Silné Léky Na Bolest Zad Na Předpis! Celý Seznam

Silné Léky Na Bolest Zad Na Předpis! Celý Seznam

Neexistuje univerzální přístup k léčbě bolesti zad, protože zdroj a závažnost bolesti se mohou u jednotlivých osob výrazně lišit. U mnoha lidí, kteří trpí chronickou bolestí zad, však mohou být k dosažení úlevy nutné silné léky na předpis.

Jedním z takových léků jsou opioidy, druh narkotik, které mohou být velmi účinné při léčbě středně silné až silné bolesti. Opioidy však s sebou nesou riziko závislosti a zneužití, proto by je měl předepisovat pouze lékař, který je obeznámen s anamnézou pacienta.

Další možností léčby chronické bolesti zad jsou NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), mezi které patří ibuprofen a naproxen. Tyto léky mohou přinést úlevu od zánětu a bolesti, ale mohou také způsobit gastrointestinální problémy, například žaludeční vředy.

Nejlepší přístup k léčbě bolesti zad nakonec závisí na konkrétní situaci a potřebách jednotlivce. Pokud trpíte chronickou bolestí zad, určitě se poraďte se svým lékařem o všech možnostech léčby, zde je seznam léků na bolesti zad, které jsou pouze na předpis:

1. Analgetika – antipyretika

Léky proti bolesti se používají k tlumení akutní i chronické bolesti*. Nemají však protizánětlivý účinek, takže je nelze použít u stavů, kde je přítomen zánět (např. artritida*).

Mezi účinné látky této skupiny patří např:

  • paracetamol,
  • metamizol,
  • propyfenazon.

*Chronickou bolest lze léčit léky proti bolesti, ale léčba chronické bolesti a revmatických onemocnění kloubů by měla vždy probíhat pod dohledem lékaře.

2. Nesteroidní antirevmatika

Léky proti bolesti lze obecně rozdělit do dvou kategorií: léky, které blokují cyklooxygenázu (COX), a léky, které ji neblokují

COX je enzym, který pomáhá produkovat prostaglandiny, což jsou chemické látky, které se podílejí na vzniku bolesti, zánětu a horečky. Existují dva typy enzymů COX, COX-1 a COX-2. První z nich je v těle přítomen vždy, zatímco druhý se produkuje pouze při poškození nebo zánětu tkání

Léky, které blokují oba typy enzymů COX, se nazývají neselektivní inhibitory COX. Patří mezi ně aspirin, ibuprofen a diklofenak. Léky, které blokují pouze enzym COX-2, se nazývají preferenční inhibitory COX-2. Patří mezi ně nimesulid a meloxikam. A konečně existují léky, které blokují pouze enzym COX-2 a nazývají se selektivní inhibitory COX-2 nebo koxiby. Patří mezi ně celekoxib a parekoxib

Všechny tyto léky jsou dostupné pouze na lékařský předpis.

3. Opioidní analgetika

Tyto léky se také nazývají narkotika. Patří mezi ně například tramadol, fentanyl, morfin a buprenorfin.

Opioidní analgetika blokují signály bolesti v mozku a míše vazbou na opioidní receptory. Jsou velmi účinná při tlumení středně silné až silné bolesti. Mohou však způsobovat ospalost, zácpu a další nežádoucí účinky a nesou s sebou riziko vzniku závislosti a zneužívání.

Opioidy jsou typem léku, který má své výhody i nevýhody. Ve vyšších dávkách mají tlumivý až uspávací účinek, což je může činit nebezpečnými, ale mají také potenciál pro vznik závislosti.

Existují dva typy opioidů:

  • silné
  • slabé

Mezi silné opioidy patří: morfin, fentanyl, oxykodon, penthidin a buprenorfin.

Mezi slabé opioidy patří: kodein, dihydrokodein a tramadol.

4. Kombinovaná analgetika

Existují také analgetika, která obsahují více než jednu účinnou látku. Například paracetamol + tramadol je kombinovaný lék, který se používá k tlumení středně silné až silné bolesti.

Léky proti bolesti jsou jedním z nejčastěji užívaných typů léků. Jsou vyrobeny z kombinace několika analgetických látek, včetně tramadolu, paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kodeinu. Mohou také obsahovat látky se slabými psychotropními účinky, jako je kofein nebo guaifenesin. Přestože se používají poměrně často, zůstávají ve srovnání s jinými typy léků stále relativně nepopulární.

5. Antidepresiva

Některá antidepresiva, například amitriptylin a duloxetin, lze použít k léčbě chronické bolesti. Působí tak, že blokují zpětné vychytávání některých neurotransmiterů, jako je serotonin a noradrenalin, které se podílejí na signalizaci bolesti.

Lékař může antidepresiva při chronické bolesti předepsat, pokud jiná léčba nebyla účinná. Tyto léky mohou způsobovat nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, zácpa a ospalost.

6. Antikonvulziva

Některá antikonvulziva, jako je gabapentin a pregabalin, lze použít k léčbě chronické bolesti. Působí tak, že snižují aktivitu některých neurotransmiterů, které se podílejí na signalizaci bolesti.

Lékař může antikonvulziva při chronické bolesti předepsat, pokud jiná léčba nebyla účinná. Tyto léky mohou způsobovat nežádoucí účinky, jako je ospalost, závratě a nevolnost.

7. Anxiolytika

Anxiolytika jsou léky, které se používají k léčbě úzkosti. Některá z nich, například diazepam a alprazolam, lze použít i k léčbě chronické bolesti. Působí tak, že snižují aktivitu určitých neurotransmiterů, které se podílejí na signalizaci bolesti.

Lékař může předepsat anxiolytika na chronickou bolest, pokud jiná léčba nebyla účinná. Tyto léky mohou způsobovat nežádoucí účinky, jako je ospalost, závratě a zmatenost.

8. Antipsychotika

Některá antipsychotika, například quetiapin a olanzapin, lze použít k léčbě chronické bolesti. Působí tak, že snižují aktivitu některých neurotransmiterů, které se podílejí na signalizaci bolesti.

Lékař může antipsychotika na chronickou bolest předepsat, pokud jiná léčba nebyla účinná. Tyto léky mohou způsobovat nežádoucí účinky, jako je ospalost, závratě a nevolnost.

9. Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou hormony produkované nadledvinami. Podílejí se na celé řadě tělesných procesů, včetně imunitní reakce a regulace hladiny cukru v krvi.

Kortikosteroidy lze použít k léčbě chronické bolesti. Působí tak, že snižují zánět a signalizaci bolesti.

Lékař může kortikosteroidy předepsat při chronické bolesti, pokud jiná léčba nebyla účinná. Tyto léky mohou způsobovat nežádoucí účinky, jako je přibývání na váze, osteoporóza a změny nálad.

Nežádoucí účinky:

K léčbě chronické bolesti zad lze použít celou řadu léků. Nejlepší léčba chronické bolesti závisí na příčině bolesti a na individuální reakci na různé způsoby léčby, vždy je ale důležité diagnóza lékaře, jelikož pacienti si často zaměňují bolest zad s boelstí ledvin. Někteří lidé mohou ke zvládnutí bolesti potřebovat kombinaci různých léčebných postupů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a Ženšenu. Udělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
🛡Získejte více energie a podpořte své tělo přirozeně!
Nenechte si ujít tuto speciální nabídku! Pouze nyní máte jedinečnou příležitost získat 30denní zásobu vitamínu K2 a ŽenšenuUdělejte první krok k podpoře zdraví.
Cítíte se unaveni?
Nebojte se udělat první krok k podpoře zdraví. Vyzkoušejte nyní bez rizika - 30denní zásoba čeká!
Send this to a friend