Jak Na Bolest Břicha Dle Příčiny! 100% Fungující Rady!

Jak Na Bolest Břicha Dle Příčiny! 100% Fungující Rady!

Bolest břicha je běžným příznakem, který může být způsoben celou řadou onemocnění, od nezhoubných až po život ohrožující. Ve většině případů je příčina bolesti břicha nezhoubná a samovolná, například zažívací potíže nebo plynatost. V některých případech však může být bolest břicha příznakem závažnějšího onemocnění, jako je zánět slepého střeva nebo prasklá cysta na vaječníku.

Bolest břicha nepodceňujte!

Bolest břicha může být příznakem závažného zdravotního stavu, například zánětu slepého střeva nebo prasklé cysty na vaječníku. Je důležité bolest nepodceňovat a vyhledat lékařskou pomoc, pokud je bolest silná nebo přetrvává déle než několik hodin.

Zatímco některé příčiny bolestí břicha, například plynatost nebo zažívací potíže, mohou být nezhoubné a snadno léčitelné, jiné příčiny mohou být závažnější. Pokud se například bolest opakuje nebo se časem zhoršuje, může být známkou nesnášenlivosti některých složek potravy nebo potravinové alergie. Nebo může znamenat závažnější problém, jako je zánětlivé onemocnění střev nebo rakovina

1. Průjem

Existuje mnoho možností samoléčby průjmu, ale ta nejlepší pro vás může záviset na příčině průjmu. Pokud se vám podaří identifikovat zdroj průjmu, můžete jej léčit volně prodejnými léky nebo domácími prostředky.

Dodržujte pitný režim a doplňte elektrolity

Pokud trpíte vodnatým průjmem, pijte hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní. Můžete také zkusit pít sportovní nápoje nebo jíst vývar, abyste nahradili ztracené elektrolyty. Pokud máte nevolnost nebo zvracíte, pijte tekutiny v malém množství a vyhněte se pití čehokoli s kofeinem nebo alkoholem.

Pokud máte průjem, který je doprovázen bolestí břicha, křečemi nebo horečkou, může se jednat o závažnější onemocnění a měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Domáí opravné prostředky

Jedním z nejlepších domácích prostředků proti průjmu je užívání probiotik. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mohou pomoci obnovit rovnováhu dobrých bakterií ve střevech. Najdete je v jogurtech, fermentovaných potravinách a doplňcích stravy.

Volně prodejné léky

Pokud nemáte závažný průjem, můžete jej léčit volně prodejnými léky. Léky proti průjmu, jako je loperamid (Imodium) a subsalicylát bizmutu (Pepto-Bismol) mohou pomoci zpomalit průjem a zmírnit příznaky.

Pokud máte silný průjem, jste dehydratovaní nebo máte jiné příznaky, jako je krev ve stolici, měli byste navštívit lékaře. Těžký průjem může vést k dehydrataci, která může být nebezpečná

2. Nadýmání

Nadýmání je běžný problém, který může způsobovat nepohodlí a bolest. Zde je několik tipů, které vám pomohou zbavit se nadýmání a zmírnit bolest:

 1. Pijte hodně vody. Dehydratace může přispívat k nadýmání. Vypijte denně alespoň osm sklenic vody, abyste si udrželi hladký chod trávicího systému.
 2. Jezte častěji menší jídla. Konzumace velkých jídel může přetížit váš trávicí systém a způsobit nadýmání. Zkuste jíst raději menší porce několikrát během dne.
 3. Vyhýbejte se potravinám, které způsobují plynatost. Potraviny jako fazole, brokolice a zelí mohou způsobovat plynatost a nadýmání žaludku. Pokud jste náchylní k nadýmání, těmto potravinám se vyhněte.
 4. Pravidelně cvičte. Cvičení pomáhá podporovat pravidelné trávení a může pomoci snížit nadýmání. Stravujete se zdravě, ale přesto máte problémy s pomalým trávením a nafouklým žaludkem? Klíčem k udržení zdravého trávicího systému je pohyb. Chůze je skvělý způsob, jak masírovat vnitřní orgány a podporovat pohyblivost střev. Nezapomeňte si proto každý den dopřát alespoň 30 minut svižné chůze. A pokud k tomu přidáte ještě trochu cvičení, vaše tělo vám poděkuje!
 5. Dopřejte si dostatek spánku. Nedostatek spánku může narušit hladinu hormonů a vést k nadýmání. Dbejte na to, abyste spali alespoň sedm hodin denně.

Dodržování těchto tipů vám může pomoci zbavit se nadýmání a bolesti. Pokud i po vyzkoušení těchto prostředků stále trpíte nadýmáním, poraďte se se svým lékařem. Možná vám bude moci doporučit další léčebné postupy.

3. Bolest břicha zapoříčiněná stresem

Bolest žaludku je běžný problém, který může být způsoben mnoha příčinami, včetně stresu. Pokud vás bolí žaludek v důsledku stresu, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou od bolesti ulevit.

Kde bolí břicho ze stresu?

Bolest žaludku způsobená stresem se často projevuje v horní části břicha. Je to proto, že stres může způsobit stažení svalů v této oblasti, což vede k bolesti.

Relaxační techniky

Jedním z nejlepších způsobů, jak snížit bolest žaludku související se stresem, je cvičení relaxačních technik. Jóga, meditace a hluboká dechová cvičení mohou pomoci zklidnit mysl a tělo, což může pomoci snížit bolest žaludku.

Zdravá strava

Další věcí, kterou můžete udělat pro zmírnění bolesti žaludku, je jíst zdravé potraviny. Vyhýbání se zpracovaným potravinám a konzumace velkého množství ovoce a zeleniny může pomoci udržet správné fungování vašeho trávicího systému.

Zaměřte se na potraviny obsahující probiotika, jako je jogurt a kysané zelí, které mohou pomoci zlepšit zdraví střev.

Více pohybu

V neposlední řadě se ujistěte, že máte dostatek pohybu. Cvičení pomáhá uvolňovat endorfiny, které mohou pomoci snížit stres a zmírnit bolest.

Pokud vás trápí bolesti žaludku způsobené stresem, zkuste do svého režimu zařadit některé z těchto tipů. S trochou snahy můžete bolesti žaludku zmírnit a nastoupit cestu k lepšímu pocitu.

4. Zácpa

Existuje několik různých způsobů, jak si doma vyléčit zácpu:

Pít hodně tekutin

Skvělou možností je pít mátový čaj, který může pomoci uvolnit žaludeční svaly. Můžete také vyzkoušet švestkovou šťávu, která je přírodním projímadlem.

Cvičení

Mírné cvičení může pomoci stimulovat trávicí systém. Často pomáhá krátká procházka po jídle.

Jezte více vlákniny

Vláknina pomáhá zvětšit objem stolice a usnadňuje její vyprazdňování. Mezi dobré zdroje vlákniny patří ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a fazole.

Vyvyšte si nohy na wc

Jedná se o malou stoličku, na kterou si při chození na záchod položíte nohy. Pomáhá vám dřepět, což je přirozená poloha pro vylučování odpadu.

Vyzkoušejte klystýr

Pokud ostatní domácí prostředky nezabírají, můžete vyzkoušet klystýr. To spočívá ve vpuštění tekutiny do konečníku, která pomůže stimulovat pohyb střev.

Pokud si již nevíte rady, dejte si větší dávku hořčíku, který má ve vyších dávkách projímavé účinky.

5. Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Neexistuje žádné univerzální řešení IBS, ale existuje několik věcí, které mohou pomoci:

Změny ve stravování

Některé potraviny mohou vyvolat příznaky IBS, proto je důležité určit spouštěče a vyhnout se jim. Mezi nejčastější spouštěče patří mléčné výrobky, lepek, kofein, alkohol a zpracované potraviny.

Zvládání stresu

Stres může zhoršovat příznaky IBS, proto je důležité najít způsob, jak stres zvládat. Pomoci může jóga, meditace a hluboká dechová cvičení. Dbejte také na dostatek spánku.

Probiotika

Probiotika jsou živé bakterie, které pomáhají zlepšit zdraví střev. Nacházejí se v jogurt a další fermentované potraviny. Probiotika lze užívat také ve formě doplňků stravy.

Zácpa může být nepříjemným problémem, ale existuje spousta domácích prostředků, které mohou pomoci. S trochou pokusů a omylů určitě najdete ten, který vám bude vyhovovat.

6. Bolesti žaludku

Chronická bolest žaludku může být příznakem závažnějšího onemocnění, například zánětu slinivky břišní. Pokud pocítíte náhlou, silnou bolest na levé straně břicha, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Mezi další příčiny bolesti žaludku může patřit překyselení žaludku a pálení žáhy. K dispozici jsou různé léky, které přinášejí úlevu, například tablety Rennie nebo Talcid, přípravky Gaviscon a Famosan. Iberogast je také skvělým prostředkem proti bolesti žaludku doprovázené nadýmáním a křečemi. Pokud těmito příznaky trpíte často, určitě se poraďte se svým lékařem. Mátový čaj je také skvělý způsob, jak uklidnit podrážděný žaludek.

Existuje mnoho různých možných příčin bolesti žaludku. Nejčastěji je způsobena překyselením nebo pálením žáhy. Existují různé léky, které mohou pomoci neutralizovat žaludeční kyseliny nebo vytvořit ochranný film v žaludku. Iberogast je skvělým lékem na bolesti žaludku doprovázené nadýmáním a křečemi. Pokud těmito příznaky trpíte často, určitě se poraďte se svým lékařem. Mátový čaj je také skvělým způsobem, jak zklidnit podrážděný žaludek. Pokud však pocítíte náhlou, silnou bolest na levé straně břicha, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc, protože by to mohlo svědčit o zánětu slinivky břišní – potenciálně život ohrožujícím stavu.

7. Žlučníkové potíže

Pokud vás bolí levá strana břicha, může to být způsobeno problémem se žlučníkem. Věděli jste však, že můžete pociťovat bolest i na pravé straně břicha? Tato bolest může být způsobena problémem s játry nebo žlučníkem. Pokud pociťujete tento typ bolesti, je důležité navštívit lékaře a zjistit, zda žlučové kameny neucpávají žlučové cesty. Poté je důležité dodržovat žlučníkovou dietu, která omezí příjem tučných, smažených a kořeněných jídel.

8. Bolest břicha v noci

Pokud vás v noci bolí břicho, může to být příznakem dvanáctníkového vředu. Tyto typy vředů obvykle způsobují bolest, která se projevuje v noci a dočasně se zmírní po jídle. Dvanácterníkové vředy je třeba řešit co nejdříve, jinak by mohly vést k perforaci (proděravění) trávicí soustavy a dokonce ke smrtelnému zánětu pobřišnice.

Jak si můžete pomoci od bolesti:

 • Poraďte se se svým lékařem a zjistěte, zda máte dvanácterníkový vřed, a pokud ano, jak by se měl léčit.
 • Vyhýbejte se kořeněným, smaženým a tučným jídlům, protože mohou vaše příznaky zhoršit.
 • Snažte se nepít alkohol a nekonzumovat kofein, protože i ty mohou vaše příznaky zhoršit.
 • Nelehejte si bezprostředně po jídle, protože to může zvýšit riziko GERD (gastroezofageální refluxní choroby).

9. Zánět slepého střeva

Pokud pocítíte náhlou, silnou bolest v pravé dolní části břicha, může se jednat o zánět slepého střeva. Jedná se o závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Mezi další příznaky apendicitidy patří nevolnost, zvracení a horečka.

Pokud se domníváte, že máte zánět slepého střeva, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zánět slepého střeva je závažný stav, který může vést k dalším komplikacím, jako je například prasknutí slepého střeva, pokud není okamžitě léčen. Během čekání na lékařskou pomoc si můžete zkusit lehnout na levý bok, abyste zmírnili bolest. Měli byste se také vyvarovat jakéhokoli jídla nebo pití, protože by to mohlo váš stav zhoršit.

10. Bolest břicha v těhotenství

Mnoho žen pociťuje během těhotenství mírnou bolest a tvrdnutí břicha, ale existují varovné příznaky, které naznačují, že byste měla okamžitě navštívit lékaře. Patří mezi ně silná a přetrvávající bolest, horečka, vaginální krvácení, bolest při močení nebo závratě. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, nečekejte – ihned navštivte svého lékaře.

11. Bolest břicha při menstruaci a ovulaci

Mnoho žen pociťuje bolesti břicha během menstruace a ovulace. U některých žen může být bolest poměrně silná a může vyžadovat léky nebo teplý obklad, aby se jí ulevilo. Pokud je bolest opravdu silná, je důležité navštívit gynekologa, aby zjistil příčinu. Některé ženy také během ovulace pociťují náhlou, ostrou bolest v podbřišku. I když je tato bolest obvykle mírná, může být poměrně nečekaná a nepříjemná.

Jak si ulevit od menstruačních bolestí?

Existuje několik věcí, které můžete udělat pro úlevu od menstruačních bolestí.

 1. Mohou vám pomoci bylinkové čaje s nadýmáním a plynatostí.(fenyklový, heřmánkový a meduňkový)
 2. Volně prodejné léky, jako je ibuprofen nebo aspirin, mohou pomoci zmírnit zánět a bolest. Můžete také zkusit použít nahřívací polštářek na podbřišek nebo si dát horkou koupel.

Pokud je bolest silná, měla byste navštívit gynekologa, aby zjistil příčinu a prozkoumal další možnosti léčby.

Proč mají některé ženy během ovulace bolesti?

Není zcela jasné, proč některé ženy pociťují bolest během ovulace. Podle jedné z teorií je bolest způsobena uvolněním vajíčka z vaječníku. Další možností je, že bolest je způsobena zvětšováním folikulu ve vaječníku. Pokud pociťujete bolest během ovulace, je důležité navštívit gynekologa, aby vyloučil další možné příčiny bolesti.

Klíčové poznatky

 1. Bolesti břicha jsou běžné během menstruace i ovulace.
 2. Bolest může být od mírné až po silnou a některé ženy mohou k úlevě potřebovat léky nebo teplý obklad.
 3. Pokud je bolest silná, je důležité navštívit gynekologa, aby zjistil příčinu.
 4. Některé ženy během ovulace také pociťují náhlou, ostrou bolest v podbřišku. Ačkoli je tato bolest obvykle mírná, může být poměrně nečekaná a nepříjemná.

12. Bolest břicha u dětí

Pokud vaše dítě trpí bolestmi břicha, je důležité je nezavrhovat. Příčinou bolesti může být něco tak jednoduchého, jako jsou zažívací potíže, ale může to být také příznak vážnějšího problému. Pokud bolest neustupuje, je vždy lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy navštívit lékaře kvůli bolesti břicha?

 1. Pokud je bolest silná
 2. Pokud bolest přetrvává déle než několik hodin
 3. Pokud je bolest doprovázena dalšími příznaky, jako je horečka, zvracení nebo průjem
 4. Pokud jste těhotná a pociťujete bolest břicha
 5. Pokud máte jakékoli obavy ohledně bolesti břicha

Pokud máte bolesti břicha, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud je bolest silná nebo přetrvávající. Čím dříve vyhledáte pomoc, tím větší máte šanci na přesnou diagnózu a účinnou léčbu.

Bolest břicha v pravém dolním rohu může rovněž svědčit o zánětu slepého střeva. Pokud je tedy bolest náhlá a silná, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak může být bolest v okolí pupku známkou kýly – stavu, kdy se vnitřní orgány prostrkují oslabeným místem v břišní stěně. Pokud máte podezření na kýlu, je nejlepší nechat se co nejdříve vyšetřit lékařem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend