Proč Vás Bolí Pata! Jak Si Ulevit Od Bolesti!

Proč Vás Bolí Pata! Jak Si Ulevit Od Bolesti!

Bolest paty patří v dnešní době k velice častým problémům, které trápí naší populaci. Bolest paty má samozřejmě jako každá jiná bolest vždy nějaké příčiny. Mezi nejčastější příčiny bolesti paty patří bezpochyby patní ostruha, která je velice nepříjemnou záležitostí a postihuje velice často ženy a muže po padesátce. Další příčina, která má za následek bolest paty je Haglundova exostóza, která většinou pacienty trápí na zadní straně samotné patní kosti a velice často má na svědomí také bolestivé problémy s Achilovou šlachou.

Další bolesti, které se poměrně často ozývají na zevní straně paty, vycházejí z probíhajících šlach za vnitřním kotníkem nebo také při nepřiměřeném tlaku na některý z nervů. Naproti tomu většinou bolest paty na vnitřní straně je způsobena nejčastěji problémy s plochýma nohama. Další časté bolesti paty mají za důsledek nejrůznějších sportovní úrazy. Bolesti paty není dobré brát na lehkou váhu, a tak je vždy dobré specifikovat příznaky a navrhnout co nejefektivnější možnosti léčby.

Pět nejčastějších důvodů bolesti paty:

1. PATNÍ OSTRUHA

Patní ostruha je jedna z nejčastějších příčin vzniku bolesti paty. Ostruha většinou na patě vzniká v důsledku velkého přetížení vazivového aparátu nohy, kde v oblasti úponu patní kosti nedochází k dostatečnému okysličení tkáně, který má za následek omezení přsunu živin a odvod odpadních látek z postižené oblasti. Díky těmto problémům začne v patě docházet k tzv. chemickému zánětu, který způsobuje právě nedostatečný přísun živit do námi namáhaných měkkých tkání. Tento zánět ( Plantární fasciitis) se lidově nazývá patní ostruha a nejčastěji se projevuje velice nepříjemnou bolestí v oblasti paty a jejího okolí. Při této bolesti se doporučuje pořídit si do bot gelové nebo pěnové vložky, které dokáží tlumit nárazy paty na při došlapu nohy na podložku.

2. BOLEST PATY PŘI DOŠLAPU

Bolest paty při došlapu je velice nepříjemná bolest, která nás omezuje při každém došlapu. Příčin nepříjemné bolesti při došlapu může být několik a existuje celá řada patologických stavů, které se objevují v oblasti paty. Bolest paty při došlapu způsobuje syndrom patní ostruhy, neurologická příčina, artritida nebo úraz. Nejčastějším důvodem bolesti spodní části paty při došlapu je plantární fasciitida, nazývaná jako syndrom patní ostruhy neboli plantární fascióza.

3. HAGLUNDOVA PATA

Haglundova pata je diagnoza pro velice nepříjemný výrůstek, který vyroste na zadní části patní kosti před úponem Achillovy šlachy. Tento výrůstek dráždí v hlezenním kloubu při pohybu vazivovou tkáň  mezi Achillovou šlachou a exostózou. Hlavním příznakem této diagnózy je častá bolest v oblasti patní kosti u úponu Achillovy šlachy, která se stupňuje při větší zátěži nebo  při chůzi do schodů.

4. ACHILLODYNIE

Trpíte častými bolestmi paty v oblasti Achillovy šlachy, které se objevují hlavně při chůzi nebo jiné aktivní činnosti? Achillova šlacha je nejdelší a jedna z nejsilnějších šlach v těle. Tato nepříjemná bolest v oblasti paty a Achillovy šlachy se nazývá jako Achillodynie. Jde o bolestivý zánět, který porušuje zásadním způsobem elasticitu šlachy a také její samotnou strukturu. Při této bolesti není dobrá dlouhodobá ignorace bolestivých , protože může dojít až k přetržení Achillovy šlachy. K zánětlivému onemocnění, bolesti paty a Achillovy šlachy dochází nejčastěji u sportů, kde dochází k rychlým sprintům a odrazům.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend