10 Zaručených Rad Jak Se Zbavit Nepříjemného Pálení Očí!

Cítíte po delší době sledování obrazovky namáhané, unavené nebo dokonce pálící oči? Nejste sami. Ve skutečnosti se jedná o velmi častý příznak, který lidé pociťují v důsledku zvýšené doby strávené u obrazovky.

Únava očí je stav, který může nastat, když jsou vaše oči přetížené nebo namáhané. Může způsobovat řadu příznaků, včetně bolestí hlavy, rozmazaného vidění a suchých očí. Dobrou zprávou je, že existuje několik jednoduchých věcí, které můžete udělat pro zmírnění únavy očí a úlevu od jejích příznaků.

Co způsobuje pálení očí?

Únava očí je způsobena nadměrným zatěžováním očních svalů. Když se dlouho díváte na obrazovky, jste vlastně delší dobu soustředěni na jeden bod. To může vést k únavě očních svalů, což se projeví příznaky, jako jsou napjaté, unavené nebo pálící oči.

Existuje mnoho možných příčin pálení očí, ale mezi nejčastější patří např:

Alergie

Alergie jsou častou příčinou pálení očí. Pokud trpíte sezónními alergiemi, je pravděpodobné, že vás oči začnou svědit a dráždit, jakmile se zvýší množství pylu. Mezi další běžné alergeny, které mohou způsobovat pálení očí, patří prach, zvířecí srst a cigaretový kouř. Pokud se domníváte, že příčinou může být alergie, mohou vám ulevit volně prodejná antihistaminika 

Suché oči

Suché oči vznikají, když vaše slzy nejsou schopny zajistit dostatečnou vlhkost očí. To může být způsobeno některými léky, faktory životního prostředí nebo prostě stárnutím. Pokud trpíte suchostí očí, můžete si všimnout, že máte pocit zrnitých nebo písečných očí. Mohou také častěji slzet ve snaze promazat povrch oka. umělé slzy nebo masti mohou pomoci zklidnit suché oči a poskytnout dočasnou úlevu 

Vyčerpání

Když jste unavení, cítí to celé tělo – a oči nejsou výjimkou. Pokud jste dlouho pracovali nebo se potýkali se stresem, je pravděpodobné, že vaše oči pociťují nápor. Chcete-li zmírnit pálení očí z vyčerpání, dejte si pauzu a snažte se odpočívat. Pálení očí způsobené únavou může také pomoci zmírnit přikládání chladivých obkladů na oční víčka 

Pokud vás oči nejen pálí, ale pociťujete bolest očí, nebo bolest za okem doporučujeme vám tento článek!

Jak si ulevit pokud vás pálí oči

Pokud se potýkáte s pálením očí, nejste v tom sami. Podle Americké oftalmologické akademie jsou slzení, svědění nebo pálení očí jedním z nejčastějších příznaků očních alergií. Dobrou zprávou je, že existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste si ulevili. Přečtěte si tipy od našich odborníků.

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro zmírnění únavy očí: 

1. Zajděte k lékaři na komplexní vyšetření očí

Pokud nevidíte tak dobře jako dříve, je čas na kontrolu. Navštivte svého očního lékaře a nezapomeňte mu podrobně odpovědět na otázky týkající se způsobu, jakým používáte své oči. Potřebují co nejvíce informací, aby mohli určit správné dioptrie pro vás. Péče o oči je důležitou součástí zdravého života. Nezapomeňte, že pravidelné oční prohlídky jsou klíčem k zachování vašeho zraku na dlouhá léta!

2. Noste brýle s UV filtrem

Nezapomínejte také, že je důležité nosit sluneční brýle, když jste na slunci. UV záření může časem způsobit poškození očí a nošení ochranných brýlí pomůže udržet vaše oči v bezpečí. A při čtení nebo práci na počítači dbejte na dostatečné osvětlení. Tímto způsobem nebudete namáhat oči a nezvýšíte riziko vzniku očních problémů. Tyto drobné kroky mohou přispět k zachování vašeho zraku, abyste viděli jasně i v dalších letech.

3. Dělejte si časté přestávky

Dělejte si pravidelné přestávky od počítače nebo zařízení. Každých 20 minut odvraťte pohled od obrazovky a soustřeďte se na něco jiného v místnosti. To pomůže snížit únavu očí a poskytne vám to příležitost dobít zrak

Pokud celý den pracujete na počítači, udělejte si každých zhruba 20 minut přestávku a alespoň 20 sekund se dívejte na něco jiného. Můžete také vyzkoušet pravidlo 20-20-20: každých 20 minut se na 20 sekund podívejte na objekt vzdálený 20 stop. A pokud jste byli venku na ostrém slunci, dejte svým očím šanci se zotavit tím, že strávíte nějaký čas v tlumenějším světle, než se vrátíte k práci nebo k používání elektronických zařízení.

4. Změňte osvětlení

Jednou z nejčastějších příčin únavy očí je oslnění jasným světlem. Chcete-li snížit oslnění a zmírnit únavu očí, zkuste upravit osvětlení ve svém prostředí. Pokud například pracujete na počítači, umístěte obrazovku tak, aby nebyla přímo před oknem. Možná byste také měli investovat do ochrany obrazovky monitoru proti oslnění. Pokud pracujete na počítači, který vyžaduje vidění zblízka, například čtení nebo šití, dbejte na dostatečné osvětlení, abyste nemuseli namáhat oči.

5. Často mrkejte

A nakonec nezapomeňte často mrkat. Mrkání pomáhá udržovat oči promazané a zabraňuje jejich vysychání. Kromě toho mrkání pomáhá udržovat jasné vidění, protože přerozděluje slzy po povrchu oka a pomáhá zajistit dostatečnou vlhkost očí.

6. Omezte expozici vůči modrému světlu, zejména ve večerních hodinách

Modré světlo vyzařované obrazovkami a zařízeními může způsobovat únavu očí, únavu a rozmazané vidění. Chcete-li omezit vystavení modrému světlu, zkuste při používání počítače nebo jiného zařízení, které tento typ světla vyzařuje, nosit brýle blokující modré světlo. Pokud je to možné, snažte se vyhnout používání počítačů a zařízení pozdě večer, protože tehdy jsou naše oči přirozeně nejcitlivější na modré světlo

7. Používejte umělé slzy

Pokud vše ostatní selže a oči vás stále pálí, zkuste vyzkoušet umělé slzy nebo oční kapky s obsahem volně prodejných léků, které uleví suchým očím a poskytnou dočasnou úlevu. Před použitím jakýchkoli přípravků přímo do očí pečlivě dodržujte pokyny uvedené na obalu. Ujistěte se, že používáte značku, která neobsahuje konzervační látky, protože některé umělé slzy mohou suchost očí ještě zhoršit. Nezapomeňte se poradit se svým před použitím jakýchkoli očních kapek nebo mastí.

8. Přiložte studený obklad

Ke zmírnění pálení a svědění může pomoci také studený vlhký hadřík přiložený na několik minut na oční víčka. Dbejte jen na to, abyste obklad nepřikládali přímo na oči – místo toho jej položte na oční víčka.

9. Vyzkoušejte oční kapky s antihistaminikem

Pokud jsou vaše pálící oči způsobeny alergií, může vám ulevit použití volně prodejných antihistaminových očních kapek. Nezapomeňte pečlivě dodržovat pokyny na obalu, protože některé z těchto kapek mohou způsobovat ospalost 

10. Měli by jste každý den strávit dostatek času venku

Suchý vzduch očím neprospívá, ať už je venku horko nebo zima. Klimatizace vzduch ještě více vysušují, proto se snažte občas vyjít ven na čerstvý vzduch nebo otevřete okna, abyste do místnosti vpustili trochu vlhkosti. V zimě můžete do vytápěné místnosti umístit misky s vodou, abyste zvýšili vlhkost. Někteří lidé používají zvlhčovače vzduchu a zapínají je vždy, když je vzduch příliš suchý. Pijte hodně vody, i když je venku zima, abyste si udrželi zdravé oči! A hlavně často odpočívejte od obrazovek a jiných zařízení, aby si vaše oči odpočinuly. Při správné péči a údržbě můžete mít zdravý zrak po mnoho let.

Těmito kroky snížíte riziko únavy očí a udržíte si zdravý zrak po mnoho let. Nezapomeňte, že v případě jakýchkoli změn zraku je vždy nejlepší navštívit svého lékaře, který může včas zachytit případné problémy a stanovit diagnózu a plán léčby. Péče o oči je důležitou součástí zachování zdraví – proto je nezanedbávejte!

Je důležité mít na paměti, že oči vyžadují pravidelnou péči stejně jako ostatní části vašeho těla. Ujistěte se, že pravidelně navštěvujete optometristu na kontroly a vyšetření. V případě potřeby noste ochranné brýle, a pokud je potřebujete, investujte do kvalitních brýlí nebo kontaktních čoček. A nezapomínejte na preventivní opatření, jako jsou přestávky od obrazovek a správné stravování – tyto jednoduché kroky mohou mít velký vliv na udržení zdravého zraku!

Závěr 

Pokud jste si všimli, že vaše oči jsou po dlouhém sledování obrazovky namáhané, unavené nebo dokonce pálí, buďte si jisti, že nejste sami. Jedná se o velmi častý příznak, který může být způsoben přetížením očních svalů. Chcete-li zmírnit příznaky únavy očí, dbejte na časté přestávky, upravujte osvětlení a často mrkejte. Pokud zjistíte, že jsou vaše příznaky časté nebo závažné, je dobré navštívit očního lékaře, aby vyloučil nějaké základní onemocnění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend