Víme Proč Máte Bolest v Podbřišku a Nafouklé Břicho & Co S Tím!

Víme Proč Máte Bolest v Podbřišku a Nafouklé Břicho & Co S Tím!

Bolesti a nadýmání v podbřišku mohou mít mnoho různých příčin. Jsou to běžné příznaky, které mohou být způsobeny vším možným od zažívacích potíží až po premenstruační syndrom (PMS). Ve většině případů bolest a nadýmání samy odezní. Pokud však tyto příznaky pociťujete pravidelně, stojí za to poradit se s lékařem, aby vyloučil nějaké základní zdravotní potíže.

Co způsobuje bolest v podbřišku a nadýmání?

Za nafouklé břicho se považuje jakýkoli otok břicha větší než 2 cm. Zjednodušeně řečeno to znamená, že vaše břicho je nafouklé a vystupuje ven více, než je obvyklé. I když může být nafouklé břicho nepříjemné, obvykle není důvodem k obavám. Existuje mnoho možných příčin nafouklého břicha, od výběru stravy až po základní zdravotní potíže. Podívejme se na některé z nejčastějších příčin.

1. Nadměrná plynatost 

Jednou z nejčastějších příčin nafouklého břicha je nadměrné množství plynu. Plyn se může ve střevech hromadit z různých důvodů, například při příliš rychlém jídle, žvýkání žvýkačky, pití brčkem nebo kouření cigaret. Některé potraviny také častěji způsobují plynatost, například fazole, brokolice, cibule a zelí. Pokud jste náchylní k nadměrné plynatosti, existují volně prodejné přípravky, které mohou pomoci zmírnit příznaky.

2. Zácpa 

K zácpě dochází, když se stolice pohybuje trávicím systémem příliš pomalu a je tvrdá a suchá. To může způsobit nadýmání a nepříjemné pocity. Mezi běžné příčiny zácpy patří nedostatek vlákniny ve stravě, dehydratace a některé léky. Zácpu lze obvykle snadno léčit změnou životního stylu a volně prodejnými léky. Pokud však pociťujete silné bolesti nebo jste se více než tři dny nevyprázdnili, měli byste navštívit lékaře.

3. Pálení žáhy a zažívací potíže

Jednou z nejčastějších příčin bolesti v podbřišku a nadýmání jsou zažívací potíže nebo pálení žáhy. K zažívacím potížím dochází, když trávicí systém nefunguje správně, což způsobuje neúplné trávení potravy. To může způsobit plynatost a nadýmání a také bolest v podbřišku. K pálení žáhy dochází, když se žaludeční kyselina vrací do jícnu a způsobuje pálení na hrudi nebo v krku. Pokud se u vás zažívací potíže nebo pálení žáhy objevují pravidelně, zvažte změnu životního stylu, například konzumaci menších porcí jídla, vyhýbání se spouštěcím potravinám a nelehání si bezprostředně po jídle. Možná se také budete chtít poradit se svým lékařem o užívání volně prodejných antacidních léků.

4. Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je chronické onemocnění, které postihuje trávicí systém. Lidé s IBS mohou pociťovat bolesti břicha, nadýmání, zácpu, průjem a/nebo zvracení. Přesná příčina IBS není známa, ale předpokládá se, že souvisí se změnami střevních bakterií nebo citlivostí na určité potraviny. Pokud se domníváte, že trpíte IBS, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby, která může zahrnovat změnu stravy, léky a/nebo techniky zvládání stresu.

5. PMS

Premenstruační syndrom (PMS) je skupina příznaků, které se objevují ve dnech předcházejících menstruaci. Příznaky PMS se mohou u jednotlivých žen lišit, často však zahrnují bolesti břicha a nadýmání. U některých žen může být PMS natolik závažný, že narušuje každodenní aktivity. Pokud pociťujete závažné příznaky PMS, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby.“ 

6. Přejídání 

Přejídání je jednou z nejčastějších příčin nafouklého břicha. Když sníte více jídla, než je žaludek schopen pohodlně pojmout, často dojde k jeho nafouknutí a nepříjemným pocitům. K přejídání může přispět konzumace velkých porcí jídla nebo příliš časté stravování. Při jídle zpomalte a dopřejte svému žaludku čas na řádné strávení jídla, než si dáte další porci. A snažte se během dne držet spíše menších jídel než dvou nebo tří velkých.

7. Těhotenství 

Během těhotenství vyvíjí zvětšující se děloha tlak na žaludek a střeva, což může způsobovat nadýmání a nepohodlí. To je naprosto normální a obvykle se není čeho obávat. Pokud však pociťujete také nevolnost, zvracení nebo bolest, měla byste se ihned obrátit na svého lékaře nebo porodní asistentku, protože to mohou být příznaky závažnějšího problému známého jako hyperemesis gravidarum 

Existuje mnoho různých příčin bolesti v podbřišku a nadýmání. Ve většině případů bolest a nadýmání samy odezní. Pokud však tyto příznaky pociťujete pravidelně, stojí za to poradit se s lékařem, aby vyloučil nějaké základní zdravotní potíže. Léčba bolesti v podbřišku a nadýmání závisí na příčině, ale může zahrnovat změnu stravy, léky a/nebo techniky zvládání stresu.“

 5 Domácích prostředků pro vyléčení nadýmání břicha a větrů

Všichni se čas od času setkáváme s nadýmáním a větry, které mohou být vyloženě nepříjemné. Existuje mnoho důvodů, proč se nám břicho může nafouknout, například příliš rychlé jídlo, hltání nápojů, přejídání, konzumace plynatých potravin nebo syndrom dráždivého tračníku. Dobrou zprávou je, že existuje několik jednoduchých domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit příznaky nafouklého břicha a větrů.

Zde je 5 nejúčinnějších z nich:

1. Mátový čaj

Mátový čaj je skvělým způsobem, jak uvolnit svaly trávicího systému a snížit nadýmání způsobené plyny. Má také protizánětlivé účinky, které mohou zklidnit podrážděný žaludek. Mátový čaj připravíte tak, že 1-2 čajové lžičky sušených listů máty peprné jednoduše spaříte šálkem vroucí vody po dobu 5 minut. Čaj sceďte a pijte ho 2-3krát denně.

2. Zázvorový čaj

Zázvor je další bylinou, která může být velmi užitečná při zmírňování nadýmání a plynatosti. Stimuluje trávicí šťávy a enzymy, což napomáhá lepšímu trávení. Zázvorový čaj si připravíte tak, že 1-2 centimetry čerstvého kořene zázvoru nastrouháte do šálku vroucí vody. Nechte 5 minut louhovat a poté pijte 2-3krát denně. Pokud nejste příznivci chuti zázvorového čaje, můžete také užívat zázvorové kapsle nebo žvýkat zázvorové bonbony 

3. Semena fenyklu

Semena fenyklu se často používají jako pomocný prostředek při trávení, protože pomáhají snižovat nadýmání a plynatost. Působí tak, že zklidňují svaly trávicího traktu a stimulují produkci žaludečních šťáv. Chcete-li použít fenyklová semínka pro zmírnění nadýmání, žvýkejte 1 čajovou lžičku semínek po jídle nebo před spaním. Můžete je také přidat do vinaigretů nebo marinád nebo jimi posypat pečenou zeleninu.              

4. Pijte hodně tekutin

Pití velkého množství tekutin je důležité pro celkové zdraví, ale může také pomoci zmírnit nadýmání tím, že udržuje pohyb v trávicím traktu. snažte se vypít 8-10 sklenic vody denně nebo více, pokud se hodně potíte nebo máte průjem. Během dne můžete také popíjet heřmánkový čaj nebo detoxikační vodu, abyste zůstali hydratovaní a pomohli přirozeně snížit nadýmání. Jen se určitě vyhněte syceným nápojům, jako jsou limonády, protože ty mohou k nadýmání skutečně přispívat.

5. Vyhněte se žvýkačkám

Žvýkačky se mohou zdát jako pomoc při nadýmání tím, že podporují tvorbu slin a napomáhají trávení, ale ve skutečnosti mohou mít opačný účinek. Když žvýkáte žvýkačku, máte tendenci polykat více vzduchu než obvykle, což může vést k zadržování plynů a bolestem břicha. Pokud se tedy nechcete cítit ještě více nafouknutí, raději se žvýkačkám úplně vyhněte.   

Tyto domácí prostředky by měly během několika dní přinést úlevu od nadýmání a větrů. Pokud však vaše příznaky přetrvávají déle než týden nebo dva nebo pokud pociťujete silné bolesti, horečku, zvracení nebo krvavou stolici, určitě navštivte svého lékaře, protože můžete mít vážnější onemocnění, jako je divertikulitida nebo Crohnova choroba.“));

Můžete se zbavit nafouklého břicha pomocí diety?

3 způsoby, jak se zbavit nadýmání pomocí upravení vašich stravovacích návyků:

1. Jezte pomalu a rozvážně 

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé potýkají s nadýmáním, je to, že jedí příliš rychle. Když jíte rychle, máte tendenci spolu s jídlem polykat vzduch, což může způsobit nafouknutí žaludku. Pomalé a rozvážné stravování vám pomůže se této pasti vyhnout. Odložte vidličku nebo lžíci mezi jednotlivými sousty, důkladně jídlo rozžvýkejte a věnujte čas tomu, abyste si jídlo vychutnali. Nejenže tím předejdete nadýmání, ale také to může pomoci trávení a lépe kontrolovat své porce.

2. Vyhýbejte se potravinám, které způsobují plynatost

Existují určité potraviny, o kterých je známo, že způsobují plynatost – a plynatost + nafouklý žaludek = nic dobrého. Vyhýbání se těmto potravinám nebo jejich menší konzumace může pomoci snížit nadýmání:

  • fazole
  • brokolice
  • zelí
  • sycené nápoje
  • cibule
  • paprika

3. Pravidelné cvičení

Cvičení hraje důležitou roli pro zdraví střev, protože pomáhá rozhýbat věci a předcházet zácpě (která může také způsobit nadýmání). Pravidelné cvičení může pomoci snížit nadýmání tím, že udržuje správný pohyb v trávicím systému. Cvičení navíc uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a pomáhají snižovat stres – obojí může vyvolávat nadýmání. Pokud nejste zvyklí pravidelně cvičit, začněte pomalu s 10 až 15 minutami denně a postupně je zvyšujte, až se vám bude cvičení líbit.

Klíčové poznatky

K nadýmání dochází, když je váš žaludek rozšířený v důsledku plynatosti nebo jiných zažívacích problémů. Existuje několik jednoduchých změn, které vám pomohou nadýmání snížit, včetně pomalého a rozvážného stravování, vyhýbání se potravinám produkujícím plyny a pravidelného cvičení. Provedení těchto změn nemusí u každého nadýmání zcela odstranit, ale pokud hledáte úlevu, je to dobrý začátek. Pokud chcete získat více individuálních rad, poraďte se s lékařem nebo registrovaným dietologem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend