 10-15 sekund a poté pomalu vracejte ruku zpátky na své místo. Opakujte 2-3 krát na každou stranu 

b) Stimulace lopatky

Udělejte si mlhou tak, že položíte dlaň na lopatku a jemně do ní masírujete. Udržujte toto napětí po dobu 10-15 sekund a poté opakujte na druhou stranu.

c) Zvedání paže

Udržujte ruku rovnou za hlavou, pomalu zvedejte rameno o jednu palec nahoru a držte je tam po dobu 10-15 sekund. Opakujte 2-3 krát na každou stranu nebo podle potřeby. 

3. Masáž

Masáž postižené oblasti může být prospěšná pro uvolnění napjatých svalů a zlepšení krevního oběhu, což pomáhá snížit bolest a zánět. Profesionální masér bude mít pravděpodobně více zkušeností s masáží bolavých svalů než vy; pokud to však pro vás není možné, zkuste použít pěnový válec nebo tenisový míček opřený o zeď a jemně si oblast masírovat sami (vždy při tom dbejte zvýšené opatrnosti) 

4. Pěnový válec

Nemůžete si zajít na masáž? Nevadí! Můžete si sami pomoci od bolesti pod lopatkou pomalým „válením“ po pěnovém válci. Přidejte několik vteřin do každé pozice, kterou zvolíte, a udržujte tlak na sval. Pokud začnete cítit nepohodlí nebo bolest, pomalu se odsunujte.

Nepodceňujte efektivnost pěnových válců, mnoho lidí je preferuje před klasickou masáží, protože dokáží uvolnit svaly a zvýšit krevní oběh.

5. Dělejte si přestávky

Pokud dlouho sedíte u stolu a špatně držíte tělo, dělejte si během dne pravidelné přestávky, abyste se mohli postavit a hýbat se (nebo ještě lépe – jděte ven!). To pomůže snížit zátěž lopatek a zlepšit krevní oběh v této oblasti. Kromě toho se každý den věnujte správnému držení těla při sezení/stání/pohybu; tím se tyto svaly nebudou namáhat, aby se v budoucnu opět příliš nezatáhly nebo nebolely! 

Ideální je dělat alespoň 12 krátkých přestávek za 5 hodin, práce, ale i pár minut může udělat hodně – tak se nebojte a dělejte si je!

6. Akupunktura

Akupunktura je starobylý léčebný postup, který se používá k léčbě napjatých svalů, bolesti a zánětu. Díky zavedení tenkých jehel do určitých bodů na těle se stimuluje vnitřní energie a podporuje uvolňování napětí. Akupunkturu mohou provádět jak profesionální akupunkturistka/akupunkturista, tak sami doma (alespoň na základní úrovni).

7. Obecné doporučení

Dbejte na své držení těla (správné postavení je ramena rovná, hlava nadopažím, nohy rovnoběžné s podlahou) a vyhněte se nepohodlným/nesprávným pozicím, které by mohly vést ke stlačení nervu. Zvýšte příjem vitamínů B, které mají protizánětlivé vlastnosti a podporují správnou funkci motorických neuronů a svalových buněk. Udržujte si zdravou stravu bohatou na živiny, abyste měli dostatek energie pro každodenní činnosti a dodržujte pitný režim

8. Navštivte svého lékaře

Pokud bolest přetrvává i po vyzkoušení některé z těchto technik nebo pokud se časem zhoršuje, je vždy dobré poradit se s lékařem; ten vám může doporučit fyzikální terapii nebo jinou léčbu v závislosti na tom, co je příčinou vašich potíží! 

Bolestivý sval pod lopatkou může způsobit značné nepohodlí, ale naštěstí je k dispozici několik jednoduchých technik, které vám mohou od takové bolesti ulevit! Dělání přestávek během dne, používání tepelné/studené terapie, jemné protahování, masírování pěnovým válečkem/tenisovým míčkem opřeným o zeď, pokud je to nutné, a návštěva lékaře jsou užitečné způsoby, jak zvládnout bolest v této oblasti, aby se nestala příliš velkým problémem! Díky za přečtení – a teď běžte ukázat tomu bolavému svalu, kdo je tady pánem!

Závěr

Před rozhodnutím o postupu léčby bolesti pod levou lopatkou je důležité poradit se s lékařem, který na základě vašich příznaků a anamnézy stanoví přesnou diagnózu. Pokud v poslední době pociťujete v této oblasti nepříjemné pocity, určitě navštivte poskytovatele zdravotní péče, aby mohl určit, co by je mohlo způsobovat, a podle toho s vámi prověřit možnosti léčby. Díky náležité péči a pozornosti byste měli brzy najít úlevu!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend