Co Musíte Udělat, Pokud Vaše Dítě Bolí Ucho! Rady Pro Úlevu!

Co Musíte Udělat, Pokud Vaše Dítě Bolí Ucho! Rady Pro Úlevu!

Většina rodičů si myslí, že když si jejich dítě sahá na uši, znamená to, že ho bolí uši. Opak je však často pravdou – když dítě bolí ucho, může si na uši sahat nebo je štípat. Pro rodiče může být obtížné to poznat, protože mnoho dětí ještě samo nemluví. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda dítě bolí ucho, je podívat se do ucha otoskopem. Tento přístroj má světlo a zvětšovací sklo, které pediatrovi nebo ORL lékaři umožní vidět ušní bubínek. Pokud bubínek vypadá zaníceně nebo červeně, může to znamenat, že dítě trpí bolestí ucha. Mezi další příznaky bolesti ucha patří horečka a rýma.

Nejčastější příčiny bolesti ucha u dětí

Bolest ucha je u dětí běžným problémem a existuje mnoho možných příčin. Mezi nejčastější příčiny patří infekce, nahromaděný vosk a alergie. V některých případech je příčina bolesti ucha neznámá.

Děti s bolestí ucha mohou mít potíže se spánkem, jídlem nebo sluchem. V závažných případech mohou být kvůli bolesti dokonce neschopné mluvit. Pokud vaše dítě trpí bolestí ucha, je důležité, abyste ho vzali k lékaři, který určí příčinu a případně zajistí léčbu.

V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat nejčastějšími příčinami bolesti uší u dětí. Poskytneme vám také tipy, jak pomoci dítěti zvládnout příznaky a dosáhnout úlevy od bolesti.

Nejčastější příčiny bolesti ucha u dětí:

1. Infekce

Ušní infekce jsou častou příčinou bolesti uší u dětí. Může k nim dojít, když se do středního ucha (prostoru za bubínkem) dostanou bakterie nebo viry. Ušní infekce jsou častější u malých dětí, protože jejich Eustachovy trubice (které spojují střední ucho se zadní částí krku) jsou kratší a užší než u dospělých, což usnadňuje průnik bakterií a virů do středního ucha.

Mezi příznaky ušní infekce patří:

 • Bolest jednoho nebo obou uší
 • Odtok vody z ucha (uší)
 • Potíže se spánkem
 • Podrážděnost nebo vznětlivost
 • Ztráta chuti k jídlu nebo potíže s jídlem
 • Horečka

Pokud má vaše dítě některý z těchto příznaků, je důležité, abyste ho vzali k lékaři, aby se infekce mohla léčit. Neléčené ušní infekce mohou vést k závažným komplikacím, jako je například ztráta sluchu.

2. Nahromadění ušního mazu

Další častou příčinou bolesti uší u dětí je nahromadění vosku. Ušní maz je přirozená látka, která pomáhá chránit uši před nečistotami, prachem a jinými cizími předměty. Někdy se však může nahromadit příliš mnoho ušního mazu a ucpat zvukovod (trubice, která spojuje vnější ucho s bubínkem). To může způsobit bolest, svědění a potíže se sluchem.

Pokud máte podezření, že se u vašeho dítěte nahromadil vosk, je třeba vzít ho k lékaři. Lékař se podívá do ucha a odstraní přebytečný vosk. Je důležité, abyste se nepokoušeli vosk odstranit sami, protože byste mohli poškodit zvukovod nebo vosk zatlačit hlouběji do ucha.

3. Alergie

Další častou příčinou bolesti ucha u dětí jsou alergie. Alergie mohou způsobit zánět Eustachovy trubice, což může vést k bolesti a tlaku v uších. Alergie mohou také způsobit hromadění vosku v uších, což může příznaky zhoršit.

Pokud vaše dítě trpí alergií, je důležité identifikovat alergeny a pokud možno se jim vyhnout. Měli byste si také promluvit s lékařem svého dítěte o možnostech léčby, jako je očkování proti alergii nebo léky.

4. Neznámé příčiny

V některých případech je příčina bolesti ucha u dětí neznámá. To je častější u starších dětí a dospělých. Pokud je bolest silná a po několika dnech neustupuje, je důležité navštívit lékaře, aby se vyloučily jiné příčiny.

5. Cizí těleso v uchu

Cizí těleso v uchu je častou příčinou bolesti ucha u dětí. Děti si často ze zvědavosti strkají do uší malé předměty, jako jsou korálky nebo hrášek. To může způsobit podráždění, bolest a infekci. Pokud máte podezření, že má vaše dítě v uchu cizí těleso, je důležité ho vzít k lékaři, aby mohlo být bezpečně odstraněno.

Jak odebrat cizí těleso bezpečně z ucha dítěte?

Odstranění cizího tělesa z ucha může být náročné, ale pokud je předmět viditelný ve vnějším zvukovodu, je možné ho provést doma. K uchopení a odstranění předmětu použijte pinzetu. Pokud si s tímto úkonem nevíte rady sami, vyhledejte lékařskou pomoc.

6. Prořezávání zubů

Další častou příčinou bolesti ucha u dětí je prořezávání zubů. Když se dětem prořezávají zoubky, často si strkají prsty nebo jiné předměty do úst a uší. To může způsobit podráždění a zánět zvukovodu. V některých případech může prořezávání zubů způsobit i ušní infekci. Pokud vaše dítěti rostou zoubky a bolí ho uši, můžete mu zkusit dát studený obklad, který mu pomůže ulevit od bolesti. Pokud je bolest velmi silná, můžete jim také podat volně prodejné léky proti bolesti. Pokud bolest po několika dnech nezmizí nebo pokud se zdá, že vaše dítě trpí velkými obtížemi, měli byste ho vzít k lékaři.

Co dělat, když dítě bolí ucho?

Bolest ucha je bolest v uchu a může být způsobena mnoha různými příčinami. Nejlepší způsob léčby bolesti ucha je zjistit, co ji způsobuje, a pak ji léčit.

Pokud vaše dítě bolí ucho, zde je několik věcí, které můžete udělat, abyste mu pomohli:

 • Ujistěte se, že je nic nebolí. Můžete jim dát paracetamol nebo ibuprofen, které jim pomohou od bolesti.
 • Přiložte jim na čelo studený obklad. Pomůže to zmírnit zánět a zmírnit bolest.
 • Na ucho jim přiložte teplý zábal. Ten pomůže uvolnit tekutinu, která může být zachycena ve zvukovodu.
 • Dejte jim parní sprchu. Horká voda pomůže uvolnit tekutinu, která může být uvězněna ve zvukovodu.
 • Použijte volně prodejné kapky do uší. Existuje několik různých typů kapek, které lze koupit v obchodě a které mohou pomoci zmírnit bolest a zánět.
 • Nechte dítě pít hodně tekutiny – při spánku mějte hlavu dítěte ve zvýšené poloze
 • Navštivte lékaře. Pokud je bolest silná nebo trvá déle než několik dní, je nejlepší navštívit lékaře, aby se ujistil, že bolest ucha nezpůsobuje nějaké základní onemocnění.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend