Bolest vpravém třísle u žen může být způsobena řadou faktorů, z nichž mnohé jsou specifické pro ženy. Proto může být obtížné určit hlavní příčinu bolesti. Existují však některé běžné příčiny bolesti třísel u žen, které stojí za zvážení. Níže se budeme zabývat třemi nejčastějšími příčinami bolesti v tříslech u žen.
6 nejčastějších příčin bolesti pravého třísla:
1. Dysfunkce kyčelního kloubu
Kyčelní kloub je kulový kloub, který umožňuje široký rozsah pohybu. Tento kloub však může být pro mnoho lidí také zdrojem bolesti. Dysfunkce kyčelního kloubu je obecný termín, který se používá pro označení jakéhokoli typu problému, který ovlivňuje funkci kyčelního kloubu. Může jít o problémy se svaly, šlachami nebo vazy, které kyčelní kloub podpírají. Může jít také o problémy s kostmi nebo chrupavkami, které tvoří samotný kloub. Pod tuto souhrnnou diagnózu mohou spadat i různé typy artritidy
Dysfunkce kyčelního kloubu je častou příčinou bolesti třísel u žen. To platí zejména pro ženy, které mají děti. Porod může značně zatížit svaly a vazy, které kyčelní kloub podpírají. To může vést k nestabilitě kloubu a nakonec k bolesti. Léčba dysfunkce kyčelního kloubu obvykle zahrnuje odpočinek, ledování a fyzioterapeutická cvičení zaměřená na posílení svalů, které kyčelní kloub podpírají. Chirurgický zákrok je nutný jen zřídka
2. Cysty na vaječnících
Další častou příčinou bolesti pravého třísla u žen jsou cysty na vaječnících. Cysty vaječníků jsou váčky naplněné tekutinou, které se mohou vytvořit na vaječnících nebo v jejich blízkosti. Jsou poměrně časté a obvykle nezhoubné (nenádorové). Někdy však mohou prasknout a způsobit silnou bolest. To platí zejména v případě, že je cysta velká nebo se na sebe stočila (tzv. torze). cysty na vaječnících se obvykle léčí volně prodejnými léky a opatřeními domácí péče, jako je odpočinek a ledování. Pokud však cysta sama nezmizí nebo pokud nadále způsobuje bolest, může být nutná operace .
3. Tříselná kýla
Tříselná kýla vzniká, když se část střeva vyklene slabým místem v břišní stěně v blízkosti třísel. To může způsobit silnou bolest na pravé straně a nepohodlí, zejména při kašli, kýchání nebo jiné činnosti, která zatěžuje břišní svaly. Tříselná kýla se častěji vyskytuje u mužů než u žen, přesto se může vyskytnout i u žen, zejména po porodu, kdy jsou břišní svaly slabší. Léčba tříselné kýly obvykle zahrnuje operaci, při níž se opraví otvor v břišní stěně, kterým vyčnívají střeva
4. Úraz nebo nadměrné používání
Další častou příčinou bolesti třísel zejména na levé straně, ale občas i na pravé straně, zejména u sportovců, je zranění nebo přetížení. Svaly a šlachy, které podpírají kyčelní kloub, mohou být při náhlých pohybech nebo opakovaných pohybech přetíženy nebo nataženy. Tento typ zranění se často vyskytuje u hráčů fotbalu, fotbalu nebo hokeje, kteří při běhu rychle mění směr. Léčba tohoto typu bolesti třísel obvykle zahrnuje odpočinek, ledování a fyzioterapeutická cvičení zaměřená na posílení svalů kolem kyčelního kloubu.
Pokud je nadměrné používá příčinou vaší bolesti, tak vám pomůže tento článek s 10 nejlepšími praktikami pro zmírnění bolesti třísel.
5. Bolest přenesená z bederní páteře
Bederní páteř je spodní část zad a skládá se z 5 obratlů. Mezi těmito obratli vycházejí nervy, které inervují dolní končetiny. Problémy s bederní páteří proto mohou způsobit přenesenou bolest do třísel. To se nejčastěji projevuje u lidí s onemocněním zvaným ischias, kdy je sedací nerv stlačen nebo podrážděn. Léčba tohoto typu bolesti obvykle zahrnuje odpočinek, ledování, fyzioterapeutická cvičení a protahování a někdy i operaci.
6. Pánevní zánětlivé onemocnění
Pánevní zánětlivé onemocnění (PID) je infekce ženských reprodukčních orgánů. Často je způsobena pohlavně přenosnými infekcemi, jako jsou chlamydie nebo kapavka. Může však být způsobena i jinými infekcemi, například pánevní operací nebo používáním nitroděložního tělíska (IUD). PID může způsobovat řadu příznaků včetně bolesti v podbřišku, nadýmání, horečky, bolesti při sexu a abnormálního vaginálního výtoku. Léčba PID obvykle zahrnuje podávání antibiotik k odstranění infekce.
Kdy navštívit lékaře, kvůli bolesti pravého třísla?
Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, je důležité co nejdříve navštívit lékaře:
- Horečka
- Abnormální vaginální výtok
- Nevolnost nebo zvracení
- Mdloby nebo závratě
- Dušnost
- Silná bolest břicha nebo pánve
- Pokud bolest neustupuje
Žena s některým z těchto příznaků by měla okamžitě navštívit svého lékaře, protože by se mohlo jednat o příznaky závažnějšího stavu. Mezi ně patří mimoděložní těhotenství, zánět slepého střeva nebo torze vaječníku.
Závěr
Existuje mnoho možných příčin bolestí v tříslech u žen – včetně všeho možného od dysfunkce kyčelního kloubu přes cysty na vaječnících až po tříselnou kýlu – proto je důležité, abyste se v případě, že pociťujete tento typ bolesti, poradila s lékařem, který vás bude moci správně diagnostikovat a léčit… S tolika možnými příčinami může být diagnostika bolesti v tříslech složitá, ale existuje několik běžných viníků, které stojí za zvážení. Pokud pociťujete přetrvávající nebo silnou bolest v tříslech, zejména v pravém, poraďte se se svým lékařem, aby vám pomohl určit, co je příčinou vašich potíží, a doporučil vám vhodnou léčbu…