Jak Si Odblokovat Zablokovaný Krk Doma!

Jak Si Odblokovat Zablokovaný Krk Doma!

Setkali jste se někdy s nemožností úplně otočit hlavu? Nebo jste někdy měli náhle ztuhlý krk, který je bolestivý, kdykoli s ním pohnete? Pokud ano, pak se možná potýkáte se zablokovaným krkem. Blokáda krku je stav, kdy svaly na krku ztuhnou natolik, že se pohyb hlavy omezí nebo znemožní.

Co způsobuje zablokovaný krk? 

Zablokovaný krk je často způsoben únavou nebo stresem, které způsobí, že se svaly na krku stáhnou a zanítí. V některých případech může být zablokovaný krk způsoben špatným držením těla nebo polohou při spánku, která zatěžuje krční svaly. Kromě toho mohou k zablokovanému krku přispět některé činnosti, jako je vzpírání nebo sport, pokud zahrnují zvedání těžkých předmětů nebo kroucení páteře. K zablokovanému krku mohou vést také základní zdravotní potíže, jako je artritida 

Jak se dá léčit? 

Nejdůležitější při řešení zablokované šíje je odpočinek a relaxace. Měli byste se vyvarovat jakýchkoli činností, které mohou krk nadměrně zatěžovat, jako je zvedání těžkých předmětů nebo kroucení páteří.

Navštivte lékaře

Pokud vaše příznaky přetrvávají, protože vám mohou předepsat léky na zmírnění zánětu a bolesti. Fyzioterapie nebo masážní terapie může také pomoci uvolnit zatuhlé svaly v oblasti krku a obnovit pohyb. V závažnějších případech může být k obnovení plné pohyblivosti nutná operace.

Nakonec byste měli dbát na to, aby vaše držení těla bylo vždy správné, abyste se v budoucnu vyhnuli zablokovanému krku. Při dlouhém sezení používejte bederní opěrku a udržujte hlavu rovně s mírně podsazenou bradou. Dbejte na pravidelné přestávky během dne, aby si váš krk mohl odpočinout a zotavit se ze zátěže, které byl vystaven. Provedením těchto kroků můžete zabránit tomu, aby se zablokovaný krk v budoucnu opakoval.

Jak si můžete odblokovat krk doma 

Postupy uvedené v tomto článku/videu nemohou nahradit odborné lékařské ošetření. Pokud tyto postupy použijete, je to vaše odpovědnost, pokud se něco pokazí. Nepoužívejte tyto postupy, pokud máte pocit, že byste je nemuseli zvládnout správně, nebo pokud způsobují bolest. Než začnete některý z těchto postupů provádět sami, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.

Pojďme se ponořit do některých z nejúčinnějších domácích způsobů léčby, když nemůžete otočit krkem:

1. Tepelná terapie 

Jedním z nejlepších způsobů domácí léčby bolesti krku je tepelná terapie. Teplo pomáhá snižovat otok a ztuhlost v dané oblasti a také zvyšuje průtok krve, což pomáhá urychlit dobu hojení. Na oblast krku můžete několikrát denně po dobu 15-20 minut používat vyhřívací polštářek nebo elektrickou dečku. Úlevu od nepříjemných pocitů může přinést také horká sprcha nebo koupel. Jen to nepřehánějte – nechcete se spálit! 

2. Terapie chladem 

Pokud vám tepelná terapie nepomáhá, může být prospěšnější terapie chladem. Chladné teploty pomáhají snižovat zánět v postižené oblasti, takže se vaše tělo snáze a rychleji hojí a má menší bolesti. Můžete použít ledový obklad přiložený přímo na bolavou oblast krku nebo si dopřát ledovou koupel či sprchu. Pro dosažení nejlepších výsledků omezte dobu studené terapie na 15 minut v kuse a dbejte na to, aby vaše pokožka nebyla příliš studená – při nesprávném postupu by to mohlo vést k dalšímu zranění! 

3. Protahovací a posilovací cviky 

Kromě tepelných a chladových terapií jsou protahovací a posilovací cvičení jedním z nejlepších prostředků pro domácí léčbu zablokované šíje. Začněte jemným protahováním svalů kolem krku – to pomůže snížit ztuhlost v dané oblasti a zároveň zlepší flexibilitu a rozsah pohybu. Dále proveďte několik lehkých posilovacích cviků, jako jsou tlaky na ramena nebo bicepsové zkroucení s použitím lehkých závaží nebo odporových pásek; to pomůže vybudovat sílu v těchto svalech, aby se v budoucnu znovu snadno nenamáhaly.

4. Masáž 

Dalším skvělým způsobem, jak odblokovat krk a uvolnit napětí v této oblasti, je masáž. Masážní terapie pomáhá uvolnit zatuhlé svaly, zvýšit flexibilitu a snížit zánět. Profesionální masér se dokáže zaměřit na konkrétní oblasti krku, které potřebují úlevu. Ujistěte se, že mu přesně řeknete, jaký tlak chcete, aby na vás nepůsobil příliš tvrdě nebo příliš jemně – nechcete přece, aby došlo k dalšímu zranění!  

Závěr 

Odblokování krku je nezbytné, pokud chcete najít úlevu od bolesti a nepohodlí způsobených stresem, přetížením nebo nevhodnou polohou při spánku. Protahování, masážní terapie, terapie teplem a chladem – všechny tyto techniky mohou pomoci uvolnit zatuhlé svaly v oblasti krku a poskytnout tak tolik potřebnou úlevu od bolesti a nepohodlí.

Než se o některou z těchto metod pokusíte, poraďte se s odborníkem, protože v závislosti na individuálních okolnostech, jako je věk nebo stávající zdravotní stav, nemusí být vhodné. Pokud se však tyto metody provádějí správně, mohou poskytnout tolik potřebnou úlevu od bolesti krku, proto je vyzkoušejte ještě dnes!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Share via
Send this to a friend