8 Nejefektivnějších Technik Pro Úlevu Od Bolesti Hrudní Páteře!

8 Nejefektivnějších Technik Pro Úlevu Od Bolesti Hrudní Páteře!

Bolest v oblasti hrudní páteře je častým problémem, který může být způsoben únavou, stresem nebo dokonce dlouhodobou nepohodlnou polohou. Pokud trpíte bolestmi v oblasti hrudní páteře, je důležité najít účinné způsoby jak tuto bolest ulevit. Existuje několik technik a strategií, které mohou pomoci snížit úroveň bolesti v oblasti hrudní páteře. Poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby a zda je pro vás bezpečné provádět tyto techniky. 

Bolest hrudní páteře může způsobovat značné potíže a ztěžovat každodenní aktivity. Naštěstí je k dispozici celá řada léčebných postupů, které pomáhají tento stav zvládnout.

1. Pravidelné mobilizační cvičení 

Cvičení je skvělým způsobem, jak ulevit od bolesti v oblasti hrudní páteře. Je důležité si uvědomit, že nadměrná fyzická aktivita můze ve skutečnosti situaci prohloubila. Doporučuje se proto cvičení s mnohem niššmi intenzitu a s pohodlnou rychlostí. Zaměstnejete-li správne svaly na podporu vašich hlavových pohybov a drzeni tela, budete schopni dosahovat lepsich rezultatu pri dosazeni svujch cilu – minimalizace bolestivosti. 

7 Nejlepších cviků, které vám uvolní hrudní páteř od bolestí:

Pozice trucu

Tuto pozici si dáváme jako přirovnání k trucování v koutě, ale tentokrát se ukáže být poměrně užitečné. Nastavíme se na židli čelem ke zdi a na sedacích hrbolech sedneme tak, že nakloníme pánev lehce dopředu. Pozorujeme, aby chodidla byla celou plochou na podlaze. Předloktí umísťujeme na zeď a opíráme se o ně čelem. Uvolněné ramena neustále kontrolujeme, aby zbyly rozpohybované.

S každým nádechem se snažíme mezižeberní prostory mezi lopatkami rozšiřovat (vydechnutý vzduch nahrazujeme pramenem čerstvého). Nejobtížnější je však s výdechem – zaměřit se na ústní brzdu (srovnejte si toto cvičení s pokusem sfouknout svíčku umiestnenou pred Vami). Vydechnout co nejhlouběji a pokusit se prsní kost směrem ke zdi priblížit.

Nejlépe je opakovat tyto pohyby 2-3krát v řadě pro optimalizaci posilovací efektu. Tento cvik velmi dobře spolupracuje s dalšími posezanými pohybovými aktivitami pro podporu hlubokého stabilizačnio svalstva bederni oblasti, takového jako napriklad jóga nebo pilates. Pravidelnym provadetim tohoto cviku muzete citlivost ve Vasi bederni oblasti preformit na lepsi stranu co do stabilitu a odolnost proti injurym bocni bedreniho stavce i opozdenemu bolestivani struktur okolo bederniho kloubu.

Prohnutí hrudní páteře s pomůckami

Pro správně provést prohnutí hrudní páteře, je důležité mít k dispozici správnou pomůcku. Široký výběr zde nabízí válec – ideální volba pro začínající i pokročilé. Pokud však nemáte v domácnosti toto náčiní, není třeba se bát: overball nebo pevně srolovanou osušku lze také úspěšně použít. Vezměte proto oblast hrudní páteře a ohýbejte ji postupem, který si sami zvolíte. Volba paže je čistě na vás: můžete si je buď zkřížit na hrudi, položit pod hlavu, nebo je držet ve svícnu.

Kdybyste chtěli tento cvik uskutečnit bezpečněji – resp. bez rizika trvalého poškození – dejte si pod hlavu polštárek nebo alespoň složenou deku; ta poskytne potlačenou oporu a umožní provedení cviku bez velkého napnutí ve svalech krku či ramenou. Takový pohyb mohou provést lidé s jakoukoli délkou či tvrdosti hrudní páteře; zkrátka každý se mohl naučit tento cvik a dostat se do formy snadno a bezpečně!

Vzpažení v pozici kleku

Výpady na kolenou jsou skvělým způsobem, jak protáhnout a prodloužit páteř. Začněte tím, že si kleknete na ruce a kolena, pánev zvednete a trup mírně snížíte. Dbejte na to, aby byly paže, trup a pánev v jedné rovině, což umožní optimální protažení páteře mezi lopatkami. V této poloze se zhluboka nadechněte do břicha a prohněte páteř směrem ke stropu. Při výdechu se předkloňte a přitáhněte hrudní kost blíže k podložce, krk držte rovně a nepokládejte čelo na podložku. Pro dosažení maximálního účinku opakujte tento cvik 2-3krát

Pozice krávy

Pozice krávy je skvělým způsob, jak otevřít hrudník a páteř. Začněte tím, že se postavíte do polohy na stole s rukama a koleny na zemi. Při nádechu nechte spodní část zad prohnout směrem k podlaze, při výdechu stáhněte lopatky k sobě a podívejte se vzhůru ke stropu. V této pozici pocítíte příjemné protažení celé páteře. Pro dosažení maximálního účinku opakujte 2-3krát

Pozice kobry

Pozice kobry je dalším skvělým cvikem pro protažení a prodloužení páteře. V poloze vleže na zádech položte ruce podél trupu a pevně je zatlačte do podložky, zatímco zvedáte a vyklenujete z ní horní část těla narovnáním paží. Udělejte několik pomalých hlubokých a pociťujte protažení podél páteře. Ucítíte také příjemné protažení ramen a hrudníku. V této pozici vydržte 10-15 sekund a poté se pomalu spusťte zpět na podložku. Pro dosažení maximálního účinku opakujte 2-3krát

Pozice kočky

Pozice kočky je skvělým způsobem, jak protáhnout a uvolnit páteř a zároveň ulevit od bolesti dolní části zad. Začněte tím, že se na podlaze postavíte do polohy na všech čtyřech, ruce budete mít přímo pod rameny a kolena přímo pod boky. S nádechem prohněte záda jako kočka, která se bojí, a tlačte je ke stropu tak daleko, jak jen to bude možné. Při výdechu zakulaťte záda podobně, jako by to udělala rozzuřená kočka.

Dlouhý tah

Tento cvik zahrnuje rotaci páteře vleže na boku, pomocí fixace pánve. Začínáme pozicí vleže na boku, s dolní nohou tělem v ose a horní nohou ve správném úhlu vůči trupu (pokud se cítíte ještě napjatější, položte nohu trochu níž, ale udržujete koleno rovné!). Paže by měla být před tělem s dlaněmi opačně směrovanými a hlavou umístěnou na pevné podložce (nebo si dejte polštářek). S výdechem proveďte pomalou rotaci za horní paži a snažte se ji udržet po dobu 3 nádechů. Poté se opatrně a postupně vraťte zpátky do počáteční polohy a otočte se na druhý bok.

Není neobvyklé pozorovat rozdíly mezi obema stranami ve smyslu rozsahu pohybu. Pohyb by neměl bolet, spíš pouze tahat. Pokud se cvičení projevuje bolestivosti (kdekoliv), okamžitě ho ukončete. Dlouhého tahu je skvělým cvikem pro protažení chrbtice a zlepšení stabilitu mezi bedry i lopatkami. Uvolnilo by to vaši hruď a protáhl ramena do širšich poloh, často to mohou ulevit od bolesti zad i ramen.

2. Správne držení těla 

Dalšim efektivním způsobem jak minimalizovat bolest je správné držení těla během denních činností. Je důležité udržovat záda rovné a pyšné. Nezapomínejte ani na protažení a relaxaci svalů v oblasti hrudní páteře, které jsou často napnuté během dlouhodobých pohybových aktivit. 

3. Masáž 

Masáž je technika, která může pomoci ulevit od bolesti v oblasti hrudní páteře. Používá se k relaxaci svalu v této oblasti a jejich uvolnění. Masáž může pomoci zmírnit napětí, bolest a stres. 

Pokud nemáte rádi masáže, nebo nechcete za masáž platit, můžete za pomoci pěnového válečku a různých odlišných cviků sami masírovat bolavou část páteře. Tato technika se nazývá „foam rolling“ a je vhodná pro relaxaci svalu po fyzické aktivitě. 

Jak začít s foam rollingem:

  • Najděte si pěnový váleček a lehce na něj nasedněte.
  • Nepoužívejte velký tlak; postupujte po malých částech svalu, abyste se jim vyhnuli.
  • Protrhejte bolestivé oblasti, dokud necítíte protažení.
  • Pokračujte ve směru od ramene k bederní páteři. 

Foam rolling je skvělá metoda pro uvolnění napjatých svalu a relaxaci hrudní páteře. Pomůže vám zbavit se bolesti a prodloužení vašich pohyblivosti.

4. Farmakoterapie 

V některých případech mohou být léky nezbytné k úlevě od bolesti v oblasti hrudní páteře. Lékaři často doporučují léky proti bolesti, jako jsou ibuprofen nebo paracetamol, ale pokud je fyzická aktivita obtížná nebo nemožná, může být potřeba dalšího odborného poradenství.

5. Rázová vlna

Radiální rázová vlna je jednou z mnoha metod, které se používají k léčbě funkčních poruch pohybového aparátu. Tato metoda je unikátní svým schopnostem rychle a efektivně léčit svalové přetížení. Radiální rázová vlna dokáže během krátkých chvil dopravit do přetížených svalů velké množství krve, lymfatické tekutiny a živin, což podporuje prokrvení svalu a stimuluje metabolismus. Z tohoto důvodu jsou metabolity a odpadní produkty odplaveny z místa zánětu či bolesti urychleněji než bez dodatečné terapie. Pro dosažení maximální účinnosti se často tuto terapii kombinuje s vibrační masážní technikou V-actoru, který intenzivně uvolňuje stařenou svalovou hmotu, urychluje regeneraci a nastartování metabolismu.

Studie o tomto druhu léčby potvrzuje jeho úspěšnost ve smyslu prevence vzniku pohybových problémů i redukci bolesti u již existujcich onemocneni. Akupunktura taktéž funguje na principu proudění energie skrz tělo, avšak radiální razová vlna na ni navazuje lepšim prokrvením svalové hmoty a rychlým obnovovaním metabolizmu. Následě to poskytuje lepší možnost cíleného působení fyzioterapeutickými postupy na daném místě bolesti.

6. Fyzioterapie

Prvním krokem při léčbě tohoto typu bolesti je obvykle posouzení měkkých tkání, protože ty jsou často zdrojem problému. Za tímto účelem se provádí podrobné kineziologické vyšetření, které může zahrnovat vyšetření lopatek, krční a bederní páteře atd. Při vyšetření mohou být objeveny spoušťové body v oblasti trapézů, krátkých extenzorů krku, otáčení hlavy a lopatkového elevátoru, které se často vyskytují jednostranně. Kromě toho je běžné, že svaly podél páteře – zejména extenzory – vykazují hypertonus. Pokud jsou při vyšetření přítomny blokády obratlů nebo žeber, mohou často po ošetření měkkých tkání a svalů, které je způsobují, vymizet; přesto však může být nutná manuální manipulace nebo mobilizace

Když se klouby „křupnou“ v důsledku zvýšené elasticity vazů, které je obklopují, mohou se nad nebo pod tímto místem v páteři vytvořit další blokády, protože se snaží bránit nestabilitě. Tyto blokády se mohou vyskytovat ve všech různých směrech a rotacích; blokády žeber mohou navíc vést i k potížím s nádechem nebo výdechem. Proto je důležité, aby pacienti trpící bolestmi v hrudní oblasti rychle vyhledali odborné ošetření, aby mohlo být provedeno komplexní posouzení jejich stavu s vhodnými zákroky provedenými brzy po stanovení diagnózy.

7. Relaxace a meditace

Relaxační techniky a meditace mohou být užitečné při léčbě bolesti v oblasti hrudní páteře. Tyto techniky jsou navrženy tak, aby se pacienti naučili relaxovat a snížit napětí ve svém těle. Relaxační cvičení mohou zahrnovat jógu, dechová cvičení nebo progresivní svalovou relaxaci. Meditace může zahrnovat hluboké dýchání nebo visualizaci, které jsou navržené tak, aby pacienti učili svůj mozek a mysl relaxovat a odpočívat.

Tyto techniky jsou užitečné při zmírnění bolesti a stresu v oblasti hrudní páteře. Mohou být prováděny samostatně nebo spolu s jinými terapiemi, jako je fyzioterapie. Může být užitečné se naučit pravidelně provádět relaxační techniky a meditaci, aby se snížil stres a bolest v oblasti hrudní páteře.

8. Akupresura

Akupresura je starověká léčebná technika, kterou mohou lidé sami provádět doma. Pomocí akupresury mohou stimulovat body na těle, které jsou spojeny s tělesnými orgány, aby se zlepšil prokrvení a stimulovala tok energie.

Akupresura je často používána ke snížení bolesti v oblasti hrudní páteře, protože poskytuje rychlou úlevu od bolesti. Akupresurní body mohou být stimulovány palcem nebo hrotem akupresury; dlouhé hodiny lze dosáhnout tím, že se na ně začne působit. Stimulace akupresurních bodů na hrudi by měla být prováděna s opatrností a je důležité se poradit s lékařem nebo léčitelem před samoléčbou.

Akupresura se často kombinuje s jinými terapiemi, jako je masáž nebo fyzioterapie, aby pacienti dosáhli optimálního zlepšení.

Základem je ovšem prevence problémů s hrudní páteří

Doporučení pro prevenci a úlevu od bolesti v hrudní páteři:

  1. Pravidelne cvičit dynamické i statické cviky pro protažení páteře
  2. Udržovat dobré držení těla během denních činností
  3. Pravidelnou masáž oblasti hrudní páteře
  4. Využití farmakoterapie a rázové vlny pro léčbu závažnější bolesti hrudní páteře

Všem doporučujeme, aby se snažili prevenci problémů s páteří co nejvíce podporovat, aby zabránili napětím a bolestem v oblasti hrudní páteře. V některých případech je nutné se poradit s odborníkem na problematiku pohybových systémů, aby byl stav pacienta správně posouzen a léčba mohla být upravena tak, aby byla úspěšná.

Často Kladené Otázky

Co všechno může bolet od páteře?

Páteř je jedním z nejdůležitějších kosterních struktur v našem těle, proto je důležité vědět, co může bolet od páteře. Bolest zad může být způsobena různými faktory a projevuje se velmi rychle. Páteř se skládá z obratlů, meziobratlových plotének, vazivového aparátu a svalového systému. Tyto struktury jsou nesmírně důležité pro pohyblivost páteře a podporu trupu. Pokud se něco pokazí nebo se objeví patologické stavy, mohou být tyto tkáně poškozeny a vyvolat bolest.

Mechanické poruchy jsou často jednou z hlavních příčin bolesti hrudní páteře. Mezi tyto poruchy patří masivní poškození obratlú, hernie meziobratlových plotének, destrukce disky a artróza kloubú. V takových situacích je nutné podstoupit lékařskou diagnózu a terapii aby se problém eliminoval nebo alespoň minimalizoval.

Z jakých důvodů bolívá hrudní páteř?

Bolesti zad mohou mít mnoho různých příčin, od zdravotních potíží až po každodenní činnosti. Mezi nejčastější příčiny patří přetížení svalů nebo vazů, artritida, skolióza, stenóza páteře, úrazy a zlomeniny páteře, hernie plotének, osteoporóza, infekce a nádory.

Závěrem

Celkově lze říci, že léčba bolesti v oblasti hrudní páteře zahrnuje kombinaci masáže, terapeutického ošetření, akupunktury, fyzioterapie, posilování a relaxační techniky. Tyto terapeutické metody se často používají společně s léky proti bolesti k zmírnění bolesti a uvolnění napětí v hrudní oblasti. Je důležité pro pacienty pečlivě sledovat stav svých pohybových struktur, aby se minimalizovalo riziko vzniku bolesti a aby se zabránilo dlouhodobějším problémům s hrudní páteří.

Uvedené postupy jsou kombinovány s prevencí, jako je správné držení těla během fyzických aktivit a cvičení protažení hrudní páteře, aby se podpořila celková stabilitou a udržel optimální pohyb v páteři. Prevence je nejlepším způsobem, jak se vyhnout bolesti hrudní páteře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend