Máte Bolest Jazyka? 7 Zaručených Tipů Jak Co Vám Pomohou!

Pálení jazyka může být příznakem několika problémů, například zánětu, nedostatku železa, vitamínu B12 či poruchy tvorby slin. Někdy mohou být na vině i vážné nemoci nebo potravinové alergie. Je důležité včas rozpoznat tento stav a podniknout kroky k jeho odstranění. Pálení jazyka má obvykle charakteristické příznaky, mezi které patří brnění nebo dokonce bolest v oblasti jazyka. Obtíže se nejčastěji projevují pocitem pálení či svěděním.

Problémy s jazykem mohou také postihovat rty a ústa, ale poškozenými orgány jsou spíše tenká a hluboká tkáně uvnitř úst. Pokud je to možné, je potřeba navštívit lékaře a provést potřebné testy, aby byla diagnóza správná.

K odstranění pocitu pálení se doporučuje omezit naslouchání horkých nebo kořenitých potravin a pití studených nápojů s ledem, protože to zhoršuje stav. U tzv. „suchozemských“ typu zánětu je nutno brát antibiotika ve formě tablet, žvýkanec nebo roztok k lokálnimu ošetreniu postiheni oblasti jazyka; avšak pokud se situace opakuje bez ohledu na léčbu, je nutno navštivit odbornika na cievne choroby lebky a ústne dutiny – laryngologa nebo cievneho chirurga.

Pravděpodobné příčiny bolesti jazyka 

Bolest jazyka mohou způsobovat různé faktory, včetně stresu, úrazu nebo infekce. Následující faktory jsou nejběžnějšími příčinami bolesti jazyka. 

Mírná infekce

Mírné infekce, jako jsou například afty nebo faryngitida, mohou způsobit bolest a otok jazyka. 

Trauma

Pokud byl jazyk podrážděn chemikáliemi nebo mechanicky poraněný, mohlo by se objevit zarudnutí a bolest. 

Stres

Stres může vést k narušení imunitního systému a v důsledku toho mohou být postiženy orgány v ústech, včetně jazyka. 

Syndrom suchých úst

Pokud člověk trpí syndromem suchého úst, může to vést k podráždění a bolesti jazyka. 

Afty

Afty jsou malé vyrážky na jazyku, které se obvykle objevují ve skupinách malých pupínků. Tyto pupínky mohou být svědivé a mohou zpomalit schopnost polykat nebo řeči. Afta je obvykle vyvolaná stresovými situacemi nebo virovou infekcí. 

Nedostatek vitamínu b12 nebo železa

Nedostatek vitamínu B12 nebo železa může způsobit pálení a otok jazyka. Tyto symptomy se obvykle objevují po dlouhodobém nedostatku vitamínů, což je během určitých období velmi běžné. 

Mozkový cyklus

Tento stav je charakterizován nepravidelnostmi na jazyku, které mohou být svědivé nebo boletivé. Mozkový cyklus se obvykle objevuje po úrazech nebo po dlouhodobých infekcích horních cest dýchacích (URTI). Obzvláště u staršího publika mohou být tyto projevy spojeny s systémovými chorobami a chronickými onemocněními, např. diabetes mellitus. 

Potravinová alergie

Potravinové alergie jsou běžným viníkem bolesti jazyka a mohou být také spojeny s kožními projevy. Některé z nejčastěji postižených potravin patří například vejce, ořechy a mléko. Je důležité identifikovat alergen a následně se mu vyhnout. 

Glossodynie

Glossodynie je stav charakterizovaný bolestivosti a nepohodlna na sliznici jazyka bez patrného dalšiho problému s plochami sliznice anebo s tvorbou tepla či hnisu. Glossodynie je často spojeno se stresem a úzkostmi, nicméně nemusi to být nutne soucitny stav; glossodynie se taktez muze objevit bez duvanelho predchozi psychickelho traumatu . 

Vzhledem k tomu, že bolest jazyka může být způsobena několika faktory, je důležité vyhledat lékařskou pomoc pro stanovení diagnózy a zahájení léčby.

Jak rozpoznat nemocný jazyk 

Když je váš jazyk nemocný, mohou se objevit různé typy symptomů. Nejčastěji se tyto symptomy objevují na povrchu nebo mezi tkaninami jazyka. Následují některé z nejpravděpodobnějších příznaků oslabeného jazyka: 

Bolestivost

Vzhledem k tomu, že mnozí lidé mají citlivou sliznici v ústech, je možné cítit bolest a nepohodlí pokud je nemocný jazyk. Toto nepohodlí se obvykle projevuje ve formě podrážděnosti na dotek nebo polykání a má tendenci být horší u teplejších potravin nebo nápojů. 

Změna barvy

Pokud je vaše sliznice poškozena, barva vašeho jazyka mohla také ustoupit svislou linkou nebo do stínované oblasti. To bylo odhaleno pomocí biopsie epitely a lze to snadno detekovat bez lupy nebo endoskopu. Obecně platilo, že barva vašeho jazyka bude normálně světle šedá s modravou hlavicí a malinko rukojeti a lesklou texturou. 

Hromadění plaku

Plak je hustý film naplnit ústa ze skloviny zubu a sliznici ústní dutiny. Plak se obvykle shromažduje ve velmi malých ostróvcich kolem okraje celkového povrchu jazyka a mluvit o tom svúdajicim chuti ho . Kdy plak usazenina stane trvala , to často signalizuje infekci nebo dalšie onemocnění. 

Víme co pomáhá na podrážděný jazyk

Pálení jazyka může být velmi nepříjemné. Může to být způsobeno několika různými faktory, jako je dehydratace, alergie na potraviny nebo léky, nebo virové infekce. Je důležité diagnostikovat pálení jazyka a ujistit se, že jeho příčinou není něco vážnějšího. Následující článek se zaměřuje na způsoby, jak snižovat nepohodlí spojené s touto podmínkou. 

7 Nejlepších praktik, jak se zbavit bolesti jazyka:

1. Dodržujte pitný režim

V první řadě je důležité zajistit dostatečnou hydrataci. Pohybujte se od 2–3 litrů tekutin denně pro obecné zdraví, ale moje doporučení bylo by pitnou 3–4 litry denně po dobu 1-2 týdnů po diagnóze pálení jazyka.

2. Vyhnout se kofeinu a alkoholu

Tyto lahvety mohou drásobit sliznici v ústech a vystavujete je riziku dehydratace. 

3. Udržujte si čisté ústa

Mytí zubů alespoň dvakrát denně a použitím jazyka očisty vložek nebo štětcích, které jsou k tomu určené, mohou udržovat citlivý jazyk čistý a bez bakterií.

4. Použijte jedlou sodu

Pravděpodobně jste slyšeli o použití jedlé sody na vypláchnutí úst. Jedlá soda může být užitečná pro neutralizaci kyselosti a také mohou zabránit podráždění sliznice.

5. Pijte bylinné čaje

Bylinné čaje jsou dobrým způsobem, jak se starat o podrážděný jazyk. Heřmánkový čaj je skvělou volbou, protože má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti.

6. Chlazení

Chladící gély nebo spreje lze použít k rychlému zmírnění nepohodlí pálení jazyka. Mnoho z nich obsahuje složky, které mohou ulevit od bolesti. Pokud doma žádný nemáte, opatrně chlaďte jazyk studenou vodou, nebo kostakami ledu.

7. Čištění jazyka

Kromě toho, aby byl jazyk zdravý, doporučuje se každodenní čištění zubních protéz a ústní hygiena s kvalitním štětcem na jazyk. To usnadňuje odstranění plaku a dodržování hygieny úst.

Všechny tyto opatření mohou pomoci snižovat nepohodlí spojené s bolestivým jazykem . Nicméně, pokud symptomy zůstanou nebo se zhoršují, je nejlepší konzultovat lékaře pro diagnózu a správnou léčbu.

Závěrem

Vzhledem k tomu, že existuje mnohem viac prichina bolesti jazviaku ako tie uvedene tu, by sa akuelnym pacientom malo poradit sa so svoim lekarom o diagnostike a liecbe specificky nasledkovaneho problemu . Pacientovi by sa mal odporucit dietny rezim , aby sa minimalizovalo zranenie sliznice , alebo doplnky stravy , ktore by potencialne mohli zmiernit symptomy . Je tiez dolezite pridrziavat sa hygienickeho rezuimu , aby sa minimalizuvalo riziko infekciii . Celkovym prevenciiam najlacnejsia liecbae pre prevenciiu bolesti jazviaku . Lekari budu pacientom poradit priamo pre ich specificky pripad . Taktiez maju pacienti volba poziadat lekar o recepty alebo domacie postupy na liecbu bolesti jazviaku .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend