Víme Proč Máte Bolest V Podpaží & Jak Se Jí Zbavit!

Víme Proč Máte Bolest V Podpaží & Jak Se Jí Zbavit!

Podpaží může být citlivou oblastí a existuje mnoho věcí, které mohou způsobit bolest v této oblasti. Někteří lidé mohou pociťovat bolest při dotyku některé ze struktur v této oblasti, například svalů, kostí nebo nervů. Příčina těchto potíží může být různá a může být způsobena zraněním, infekcí nebo jiným problémem.

Obvykle nejsou důvodem k obavám, ale někdy mohou bolet. Podpažní uzliny mohou být způsobeny různými příčinami, například infekcí, nádorem nebo alergickou reakcí. Pokud vám uzliny v podpaží způsobují bolest, měli byste navštívit lékaře, abyste zjistili, co je způsobuje, a aby vám pomohl s úlevou od bolesti.

Nejčastější příčiny, proč vás bolí podpaží:

1. Zánět uzlin

Lymfatické uzliny se nacházejí v podpaží a hrají klíčovou roli při prevenci vniknutí infekce do těla přes ruku nebo paži. Pokud dojde k jejich zánětu, je to obvykle způsobeno infekcí a lze to zjistit pomocí krevních testů. Mezi příznaky zánětu patří bolest, necitlivost, otok, teplo a zarudnutí.

2. Alergická reakce

Pokud jste na nějakou látku alergičtí, vaše tělo produkuje histaminy, aby se pokusilo alergen odstranit. To může způsobit zánět, který může vést k bolesti, svědění a otoku.

3. Infekce

Infekce jsou častou příčinou bolesti v podpaží. Bakteriální infekce, například celulitida, mohou způsobit zánět a bolest lymfatických uzlin. Bolest v podpaží mohou způsobovat také virové infekce, například chřipka nebo plané neštovice.

4. Nádor

Nádory jsou vzácné, ale mohou způsobovat bolest v podpaží, pokud tlačí na nervy nebo cévy. Nezhoubné (nenádorové) nádory jsou častější než zhoubné nádory.

5. Cysty

Cysta je váček naplněný tekutinou, který se může vytvořit pod kůží. Obvykle jsou neškodné, ale někdy mohou být bolestivé. Cysty mohou být způsobeny nahromaděním kožního mazu (mastné látky produkované kůží), potu nebo vlasových produktů.

Pokud máte některý z následujících příznaků, měli byste navštívit lékaře:

  • Silná bolest
  • Otok, který neustupuje
  • Zarudnutí a teplo v podpaží
  • Těžko pohyblivá bulka
  • Horečka
  • Zimnice
  • Noční pocení
  • Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti

Lékař se vás zeptá na vaše příznaky a anamnézu. Může také vyšetřit vaše podpaží a lymfatické uzliny. Pokud se domnívá, že máte infekci, obvykle vám předepíše antibiotika. Pokud je příčina neznámá, může vás odeslat ke specialistovi na další vyšetření.

5. Mononukleóza

Pokud se u vás objeví otok nebo bolest ve více uzlinách, je důležité zvážit celkové infekční onemocnění, jako je infekční mononukleóza. Toto závažné onemocnění se léčí léky na snížení horečky, například antipyretiky, jako je paracetamol nebo metamizol.

6. Angina

Angina pectoris je onemocnění tepen zásobujících srdce okysličenou krví. To může způsobovat bolest, která se může šířit do podpaží, častěji do levého. K dalším příznakům patří bolest na hrudi, v pažích, ramenou, krku a zádech, mohou se objevit závratě, nevolnost a nadměrné pocení

Příčinou anginy pectoris je obvykle kalcifikace tepen. Je proto nutné především zvrátit tento stav – léčba aterosklerózy léčí i anginu pectoris. Je nezbytné omezit tučná a sladká jídla a zvýšit vytrvalostní fyzickou aktivitu (běh, jízda na kole, plavání, chůze). Předepisují se léky na rozšíření cév a na snížení zvýšené hladiny tuků v krvi

„Dnešní medicína umožňuje také katetrizaci s rozšířením zúžené věnčité tepny pomocí trubičky, případně kardiochirurgický zákrok, který umožní obnovit dobré prokrvení srdečního svalu pomocí shuntu nebo bypassu,“ říká profesorka Matějovská Kubesová.

7. Hidradenitis suppurativa

Pokud patříte mezi nešťastníky, kteří trpí hidradenitis suppurativa, víte, že se jedná o chronické zánětlivé onemocnění kůže, které se obtížně léčí. Hlavními příznaky jsou zánět a tvorba lézí v podpaží a tříslech a příčinou je bakteriální infekce potních žláz.

Existuje řada rizikových faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku hidradenitis suppurativa, včetně cukrovky, nadváhy, kouření a hormonálních změn. Ke vzniku onemocnění může přispívat také špatná hygiena.

Dobrou zprávou je, že existuje léčba hidradenitis suppurativa. Antibiotika a léky na posílení imunity mohou pomoci v boji proti infekci, zatímco chirurgický zákrok může odstranit veškerá zánětlivá ložiska. V závažných případech může být nutná biologická léčba.

8. Bolest podpaží při pohybu

Pokud vás při pohybu bolí podpaží, je důležité se zamyslet nad tím, jak moc tuto část těla zatěžujete. Pokud se bolest objevuje pouze při určité činnosti, například při sportu, bylo by vhodné poradit se s osobním trenérem nebo odborníkem na pohyb a zjistit, jak se této bolesti vyhnout. To může pomoci předejít takovým věcem, jako jsou zanícené lymfatické uzliny nebo dokonce natržení svalů.

9. Postižení mezižeberního nervu

Bolest způsobená postižením mezižeberního nervu může být značně vysilující a často zasahuje až do podpaží. Často je to způsobeno opotřebením páteře v této oblasti nebo infekcí pásového oparu. Spondylóza neboli degenerace krční páteře v důsledku stárnutí se léčí fyzioterapií a nácvikem správného uvolnění. Pokud je bolest v podpaží způsobena napadením mezižeberního nervu virem způsobujícím pásový opar, léčí se nejčastěji kortikosteroidy a léky proti bolesti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend