Víme Co Na Bolest V Pravém Boku & Proč Vás Tam Bolí!

Když vás bolí pravý bok, může být obtížné určit příčinu. V mnoha případech je bolest důsledkem něčeho relativně drobného, například plynatosti nebo zácpy. V jiných případech však může být bolest příznakem závažnějšího problému. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat některými nejčastějšími příčinami bolesti v pravém boku a poradíme vám, jak ji nejlépe zvládnout.

Pokud pociťujete bolest na pravé straně, je důležité navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Mezi stavy, které mohou způsobovat bolest na pravé straně, patří např:

1. Zánět slepého střeva

Proč slepé střevo bolí na pravém boku? Slepé střevo se nachází v pravé dolní části břicha, těsně pod spojnicí tenkého a tlustého střeva. Když dojde k zánětu slepého střeva (apendicitida), může to způsobit silnou bolest, která obvykle začíná na pravé straně břicha a poté se šíří do levé dolní části.

2. Ledvinové kameny

Ledvinové kameny jsou malé tvrdé usazeniny, které se tvoří v ledvinách. Jsou tvořeny minerály a solemi, které vykrystalizovaly. Ledvinové kameny mohou způsobovat silnou bolest, když se usadí v močových cestách a blokují průtok moči. Bolest může začínat na obou stranách dolní části zad a vyzařovat směrem dolů do třísel.

3. Torze vaječníků

Torze vaječníku je stav, kdy se vaječník otočí kolem své osy a přeruší přívod krve. To může způsobit silnou bolest na pravé straně břicha. Torze vaječníku je lékařsky naléhavá situace a vyžaduje okamžitou léčbu.

4. Mimoděložní těhotenství

K mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, obvykle v jednom z vejcovodů. To může způsobit ostrou bolest na jedné straně pánve nebo břicha. Mimoděložní těhotenství není životaschopné, a pokud se neléčí, může být život ohrožující.

5. Pánevní zánětlivé onemocnění

Pánevní zánětlivé onemocnění (PID) je infekce reprodukčních orgánů, která může způsobit bolest v podbřišku. PID je obvykle způsobena pohlavně přenosnými infekcemi, jako jsou chlamydie nebo kapavka.

6. Endometrióza

Endometrióza je stav, kdy tkáň, která vystýlá dělohu, roste mimo dělohu. To může způsobovat bolest na pravé straně břicha, stejně jako bolest při sexu, silnou menstruaci a neplodnost.

7. Crohnova choroba

Crohnova choroba je typ zánětlivého onemocnění střev, které může způsobovat bolest a zánět v kterékoli části trávicího traktu. Bolest je obvykle přerušovaná a může být horší po jídle.

8. Kýla

Kýla vzniká, když orgán nebo kus tkáně vyčnívá slabým místem v břišní stěně. To může způsobovat bolest na pravé straně břicha, zejména při kašli nebo zvedání.

9. Divertikulitida

Divertikulitida je stav, kdy dochází k zánětu nebo infekci malých kapes ve sliznici střeva. To může způsobit silnou bolest na levé nebo pravé straně břicha, stejně jako horečku, zimnici a nadýmání.

10. Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva je stav, kdy se slepé střevo zanítí a naplní hnisem. To může způsobit silnou bolest, která začíná na pravé straně břicha a poté se šíří do levého podbřišku. Pokud se zánět slepého střeva neléčí, může být život ohrožující.

Každý z těchto stavů vyžaduje odlišný způsob léčby, proto je důležité, aby vám kvalifikovaný odborník stanovil přesnou diagnózu.

Tipy pro úlevu bolestí pravého boku

Ve většině případů lze bolest v pravém boku zvládnout pomocí volně prodejných léků a změny životního stylu.

Zde je několik tipů, které mohou pomoci:

  1. Vyhněte se konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku.
  2. Pijte hodně tekutin a zůstaňte hydratovaní.
  3. Vyhněte se dlouhému sezení nebo stání. Každých několik hodin vstaňte a rozhýbejte se.
  4. Ke zmírnění potíží používejte tepelné nebo ledové obklady.
  5. Podle potřeby užívejte volně prodejné léky proti bolesti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend